Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

GRUPA MICĂ
EDUCATOARE : MIRON EMILIA
GRĂDINIŢA PP „PRICHINDELUL” HUNEDOARA
CATEGORIA ACTIVITĂŢII : JOCURI SI ACTIVITATI DIDACTICE ALESE – etapa a- III - a
MIJLOC DE REALIZARE :jocuri distractive si de miscare
TEMA :”Cine face asa?”
„Alearga la ursulet”
OBIECTIV FUNDAMENTAL :-Consolidarea deprinderilor de a colabora cu partenerii de joc, satisfacerea nevoii de miscare a
copiilor si crearea bunei dispozitii

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
OBIECTIVE COGNITIV-INFORMATIONALE:
- sa respecte regulile jocurilor, participand in mod activ;
- sa recunoasca animalul dupa onomatopee;

OBIECTIVE PSIHO-MOTRICE:
- sa execute miscarile cerute de joc;
- sa alerge in grup evitand lovirile si impingerile;

OBIECTIVE AFECTIVE:
-să reactioneze adecvat fata de rezultatul obtinut la incheierea jocului;
-să colaboreze cu partenerii de joc;

STRATEGIA DIDACTICĂ :

METODE ŞI PROCEDEE :explicaţia ,conversaţia ,demonstratia, exercitiul;

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT :ursulet


FORMA DE ORGANIZARE :frontal şi individual

LOCUL DE DESFĂŞURARE :sala de grupă

DURATA :15 minute


BIBLIOGRAFIE: „Jocuri pentru prescolari” – Editura Uranus 1998
„Jocuri interdisciplinare” – Editura Aramis 2003
DESFASURAREA ACTIVITATII

ETAPELE CONŢINUTUL INFORMATIONAL


ACTIVITĂŢII
I. MOMENT Voi elibera si voi aerisi sala de grupa
ORGANIZATORIC

II.CAPTAREA „Ursuletul”, care a ramas in grupa, „poarta” o discutie prin intermediul meu cu copiii si le spune ca vrea
ATENŢIEI sa se joace cu ei

IV.ANUNŢAREA Le voi spune ca ursuletul a venit cu doua jocuri noi si vrea sa ii invat si eu pe ei ca sa sepoata juca cu
TEMEI ursuletul, iar jocurile se numesc: „Cine face asa?” si „Alearga la ursulet”.
Le explica ca trebuie sa se joace impreuna toti copiii di grupa si sa fie foarte atenti sa nu se loveasca.

V .DIRIJAREA La inceput le explic si le demonstrez regulile jocurilor (pe rand), apoi ma joc cu ei supraveghindu-i si
ÎNVĂŢĂRII urmarind ca toti copiii sa respecte regulile jocurilor si sa nu se raneasca.
„Cine face asa?”
- Copiii sta pe covor in semicerc iar eu voi imita un animal si ei vao trebui sa imi spuna ce animal face
asa, apoi vor imita ei animale si colegii vor trebui sa le recunoasca. Jocul se va repeta de 3-4 ori, dupa
care explic jocul urmator si trecem la realizarea lui.
„Alearga la ursulet”
- Voi grupa copiii intrun colt al salii de grupa si ursuletul il voi aseza in diferite locuri din sala. La
semnalul meu copiii vor trebui sa alerge la ursulet cu atentie sa nu se ciocneasca si sa se raneasca, iar cel
care va ajunge primul este castigatorul cursei.
VI. ÎNCHEIEREA Voi face aprecieri asupra modului in care au respectat regulile jocurilor si ii voi felicita pentru atitudine,
ACTIVITĂŢII iar evidentiindu-i pe castigatori. .
„Ursuletul’’ le va multumi pentru gazduire si le promite ca se va intoarce la ei si cu alte povesti si
jocuri. .

S-ar putea să vă placă și