Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
14 Târgovişte
Grupa Mare A ,,STEP by STEP”
PROIECT DIDACTIC
1
Grădiniţa cu Program Prelungit nr.14 Târgovişte
Grupa Mare A ,,STEP by STEP”
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
ALFABETIZARE:
să alcătuiască propoziţii simple despre mijloacele de transport care merg prin aer;
să execute elemente grafice învăţate (linia orizontală, verticală, oblică);
să se exprime în propoziţii şi fraze corect formulate din punct de vedere gramatical.
ŞTIINŢĂ:
să denumească părţile componente ale avionului;
să descrie mjloacele de transport aeriene pe baza imaginilor date.
să selecteze mijloace de transport aeriene.
ARTĂ:
să denumească materialele de lucru;
să decupeze după contur imaginile;
să lipească materiale sintetice şi din natură (fire textile, piele, seminţe, petale de trandafir) pe
suprafaţa dată;
să coopereze pentru realizarea temei .
JOCURI MANIPULATIVE/MATEMATICĂ:
să alcătuiască mulţimi de jetoane (obiecte) cu un număr dat de elemente;
să numere conştient cu şi fără material intuitiv în ordine crescătoare şi descrescătoare în limitele 1-
8;
să alcătuiască grupe cu „tot atâtea”, „mai multe”, „mai puţine” elemente;
să raporteze numărul la cantitate şi cantitatea la număr;
să formeze grupe cu 9 elemente;
să-şi însuşească numărul şi cifra.
CONSTRUCŢII:
să construiască prin alăturare şi suprapunere aeroportul;
să relaţioneze cu partenerii de joc.
JOC DE ROL:
să stabilească rolurile şi regulile jocului ;
să-şi atribuie rolul de stewardesă, interacţionând în bună înţelegere cu
partenerii de joc într-o atmosferă distinsă, plăcută;
NISIP ŞI APĂ:
să denumească materialele folosite (becuri, bucăţi de lemn, steaguri, avioane de jucărie );
să realizeze pista pentru decolarea şi aterizarea avioanelor.
2
Grădiniţa cu Program Prelungit nr.14 Târgovişte
Grupa Mare A ,,STEP by STEP”
ACTIVITATE DE GRUP:
să utilizeze corect mişcările şi regulile jocurilor;
să manifeste spirit de echipă.
STRATEGII DIDACTICE:
3
Grădiniţa cu Program Prelungit nr.14 Târgovişte
Grupa Mare A ,,STEP by STEP”
Scenariul zilei
4
Grădiniţa cu Program Prelungit nr.14 Târgovişte
Grupa Mare A ,,STEP by STEP”
5
Grădiniţa cu Program Prelungit nr.14 Târgovişte
Grupa Mare A ,,STEP by STEP”
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Eveniment
Conţinut ştiinţific Strategii didactice Evaluare
didactic
6
Grădiniţa cu Program Prelungit nr.14 Târgovişte
Grupa Mare A ,,STEP by STEP”
Eveniment
Conţinut ştiinţific Strategii didactice Evaluare
didactic
Acesta îi roagă pe copii să-l ajute, pentru că nu ştie cum să procedeze. Copiii
se vor juca împreună cu Cipi jocul ,,Amestecă, îngheaţă, formează perechi”,
,,Amestecă, îngheaţă,
împărtăşind în perechi diverse cunoştinţe despre mijloacele de transport
formează perechi”
aeriene.(ADP).
Anunţarea temei, Se va realiza direct, prin anunţarea temei şi a scopului activităţii, în Conversaţia Capacitatea de a
a conţinutului şi a termeni accesibili preşcolarilor. Explicaţia înţelege explicaţiile
obiectivelor În centrul ALFABETIZARE, îl veţi ajuta pe Cipi să scrie o scrisoare Demonstraţia date.
prietenilor lui, folosindu-ne de elementele grafice învăţate (linii orizontale,
verticale şi oblice).
În centrul ŞTIINŢĂ vom descoperi prin intermediul calculatorului şi
imaginilor puse la dispoziţie diferite informaţii privind mijloacele de
transport. Ne vom juca selectând imaginile care reprezintă mijloace de
transport aeriene şi denumind părţile componente ale avionului.
La centrul ARTĂ veţi realiza cu ajutorul materialelor de pe măsuţă
Avionul, Turnul de control şi Aeroportul. Voi trebuie să selectaţi materialele
de care aveţi nevoie pentru a decora aceste obiecte. Trebuie să lipiţi fire
textile, seminţe, bucăţi de hârtie pe suprafaţa avionului şi celorlalte obiecte.
Să decupaţi cu foarfeca hublourile avionului, ferestrele aeroportului,
fotografiile prietenilor lui Cipi şi să le aşezaţi în locurile corespunzătoare.
În centrul MATEMATICĂ/ MANIPULATIVE Astăzi vom dedesfăşura
7
Grădiniţa cu Program Prelungit nr.14 Târgovişte
Grupa Mare A ,,STEP by STEP”
Eveniment
Conţinut ştiinţific Strategii didactice Evaluare
didactic
8
Grădiniţa cu Program Prelungit nr.14 Târgovişte
Grupa Mare A ,,STEP by STEP”
Eveniment
Conţinut ştiinţific Strategii didactice Evaluare
didactic
9
Grădiniţa cu Program Prelungit nr.14 Târgovişte
Grupa Mare A ,,STEP by STEP”
Eveniment
Conţinut ştiinţific Strategii didactice Evaluare
didactic
10
Grădiniţa cu Program Prelungit nr.14 Târgovişte
Grupa Mare A ,,STEP by STEP”
Eveniment
Conţinut ştiinţific Strategii didactice Evaluare
didactic
Vom aprecia activitatea copiilor, vom lăuda toţi copiii pentru progresele
făcute. În încheiere, vom desfăşura jocurile: ,,Zboară, zboară!” şi ,,De-a
Evaluare
avioanele?”. Cipi le va dărui copiilor baloane colorate pentru că au fost
Conversaţia Interevaluarea
cuminţi şi s-au jucat frumos. Lucrările realizate vor căpăta o utilitate şi
anume decorarea sălii de clasă.
11