Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Data: 23.02.2021
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială ,,Voievod Brâncoveanu”
Clasa: a III-a
Prof. înv. pr.: Matei Alina Mihaela
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Unitatea tematică: Tărâmul copilăriei
Subiectul lecţiei: ,,Alice în Țara Minunilor - Balta de lacrimi”, după Lewis Carroll
Tipul lecţiei: consolidarea cunoștințelor
Forma de realizare: activitate integrată
Discipline integrate:
Arte vizuale şi abilități practice
Dezvoltare personală
COMPETENȚELE SPECIFICE:

Limba și literatura română:


1.1. Extragerea unor informaţii de detaliu dintr-un text informativ sau literar accesibil
2.1. Descrierea unui obiect/ unei fiinţe din universul apropiat pe baza unui plan simplu
2.3. Prezentarea unei activităţi realizate individual sau în grup
3.5. Sesizarea unor regularităţi ale limbii pe baza textului citit
4.1. Aplicarea regulilor de despărţire în silabe la capăt de rând, de ortografie şi de punctuaţie în redactarea de text
4.2. Redactarea unor texte funcţionale simple care conţin limbaj vizual şi verbal

Educaţie civică:
3.1. Relaţionarea pozitivă, ȋn grupuri mici, pentru rezolvarea unor sarcini simple de lucru;
Arte vizuale şi abilităţi practice:
2.5. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbală,
kinestezică.
Obiective operaţionale:
O1: să realizeze corect un puzzle
O2: să formuleze întrebări și răspunsuri referitoare la conținutul textului
O3: să aplice în exerciții cunoștințele asimilate despre părțile de vorbire studiate
O4: să transforme cuvintele după un model dat
O5: să găsească cuvintele cu sens asemănător / opus
O6: să alcătuiască enunțuri cu ajutorul expresiilor, valorilor morfologice și ortogramelor
O7: să să redacteze un dialog, un e-mail, o carte poștală
O8: să deseneze obiectul care a micșorat-o pe Alice
O9: să descrie trăsăturile fizice și morale ale lui Alice.
Resurse metodologice:
Strategii didactice:
a) Metode și procedee: conversaţia, explicaţia, exercitiul, harta conceptual, explozia stelară, metoda cadranelor.
b) Mijloace de învățământ: fișe de lucru, planșe ,,Harta conceptuală”, ,,Explozia stelară”
c) Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe
Resurse temporale: 50 minute
Resurse umane: 26 elevi
Resurse spațiale: sala de clasă
Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, evaluarea orală, evaluarea scrisă.
Bibliografice:
Programa şcolară pentru disciplina LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ - Clasa a III-a și clasa a IV-a Aprobată prin ordin al ministrului
Nr. 3418/ 19.03.2013
Limba și literatura română. Manual pentru clasa a III-a.Editura Ars Libri, aprobat prin O.M nr.4781/13.10.2014, autori, Adina Grigore,
Cristina Ipate-Toma, Nicoleta-Sonia Ionică, Georgeta-Mihaela Crivac, Claudia-Daniela Negrițoiu, Augustina Anghel, partea aII-a.
Să dezlegăm tainele comunicării, Editura Carminis, autori: Carmen Iordăchescu, semestrul II
Scenariu didactic
Nr. Momentele lecției Ob. Elemente esențiale de conținut Strategii didactice Evaluare
crt. op.
Metode Mijloace Forme de
organizare

Pregătirea clasei Se stabileşte ordinea şi se pregătesc materialele


pentru activitatea de necesare pentru lecţie.
învăţare

1. Verificarea temei Se verifică calitativ tema.

2. Captarea atenţiei O1 Se realizează prin completarea unui puzzle cu Conversația Puzzle frontală
imaginea lui Alice și a prietenilor.
(https://puzzlefactory.pl/ro/puzzle/joc/zana/239
951-balladyna)

3. Enunţarea scopului Anunţ subiectul lecţiei: ,,Alice în Țara Conversația frontală scrisă
şi a obiectivelor Minunilor”, după Lewis Carroll – exerciții
aplicative.
Specific elevilor că vom lucra exerciții
diverse pe baza textului studiat, în care alcătui
enunţuri noi cu ajutorul unor cuvinte, vor găsi
cuvinte cu sens asemănător şi sens opus, vor
alinta cuvinte, etc.
Se scrie pe tablă data, titlul şi autorul
textului, iar elevii completează pe fișă harta
textului. (Anexa 1)
4. Reactualizarea O2 Explozia Planșa - frontală
cunoștințelor stelară didactică
Se realizează reactualizarea cunoștințelor prin
intermediul metodei ,,Explozia stelară”. Fișa de
Fiecare echipă trebuie să alcătuiască întrebări lucru
legate de conținutul textului, ,,Alice în Țara
Minunilor - Balta de lacrimi”, care să înceapă cu
ajutorul cuvintelor din colțurile stelei, să le
noteze și să le adreseze unei alte echipe pentru a
formula răspunsul corect. (Anexa 2)

5. Dirijarea învăţării O3 Conversația Fișa de frontal Scrisă


Pe rând, fiecare membru al echipelor va ieși la lucru
O4 tablă pentru a rezolva exercițiile propuse, în Explicația
O5 timp ce, colegii, vor nota exercițiile în caiete. Exercițiul
(Anexa 3)
O6

6. Obţinerea Problemati- Fișa de în perechi Scrisă


performanţei O7 lucru
Fiecare echipă va rezolva sarcina propusă pe zarea
O8 fișa de lucru. (Anexa 4)

O9

7. Evaluare O4 Fiecare elev va rezolva exercițiile propuse pe Exercițiul Fișa de individual Scrisă
fișa de lucru. (Anexa 5) lucru
O6 Cadranele

8. Încheierea activității Se fac aprecieri generale și individuale privind caietul frontal


participarea elevilor la lecție.
Anexa 1

ECHIPA ,,INFORMATORII’’
Harta textului - ,,Alice în Țara Minunilor - Balta de lacrimi”, după Lewis Carroll

Locul întâmplǎrii: Personajele:


____________________Ti ________________________
mpul: ________________________
______________________ TITLUL ________________________
__________________ ________________________
___________________

AUTORUL

Alcătuiește propoziții cu ajutorul cuvintelor: Mesajul întâmplării:


ditamai, plescăit, a remedia.
___________________________
_________________________________
___________________________
_________________________________
___________________________
_________________________________
___________________________
_________________________________
EXPLOZIA STELARĂ
CINE?

DE CE? CÂND?

Alice ȋn Ţara Minunilor

Balta de lacrimi
după Lewis Carroll

UNDE? CE?
Anexa 2

ECHIPA ,,ÎNTREBĂTORII’’
- FORMULAŢI ÎNTREBĂRI PE BAZA TEXTULUI

CE? DE CE ?
PENTRU CE ?
DIN CE CAUZĂ ?

CINE? UNDE ?

Alice ȋn Ţara
Minunilor

CUM ?
CÂND ?
.........................................................................................................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................................................................................
Anexa 3
ECHIPA ,,CLARIFICATORII’’

Rezolvaţi următoarele exerciţii :


1. Alintă cuvintele:
ţară ................................ iepure ............................
baltă ................................ câine ..............................
şoarece............................. frică ...............................

2.Găsește și scrie cuvinte din text, patru substantive şi analizează două dintre ele.
……………………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………………

3.Găsește în text adjective pentru substantivele din listă: mănuşi, apă, voce .
……………………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………
4.Găsește cuvinte cu sens asemănător pentru:
sală………….……...… timp…………………… a ȋnţelege………………
să vadă……………………

5.Găsește în text, cuvinte cu sens opus pentru:


să râd……………………….. intrarea…………………..
ȋmi amintisem………………. se ridică……………………….
Anexa 4
ECHIPA ,,PREZICĂTORII’’

Imaginaţi-vă o întâmplare petrecută de Alice după ce iese din balta de lacrimi.

(exemplu: apariţia unor personaje)


.....................................................................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................
Anexa 5

Fişă de lucru

1. Alcătuieşte o propoziţie în care cuvântul ,,nou” să alibă alt 2. Formulează un enunț, folosind cuvântul: într-un vis.
înţeles decât cel din text:
____________________________________________________________

____________________________________________________________
__________________________________________________________
_

3. Rezolvă cerințele: 4. Se dă propoziția: Unde este pisica mea?


a) Precizează numărul de cuvinte. ..........
a) Simplifică propoziția: Șoarecele sări din baltă, tremurând de b) Desparte cuvintele în silabe și notează vocalele și consoanele.
frică.

__________________________________________________________

b) Dezvoltă propoziția: Alice înota.

__________________________________________________________

S-ar putea să vă placă și