Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

MEM

Profesor învățământul primar: Corina Maria Popa


Școala Gimnazială nr.2 ,,Nestor Oprean” Sânnicolau Mare
Clasa : Buburuzelor vesele- Pregătitoare B
PROIECT DE LECŢIE

Data: 06.12.2021
Clasa : Buburuzele vesele/ Pregătitoare B
Unitatea şcolară:Şcoala Gimnazială Nr.2 ,,Nestor Oprean” Sânnicolau Mare
Aria curriculară: Matematică şi științe
Disciplina: Matematică şi explorarea mediului
Unitatea:Fanteziile iernii
Subiectul: ,, Numărul 10”
Tipul lecţiei: dobândire de noi cunoştinţe
Activități integrate: AVAP
Competențe specifice:
1.1. Recunoașterea numerelor în concentrul 0-10;
1.2. Compararea cardinalelor unor mulțimi având cel mult 10 obiecte;
1.3. Sesizarea magnitudinii unui număr în concentrul 0 - 10;

Obiective operaționale:
– să traseze/deseneze după/fără contur numărul 10;
– să scrie cifra corespunzătoare mulțimilor, numărând fiecare element;
– să compună / descompună numărul 10, folosind bulgări de zăpadă;
– să stabilească vecinii numărului din căsuță;
-să compare numerele folosind material intuitiv;

Metode și procedee: euristică, explicaţia, exerciţiul, jocul didactic, problematizarea, analiza, metoda cadranelor;
Mijloace și materiale didactice: material ChaterPixKids, fișe de lucru, jetoane cu numere, tablă, marker, planșe cu numere, om de zăpadă, fișe de lucru, TV,
laptop, bulgări de zăpadă, planșe cu exerciții, plastelină, planșetă;
Forme de organizare: frontal, individual, în echipă;

Bibliografie: Neacşu Ioan, ,,Metodica predării matematicii”, Bucureşti, E.D.P., 1998


Metodica predării matematicii la clasele I – IV, manual pentru liceele pedagogice, clasele XI – XII, Bucureşti, Editura Didactică şi Pedagogică, 1998;
Programa școlară pentru MATEMATICĂ ȘI EXPLORAREA MEDIULUI , Clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a, aprobată prin ordin al ministrului
Nr.3418/19.03.2013, București, 2013

Resurse- umane: 24 elevi;


-temporale: 50 minute;
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Strategii
didactice
Etapele lecţiei Conţinutul ştiinţific Evaluare
Metode şi Mijloace de Forme de
procedee învăţământ organizare
Momentul Pregătirea celor necesare în vederea desfăşurării în condiţii Instructajul
organizatoric optime a lecţiei.
1 min
Verificarea Se va realiza frontal prin intermediul unui joc didactic. Onu mai Conversația Plansă cu
cunoștințelor are bulgări de zăpadă pe care i-a ascuns în frigider ca să nu se frigider+ 7 Activitate
topească . Din nefericire unii s-au topit și Onu nu mai știe câți bulgări frontală
bulgări are. Haideți să deschidem frigiderul și să-l ajutăm să-i
numere. Elevii vor veni pe rând la tablă pentru a numerota
bulgării. (sunt 7) Sunteți siguri? Haideți să-l întrebăm.
Captarea Îl strigăm cu toții pe Onu. Acesta ne va răspunde prin Conversația Mesajul Omului Activitate
atenției intermediul aplicației ChatterPix Kids. euristica de zăpadă în Frontală
5 min https://drive.google.com/file/d/1XCYG6vHiHX3sWOcs22J- ChatterPix Kids,
IkbyQio5-yBs/view?usp=share_link laptop, TV
Vom număra în cor de data aceasta toți bulgării.

Anunţarea temei Astăzi dragii mei vom învăța și ne vom juca cu numărul 10 . Tabla Activitate
şi a obiectivelor Conversația frontală
1 min
Dirijarea - Cu ajutorul căror cifre se scrie numărul 10? (Cifrele 0 și 1)
învățării Elevii vor forma numărul 10 utilizând jetoane cu cifrele 1 și 0. Plic cu jetoane
20 min Apoi vom deschide cutia pe care ne–a adus-o Onu. În ea se Conversația cu cifre
găsesc obiecte -ceas, calendar, carnet de elev, liniar, o pereche ceas, calendar, Activitate
de mănuși, unde observăm nunărul 10. carnet de elev, individuală
Se va scrie numărul 10 cu degetul în aer , pe bancă, în palma Exercițiul liniar, o pereche
colegului. de mănuși
Pe tablă vor fi 2 planșe cu mulțimi. Un elev va veni , va număra Observare
și va nota numărul elementelor primei mulțimi( 9 fulare), iar un planșă cu Activitate sistematică
alt elev va veni pentru a doua mulțime (10 oameni de zapadă). mulțimi frontală
Vom discuta despre cele 2 mulțimi, vom observa că un om de
zăpadă rămâne fără fular, le vom compara. Conversația https://
În continuare vom lucra exercițiile de pe fișă, dar nu înainte de a drive.google.co
antrena mușchii mici ai mâinii. Exercițiul m/file/d/
https://drive.google.com/file/d/ 16GM_pruaGv
16GM_pruaGvA0UQQB1Bd1ECr-qv2TX1DU/view? A0UQQB1Bd1 Activitate
usp=share_link ECr- frontală
qv2TX1DU/
view?
usp=share_link Activitate
individuală

Fixarea Elevii vor lucra câteva exerciții la tablă. Vor avea de comparat Exercițiul Activitate
cunoştinţelor numere, de scris vecinii lor, de compus și de descompus numere. Panșe cu frontală Aprecieri
asimilate Pentru fiecare exercițiu elevii vor avea planșe. exerciții verbale

Obținerea Se va realiza prin intermediul unei fișe. Fișe de lucru Evaluare


performanței https://docs.google.com/document/d/ Exercițiul
3 min 12VSEPZmlbcK6KxkzhJEihcb-3FYXrsWz/edit?
https://
docs.google.com/
usp=share_link&ouid=114993772941895191109&rtpof=true&sd document/d/
12VSEPZmlbcK6Kxkzh
=true JEihcb-3FYXrsWz/edit?
usp=share_link&ouid=11
4993772941895191109&
Activitate
rtpof=true&sd=true
individuală
Activități Modelaj- cifrele vesele formează numărul 10. modelaj Plastelină , Activitate
recreative planșete individuală
Încheierea Se fac aprecieri generale, apoi individuale asupra modului în care
activităţii: elevii au participat la lecţie. Elevii cu un ritm lent de lucru sunt Explicația
2 min încurajați, apreciindu-se fiecare progres. conversația Activitate
frontală

S-ar putea să vă placă și