Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 24.11.2020
Diriginte: Cigolea Olesea
Ședință online cu părinții clasei a V-a
Timpul: 60 min.
Tema: LECTURA- CONDIȚIE PRIMORDIALĂ PENTRU DEZVOLTAREA INTELECTUALĂ A COPILULUI
Competenţe:
1. Determinarea strategiilor didactice pentru dezvoltarea interesului pentru lectură la elevi.
2. Pereceperea importanței majore a lecturii pentru formarea personalității elevilor.
Obiective operaționale:
O.1 să definească noțiunea de lectură;
O.2 să stabilească strategii de dezvoltare a interesului pentru lectură;
O.3 să identifice rolul și importanța lecturii în viața copilului în urma realizării chestionării duble;
O.4 să manifeste flexibilitate. disponibilitate, toleranță în cadrul activităților frontale.
STRATEGIA DIDACTICĂ

Metode şi procedee:
- Conversaţia, explicaţia, argumentarea, cercetarea, chestionarul, Brainstorming, Asociere cu personajul, Trei De ce?, formularul.
- Mijloace de învăţământ: laptop, Anexa 1, 2, PPT.
- Instrumente online: Google Meet, Google Documente, Calendar, Foi de calcul, Extensia: Google Meet Attendance, Gmail,
Messenger.
Forme de organizare a activităţii elevilor: activitatea frontală, individuală.
Bibliografie
1. Cocieru Natalia, Baltag Stela, Ședințe cu părinții, Chișinău 2012, Editura INTERPRINT.
2. https://bibliotecaciorescu.wordpress.com/publicatii/lectura-in-familie-o-conditie-primordiala-pentru-cultivarea-dragostei-de-
lectura-a-copiilor/
3. https://enciclopedie.citatepedia.ro/index.php?c=lectur%E3
NR. ETAPELE CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL ACTIVITĂȚII STRATEGIA DIDACTICĂ
CRT. ACTIVITĂȚII
DOZARE ACTIVITATEA PROFESORULUI-DIRIGINTE METODE ŞI FORME RESURSE
PROCEDEE DE MATERIALE
ORGANI- DIGITALE
ZARE
1. EVOCARE Roagă părinții să se înregistreze pe Foaia de calcul, accesând link-ul din chat. https://
Activitate de spargere a gheții: Asociere cu personajul PPT Asociere cu docs.google.co
Se prezintă imagini cu personaje din poveștile: Punguța cu doi bani, Făt-Frumos,
personajul -activitate m/
Fata babei și fata moșneagului, Capra cu trei iezi. Apoi adrezează următoarele
întrebări: individuală spreadsheets/
10 min. Când ați cunoscut pentru prima dată aceste personaje literare? Brainstorming d/
Prin intermediul cărei activități ați învățat și ați descoperit virtuțile?
Conversația 1K9AAu7X12
După care adresează întrebarea: Ce înțelegeți prin noțiunea de lectură? dENhBPfDh9
După care profesorul oferă noțiunea: -activitate SBJ2aSjzf3p8
1. Parcurgere a unui text scris sau tipărit pentru a lua cunoștință de
frontală Wmd5x-
conținutul lui.
2. Carte, scriere, operă etc. citită. VW1M9I/
3. Citire cu voce tare a unui text în fața altor persoane. edit#gid=0
Lectura, iată învăţătura cea mai bună. (Pușkin)
Lectura este o formă a fericirii. Ultima la care vom renunţa. ( Fernando Savater)
Lectura este o călătorie interioară! (Costel Zăgan) Laptop
Făcând referire la ce s-a discutat mai sus și proverbul dat: Cartea face omul - om, Google Meet
ca altoiul pomul - pom” anunță tema și agenda ședinței (Anexa 1). https://
meet.google.co
m/mnd-ueej-
hxw
Prezentare
PPT
2. REALIZA- Adrezează întrebarile: 1. De ce nu se mai citește?
REA Trei De ce? -
După care le propune vizionarea unui video, din care trebuie să extragă răspunsul
SENSULUI individuală -laptop
la întrebare. PPT sau https://www.youtube.com/watch?v=a_DRKt_pQIQ&t=115s
Conversația -activitate
Discută, după care prof. vine cu concretizări. Cauze:
30 min. Mesajul oral frontală
➔ Internetul/Televiziunea
➔ Dispozitivele digitale
➔ Lipsa motivației/dorinței/exemplului
➔ Costurile scumpe ale cărților
➔ Atracția față de imaginile vizuale
(PowerPoint)
2. De ce copilul meu trebuie să citească cărți? Acrostihul
❖ sporește activitatea emisferei stângi, aici se emit undele beta, care apar pe -activitate
parcursul proceselor de gândire, de analiză, asigurând concetrarea atenției, frontală
susținerea motivației, dezvoltarea creativității, curiozității, judecății,
imaginației. Discuția
dirijată
-
individuală -
Argumentarea
❖ ajută la observarea mediului înconjurător
❖ cultivă sensibilitatea faţă de frumosul din natură și cel creat de om
❖ modelează caracterul
❖ activează şi antrenează mintea
❖ obligă mintea să facă deosebiri
❖ ajută omul în aspiraţile sale spre autodepăşire
Nu-i poţi spune unui copil „Citeşte!” sau „Iubeşte!”…Trebuie să-şi dorească
singur asta!
Verbul „a citi” nu suportă imperativul

3.De ce metode avem nevoie pentru a dezvolta interesul pentru lectură la


copii? Răspund părinții, după care prof. propune să stabilească ce metode
propune prof. Călin Mihăilescu: scriitor, prof. universitar, PPT sau accesați
https://www.youtube.com/watch?v=zA7QTRnjTBA .
Profesorul vine cu completări PPT:
★ Părinții lecturează copiilor (preponderent în vârsta fragedei copilării)
★ Stabilirea timpul pentru lectura în familie
★ Citirea a cel puţin 10 minute pe zi
★ Alegerea cărţilor împreună cu copiii
★ Citirea altrnativă (părinții citesc o pagină, următoarea - copilul)
★ Ciţirea pe roluri împreună cu copilul
★ Citiţi pretudindeni şi întotdeauna.
★ Oferirea în dar a cărţilor
★ Vizitarea librăriilor, bibliotecilor împreună cu copiii.
★ Discutaţi desprea cartea citită
★ Crearea minibibliotecilor la domicilu
★ Demonstrarea interesului pentru lectură prin exemplul propriu
★ Nu pedepsiţi copilul, obligându-l să citeasc
3. REFLECȚIE ,,SĂ NE LĂSĂM ÎMBRĂŢIŞAŢI DE LECTURĂ…” Pezintă părinților câteva
poze cu elevii de la activități, apoi propune să-și răspundă la întrebările din -activitate -laptop
5 min.
chestionar. Chestionarul frontală -proiector
1. Ce înseamnă pentru copilul Dvs lectura?
2. Ce preferă să lectureze copilul dvs?
3. Cu cine discută despre cărțile citite?
4. Cine îl îndeamnă să citească?
5. Cum își alege lecturile personale?
6. Cât de des merge la bibliotecă?
7. Care este autorul lui preferat? Poștele Gmail
8. Cu ce personaj literar seamănă copilul Dvs? -activitate ale părinților
9. Care este ultima carte pe care a citit-o recent copilul Dvs? individuală
După ce au răspuns, pentru comparație și concluzie, profesorul le trimite mai
târziu individual, prin Gmail, chestionarele părinților completate de elevi (Anexa
2) cu o mică caracteristică a elevului.

EXTINDE- Securitatea și siguranța online a copiilor


RE Le aduce la cunoștință părinților: Laptop
Ordinul nr. 1069 din 06.10.2020 al MECC Cu privire la aprobarea Reperelor Cercetarea PPT
15 min.
metodologice privind securitatea și siguranța online a elevilor în procesul
educațional la distanță, pentru instituțiile de învățământ primar, gimnazial și liceal
în anul de studii 2020-2021 Discuția
La ce riscuri este supus copilul aflânduse online? dialogată
Prof. vine cu completări:
❏ Expunere le conținut ilegal și/sau dăunător
❏ Victimizarea prin intimidare, hărțuire sau amenințare
❏ Înstrăinarea sau furtul datelor cu caracter personal
❏ Trimiterea sau primirea de secvențe video, imagini sau mesaje cu caracter
sexual
❏ Grooming (ademenirea în scopul săvârșirii actelor sexuale)
❏ Informații neverificate
❏ Utilizarea excesivă a calculatorului sau dependența de jocuri și Internet
Apoi propune spre vizionare două filmulețe despre situațiile în care pot fi copiii,
aflându-se online, și cât de inocenți și naivi pot fi.PPT.
Evaluarea ședinței:
Accesați și completați, vă rog, chestionarul:
https://docs.google.com/forms/d/1f6YZivMoFFwSZ9ml1V6xxmkgWYymI7JoZr
9QXqrjbQA/edit

Anexa 1
Agenda ședinței
1. Activitate de spargere a gheței: Asocierea cu personajul
2. Brainwriting: Noțiunea de lectură
3. Trei De ce?: De ce nu se mai citește?
De ce copilul meu trebuie să citească cărți?
De ce metode avem nevoie pentru a dezvolta interesul
pentru lectură la copii?
4. Chestionare pentru elevi și părinți
5. Siguranța online a copiilor
6. Discutarea problemelor de ordin intern
7. Evaluarea ședinței (formularul)
Anexa 2
CHESTIONAR PENTRU ELEVI
________________________________ ______________________
(Numele, prenumele) (data)

Ce înseamnă pentru tine lectura?


____________________________________________________________________
Ce preferi să lecturezi?
____________________________________________________________________
Cu cine discuți despre cărțile citite?
____________________________________________________________________
Cine te îndeamnă să citești?
____________________________________________________________________
Cum îți alegi lecturile personale?
____________________________________________________________________
Cât de des mergi la bibliotecă?
____________________________________________________________________
Care este autorul tău preferat?
____________________________________________________________________
Cu ce personaj literar te asemeni?
____________________________________________________________________
Care este ultima carte pe care ai citit-o?

S-ar putea să vă placă și