Sunteți pe pagina 1din 10

Ministerul Educaţiei Naționale

Inspectoratul Şcolar Judeţean Bihor


Centrul Şcolar de Educaţie Incluzivă ”Bonitas” Oradea
Str. Republicii, Nr.33, Oradea
e-mail: educatieincluzivamaghiara@gmail.com
Tel./fax: 0359178791

Proiect didactic

I. Date de identificare
Unitatea școlară: C.S.E.I. “Bonitas”
Disciplina: kinetoterapie
Aria curriculară: „Terapii specifice și de compensare”
Clasa: clasa I-IV. comasat, Alina
Locul de desfășurare: sala de kinetoterapie
Prof. kinetoterapeut: Varga Ildiko
II. Conținutul
Deficiențe fizice: tulburare anxioasǎ, obezitate de aport, lordozǎ lombarǎ, platfus, atitudine
spondiloticǎ
Tema lecției: Corectarea lordozei lombare ṣi piciorului plat
Tipul lecției: Lecție mixtă
III. Finalități educative
Obiective cadru:
1. Prevenirea ṣi corectarea deficienṭelor fizice, ȋn vederea dezvoltǎrii fizice armonioase a elevului
Obiective de referință:
1.2 Corectarea deficienṭelor fizice existente la nivelul coloanei vertebrale, membrelor inferioare
1.4 Formarea reflexului de atitudine corectǎ a corpului ȋn activitǎṭile statice ṣi ȋn cele dinamice
Obiective operaționale:
O1- Sǎ conṣtientizeze poziṭia corectǎ a bazinului
O2- Să tonifieze în condiții de scurtare a musculaturii abdominale și rotatorii intern a MI.
O3- Să tonifieze în condiții de alungire a grupelor musculare paravertebrale din regiunea
deviației lordotice și a m. psoasul iliac
O4- Sǎ tonifieze muṣchii flexori ai degetelor(m. flexor comun degete, m. flexor lung propriu
haluce) ṣi mușchii, care realizează inversia piciorului
Ministerul Educaţiei Naționale
Inspectoratul Şcolar Judeţean Bihor
Centrul Şcolar de Educaţie Incluzivă ”Bonitas” Oradea
Str. Republicii, Nr.33, Oradea
e-mail: educatieincluzivamaghiara@gmail.com
Tel./fax: 0359178791

IV. Strategii didactice


Metode și procedee: explicația, exerciții statice sub formă exerciții corective, exerciții dinamice
Mijloace didactice: saltea, spalier, minge cu țepi, rolă de lemn, minge moale, săculeți mici, coş,
buline senzoriale
Forme de organizare: activitatea frontală, activitatea individuală
Durata activității: 45 min.

V. Scenariul didactic
Etapele lecției Activitatea didactică Doza- Indicații metodice Obs
re .
Organizarea Pregătirea materialelor necesare 1 min.
activității pentru desfășurarea activității.
2 min. Verificarea echipamentului 50 sec. - elevul descalță
pantofii
Salutul 10sec. - elevul stă față-n
față cu
kinetoterapeutul
Pregătirea - identificarea diferitelor părți ale 1 min. - kt. ajută răspunsul
organismului corpului (cap, trunchi, brațe stȃng- elevului
4 min. drept, picioare şi părțile acestora)
- mers pe vȃrfuri cu brațele abduse 15 m

la 90̊
- mers pe cȃlcăie cu degetele 15 m

flectate
15 m
- mers pe partea laterală a labei
picioarelor cu picioarele supinate
15 m
- mers cu flexia trunchiului şi
Ministerul Educaţiei Naționale
Inspectoratul Şcolar Judeţean Bihor
Centrul Şcolar de Educaţie Incluzivă ”Bonitas” Oradea
Str. Republicii, Nr.33, Oradea
e-mail: educatieincluzivamaghiara@gmail.com
Tel./fax: 0359178791

ducerea mȃinilor la glezna dreapta,


revenire, pas ȋnainte cu flexia
trunchiului şi ducerea mȃinilor la
15 m
gezna stȃngă
- mers pe timpi respiratori
Influențarea 1. P.I.: în ortostatism cu 5x - elevul stă față-n
selectivă a picioarele depărtate, mȃinile pe şold față cu kt.
segmentelor T1:- flexia gâtului - corectarea
corpului T2:- revenirea ȋn PI. posturii: elevul
8 min. T3:- extensia gâtului trebuie să-şi
T4:- revenirea ȋn PI. menține fesierul
5x
2. P.I.: în ortostatism cu contractat şi
picioarele depărtate, mȃinile pe şold abdomenul retras ȋn
T1:- rotația capului spre dreapta timpul mişcării
T2:- revenirea ȋn PI.
T3:- rotația capului spre stânga
T4:- revenirea ȋn PI. 5x
3. P.I.: în ortostatism cu
picioarele depărtate
T1:- flexia laterală a capului spre
dreapta
T2:- revenirea ȋn PI.
T3:- flexia laterală a capului spre
stânga
2x
T4:- revenirea ȋn PI - rotirea brațelor
4. P.I.: în ortostatism cu trebuie să fie scurte
picioarele depărtate, brațele abduse
Ministerul Educaţiei Naționale
Inspectoratul Şcolar Judeţean Bihor
Centrul Şcolar de Educaţie Incluzivă ”Bonitas” Oradea
Str. Republicii, Nr.33, Oradea
e-mail: educatieincluzivamaghiara@gmail.com
Tel./fax: 0359178791

la 90̊
T1-T4: circumducția brațelor spre
ȋnainte
5x
T5-T8:- circumducția brațelor spre
ȋnapoi
5. P.I.: în ortostatism cu
picioarele depărtate, brațele abduse
la 90̊, coatele flectate, antebrațele ȋn
pronație, mȃinile la nivelul pieptului
T1:- arcuirea brațelor lateral 5x
T2:- arcuirea brațelor lateral cu
extensia coatelor
6. P.I.: ȋn ortostatism cu
picioarele depǎrtate
T1-T2:- flexia şi arcuirea
5x
trunchiului cu abducția brațelor la
90̊, expirație
T2:- revenire în P.I., inspirație
7. P.I.:ȋn ortostatism cu
picioarele depǎrtate, brațele abduse
la 90̊
T1:- flexia şi rotația trunchiului spre
dreaptă cu ducerea brațul stȃng la
glezna dreapta
T2:- revenire în P.I. 10x
- elevul trebuie să-
T3:- idem cu T1 cu ducerea brațul
şi menține spatele
drept la glezna stȃngă
drept şi picioarele
Ministerul Educaţiei Naționale
Inspectoratul Şcolar Judeţean Bihor
Centrul Şcolar de Educaţie Incluzivă ”Bonitas” Oradea
Str. Republicii, Nr.33, Oradea
e-mail: educatieincluzivamaghiara@gmail.com
Tel./fax: 0359178791

T4:- revenire ȋn P.I. ȋn rotație internă


8. P.I.: ȋn ortostatism
T1:- ghemuire
T2:- revenire ȋn P.I.
Exerciții 1. P.I.: decubit dorsal, 5x
fundamentale genunchii flectați cu tălpile pe sol,
25 min. brațele abduse la 45̊ - ridicarea capului

T1:- extensia genunchiului drept- accentuază

piciorul drept aprox. 70̊- odată cu participarea

flexia gȃtului drepților

T2:- revenire ȋn P.I. abdominali

T3:- extensia genunchiului stȃng-


piciorul stȃng aprox, 70̊- odată cu
flexia gȃtului
T2:- revenire ȋn P.I. 3x
2. P.I.: decubit dorsal,
genunchii flectați cu tălpile pe sol,
mȃinile sub fese
T1:- extensia genunchiul drept
T2:- extensia genunchiul stȃng
T3:- flexia genunchiul drept
5x
T4:- flexia genunchiul stȃng
3. P.I.: decubit dorsal,
genunchii flectați cu tălpile pe sol,
brațele flectate
T1:- flexia genunchilor la piept cu
îmbrățișarea genunchilor cu brațele
Ministerul Educaţiei Naționale
Inspectoratul Şcolar Judeţean Bihor
Centrul Şcolar de Educaţie Incluzivă ”Bonitas” Oradea
Str. Republicii, Nr.33, Oradea
e-mail: educatieincluzivamaghiara@gmail.com
Tel./fax: 0359178791

T2:- menținerea poziției 5 sec. 3x


T3:- revenire în P.I.
4. P.I.: decubit dorsal,
palmele aşezate sub fese
T1:- flexia membrelor inferioare la
90̊ cu extensia genunchilor
T2:- abducția membrilor inferior cu
genunchii întinși (foarfecări lateral)
T3:- adducția membrilor inferior
2x
pâna la poziția iniṭialǎ. - miṣcarea este
T4:- revenire în P.I. ȋnsoṭitǎ cu joc cu
5. P.I.: decubit dorsal, cântece „Biciklizik
brațele abduse la 45̊- jocul bicicletei a kutya”
T1:- flexia genunchilor la piept 5x
T2:- extensia-flexia alternativă a
membrelor inferioară
6. P.I.: sprijin pe - elevul n-are voie
genunchi să ridice piciorul
T1:- extensia genunchiului drept mai mult de 90˚
5x
T2: - flexia genunchiului drept cu
atingerea pieptului
Se repetă și cu piciorul stâng.
7. P.I.: așezat sprijinit
T1:- flexia plantară a piciorului
T2:- flexia dorsală a piciorului cu 5x
flexia degetelor
T3:- supinația cu flexia degetelor
Ministerul Educaţiei Naționale
Inspectoratul Şcolar Judeţean Bihor
Centrul Şcolar de Educaţie Incluzivă ”Bonitas” Oradea
Str. Republicii, Nr.33, Oradea
e-mail: educatieincluzivamaghiara@gmail.com
Tel./fax: 0359178791

T4:- revenire în P.I.


8. P.I.: așezat sprijinit cu
genunchii flectați, tălpile pe sol
T1:- ridicarea călcȃielor de pe sol cu
sprijin pe antepicior
T2:- rularea tălpii de la degetele
3x
spre călcȃi
- elevul descalță
T3:- ridicarea şi flexia degetelor cu
şosetele
sprijin pe călcȃi
- în fața tălpii
T4:- revenire în P.I.
copilului este o
9. P.I.: așezat sprijinit
minge de burete
T1:- prinderea mingii cu tălpiile
piciorului astfel încât mingea este
ținută în gǎura făcută de bolțile
plantare
T2:- ridicarea mingii cu apr. 5 cm
2x
de pe sol
T3:- elevul opune rezistență la
scoaterea mingii făcută de
kinetoterapeut - în fața copilului

T4:- revenire în P.I. pe podea se află un

10. P.I.: așezat sprijinit cu șervețel

genunchii flectaṭi, tălpile pe sol


T1:- apucarea șervețelul cu flexia
degetelor de la piciorul drept
T2:- ridicarea în aer
T3:- eliberarea șervețelului prin 5x
Ministerul Educaţiei Naționale
Inspectoratul Şcolar Judeţean Bihor
Centrul Şcolar de Educaţie Incluzivă ”Bonitas” Oradea
Str. Republicii, Nr.33, Oradea
e-mail: educatieincluzivamaghiara@gmail.com
Tel./fax: 0359178791

extensia degetelor, astfel încât


șervețelul cade pepodea
T4:- revenire în P.I. - talpa piciorului

̽ Elevul repetă exercițiul și cu menține tot timpul

piciorul stâng. contactul cu

11..Relaxare obiectul

P.I.: așezat sprijinit cu genunchii


flectați, picioarelor sprijinite pe o
1x
rolă de lemn
T1:-rularea picioarelor prin extensia
genunchilor
- în fața tălpii
T2:- revenire în P.I.
elevului sunt 5
Acest exercițiu se repetă cu minge
mingi mici și un
cu țepi.
coș
12. Jocul- adunarea mingii
P.I.: așezat sprijinit cu genunchii
1x
flectați, tălpile pe sol
T1:- prinderea mingii între ambele
tălpi
T2:- ridicarea mingii deasupra
coșului - ȋn fața elevului pe
T3:- punerea mingii în coș podea se află un
T4:- revenire în P.I. săculeți mic
13. P.I.: ȋn ortostatism
T1:- apucarea unui săculeți mic cu
degetele piciorului drept
T2:- mers înainte 5 m pe călcâi cu 1x
Ministerul Educaţiei Naționale
Inspectoratul Şcolar Judeţean Bihor
Centrul Şcolar de Educaţie Incluzivă ”Bonitas” Oradea
Str. Republicii, Nr.33, Oradea
e-mail: educatieincluzivamaghiara@gmail.com
Tel./fax: 0359178791

ținerea săculețului
T3:- ȋntoarcere
T4:- apucarea săculețului cu
degetele piciorului stâng - ȋn fața elevului pe
T5:- mers înainte 5 m pe călcâi cu podea se află doi
ținerea săculețului săculeți mici
1x
T6:- revenireîn P.I.
14. P.I.: ȋn ortostatism
T1:- apucarea unui săculeți mic cu
degetele piciorului stâng și a
celuilalt cu piciorul drept
T2:- mers înainte 5 m pe călcâi cu
- elevul pășește pe
ținerea săculețului
spalier cu mijlocul
T3:- revenire în P.I.
tălpii
15. Mers pe un traseu stabilit
(linie senzorialǎ, buline senzoriale,
spalier)
P.I.: ȋn ortostatism ȋn fața traseului
T1:- mers ȋnainte pe linie senzorialǎ
T2:- păşire ȋnainte pe buline
senzoriale
T3:- urcare pe spalier
T4:- coborȃre
Revenirea - pedalare la bicicleta 3 min.
organismului ergometrică/rularea picioarelor pe 1 min.
după efort minge cu țepi - elevul ȋncalță

4 min. - exerciții de respirație şosetele


Ministerul Educaţiei Naționale
Inspectoratul Şcolar Judeţean Bihor
Centrul Şcolar de Educaţie Incluzivă ”Bonitas” Oradea
Str. Republicii, Nr.33, Oradea
e-mail: educatieincluzivamaghiara@gmail.com
Tel./fax: 0359178791

Aprecieri și Aprecieri asupra activității și 2 min. - elevul stă față-n


concluzii recompense față cu
2 min. Recomandările 40 sec. kinetoterapeutul
Salutul 10 sec.

Bibliografie:
Balint Nela Tatiana (2010) – Kinetoprofilaxie. Curs studii de licență, Editura Alma Mater, Bacău
Dumitru Dumitru (1981)-Ghid de reeducare funcțională, Editura Sport-Turism, Bucureşti
Florica Orțan (2014) – Pedagogie. Sinteze și structuri logice, Editura Universității din Oradea,
Oradea
Tudor Sbenghe (1981) – Recuperarea medicală a sechelelorposttraumatice ale membrelor, Ed.
medicală, Bucureşti

Data întocmirii:
Data predării:

S-ar putea să vă placă și