Sunteți pe pagina 1din 21

Gradinita cu program prelungit

Sfantul sava
iasi

Proiect Didactic

INSPECTIe PENTRU SUSTINERE Definitivat

PROPUNATOR: PROF.cornea veronica


DATA : 17 martie 2014
GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT SFÂNTUL SAVA IAȘI
GRUPA: MIJLOCIE
TEMA ANUALĂ: “CÂND, CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?”
TEMA PROIECTULUI: ”SURPRIZELE PRIMĂVERII”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „PRIMĂVARA- ANOTIMPUL HĂRNICIEI”
FORMA DE REALIZARE: ACTIVITATE INTEGRATĂ:
ADP+ALA+ADE( DLC+ DEC)
TIPUL DE ACTIVITATE: Fixarea şi consolidarea cunoştinţelor şi
deprinderilor dobândite
SCOPUL: Evaluarea si sistematizarea cunoștintelor referitoare la
anotimpul primăvara.
DURATA: 1 zi
ADP (Activităţi de dezvoltare
personală):
Întâlnirea de dimineaţa: „ Bine v-am
găsit, prieteni ai primăverii!”
Rutine: Sosirea copiilor la grădiniţă
-deprinderi specifice
-Ne pregătim de activităţi
Tranziții: - Iarnă să te duci cu bine-
Joc cu text și cânt
- Zborul fluturaşilor
- Dacă vesel se trăiește

I.ALA 1 (Activităţi liber alese):

BIBLIOTECĂ: „Floricele de primăvară”


-exercițiu grafic
ARTĂ : „Ghiveciul primăverii”-lipire
ŞTIINŢĂ: „Micii grădinari” - semănat

II.ADE (Activităţi pe domenii experenţiale)


ACTIVITATE INTEGRATĂ : DLC+ DEC

1. Domeniul limbă şi comunicare( DLC)


-SURPRIZELE ZÂNEI PRIMĂVARĂ (joc didactic)

2. Domeniul estetic şi creativ (DEC)


-FLORI DE PRIMĂVARĂ (pictură)

III. ALA 2 (Activități liber alese):

Cupa Primăverii

-Competiție sportivă-
Activitatea debutează cu ADP- Întâlnirea de dimineaţă, întâlnire de grup între
copii şi educatoare, prin intermediul salutului de dimineaţă. Copiii sunt așezați în
semicerc și sunt invitați să se prezinte, realizându-se astfel și prezența.
După salutul de dimineaţă, vor completa “Calendarul naturii”.
Noutatea zilei va fi adusă de Zâna Primăvară, care îi roagă să o ajute să-şi refacă
grădina. Ei vor afla că Vântul Vitejel i-a distrus grădina, copiii vor avea de rezolvat mai
multe sarcini de lucru pentru a duce la îndeplinire această dorinţă.
Trecerea la centrele de interes se va realiza prin tranziţie.
Educatoarea va prezenta fiecare centru de interes deschis şi le va explica copiilor ce
au de lucru. Copiii îşi vor alege centrul de interes la care vor să lucreze ţinând cont de
sarcinile cerute de educatoare.
La centrul BIBLIOTECĂ, copiii vor uni punctele și vor colora pentru a obține
floricele.
La centrul ARTĂ copiii vor decora cu elemente specifice anotimpului primăvară:
flori, fluturi, buburuze.
La centrul ŞTIINŢĂ  copiii vor semăna grâu.
Pentru asigurarea feed-back-ului şi evaluarea modului de lucru din fiecare centru
educatoarea organizează Turul galeriei.
După încheierea activităţilor pe centre, educatoarea va citi o nouă sarcină de la
Zâna Primăvară, desfăşurându-se astfel prima activitate pe domenii experenţiale DLC-
SURPRIZELE ZÂNEI PRIMĂVARĂ (joc didactic). Aici, copiii denumesc elementele
specifice acestui anotimp și alcătuiesc propoziţii simple. Pentru complicarea jocului,
copiii completează diamantul primăverii în urma răspunsurilor date la ghicitori.
La „întoarcerea” în sala de grupă, în zborul fluturașilor, copiii vor fi solicitaţi să
picteze flori de primăvară, acţiune desfăşurată în cadrul celei de-a doua activitate - DEC
(Educaţia plastică) : „ Flori de primăvară”.
În ultima parte a zilei copiii vor intra în competiția „Cupa Primăverii”,
reprezentată de parcurgerea unui traseu de către copiii împărțiți în două echipe.
DATA: 17 martie 2014
GRUPA: Mijlocie-„Ștrumfii”
PROFESOR: Cornea Veronica - Mihaela
TEMA ANUALA: ”Când, cum și de ce se întâmplă ?”
Subtema(tema saptamanii): ”Primăvara – Anotimpul hărniciei”
CATEGORIA DE ACTIVITATE:
ADP- Întâlnirea de dimineață

SCOP: Participarea şi implicarea activă a copiilor în vederea stimulării


comunicării, favorizării inter - relaţionării, împărtăşirii cu ceilalţi şi
formării comportamentului empatic la preşcolari;

OBIECTIVE OPERATIONALE:
*Sa utilizeze formule de salut adecvate momentului zilei;
*Sa stabileasca prezenta sau absenta colegilor de grupa ;
*Sa precizeze care sunt zilele saptamanii;
*Să observe cu atenţie vremea de afară oferind verbal câteva
caracteristici ale acesteia, marcându-le prin simbolul adecvat;
*Sa elaboreze raspunsuri la intrebarile adresate;

STRATEGII DIDACTICE:
*METODE SI PROCEDEE: conversatia, observatia, explicația.
*MIJLOACE DIDACTICE: Calendarul Naturii, jetoane, tabla
magnetică, flori cu poze ale copiilor, catalogul;
*Forme de organizare: frontal;

RESURSE :
*Pedagogice:RIP 1-2/2009,RIP 3-4/2009-Proiectare integrata
*Temporale: 20-25 minute
*Umane: copiii grupei mijlocii- „Grupa Ștrumfii”
*ORGANIZAREA COLECTIVULUI DE ELEVI:Copiii vor fi asezati in
semicerc

*SALUTUL:Copiii sunt invitati sa se aseze in semicerc si sa se prezinte.

*PREZENTA: Un copil va așeza în vază florile cu fotografii ale copiilor


prezenți, rostindu-le numele, iar fotografiile celor absenti se aseaza in partea
de jos a panoului.

*CALENDARUL NATURII: Se va preciza ziua saptamanii si anotimpul


in care suntem, lunile anotimpului respectiv, luna curenta, caracteristicile
acestui anotimp.

*NOUTATEA ZILEI: Prezentarea scrisorii de la Zâna Primăvara, prin


care aceasta ne roagă să o ajutăm să-şi refacă grădina care a fost distrusă de
Vântul Vitejel.

*MESAJUL ZILEI: ”S-o ajutăm pe Zâna Primăvara!”

*DEPRINDEREA EXERSATA: ”Pot să ajut!” exersarea deprinderii de


a indeplinii anumite sarcini si de a fi de ajutor in cadrul grupei. Aceasta
deprindere se exerseaza prin toate activitatile desfasurate in cursul zilei,
copiii fiind desemnati pe rand sa indeplineasca anumite sarcini.

*TRANZITIE: ”Iarnă să te duci cu bine”- joc cu text și cânt

DATA: 17 martie 2014


GRUPA : Mijlocie-„Ștrumfii”
PROFESOR: Cornea Veronica-Mihaela
PROIECTUL/TEMA DE INTERES: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
SUBTEMA: ”Primăvara – Anotimpul hărniciei”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitati libere alese -ALA-1
CENTRE DE INTERES:
*BIBLIOTECA
*ARTA
*Știință
CENTRU DE TEMA SARCINA MATERIALE
INTERES

BIBLIOTECA „Floricele de primăvară” - sa uneasca -coli A4


“Realizam o felicitare de punctele realizand -creioane
Primăvară” floricele; colorate
-sa decoreze vaza
-exercitiu grafic- cu elemente grafice
cunoscute;
-sa coloreze
imaginea.
ARTA „Ghiveciul Primăverii” -sa decoreze pahare,flori și
paharele date, fluturi de
-lipire folosindu-si hârtie,
imaginatia buburuze de
lemn
ȘTIINȚĂ “Micii grădinari” - să semene grâu în Pahare,
- semănat grâu păhărele decorate pământ, grău,
apă

SCOP: Stimularea creativității și expresivității , a


dexterității în lucrul manual, prin stimularea dezvoltarea
simțului estetic.

*BIBLIOTECA:”Floricele de primăvară”
-exercitiu grafic-
“Realizam o felicitare de Primăvară”

Obiective :
- să uneasca punctele, respectând conturul predefinit al florilor;
-sa decoreze vaza cu elemente grafice cunoscute;
-sa coloreze imaginea.
*ARTA: ”Ghiveciul Primăverii”
-lipire –

OBIECTIVE:
-să decoreze, prin lipire, paharul cu elemente ale anotimpului de primăvară
(flori de diferite mărimi, flururi, buburuze);
- să compună spaţiul plastic utilizând tehnica cerută;
-sa utilizeze corect instrumentele de lucru;
-sa manifeste interes pentru activitate,cultivandu-si dragostea pentru frumos.
-să colaboreze în vederea rezolvării sarcinii date;

*ȘTIINȚĂ :” Micii grădinari!”


- activitate gospodărească –

OBIECTIVE:
-să denumească semințele;
- Să recunoască materialele necesare semănatului: ghiveci (paharul decorat),
pământ, semințe, apă.
- să semene grâul

TRANZIȚII : Zborul fluturașilor

STRATEGII DIDACTICE:

Metode si procedee: conversatia,demonstatia,exercitiul;


Material didactic:
Biblioteca: fise,creioane colorate;
Arta: pahare,flori și fluturi de hârtie, buburuze de lemn;
Știință: pahare, pământ, grău, apă.

FORMA DE ORGANIZARE:frontala,individuala,pe grupuri

FORME SI METODE DE EVALUARE:evaluare


curenta,aprecieri,expozitie cu lucrarile realizate

RESURSE:
Pedagogice:RIP1-2/2009,RIP3-4/2009-Proiectarea integrata
Temporale:30-35 minute;
Umane:copiii grupei mijlocii-“Ștrumfii”,educatoarea.

Nr. ETAPELE CONTINUTUL ACTIVITATII METODE SI EVALUARE


Crt. ACTIVITATII PROCEDEE

1. Captarea Se va realiza prin intuirea Conversatia


atentiei materialelor pregatite pentru copii.
2. Anuntarea Voi merge la fiecare centru de interes Explicatia Observarea
temei si si voi anunta tema, le voi explica ce comporta-
enuntarea trebuie sa realizeze cu ajutorul metului
obiectivelor materialelor puse la dispozitia lor. Le Conversatia
voi atrage atentia cu privire la modul
de lucru(ingrijit,fara sa deranjeze
colegii,pastrarea unui ton scazut a Demonstratia
vocii).

3. Dirijarea Se prezinta copiilor centrele de Conversatia Observarea


invatarii interes si materialele existente la comporta-
acestea si sunt invitati,in functie de mentului
preferinte si aptitudini sa ocupe Explicatia
locurile la centrele de interes. Aprecieri
verbale

4. Obtinerea La centru Biblioteca,copiii vor vor


performan uni punctele pentru a realiza floricele Exercitiul
tei de primăvară, apoi vor colora. Cei
care termină mai repede vor putea Aprecieri
decora cu semne grafice felicitarea de verbale
primăvară, apoi o vor colora.

La centru Arta,copiii vor decora


păhărele :“Ghiveciul Primăverii”. Exersarea
aptitudinilor
La centru Știință ,copiii semăna grâu. practice
5. Asigurarea Copiii vor prezenta activitatea Conversatia
conexiunii desfasurata la fiecare centru,punand
inverse accent pe modul in care au rezolvat
fiecare sarcina.
(feed- back-ul)

6. Incheiere Se vor face aprecieri asupra Conversatia Aprecieri


rezultatelor obtinute de ei.Se vor verbale
evidentia lucrarile deosebite.

DATA: 17 martie 2014


GRUPA: Mijlocie- Ștrumfii
PROFESOR: Cornea Veronica-Mihaela
TEMA ANUALA DE STUDIU: ”Când, cum și de ce se întâmplă?”
SUBTEMA: ” Primăvara-anotimpul hărniciei”
DOMENII EXPERIENTIALE: DLC (joc didactic)+DEC (pictură)
TEMA ACTIVITATII:”Surprizele Primăverii”
TEMA: DLC -“Surprizele Primăverii”+DEC: ”Flori de primăvară”
TIPUL ACTIVITATII: Verificare si consolidare
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata
MIJLOACE DE REALIZARE: joc didactic.
SCOPUL ACTIVITATII:
Stimularea expresivităţii şi a creativităţii prin educarea unei exprimări
verbale corecte din punct de vedere fonetic, lexical, sintactic dar și prin
desen, pictură.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
1. Domeniul limbă şi comunicare( DLC)
O1: Să denumească elementele specifice anotimpului primăvara;
O2: Să alcătuiască propoziţii simple corecte din punct de vedere gramatical;
O3: Să răspundă corect la ghicitori
O4: Să participe activ și conștient la activitate.

2 . Domeniul estetic şi creativ (DEC)


O1: Să execute individual tema dată;
O2: Să compună în mod original şi personal spaţiul plastic;
O3: Să organizeze spaţiul plastic într-o lucrare echilibrată şi expresivă;
O4: Să mânuiască materiale didactice puse la dispoziţie.

SARCINA DIDACTICĂ :
Asocierea cuvântului cu imaginea, formularea unor propoziţii
simple.

REGULILE JOCULUI :

Pe un panou se află o gradină goală şi tristă. Copiii trebuie să descopere


în plicurile împrăștiate pe jos elemente specifice primăverii și să formeze
propoziții simple ce au în componență denumirea elementului. Pe măsură ce
sunt desfăcute plicurile , fiecare element specific anotimpului primăvara va
fi aşezat pentru realizarea tabloului de primăvară.
Pentru fiecare sarcină îndeplinită corect, copilul va primi câte o floare,
pe care o va ataşa pe panou (în grădină). Pe măsură ce se rezolvă corect
sarcinile, grădina se va umple de flori şi de alte elemente specifice
anotimpului primăvara.
Toate răspunsurile corecte vor fi aplaudate şi recompensate cu flori.

ELEMENTE DE JOC: Surpriza, aplauze, jetoane cu elemente ale


primăverii, stimulente, mânuirea materialului.

COMPLICAREA JOCULUI: Metoda „Diamantul”, prin care copiii


răspund la ghicitori.

FORMA DE ORGANIZARE: Frontal, individual.


STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, observaţia, explicaţia, exerciţiul,
demonstraţia, jocul, turul galeriei, metoda diamantului.
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT : machetă din polistiren care reprezintă
o grădină, plicuri, jetoane cu elemente specifice anotimpului primăvară, flori
din hârtie.
DURATA:20-25 minute
RESURSE: -UMANE: copiii grupei mijlocii:”Ștrumfii”

BIBLIOGRAFIE:
1. *** (2008). „Curriculum pentru învăţământul preşcolar” ( 3-6/7ani),
M.E.C.I., Bucureşti;
2. Bane Colleen. (2004). „Bună dimineaţa! Mă bucur că eşti aici” –
Manualul cadrului didactic pentru întâlnirea de dimineaţă, Ed. Ro Media,
Bucureşti;
3. „Antologie de proiecte tematice pentru activităţile integrate”, Editura
Diana.
4. Breben, Silvia; Gongea, Elena; Ruiu, Georgeta; Fulga,Mihaela – “Metode
interactive de grup” –ghid metodic, (2002), Ed. Arves, Bucureşti

Domeniul Etapele activitatii Continutul stiintific Metode și Evaluare


experential procedee

Moment Asigurarea conditiilor optime Observarea


necesare desfasurarii activitatii: comporta-
organizatoric -pregatirea materialului didactic; mentului
-pregatirea climatului pshio- Conversația copiilor
afectiv necesar desfasurarii
activitatii;
-asigurarea ordinii si a
DLC disciplinei.
Voi așeza copiii în semincerc.
Limbă și Captarea Introducerea in activitate se face Conversatia Evaluare
comunicare atentiei prin prezentarea machetei Explicația orala
Grădina Primăverii care este Expunerea
tristă deoarece a fost golită de
Vântul Vitejel.
Voi anunţa copiii că Zâna
Primăvară m-a rugat să o ajutăm
să-şi refacă grădina care a fost
distrusă de Vântul Vitejel.
Vă rog cu ardoare,
Faceţi o minune mare,
Vântul să dispară
Florile să reapară.
Anuntarea temei si a Anunţ numele jocului didactic pe Conversatia Observa
obiectivelor care îl vom desfăşura, rea
"Surprizele Zânei Primavăra” şi comportament
a temei pentru activitatea de ului
educaţie plastică, “Flori de
primăvară”.
Le voi spune copiilor că în
acest joc vor aranja cât mai
frumos grădina, cu elementele
specifice anotimpului primăvara,
vor alcătui propoziţii simple și
vor înfrumuseța grădina cu
florile primite drept recompensă.

Prezentarea Explicarea jocului si


continutului si prezentarea sarcinilor.
dirijarea invatarii Evaluare orala
prin abordarea Prezint copiilor regulile jocului Exercitiul
integrata a şi elementele de joc, se intuieşte
continuturilor materialul.

Copilul numit va descoperi un


element al primăverii și a alcătui
o propoziție simplă cu
denumirea elementului respectiv.
Pentru fiecare răspuns corect va
primi câte o floare, iar copilul
respectiv o va aşeza pe panou (în
grădină). Pe măsură ce se
rezolvă corect sarcinile, grădina
se va umple de flori şi cu alte
elemente specifice anotimpului
primăvara.

Executarea jocului de proba.


- Să vedem dacă aţi înţeles
cum ne vom juca ! Observa
rea
Cu ajutorul educatoarei se va Demonstrația comportament
realiza jocul de proba. Va fi ului
efectuat de un copil.Daca este copiilor
nevoie se va reveni asupra
sarcinilor,a modului de alcatuire
a propozitiilor.

Executarea jocului de către


copii Exercițiul Evaluare orala
În timpul executării jocului, voi
urmări realizarea obiectivelor
propuse şi voi sprijini pas cu pas Jocul
derularea jocului având în
vedere algoritmii aleşi.

Obtinerea Complicarea jocului


performanței Se va realiza diamantul Metoda Aprecieri
primăverii. Diamant verbale
Cu ajutorul răspunsurilor la
ghicitori, copiii vor completa cu Evaluare orala
imagini diamantul.

Evaluarea Ce am invatat dragi copilași?


performanței Cum s-a numit jocul?
(“Surprizele primăverii”) Observarea
Conversația comportament
Încheierea Se vor face aprecieri individuale ului copiilor
Activității şi colective.
Zâna Primăvară le
mulţumeşte copiilor pentru
ajutorul acordat.

Tranziții : Daca vesel se trăiește – joc cu text și cânt

Domeniul Etapele activitatii Continutul stiintific Strategii Evaluare


experential didactice
Captarea atenţiei Copii, vă mai amintiţi de Conversația Evaluare
Zâna Primăvară? verbală
DEC Are o sarcină pentru voi. Ştie
cât sunteţi de talentaţi la pictură,
-pictură de aceea vă roagă să-i pictaţi
câteva flori.

Anunţarea temei şi Voi anunţa tema activităţii Observarea


a obiectivelor de educaţie plastică: „ Flori de Conversația comportamen-
primăvară”, pictură cu ajutorul tului
ştampilelor. Explicația preșcolarilor
Voi veţi combina culorile
pentru a obţine flori cât mai
frumoase

Sarcina
Flori de îmi veţi picta
Minunea se va întâmpla.
Vântul îl veţi izgoni,
Nu-i aşa copii?
Dirijarea învăţării Se vor intui materialele de pe Explicaţia Evaluare orala
măsuţe. Le voi explica şi Demonstraţia
demonstra copiilor cum trebuie
să picteze.
Se solicită un copil să repete
etapele de lucru.
Se fac exerciţii de încălzire a
muşchilor mâinii, apoi se trece la
realizarea propriu-zisă a
modelului.

Evaluarea activităţii Se fac aprecieri asupra Turul galeriei


desfăşurării activităţii.
Se expun lucrările, se
organizează turul galeriei.
Copiii vor fi recompensaţi cu
câte o bomboană.
DATA: 17 martie 2014
GRUPA: Mijlocie-“Ștrumfii”
PROFESOR: Cornea Veronica-Mihaela
TEMA ANUALA DE STUDIU:” Când, cum și de ce se întâmplă?”
TEMA SAPTAMANII: ”Primăvara-anotimpul hărniciei”
TEMA ACTIVITĂȚII : ”Cupa Primăverii”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitati libere alese-ALA 2
MIJLOC DE REALIZARE: Jocuri si activitati recreative
SCOP: Formarea capacitatii de a utiliza deprinderile insusite in diferite
contexte.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
-sa respecte regulile de joc;
-sa execute corect deprinderile motrice invatate :mers,alergare etc.
-sa astepte cu rabdare rolul care i se cuvine in joc;
-sa manifeste atitudini de cooperare,spirit de echipa,de competitie,fair-
play.

STRATEGII DIDACTICE :
Metode si procedee :explicatia ,demonstratia,jocul,exercitiul
Material didactic:cosuri,flori.

RESURSE: Pedagogice:RIP1-2\2009Proiectare integrata


Temporale:20 minute
Umane:prescolarii
Etapele activitatii Continutul stiintific Metode și Evaluare
procedee

Moment Asigurarea conditiilor optime necesare


desfasurarii activitatii: Observarea
organizatoric -pregatirea traseului; Conversația comporta-
-pregatirea climatului pshio- afectiv mentului copiilor
necesar desfasurarii activitatii;
-asigurarea ordinii si a disciplinei.
Voi împărți copiii în două echipe.

Captarea Introducerea in activitate se face prin Conversatia Evaluare orala


atentiei prezentarea provocării venite din partea
primăverii: Să descoperim cei mai
rapizi mesageri ai Zânei Primăvara.

Anuntarea temei si a Anunţ numele jocului pe care îl vom Conversatia Observarea


obiectivelor desfăşura, "Cupa Primăverii” Explicația comportamentului
Le voi spune copiilor că în urma Expunerea
acestei competiții, echipa câștigătoare
va primi denumirea distincția de
mesageri ai Primăverii.
Prezentarea Explicarea jocului si prezentarea
continutului si sarcinilor.
dirijarea invatarii Explicația Evaluare orala
Doi copii, câte unul din fiecare, vor
concura pe traseul cu obstacole pe care
vor fi exersate, pe distanțe diferite:
mersul piticului, târâre, alergare. Le

Executarea jocului de proba.


- Să vedem dacă aţi înţeles cum ne
vom juca ! Demonstrația Observa
rea
Voi executa jocul de proba, apoi traseul comportamentului
va fi executat de un copil. Daca este copiilor
nevoie se va reveni asupra sarcinilor.

Executarea jocului de către copii Exercițiul


În timpul executării jocului, voi urmări Evaluare orala
realizarea obiectivelor propuse şi voi
sprijini pas cu pas derularea jocului Jocul
având în vedere algoritmii aleşi.

Evaluarea Se fac aprecieri asupra desfăşurării


activităţii. Conversația Aprecieri
colective

Încheierea activităţii Copiii vor fi recompensaţi cu


stimulente și aplauze.

ANEXA 2
GHICITORI
Astǎzi, în grǎdina mea
Am vǎzut dupǎ perdea
Cum o zânǎ frumuşicǎ
Iar dǎ viaţǎ la grǎdinǎ …
Cine-i oare zâna aceea?
(Primăvara)

Are-un ac micut si fin,


Zboară lin din floare-n floare,
Acul este cu venin
Iar polenu-i pe picioare.
(Albina)
Plin imaşul e de flori,
O mulţime de culori.
Aţi văzut cu toţii oare
Floricele zburătoare?
Flori ce zboară pe imaş?
Nu sunt flori, sunt...
(Fluturaşi)
Violet şi parfumat
De iarnă s-a săturat.
(Toporaşul)
Cupe albe, sângerii,
Stau pe lujere înfipte,
Parc-ar fi nişte făclii!
Hei, ghiceşte-le, de le ştii!
(Lalelele)

Primavara cand se-arata

Prin gradini apar deodata

Ciorchini albi si albastrii

Din stelute mii si mii.

          (LILIACUL)

6.    Ramura cu clopotei

Hai ghiceste numele ei!

          (LACRAMIOARA)
Stele-albastre-n fir de iarbă,
Au doar a-nflorii treabă,
Pâlcuri mici pădurea- ncarcă,
Vremea lor iute-o să treacă.
(Viorelele)

Să-mi ghiciţi o ghicitoare:

Înaltă cu lungi picioare,

Pene negre pe-aripi are,

Peste broaşte e mai mare.

(Barza)

Coada ca o furculită
Roşioară sub bărbiţă.
(Rândunica)
Se întâmplă peste noapte,
Din boboci, florile scoate;
Din uscat şi noduros,
Zici că-i nins, un prinţ frumos!
(Copacul înflorit)

S-ar putea să vă placă și