Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA

DATA 30.05.2019
DENUMIREA ACTIVITATII: CUNOASTEREA MEDIULUI
DOMENIUL STIINTA
TEMA: DREPTURILE COPILULUI
SUBTEMA: ZIUA COPILULUI
FORMA DE REALIZARE : Convorbire:”E 1 Iunie”
OBIECTIVE OPERATIONALE:
 Sa precizeze data cand se sarbatoreste ziua copilului ;
 Sa retina ca ziua copilului este o sarbatoare internationala;
 Sa enumere activitati care au loc cu ocazia zilei de 1 Iunie ;
 Sa reproduca poezii si cantece inchinate zilei copilului;
 Sa spuna care sunt drepturile copilului dar si indatoririle;
 Sa stabileasca rolul pe care il au gradinita si alte institutii publice in viata
copilului;
 Sa isi exprime dorinta de a trai in pace si in libertate;
 Sa manifeste intelegere fata de toti copiii indiferent de rasa si religie;
 Sa rezolve sarcinile fisei.
STRATEGIA DIDACTICA:
METODE SI
PROCEDEE:conversatia,explicatia,demonstratia,problematizarea,observatia,lucru in
echipa,exercitiul,invatarea prin descoperire..
MIJLOACE DIDACTICE:
Imagini reprezentand
 o familie ,
 porumbei,
 aspecte din gradinita si alte institutii publice(scoala,policlinica, spital biblioteca)
 hora cu copii de diferite nationalitatii
 aspecte din tabere;
Auxiliare de cunoasterea mediului (fisa).

BIBLIOGRAFIE:
*** “Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii”,Bucuresti,2000;
L.Ezechil,M.Plazarescu “Laborator prescolar”,Ed V&Integral,Bucuresti 2001;
***”Metoda proiectelor”,Bucuresti,2002

DEMERS DIDACTIC

Etapele Continutul activitatii Strategia


activitaii Activitatea educatoarei Activitatea copiilor didctica
I.Organizarea Se pregateste materialul si copiii Participa la pregatirea Lucru in echipa
Activitatii pentru activitate. activitatii.
Demonstratia
1.Captarea Educatoarea interpreteaza cantecul 1 Copiii asculta cantecul .
atentiei IUNIE:
1 iunie
Este 1 iunie
E  prima zi de vara
Soarele e sus pe cer
E frumos afara.

Suntem astazi mai voiosi


Caci avem serbare
E ziua copiilor
E zi de sarbatoare.

La serbare a venit
Astazi multa lume.
Cântece si poezii
Fiecare spune.

Ionel s-a încurcat


Si s-a-nrosit ca focul
‘Nu-i nimic’ cu totii au zis
‘Bata l-ar norocu`.

Sandu cel cu ochelari


Cu a sa chitara
Singur s-a acompaniat
Pentru prima oara,
Si o coarda i s-a rupt
Când lovi mai tare.
Nimeni nu s-a suparat Copiii raspund la intrebari.
C-asa e la serbare. Conversatia

versuri :Teodor Munteanu

Se poarta un dialog cu copiii


pentru a localiza Ziua Expunerea
copilului.Se pun intrebarile:
Va placut cantecul? Copiii asculta ,retin.
In ce anotimp ne aflam?
Care sunt lunile de vara?ce se
sarbatoreste la inceputul luni iunie?
Pe ce data?
De ce credeti ca este o sarbatoare
internationala?

2.Anuntarea Se anunta tema,obiectivele care se


temei si vor realiza impreuna.
formularea
obiectivelor.

Observatia
Se fac precizari in legatura cu Conversatia
II.Desfasurarea existenta drepturilor copilului si Copiii observa plansele si Expunerea
activitatii necesitatea respectari acestora. descopera ce activitati ale Invatarea prin
In vederea aflarii acestor drepturi se omului sunt importante pentru descoperire
prezinta spre observare planse viata copilului ca ea sa fie
ilustrand drepturile copilului. linistita si fericita.

Se solicita copiilor sa completeze


observarile cu ceea ce stiu prin
intermediul mass media.
Pentru a intelege in ce consta
 Dreptul copilului de a fi
protejat si de a avea o familie
prezentam un tablou
reprezentand o familie.
Se pun intrebarile: Copiii raspund.
1.Ce reprezinta tabloul? Conversatia
2.Care sunt membrii familiei Invatarea prin
voastre? descoperire
3.Ce fac parintii pentru voi?De ce ? Problematizarea
4.Ce se intampla cu copiii fara
familie ?Putem sa ii ajutam ?Cum ?

 Dreptul la o viata decenta ,la


ingrijire ,educatie ,asistenta
medicala
Se vor observa imagini
reprezentand copii la gradinita ,in Conversatia
scoala,la spital. Observatia
Se pun intrebarile: Problematizarea
1.De ce merg copiii la gradinita si la Asculta si raspund.
scoala?
2.Invatatura la ce le foloseste?
3.Cine ii ajuta sa invete?
4.De ce merg copiii la spital?
5.Cine ii ingrijeste ?
 Dreptul de a se forma in
spiritul tolerantei si pacii
Se observa o planse ilustrand
porumbelul pacii. Conversatia
Se pun intrebarile: Asculta si raspund. Problematizarea
1.Ce simbolizeaza porumbelul?
2.De ce vreti sa traiti in pace?
3.Cine nu doreste pacea? Observatia
4.Ce inseamna razboiul pentru Invatarea prin
oameni? descoperire
5.Cum luptati impotriva razboiului?
6.Cum sunt copiii din tarile in care
se duc razboaie?De ce?
 Dreptul copilului apartinand
grupului minoritar sau
populatiei indigene la propria
cultura,la practicarea propriei
religii si limbi.
Se observa o hora a copiilor in jurul
pamantului,o biblioteca ,biserici Asculta si raspund la
pentru diferite confesiuni. intrebarile educatoarei Observatia
Intrebari: Conversatia
1.Cum sarbatoresc toti copiii ziua Problematizarea
lor?
2.De ce arata diferit?
3.Unde merg ei indiferent de ceea ce
sunt germani,romani etc?
 Dreptul de a creste in
siguranta ,de a fi respectat
pentru gandurile si ideile sale Conversatia
Se analizeaza imagini reprezentand Asculta si raspund Observatia
activitati ale copiilor(copii concluzionand. Problematizarea
dansand,cantand la
instrumente,lucrand la
Evaluare calculator,pictand etc)
Se pun intrebarile: Raspund.
1.Ce activitati desfasoara copiii? Conversatia
Se precizeaza ca acestia sunt liberi
sa faca activitatea pe care si-o
doresc.

Raspund sub indrumarea Conversatia


Educatoarea face o enumerare a educatoarei.
drepturilor copiilor solicitandu-i pe
copii sa le precizeze. Raspund si recita poezi si Exercitiul
III.Incheierea Se insista asupra faptului ca copiii canta. Conversatia
activitatii nu au numai drepturi ,dar si
indatoriri fata de cei care ii ajuta sa
fie fericiti si sanatosi.
Copiilor li se cere sa enumere
indatoririle specifice varstei lor.
Copiii executa lucrarea. Exercitiul
Se cere copiilor sa descrie actiuni
dedicate zilei de 1 iunie si ce isi
doresc cu ocazia acestei zile.
Se sugereaza prezentarea de
momente din programul de
serbare.”COPIII FLORILE VIETI”

Se rezolva fisa (decupare de


porumbei si impodobirea clasei cu
ei).

Se analizeaza activitatea si se fac


aprecieri asupra activitatii copiilor.
Toti copiiii vor primi baloane .

S-ar putea să vă placă și