Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

CLR

Profesor învățământul primar: Corina Maria Popa


Școala Gimnazială nr.2 ,,Nestor Oprean” Sânnicolau Mare
Clasa : Buburuzelor vesele- Pregătitoare B
PROIECT DE LECŢIE

Data: 06.12.2021
Clasa : Buburuzele vesele/ Pregătitoare B
Unitatea şcolară:Şcoala Gimnazială Nr.2,,Nestor Oprean”, Sânnicolau Mare
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea: ,,Fanteziile iernii”
Subiectul: ,,Recapitulare- literele: A, a, M m, U, u, N, n, I, i, E, e, R, r, C, c, O, o”
Tipul lecţiei: lecţia de sistematizare, consolidare, fixare a cunoştinţelor
Activități integrate: AVAP
Competențe specifice:
1.2 recunoaștere unor detalii dintr-un mesaj scurt,rostit clar și rar;
1.4. identificarea silabelor și a sunetului inițial și final în cuvinte clar articulate;
3.1. recunoașterea unor cuvinte uzuale , din universul apropiat, scrise cu litere mari și mici de tipar;

Obiective operaționale:
- să citească silabe, cuvinte, propoziții;
- să realizeze corespondența între cuvânt și imagine;
- să despartă corect în silabe cuvintele date;
- să alcătuiască enunţuri cu cuvintele date;

Metode și procedee: conversația, explicația, demonstația, observația, exercițiul, jocul didactic


Mijloace și materiale didactice: material ChaterPixKids, fișe de lucru, planșe , TV, laptop, Cd,
Forme de organizare: frontal , individual, în echipă.
Bibliografie: Programa școlară pentru COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ, Clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a, aprobată prin ordin al ministrului
Nr.3418/19.03.2013, București, 2013 , ,, Literatura pentru copii” îndrumător metodic Peneş Marcela, Ed. Ana 2000
Resurse- umane: 24 elevi;
-temporale: 50 minute;
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Strategii
didactice
Etapele lecţiei Conţinutul ştiinţific Evaluare
Metode şi Mijloace de Forme de
procedee învăţământ organizare
Momentul Pregătirea celor necesare în vederea desfăşurării în condiţii Instructajul
organizatoric optime a lecţiei.
1 min
Verificarea Se va realiza frontal prin intermediul unei scrisori. Cineva va bate Conversația Plic cu CD
cunoștințelor la ușă și va băga un plic pe sub ușă.
3 min - E o scrisoare. De la cine să fie? Bilet-mesaj
Ce-o fi acesta? Așa e . Este un CD și pe acet bilețel scrie ceva. Anexa1 Activitate Observare
Vreți să vi-l citesc? https:// frontală sistematică
,, Bună dimineața,dragi copii! Am trecut vineri pe lângă clasa docs.google.com
voastră și v-am auzit recitând o poezie atât de frumoasă despre /document/d/
mine. Știți voi oare cine sunt eu? După ce veți recita poezia, veți 1Wor1Yy-X-
putea viziona filmarea de pe Cd . UgHC3HX3Yt
Elevii vor recunoaște expeditorul și o să recite poezia ,,Omul de W3DJ7GfXclvw
zăpadă’’ y/edit?
usp=share_link
&ouid=1149937
7294189519110
9&rtpof=true&s
d=true

Captarea - Haideți să vizionăm videoclipul de pe CD. Conversația Mesajul Omului Activitate


atenției Omul de zăpadă ne va vorbi prin intermediul aplicației Chartter euristica de zăpadă în frontală
5 min Pix Kids și ne va cere ajutorul. ChatterPix Kids,
https://drive.google.com/file/d/1kees65FbB5k3wp0JN- laptop, TV
Rru7mOOM_TkcJz/view?usp=share_link

Anunţarea temei Voi anunţa titlul lecţiei, precum şi a obiectivelor urmărite pe Tabla Activitate
şi a obiectivelor parcursul acesteia. Conversația frontală
1 min
Consolidarea, Copiii primesc o fișă cu următoarele exerciții (voi avea
fixarea pregătit material pe tablă pentru fiecare exercițiu în parte) :
cunoştinţelor
20min 1. Avem desenate 5 imagini (unu, car, cana, nori, Fișe de lucru Activitate
oi) și sunt scrise cuvintele corespunzătoare acestor imagini. Converația individuală
Copiii vor forma perechile potrivite. https://
2. Alege litera cu care începe cuvântul ce denumește imaginea docs.google.com
Exercițiul /document/d/ Observare
și colorez-o.
1BjuaD- Activitate sistematică
3. Joc ,,Șosete pereche” ytyD5OkSckPY frontală
Șosetele s-au amestecat, elevii vor avea ca sarcina să găsească 5XzzofPX-
perechea potrivită, ajutându-se de literele surori (a,A ,M,m,....) . wHwW5/edit?
4. Completează litera care lipsește astfel încât fiecare copil usp=share_link
care a construit oameni de zăpadă să aibă un nume. (ANA, &ouid=1149937
AURA, EMA, INA, NINA, ONU) 7294189519110
În urma rezolvării exercițiilor propuse de către omul de 9&rtpof=true&s
zăpadă îi vom afla numele,Onu. d=true

Planșe pentru
fiecare exercițiu

Obținerea Muncă în echipă Pe echipe Observare


performanței Copiii vor fi împărțiți în echipe de câte 4. Într-un săculeț voi sistematică
5 min pregăti cartonașe cu diferite imagini. Câte un reprezentant al
Muncă în Săculeț, jetoane
fiecărei echipe va extrage un cartonaș, vor colabora pentru a numi
echipă
obiectul de pe jeton, despart cuvântul în silabe, numără silabele,
alcătuiesc enunțuri cu acel cuvânt. La final fiecare echipă își
prezintă jetonul și răspunsurile.

Evaluare Citește, colorează, scrie. Fișă de lucru Activitate Evaluare


4min https://docs.google.com/document/d/1-lf8- Exercițiul individuală
tbiKTPtIfDsf3rRoTEbY_AmsYC3/edit?
usp=share_link&ouid=114993772941895191109&rtpof=true&sd
=true
Activități Colorează omul de zăpadă. Anexa 6-fișa cu Activitate
recreative https://docs.google.com/document/d/1ba9g8gu- omul de zăpadă- individuală
11 min h5174fjbfsuzaVDpAmJWzS5H/edit? AVAP+EMOTI
COANE
usp=share_link&ouid=114993772941895191109&rtpof=true&sd
=true
Fiecare elev va colora emoticonul de pe fișa cu omul de zăpadă
în funcție de cum s-a simțit în cadrul lecției.
Încheierea Se fac aprecieri generale, apoi individuale asupra modului în care
activităţii: elevii au participat la lecţie. Elevii cu un ritm lent de lucru sunt Explicația Activitate
1 min încurajați, apreciindu-se fiecare progres. conversația frontală

S-ar putea să vă placă și