Sunteți pe pagina 1din 6

CLASA P CLASA I

Proiect didactic CLASA


simultan a II-a CLASA a III-a
Data: 02.11.2020 Data: 02.11.2020 Data: 02.11.2020 Data: 02.11.2020
Unitatea de învățământ: Școala CP-I-II-III
Unitatea de învățământ: Școala Unitatea de învățământ: Unitatea de învățământ: Școala
Primară Crîncești Primară Crîncești Școala Primară Crîncești Primară Crîncești
Prof. înv. primar: Negruț Mirela Prof. înv. primar: Negruț Mirela Prof. înv. primar: Negruț Prof. înv. primar: Negruț Mirela
Aria curriculară: Limbă și Aria curriculară: Limbă și Mirela Aria curriculară: Matematică și
comunicare comunicare Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii
Disciplina: Comunicare în limba Disciplina: Comunicare în limba științe ale naturii Disciplina: Matematică
română română Disciplina: Matematică și Unitatea de învățare: Adunarea
Unitatea de învățare: Trăistuța Unitatea de învățare: În familie explorarea mediului și scăderea numerelor naturale în
cu povești Subiectul – Sunetul și litera E, e Unitatea de învățare: Omul și concentrul 0-10000, fără trecere și
Tipul activităţii- mixtă
Subiectul – Recapitulare literele mediul înconjurător cu trecere peste ordin
a, A, m, M, u, U – citire și scriere Subiectul – Evaluare unitate IV Subiectul – Adunarea fără
Tipul lecţiei – recapitulare și Tipul activităţii - verificare și trecere peste ordin a numerelor
sistematizare evaluare naturale mai mici decât 10000
Tipul activităţii- mixtă
COMPETENȚE GENERALE COMPETENȚE GENERALE COMPETENȚE GENERALE COMPETENȚE GENERALE
3. Receptarea unei varietăţi de 3. Receptarea unei varietăţi de 1. Utilizarea numerelor în 2. Utilizarea numerelor în calcule
calcule elementare elementare
mesaje scrise, în contexte de mesaje scrise, în contexte de
comunicare cunoscute comunicare cunoscute
4. Redactarea de mesaje în 4. Redactarea de mesaje în diverse
diverse situaţii de comunicare
situaţii de comunicare
COMPETENȚE SPECIFICE COMPETENȚE SPECIFICE COMPETENȚE SPECIFICE COMPETENȚE SPECIFICE
Comunicare în limba română Comunicare în limba română Matematică și explorarea Matematică
3.1. Recunoaşterea unor cuvinte 3.1. Citirea unor cuvinte şi mediului
2.1. Recunoașterea numerelor
uzuale, din universul apropiat, propoziţii scurte, scrise cu litere 1.1. Scrierea, citirea şi formarea
naturale din concentrul 0- 10 000
scrise cu litere mari şi mici de de tipar sau de mână numerelor până la 1000
și a fracțiilor subunitare sau
tipar 1.4. Efectuarea de adunări şi
3.4. Exprimarea interesului pentru echiunitare, cu numitori mai mici
4.1. Trasarea elementelor grafice scăderi, mental şi în scris, în
lectura unor texte simple, sau egali cu 10
şi a contururilor literelor, folosind concentrul 0-1000, recurgând la
susţinute de suport imagistic 2.4. Efectuarea de adunări și
resurse variate numărare şi/sau grupare ori de
scăderi de numere naturale în
4.1. Scrierea literelor de mână câte ori este
concentrul 0 - 10 000 sau cu
1.6. Utilizarea unor denumiri şi
fracții cu același numitor
simboluri matematice (sumă,
total, termenii unei sume,
diferenţă, rest, descăzut,
scăzător, produs, factorii unui
produs, cât, deîmpărţit,
împărţitor, , =, +, -, ·, :) în
rezolvarea şi/sau compunerea de
probleme
COMPETENȚE INTEGRATE COMPETENȚE INTEGRATE COMPETENȚE COMPETENȚE INTEGRATE
Arte vizuale și abilități practice Muzică și mișcare INTEGRATE Arte vizuale și abilități practice
Arte vizuale și abilități
2.6. Participarea la activităţi 2.1. Cântarea individuală sau în 2.5. Participarea la activități
integrate adaptate nivelului de grup, asociind mişcarea sugerată practice integrate adaptate nivelului de
vârstă, în care se asociază de text şi de ritm vârstă, în care se asociază
2.6. Participarea la activităţi
elemente de exprimare vizuală, elemente de exprimare vizuală,
integrate adaptate nivelului de
muzicală, verbală, kinestezică . muzicală, verbală, kinestezică
vârstă, în care se asociază
OBIECTIVE OBIECTIVE
elemente de exprimare vizuală,
OBIECTIVE OPERAȚIONALE OPERAȚIONALE
muzicală, verbală, kinestezică .
OPERAȚIONALE - Să numească obiectele și - Să descopere procedeul de
OBIECTIVE
- Să identifice literele mici personajele din imaginea calcul în cadrul adunării:
OPERAȚIONALE
si mari de tipar învățate (a, dată prin descompunere, pe
- Să efectueze operații de
A, m, M, u, U) de pe - Să observe pozitia literei a numărătoare, în scris.
adunare și scădere, în
planșele afișate în cadrul cuvintelor - Să citească numerele
- Să citească literele, - Să rostească clar cuvintele concentrul 0-100, fără naturale prezentate in
silabele și cuvintele de pe ilustrate trecere peste ordin manual
fișă - Să scrie litera E și e de - Să realizeze verificarea - Să calculeze folosind
- Să copieze litele, silabele mână operațiilor prin adunare procedeul preferat.
și cuvintele date și scădere
- Să identifice formele de
relief, pe baza imaginilor
RESURSE RESURSE RESURSE RESURSE
Strategii didactice: Strategii didactice
Strategii didactice Strategii didactice
a)Metode și procedee:
a)Metode şi procedee
a)Metode și procedee: a)Metode și procedee:
Conversația, explicația,
Conversaţia, explicaţia, munca conversaţia, explicaţia, Conversația,explicația,
demonstrația, exercițiul, munca
independentă; observaţia,exercițiul, munca demonstraţia,exerciţiul, munca
independentă; independentă; independentă
b) Mijloace de învățământ:
b)Mijloace didactice : manual,
b) Mijloace de învățământ:
caiet tip 1, stilou manual, caiet, creion grafic
manual, caiet, creion grafic
c) Forme de organizare:
fisă, creion grafic c) Forme de organizare:
c)Forme de organizare : frontală, frontal, individual.
individuală, Frontal, individual.
c) Forme de organizare:
frontal, individual
CLASA P CLASA I CLASA a II-a CLASA a III-a
1. Moment organizatoric 1. Moment organizatoric 1. Moment organizatoric 1. Moment organizatoric
Se asigură condițiile necesare Se asigură condițiile necesare Se asigură condițiile necesare unei Se asigură condițiile necesare unei
unei bune desfășurări a unei bune desfășurări a lecției. bune desfășurări a lecției. bune desfășurări a lecției.
lecției.
2.Pregătirea psihologică 2.Verificarea cunoştinţelor 2. Prezentarea şi explicarea 2.Verificarea cunoştinţelor teoretice şi a
Îi motivez să participe cu interes teoretice şi a temei pentru acasă cerințelor temei pentru acasă
la desfășurarea lecției. Se va face verificarea temei. Astăzi vom evalua cunoștințele din Se va face verificarea temei.
capitolul IV. Deschidem manualul
la pagina 35. Vom efectua
operațiile de adunare și scădere de
la exercițiul 1. Suntem atenți când
avem trecere peste ordin!
La exercițiul 2, trebuie să aflăm
suma numerelor date.
La exercițiul 3, vom alcătui câte un
enunț despre poluare, importanța
rezervațiilor naturale și despădurire.

3. Reamintirea temei și a 3.Pregătirea psihologică 3.Pregătirea psihologică


planului Îi motivez să participe cu interes Îi motivez să participe cu interes la
Astăzi vom recapitula literele la desfășurarea lecției. Vom desfășurarea lecției .
intona cântecul A, a, a, acum e
A, M, U. toamnă da, strofa cu E, e, e,
plăcută vreme e.
4.Recapitularea şi 4. Anunţarea subiectului şi a 4. Anunţarea subiectului şi a
sistematizarea cunoştinţelor obiectivelor obiectivelor
Se va face prin identificarea Astăzi vom învăța sunetul și Astăzi ne vom deprinde să realizăm
literele învățate pe planșele adunări a numerelor naturale mai mici
litera E, e.
afisate, numirea lor, decât 10000.
exprimarea modului de
construcție al acestora. Voi
solicita elevii să îmi spună
câte un cuvânt care are ca
sunet inițial A, M, U.
5.Fixarea cunoştinţelor 5.Transmiterea/însuşirea noilor 3. Rezolvarea independentă 5.Transmiterea/însuşirea noilor
Fixarea cunoștințelor se va cunoştinţe Elevii vor rezolva independent cunoştinţe
face scrind literele, silabele, Noile cunoștințe se vor exercițiile din manual. Se va dirija insușirea cunoștințelor și
cuvintele de pe fișa dată. transmite prin metoda dobândirea lor, prin observarea
fonetico-analitico-sintetica. Se procedeelor de calcul din manual, p.
va obseva pozitia literei e în 28. Identificăm modalitățile de a
alcătuirea unui cuvânt. Se vor realiza operația de adunare: prin
identifica cuvinte care au litera descompunere, pe numărătoare și în
e ca sunet inițial. Se va scrie pe scris (așezate una sub alta, respectând
caiet tip 1 litera e si E de mână. poziția fiecărui ordin). Aduc explicații
suplimentare cand este cazul. Ne
reamintim elementele de limbaj
matematic învățate anterior.
6.Fixarea cunoştinţelor 4. Comunicarea selectivă a 6. Fixarea cunoştinţelor
Fixarea cunoștințelor se va răspunsurilor Se face prin realizarea de exerciții
face prin exercițiile din manual Voi cumunica rezultatele a câtorva
operații de adunare și scădere. independente.
care evaluează însușirea
cunoștințelor despre litera e.
Se va realiza litera E de tipar
cu ajutorul pieselor tangram.
6. Evaluare/Aprecieri – criterii 7.Evaluare/Aprecieri – criterii 5.Concluzii. Recomandări 7.Evaluare/Aprecieri – criterii
Fac aprecieri verbale asupra Fac aprecieri verbale pentru Imi exprim aprecierea față de Fac aprecieri verbale pentru interesul
interesului elevilor din timpul interesul manifestat la lecție. modalitatea de lucru a elevilor. manifestat la lecție.
orei. Subliniez dedicarea, Apreciez modul de scriere a Apreciez promptitudinea și Apreciez corectitudinea rezultatelor
perseverența și corectitudinea literei e, E de mână eficiența în lucru independent. obținute la exerciții.
în reprezentarea literelor. (caligrafia).
8.Încheierea lecţiei 8.Tema pentru acasă. Indicaţii 6. Încheierea lecţiei 8.Tema pentru acasă. Indicaţii pentru
pentru studiul individual studiul individual
Tema pentru acasă: Scrierea Tema pentru acasă: Exerciții 3, pagina
literei e și E de mână pe caiet tip 28.
1, cu stilou, caligrafic. 9.Încheierea lecţiei
9.Încheierea lecţiei

S-ar putea să vă placă și