Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect didactic al lecției de matematică

Clasa a XII-a “B”

Numărul lecției în modul (conform proiectării de lungă durată):


Numărul lecției conform orarului:
Durata lecției: 45 min.
Modulul: III
Subiectul lecției: Ecuații ce conțin elemente de combinatorică
Subcompetentele curriculare: 6.1; 6.2; 6.5;
Obiectivele lecției:
1. Recunoașterea și utilizarea ecuații în diverse situații;
2. Aplicarea terminologiei aferente noțiunilor ecuații în diverse contexte;
3. Utilizarea relațiilor de echivalentă la rezolvarea ecuațiilor;
4. Aplicarea noțiunilor ecuație în situații reale și/sau modelate.
Tipul lecției: lectie maximă
Tehnologii didactice:
a) Forme:
 Frontală;
 În perechi;
 Individuală;
b) Metode:
 Conversatia euristica;
 Metoda activitatea cu manualul;
 Metoda exercitiului;
 Instruirea asistata de calculator.
c) Mijloace de învățământ:
Manualul Matematică pentru clasa a X-a, problemare românești, manual românesc.
Evaluarea: formative, evaluare orală și în scris, lucrare independentă (fata apreciere cu note)
Scenariu lecției

Nr Secvențele Timpu Activitatea Activitatea


Obiective Evaluarea
. lecției l profesorului elevilor
Salută elevii.
Vizual se
Pe tablă este Salută
verifică dacă
scrisă data și profesorul.
Organizarea Organizarea elevii au
1 1 min tema în clasă. Elevul de
clasei clasei rechizitele
Verificrea serviciu anunță
necesare
pregătirii de absenții.
pentru lecție.
lecție.
2 Verificarea 5 min Dictare Matematică :
temei pentru 1)Cum se notează produsul primelor n numere
acasă. naturale nenule?
Reactualizarea R: n ! n !=1∗2∗3∗…∗n
2) Calculați 4 ! . R: 4 !=1∗2∗3∗4.
3) 0 !=? R: 0 !=1
4) Pentru n≥ 2 , n! este egal cu?
R: n!=(n-2)(n-1)n
cunoștințelor și
5)Formulele prermutarilor .
capacităților.
Raspuns: Pn=n!
Pn=n*Pn-1 ,n≥ 1
6)P0? ; P0=1
P1? ; P1=1
Ce înseamnă a rezolva o ecuație ? Exerciții
Predarea-
Răspuns: A găsi toate soluțiile ei care aparțin DVA orale
3 învățarea 10 min
al ecuației. Deoarece de regulă rezolvarea ecuației probleme în
materiei noi
începe cu determinarea DVA. scris
6 4 4
A x −24 x ⋅ C x =11⋅ A x
Consolidarea ¿ Întrebări

{
materiei și 24 x 11 orale și
4 17 min 1− =
formarea 4 ! ( x−4 )( x−5 ) (x−5)( x−4) exerciții în
capacităților x ≥6 scris.
S= { 9 }
( n+2 ) !=20∗n! ≤> ( n+1 ) ( n+2 )=20
2
≤>n +2 n+n+ 2−20=0
2
¿> n + 3 n−18=0 Lucrare
∆=9+72=81
independentă.
5 Evaluare 8 min −3−9 −12
n1 = = =−6 ∈ DVA Evaluare
2 2
frontală.
−3+ 9 6
n2 = = =3 ∈ DVA
2 2
S= { 3 }
Problemarul
violet
Tema pentru Ex. Nr.2
6 1 min
acasa (e,d),
Nr.5(a,b)
pag. 160

S-ar putea să vă placă și