Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

pentru activitatea integrată „Felicia și Luna”

Data: 08.12.2022
Educatoare: prof. Murășan Diana
Unitatea de învățământ: G.P.N. Udești, Suceava
Nivelul de vârstă/ Grupa: II/ Mare
Tema anuală de studiu: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
Tema săptămânală: „Călătorie prin Univers”
Tema activității integrate: „Felicia și Luna”
Elementele componente ale activității
integrate:
ADE – DLC – „Felicia și Luna” – povestire cu început dat
ALA – „Prietenii Feliciei ajută Luna”
Construcții – construcții din bețe (scara spre lună);
Științe – reconstituire și lipire puzzle (mijloace de
transport: balon cu aer cald, avion, elicopter);
Bibliotecă – elemente de comunicare
scrisă(pregătim racheta de decolare) ;
Artă – modelaj (luna și stelele);
Scopul activității: exersarea limbajului creativ prin elaborarea unei povestiri originale cu
ajutorul unor siluete? Exersarea competențelor de utilizare a elementelor expresive de
limbaj;
Obiective operaționale:
- să continue într-un mod personal firul narațiunii al cărui început este dat de educatoare cu
ajutorul siluetelor;
- să se exprime clar, cursiv și logic utilizând expresii sau formule specifice povestirilor;
- să comunice gânduri, sentimente și emoții legate de personaje și întâmplări din poveste;
- să construiască din bețe o scară după modelul oferit de educatoare;
- să reconstituie piesele de puzzle, formând întregul prin lipire;
- să decoreze silueta rachetei trasând elemente grafice pe șablonul punctat;
- să modeleze din lut luna și stelele utilizând mișcări circulare, translatorii și de aplatizare a
palmelor față de planșeta de lucru;
- să formuleze răspunsuri corecte la întrebările referitoare la povestea creată, descoperite pe
cele 5 steluțe;
Strategii didactice:
Metode și procedee: conversația euristică, expunerea, explicația, povestirea cu
început dat, brainstormingul, problematizarea, demonstrația, lucrul în echipă, exercițiul,
munca independentă, explozia stelară, turul galeriei;
Resurse materiale: scrisoarea cu povestea, siluete ale: personajelor, ale mijloacelor
de transport aerian, ale unei rachete, ale unei păsări, ale planetelor, ale lunii, ale soarelui, ale
stelelor, bețe, foi A4 tăiate în piese de tip puzzle, foi A4 colorate, lipiciuri, carioci, lut,
planșete, materiale necesare aplicării metodei ,,Explozia stelară” (siluete ale stelelor),
Forme de organizare: frontal, individual, în echipe;
Bibliografie:
- ***M.E.N. - Curriculum pentru educație – Ed. D.P.H., 2008;
- Culea, Laurenţia, Sesovici, Angela, Grama, Filofteia, Pletea, Mioara, Ionescu, Daniela,
Anghel, Nicoleta - Activitatea integrată din grădiniță (ghid pentru cadrele didactice din
învățământul preuniversitar - Ed. Didactica Publishing House, București, 2008;
SCENARIUL ACTIVITĂŢII

La intrarea în sala de grupă, preșcolarii cântă ,,Sunt cosmonaut, eu zbor cu racheta”.


Intonând cântecelul, ei descoperă că în grupă a aterizat o rachetă mare și frumoasă,
asemănătoare cu cea a astronauților. Educatoarea îi provoacă să se apropie de rachetă și să
descopere cutia misterioasă și scrisoarea atașată.
Educatoarea citește scrisoarea fetiței pe nume Felicia care dorește să le spună copiilor
povestea ei. După ce copiii își dau acordul, începe povestirea. Nu cu mult timp în urmă, fetița
de 7 anișori și-a făcut o prietenă cu care vorbea și pe care o privea în fiecare seară. Aceasta,
după cum spune fetița, era mare, strălucitoare și frumoasă și o chema Luna. Dar de ceva timp,
Felicia era sigură că Luna e bolnavă. Ea dispărea puțin câte puțin în fiecare seară și își pierdea
din strălucire. Într-o seară, luna nu mai apăru deloc pe cer. Felicia strigă la mama ei: ,,Mamă,
mamă, luna a dispărut!”. Mama ei a liniștit-o: Felicia, nu te îngrijora, în curând luna va apărea
din nou strălucitoare pe cer!” În ciuda cuvintelor mamei sale, fetița era îngrijorată și voia
numaidecât să ajungă la lună, astfel că îi roagă pe copii să se gândească la soluții care să o
ajute să se întâlnească cu prietena ei.
Copiii sunt încurajați de către educatoare să-și imagineze și să creeze mai multe
variante prin care Felicia poate ajunge la Lună. Educatoarea antrenează cât mai mulți copii în
crearea conținutului pe baza întrebărilor ajutătoare: ,,Ce s-a întâmplat cu Luna?”, ,,Cum ar
putea ajunge fetița la Lună?”, ,,Ce mijloace de transport poate folosi Felicia?”, ,,Cine ar putea
să o ajute pe Felicia pentru a călători spre Lună?”, ,,Ce credeți că s-ar întâmpla dacă ea ar
ajunge la Lună?”, ,,Ce ar putea învăța fetița din această călătorie?”.
Copiii sunt întrebați dacă nu vor chiar ei să fie prietenii Feliciei și să o ajute să
călătorească până la Lună. După confirmarea din partea lor, educatoarea le îndreaptă atenția
spre centrele de lucru și le prezintă surprizele pregătite pentru a o ajuta pe fetiță.
Îndrumați de educatoare, copiii descoperă: centrul Construcții, unde vor avea de
construit o scară lungă din bețe, exact ca în modelul realizat de educatoare; centrul Științe,
unde vor avea de reconstituit piesele de puzzle, formând imagini cu mijloacelor de transport
către Lună și cu fetița, prin lipire; centrul Bibliotecă, unde vor trebui să decoreze silueta
rachetei trasând elemente grafice pe șablonul punctat; centrul Artă, unde vor modela cu
ajutorul lutului Luna cu craterele sale și stelele din jurul ei. Educatoarea le explică și le
demonstrează ce au de realizat la fiecare centru.
Pentru ca preșcolarii să se apuce cât mai repede de lucru și să o ajute pe fetiță, ei
trebuie să intoneze un cântecel (tranziție):

,,Suntem mici dar multe știm/


Și ne place să muncim/
Mișcăm degețelele,/
Batem tare palmele./
Răsucim încheietura/
Și dăm mingea dura-dura.”
Preșcolarii extrag un ecuson din pahar pentru a descoperi echipa alături de care vor
lucra și spre care centru vor trebui să se îndrepte. Astfel, aceștia vor fi împărțiți în: echipa
astronauților, echipa planetelor, echipa stelelor și echipa rachetelor. Copiii se așază și încep
lucrul la centre, fiind ajutați acolo unde este nevoie.
La ,,Clinchetul clopoțelului” aceștia sunt atenționați că timpul de lucru se apropie de
final. După ce își adună lucrările pe o masă, își fac curat la locul unde au lucrat și se apropie
pentru a observa lucrările colegilor (Turul galeriei). Se realizează apoi turul galeriei, unde
copiii vizionează și apreciază lucrările colegilor.
Educatoarea le îndreaptă atenția preșcolarilor spre cer (decorul poveștii), unde a apărut
luna, strălucitoare și veselă. Aceasta n-a venit singură însă, ci împreună cu Steluța care are
câteva întrebări despre povestea audiată și creată (metoda Explozia stelară). Pentru că au
fost 4 echipe de copii, Steluța propune să acorde câte o întrebare pentru fiecare echipă și una
pentru toți prietenii Feliciei. Pe prima steluță este scris ,,Ce s-a întâmplat de s-a îngrijorat
Felicia?”, pe a doua steluță scrie ,,Cine a încercat să o calmeze și să o liniștească pe fetiță?”,
pe a treia steluță scrie ,,Unde a vrut Felicia să ajungă neapărat?”, pe a patra stea scrie ,,De ce
a vrut Felicia să ajungă la prietena ei?”, iar pe a cincea steluță scrie ,,Când a apărut luna pe
cer, mai strălucitoare și mai veselă?”. Cine dă răspunsul corect la întrebare primește câte o
planetă-acadea.
La final, copiii sunt încurajați să acorde aprecieri asupra activității și asupra lucrărilor
realizate atât de ei cât și de colegi. Pe melodia cântecului ,,Sunt cosmonaut, eu zbor cu
racheta”, copiii părăsesc sala de grupă, luându-și la revedere de la personajele povestirii
create, cu speranța că se vor reîntâlni cu acestea.

S-ar putea să vă placă și