Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect de lectie

Prof.
Obiectul: Biologie
Clasa: a VII-a
Unitatea de invatare: Ochiul
Subiectul lectiei: Fiziologia si defectele vederii
Competente specifice: 1.1, 2.1, 2.2, 3.1, 3.2, 4.1, 4..2, 5.1, 5.2
Scopul lectiei: Cunoasterea modului de formare a imaginii si a principalelor defecte ale vederii.
Obiectivele operationale:
O1: La sfarsitul secventei de invatare, elevii vor fi capabili sa identifice focalizarea razelor de lumina
cu ajutorul mediilor transparente, pe retina, in pata galbena.
O2: La sfarsitul secventei de invatare, elevii vor fi capabili sa descrie modificarile cristalinului in
acomodarea ochiului.
O3: La sfarsitul secventei de invatare, elevii vor fi capabili sa identifice rolul conurilor si
bastonaselor.
O4: La sfarsitul secventei de invatare, elevii vor fi capabili sa identifice locul de formare a senzatiei
vizuale pe scoarta cerebrala.
O5: La sfarsitul secventei de invatare, elevii vor fi capabili sa descrie daltonismul.
O6: La sfarsitul secventei de invatare, elevii vor fi capabili sa descrie miopia si lentilele cu care se
corecteaza.
O7: La sfarsitul secventei de invatare, elevii vor fi capabili sa descrie hipermetropia si lentilele cu
care se corecteaza.
O8: La sfarsitul secventei de invatare, elevii vor fi capabili sa descrie prezbitismul si lentilele cu care
se corecteaza.
Tipul lectiei: mixta
Metode si procedee didactice: obsevarea, conversatia euristica, explicatia, descoperirea dirijata,
problematizarea;
Resurse materiale:
Locul de desfasurare: cabinetul de biologie
Desfasurarea lectiei:
In secventa organizatorica, profesorul consemneaza absentele in catalog si se asigura daca sunt
conditii optime pentru desfasurarea lectiei;
In secventa de reactualizare a cunostintelor despre alcatuirea globului ocular, profesorul solicita
elevilor sa precizeze mediile transparente si rolul de sistem dioptric al acestora, in care cristalinul are
rol de lentila biconvexa convergenta.
In secventa O1, prin experimentul cu lumanarea si lupa si prin intrebari dirijate, elevii descopera ca
razele de soare, reglate cantitativ de contractia muschilor irisului, trec prin mediile transparente, se
refracta succesiv si formeaza pe retina o imagine mai mica si rasturnata.
In secventa O2, prin intrebari dirijate, elevii descopera ca pentru a vedea clar obiecte situate la
distante diferite, cristalinul se bombeaza la vederea apropiata si se aplatizeaza la vederea departata.
In secventa O3, prin intrebari dirijate, elevii descopera ca elementele fotosensibile sunt celulele cu
conuri, pentru vederea diurna, si celulele cu bastonase, pentru vederea nocturna. Celulele cu conuri
sunt grupate in pata galbena, unde se formeaza cea mai clara imagine si permit vederea formei si
culorii obiectelor.
In secventa O4, prin intrebari dirijate, elevii descopera traseul influxului nervos de la retina , pe
calea nervului optic, pana la scoarta cerebrala, in aria vizuala, unde se formeaza o imagine reala si
dreapta.
In secventa O5, prin intrebari dirijate si cu ajutorul desenelor din manual,, elevii descopera ca atunci
cand lipsesc unii pigmenti din celulele cu conuri, persoanele nu deosebesc anumite culori: rosu de
verde, in cazul daltonismului.
In secventa O6, prin intrebari dirijate si cu ajutorul desenului din manual, elevii descopera ca atunci
cand diametrul globului ocular este mai mare de 24 mm(ochi miop), imaginea se formeaza inaintea
retinei si e nevoie de lentile biconcave divergente pentru a forma imaginea pe retina.
In secventa O7, prin intrebari dirijate si cu ajutorul desenului din manual, elevii descopera ca atunci
cand diametrul globului ocular este mai mic de 24 mm(ochi hipermetrop), imaginea se formeaza
inapoia retinei si e nevoie de lentile biconvexe convergente pentru a forma imaginea pe retina.
In secventa O8, prin intrebari dirijate si cu ajutorul desenului din manual, elevii descopera ca dupa
45 de ani cristalinul isi pierde elasticitatea, deci puterea de acomodare(ochi prezbit), si imaginea se
formeaza in spatele retinei, ca in hipermetropie, si se corecteaza cu lentile convergente.
In secventa de integrare a cunostintelor si de evaluare, elevii rezolva itemii dintr-o fisa de
evaluare.

Fisa de evaluare

1. Imaginea formata pe retina este:


a) reala si dreapta
b) reala si rasturnata

2. Cand privesti in departare, cristalinul este:


a) bombat
b) aplatizat

3. Uniti cuvintele corespondente:


Conuri vedere nocturna
Bastonase vedere diurna

4. Senzatia vizuala se realizeaza pe:


a) retina
b) scoarta cerebrala

5. Uniti defectul de vedere cu lentila corectoare:

Miopia

Hipermetropia

Prezbitismul

S-ar putea să vă placă și