Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect de lecție

Clasa: a IV-a B
Profesor învățământ primar: Grigore Georgiana Alice
Aria curriculara: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Subiectul lecției: Textul narativ, Text suport: „Povestea Pământului”- după
Silvia Kerim
Tipul lecției:predarea – învățare
Scopul : Dezvoltarea capacitatii de muncă intelectuală cu textul literar.
Competenţe specifice :
LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ
1.1.Extragerea unor informaţii de detaliu dintr-un text informativ sau literar
accesibil
1.2.Deducerea sensului unui cuvânt prin raportare la mesajul audiat în contexte
de comunicare familiare
3.2.Formularea unui răspuns emoţional faţă de textul literar citit
1.5.Manifestarea unei atitudini deschise faţă de comunicare în condiţiile
neînţelegerii mesajului audiat

ȘTIINȚE
3.2. Identificarea unor modalități de protejare a mediului înconjurător

Obiective operaționale:
O1- să citească corect și conștient textul.
O2-să folosească în structuri diverse cuvintele noi din text.
O3 - să formuleze și să răspundă la întrebări, pe baza textului citit .
O4 - să completeze harta textului, pe baza informaţiilor obţinute pe tot parcursul
orei, având la dispoziţie fişa cu textul.
O5 - să formuleze un alt sfârșit al poveștii, pe baza hărţii textului şi a problemei
personajului principal.
O6 - să identifice elementele reale și imaginare specifice poveştilor.
Strategii didactice
1. Resurse procedurale:
a) Metode și procedee: conversația, explicația, activitate dirijată de
lectura, exercițiul, jocul didactic, problematizarea.
b) Forme de organizare: individual, frontal, pe grupe.
2. Resurse materiale: textul suport, fișe de lucru, ilustrații,
videoproiector, laptop, glob pământesc.
3. Forme și tehnici de evaluare:
- evaluare formativă orală și scrisă;
- fișe pentru evaluare in scris;
Bibliografie:
- Vasile, Molan-Didactica disciplinei ”Limba și literatura română” in
invățământul primar, Editura Miniped, București, 2010
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Secvențele Ob. Timp Conținutul învățării Metode Mijloace Forme de Eval


lecției op. didactice activitate uare
1.Moment 1min Se asigură condițiile pentru desfășurarea lecției. Conversația
organizatoric
2.Verificarea Observația
temei 3min Verificarea temei scrise cantitativ. conversația frontală

Se va realiza prin vizionarea unui film despre Planeta Videoproiector Frontală Scrisa
3.Captarea Pământ. Conversația Film Individuala /
atenției 3min Discutarea filmului se va realiza cu ajutorul unei fise Exercitiul Globul orala
(Anexa 1) cu intrebari ce au la baza filmul vizionat pământesc
anterior.

Astăzi la ora de limba și literatura română vom afla


alte detalii despre Planeta Pământ cu ajutorul textului Explicația
4.Anunțarea narativ Povestea Pământului - după Silvia Kerim.
subiectului 1min Veți învăța cuvinte noi pe care la veți introduce în
lecției enunțuri proprii,veți răspunde la întrebări,va trebui să
fiți atenți pentru a completa harta textului.

Scriu pe tablă titlul și autorul, iar elevii în caiete.


Prezint portretul autoarei și date bibliografice despre Portretul
5.Dirijarea aceasta cu ajutorul videoproiectorului. (Anexa 2) autoarei
învățării 2min Explicația Laptop Frontală Orală
Discuții referitoare la textul narativ: Conversația
De ce se numește narativ? (Se numește narativ pentru Fișa cu textul
că are personaje,povestitor,acțiune.)
O1 8min Un elev citește tot textul și elevii urmăresc cuvintele Explicația
necunoscute. Conversația Fișa cu textul Citire Orală
Se scrie pe tablă explicarea cuvintelor. Exercițiul frontală cu
Elevii alcătuiesc enunțuri cu noile cuvinte. voce tare
(Anexa 3)

Citire în lanț.
O1 Le adresez întrebările: Harta
O2 8min Care sunt personajele textului? Care este personajul textului
principal?
O4 Se completează harta textului.
(Anexa 4 )

Citire selectivă. activitate Fișa cu textul


O1 Citiți enunțul de unde aflați când se petrece acțiunea. dirijată de
O4 Se completează harta textului. lectură frontală
Citiți enunțul de unde aflați de ce Luna se uita cu
4min plăcere la Pământ.
Citiți enunțul de unde aflați ce i-au făcut oamenii
Pământului. conversația
Citiți enunțul de unde aflați dorința Pământului. explicația
Citiți enunțul de unde aflați problema cu care se
confruntă Luna.
Citiți enunțurile de unde aflați cine îi vine în ajutor
Pământului.
Citiți pentru a afla ce se întâmplă ca urmare a
ajutorului dat de Ploaie şi de Soare.
Cum se compară situaţia de la începutul povestirii cu
cea de la sfârşit?
O4 2min Se identifică problemele pe care le are pe parcurs exercițiul harta textului frontală Orală
personajul principal: lectura
Pământul este distrus de oameni.
Luna vrea să îl ajute, dar vrăjile pe care le ştie nu au
1min niciun efect.
Se completează harta textului. fișa cu textul
Problema

O4 1min Cine-i vine-n ajutor? frontală


-Ploaia și Soarele
Se completează harta textului
Soluția
O5 problematiz scrisă
Se supune dezbaterii problema „Ce credeți că s-ar area Fișa cu harta Frontală
fi întâmplat dacă Soarele și Luna nu l-ar fi ajutat pe textului
Pământ?

Se prezintă pe videoproiector planșe cu enunțuri


6.Obținerea extrase din text.
performanței O6 3min Elevii trebuie să stabilească care enunțuri sunt reale exercițiul orală
și care sunt imaginare. jocul Videoproiector

Joc: „Real-Imaginar”
„Era tare curioasă din fire Luna!”
„Pe Pământ a răsărit iarba.”
„Luna văzu Pământul încruntat.”
„Oamenii se certau între ei.”
„Luna se uita înspre Pământ cu ochelarii ei obişnuiţi.”
„Pământul se încruntă, gemând de durere şi de
revoltă.” „Ciripesc din nou păsărelele.”
„Oamenii sunt nerecunoscători!”
(Anexa 5)

După cum ați observat textul nostru este o îmbinare


1min de real cu imaginar. De aceea este o poveste. Conversația Fișa cu harta Scrisă
Explicația textului

Se completează harta textului.


Ce am învățat?

7.Asigurarea Activitate pe grupe.


retenției și a Fiecare grupă va primi o fișă cu imaginea
transferului Pământului.Fiecare membru al grupei trebuie să Conversația Planșă Pe grupe Scrisă
transmită oamenilor un mesaj pentru a proteja Explicația
6min planeta.Liderul grupei prezintă planșa în fața clasei.
(Anexa 6)

Se fac aprecieri.
8.Încheierea 1min Tema pentru acasă. Aprecieri
activității verbale
Anexa 1

Planeta Pământ
1.Stratul de aer ce înconjoară Planeta Pământ se numește ____________
2.Pământul este ______________ ca o minge.
3.Ce s-a format din blocul de pământ care mai apoi
s-a rupt puțin câte puțin?
___________________________
Cele 7 continente sunt
-_______________________
-_______________________
-_______________________
-_______________________
-_______________________
-_______________________
-_______________________
4.Oceanele ocupă cea mai mare parte a pământului.
Cele 5 oceane sunt
-_______________________
-_______________________
-_______________________
-_______________________
-_______________________
5.Tipuri de relief ce se regăsesc pe Planeta Pământ
-_______________________
-_______________________
-_______________________
6.Înconjurul planetei se poate face
-pe jos ___________________
-cu mașina ___________________
-cu avionul ___________________
-cu o navetă spațială ___________________

7.Ziua Pământului se sărbătorește pe data de ___________________

Anexa 2
Jurnalista și scriitoarea Silvia Kerim
a murit, la 17 ianuarie 2016.
Silvia Kerim s-a născut la
21 octombrie 1931, la București. A lucrat la Radio România,
la Direcția Culturală, în redacția ,"Teatru la microfon pentru
copii".Afost pasionată de teatru și de film.
A scris numeroase cărți pentru copii, printre care:
"Bunica Albă", "Poarta de sticlă", "Semnul de iarbă",
"Povestiri despre prietenii mei", "O poveste cu nouă povești",
"Puf".
A fost redactor al revistei "Formula AS", unde publica
săptămânal articole pe teme culturale — teatru, film, muzică.

Anexa 3

Povestea Pământului
după Silvia Kerim
A fost odată ca niciodată…Când era odihnită, Luna se uita înspre Pământ cu ochelarii
ei obişnuiţi, sau cu ocheanul de sidef făcut anume pentru a vedea până departe. Era tare
curioasă din fire Luna!
Se uita la el cu plăcere, pentru că îl socotea un fel de prieten bun, căruia i se întâmplă
mereu fel de fel de lucruri. Luna îl urmărea aşa cum urmăreşti o poveste când nu ştii ce
urmează. Îi admira frumuseţea aurită de soare, lucioasă de ploi ori vălurită de vânt.

Tocmai acum, când se aşezase la fereastră să se mai înveselească puţin, Luna văzu
Pământul încruntat. Oamenii se certau între ei. Se frecă la ochi deoarece nu-i venea să creadă.
Ei au toate motivele să fie mulţumiţi. Pământul le-a oferit în dar toate bogăţiile lui şi nu le-a
cerut nimic în schimb. Doreşte doar să-l respecte şi să-l ocrotească.
- Oameni nerecunoscători! Vă luptaţi între voi, dar nu vă daţi seama că mi-aţi făcut
rău! Mi-aţi dezgolit munţii, mi-aţi pustiit pădurile, mi-aţi ucis păsările. Ce vină am eu?

Pământul se încruntă, gemând de durere şi de revoltă. Zâmbetul îi pieri. Apoi, de parcă


viaţa l-ar fi părăsit dintr-odată, Pământul înţepeni ca mort. Luna s-a speriat grozav. Aştepta un
semn, oricât de mic, care să-i spună că Pământul se va face bine. Dar semnul cel bun nu se
ivea.
- Aş vrea nespus să îl ajut! spuse Luna. Toate vrăjile pe care le ştiu n-au niciun efect.
Nu am niciun leac pentru o boală atât de grea. Dar iată: parcă a început să se mişte.
- Of, dar lung somn am mai dormit! Vai, şi ce multe răni am! una, două , trei, patru,
cinci...Am obosit de-atâta numărat. Voi chema două ajutoare de nădejde.
Apare Ploaia:
- Ne-ai chemat, Pământule? Vai, ce s-a întâmplat cu tine? Unde-ţi sunt pădurile,
păsările, florile?
Apare Soarele:
- Eu şi prietena mea Ploaia te vom ajuta să arăţi ca înainte. Să ştii, însă, că trebuie să
treacă mult timp până când te vei vindeca.
Dar rănile i se închideau cu greu. Pe locul fostelor păduri abia se zărea câte un pâlc de
copăcei firavi. Apele începeau şi ele să se limpezască. După un timp lung, cât un an, ori o
sută, ori poate o mie de ani, Luna băgă de seamă o schimbare. Pe Pământ a răsărit iarba. Sub
mantia de iarbă verde parcă a întinerit!
- O, ce se-aude? întrebă Pământul. Ciripesc din nou păsărelele? E minunat să le aud
cântând. Şi creştetul...mi s-a acoperit din nou de brazi. Se-aude şi galopul cailor pe câmpii!
Sunt fericit!
- Da, da! se gândea luna. Şi-a vindecat rănile şi sufletul! Oare a uitat ce i-au făcut
oamenii? Sau poate că i-a iertat.
De la acestă întâmplare a trecut mult, foarte mult timp. Iar în acest răstimp, oamenii nu
s-au mai războit, n-au mai rănit faţa Pământului, nu i-au mai murdărit apele, ucigându-i
pădurile şi animalele.

Anexa 4
Anexa 5
„Era tare curioasă din fire Luna!”
„Pe Pământ a răsărit iarba.”
„Luna văzu Pământul încruntat.”
„Oamenii se certau între ei.”
„Luna se uita înspre Pământ cu ochelarii ei obişnuiţi.”
„Pământul se încruntă, gemând de durere şi de revoltă.”
„Ciripesc din nou păsărelele.”
„Oamenii sunt nerecunoscători!”

Anexa 6

S-ar putea să vă placă și