Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Data: 21 mai 2021


Tema: Excursie
Aria curriculară: Arte
Disciplina : Arta plastică
Itinerar: Parcul Grădina Botanică
Tipul excursiei: Excursie cu caracter recapitulativ
Participanţi: Elevii clasei a III a
Scop : Recapitularea, consolidarea, aprofundarea şi evaluarea cunoştinţelor
dobândite în timpul orelor de curs şi a activităţilor extraşcolare
Unități de competențe: Identificarea relațiilor între culorile în natură și stările
vremii, fenomenele naturii.
Obiective operaţionale:
- să identifice elementele de limbaj plastic în natură,
- să numească culorile care le observă în natură în natură
- să repartizeze culorile observate în culori primare –secundare și culori
calde -reci
- să afle cunoştinte noi despre strămoşii noştri, despre ocupaţiile şi mediul
lor de viaţă;
- să observe importanţa pădurii în viaţa oamenilor;
-să iubească, să preţuiască şi să respecte mediul;
Strategii: observaţia, problematizarea, explicaţia, conversaţia, exerciţiul;

PREGĂTIREA EXCURSIEI
1. Acţiuni preliminare
-stabilirea traseului şi a obiectivelor urmărite;
- întocmirea listei participanţilor la excursie;
-prezentarea itinerariului, a scopului, a celor mai importante puncte
turistice;
- stabilirea modului de deplasare, a sarcinilor ce revin excursioniştilor;
- prezentarea regulamentului şi a echipamentului pentru desfăşurarea
excursiei în bune condiţii,
2. Desfăşurarea excursiei
- se face prezenţa, se verifică ţinuta;
- se urcă în autocar, se reaminteşte traseul, se anunţă opririle;
- se reamintesc regulile de comportare;
- se fac observaţii asupra tipurilor plante, vieţuitoare mici
- se atrage atenția asupra culorilor prezente în natur
- se organizează câteva jocuri recreative;
- se dau câteva premii
- întoarcerea acasă,
3. Evaluarea excursiei:
-Realizarea unui ,,Album al clasei” cu imaginile obţinute în itinerarul
parcurs;
- Realizarea unui desen în care elevul să reprezinte ceva ce a văzut în
excursie ( tehnica de lucru – la dorință)

S-ar putea să vă placă și