Sunteți pe pagina 1din 10

Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova

Colegiul ,,Alexei Mateevici” din Chișinău

Proiect Didactic
la matematică

Subiectul orei: Numărul şi cifra 5


Clasa: I-a

A elaborat: Trînta Svetlana


Verificat de: Colța Alexandra
Nota: ________________

Chișinău, 2023
I. Date generale:
Clasa:I-a
Data:
Disciplina:Matematica
Nr. lecției:
Subiectul lecției: Numărul şi cifra 5
Tipul lecției:De formare a capacităților de dobândire a cunoștințelor-De formare a capacităților de înțelegere a cunoștințelor
Unități de competențe: 2.1. Receptarea elementelor de limbaj matematic aferent conceptului de număr natural.
2.2. Identificarea, citirea şi scrierea numerelor naturale 0 – 10.

Obiectivele lecției:
La sfârșitul lecției, elevul va fi capabil:
O1 – să stabilească corespondenţa între mulţimile cu patru şi cinci elemente, indiferent de natura acestora;

O2 – să asocieze mulţimii cu cinci elemente numărul şi cifra corespunzătoarea;

O3 – să reprezinte prin puncte, cerculeţe, liniuţe etc. mulţimea cu cinci elemente;

O4 – să scrie pe liniatura caietului cifra 5, respectând forma, încadrarea în spaţiul grafic, distanţa dintre cifre;

Strategii didactice a lecţiei:


- Metode și procedee: conversaţia, explicaţia, observatia, exerciţiul, jocul didactic, demonstraţia, problematizarea, analiza, munca cu manualul;
- Forme de organizare: frontală, individuală,în perechi;
- Mijloace didactice: numărătoare, planşe cu imagini, planşa cu numărul 5, manualul, cub de carton, fişa de evaluare formativă.
Strategii de evaluare:

Produsul evaluat P... Criterii de succes:

P1. Scrierea numerelor naturale 1. Precizez cu câte cifre se scrie numărul și ce indică fiecare
cifră.
2. Scriu numerele folosind cifre/litere.
3. Respect cerințele de scriere corectă.

Resurse informaţionale şi metodologice:


1. Curriculum pentru învățământul primar. Chișinău: MECC, 2018.
2.Ludmila Ursu;Ilie Lupu;Iulia Iasinschi,Matematica. Chișinău: Editura PRUT 2010
3. Ghid de implementare a curriculumului pentru învățămâțntul primar. Chișinău: MECC,2018.
4. Metodologia privind implementarea evaluării criteriale prin descriptori, clasa I. Chișinău: MECC, IȘE, 2017
II. Scenariul didactic al lecției
Etapele O Elemente de conținut t᾽ Strategii didactice
bi
lecției e
ct Activitatea învățătorului Activitatea elevului Metode și Forme de Mijloace
iv procedee organizare didactice
e

I.  Asigur condiţiile necesare pentru  Pregătesc 15 min Frontal


buna desfăşurare a lecţiei. materialele
Evocare necesare pentru
lecţie.

 Prezintă tema de
acasă
 Verific tema de acasă cantitativ şi
Conversația
calitativ, făcând aprecieri verbale
asupra modului de
scriere,corectitudinii şi calităţii
temei.
 Cer elevilor să încercuiască tot  Încercuiesc
atâtea obiecte câte arată imaginea
şi să stabilească numărul Fișe
corespunzător.(conţinut 1)
 Arăt elevior câte un jeton cu o Exercițiul
cifră si le cer să –arate numărul Individual
corespunzător de degete.  Arată numărul
corespunzător de
degete

 Citesc elevilor povestea


numărului 5 .(conţinut 2)
 Ascultă
 Este comunicat titlul lecţiei şi
obiectivele acesteia.

Frontal
II.  Atrag atenţia asupra ilustraţiei din  Analizează 22 min Analiza Manual
Realizarea manual.
sensului  Explic elevilor cum s-a format noul
număr: prin adăugarea unui Demonstr
element la celelalte patru. ația
 Spun elevilor că mulţimea nou
formată are cu un element mai mult Frontal
decât mulţimea cu patru elemente,
aşadar această mulţime are un
număr de cinci elemente. Explicația
 Se observă imaginile din manual;
se trasează corespondenţe între
elemente, se grupează mulţimi cu
trei elemente, se adaugă sau se taie
elemente , se uneşte cu cifra
corespunzătoare, se colorează tot Munca cu
 Elevii trasează
atâtea casete, etc.. manualul
corespondenţe între
elemente,
grupează,mulţimi cu
trei elemente,adaugă
elemente , unesc cu
 Se concluzionează că mulţimile cifra
corespunzătoare,color
care au 4 elemente şi încă unul, ează tot atâtea casete,
sunt mulţimi cu 5 elemente . et
Numărul 5 se va reda cu ajutorul
cifrei 5.
 Prezint planşa cu cifra 5 asociată
mulţimii cu 5 elemente. Frontal
 Se observă planşa , se numără
elementele de la fiecare mulţime.
 Precizez şi demonstrez scrierea
corectă a cifrei 5.
 Propun elevilor să se mobilizeză
pentru scriere
Observați
a

Planșă cu
numărul
5
Demonstr
 Pentru început, elevii vor scrie, pe ația
spaţiul de scriere din manual, trei
cifre, apoi vor completa un rând.
 Dirijez scrierea corectă. Urmăresc  Elevii se mobilizează
pentru scriere : îşi
şi corectez poziţia corectă a încălzesc muşchii
corpului în timpul scrierii. mâinilor, scriu în aer,, pe
bancă, cu creionul
Urmăresc şi apreciez elevii care întors , urmăresc direcţia
de scriere a cifrei 5 din
scriu corect, încurajez şi ofer ajutor manual, la tablă.
celorlalţi.
 PD:Se interpretează
cântecul ,,Mişcă vântul frunzele”

 Elevii scriu

Exercițiul
Individual
III.  Cer elevilor să numere pe  Elevii numără 7 min Exercițiul Frontal
numărătoare 5 bile, să ridice 5
Reflecție creioane colorate, 5carioci.
 Joc didactic ,,Scrie cifra”(continut Fișe
3)
 Distribui fişele individuale de Jocul
lucru, explic sarcina.(conţinut 4). didactic
 Apreciez rezultatele. Identific
greşelile .
 Apreciez modul de desfăşurare a
lecţiei, evidenţiez elevii care au
răspuns foarte bine.
Frontal

 Notează în 1 min
agende
IV. Scrierea cifrei 5 în caiete de temă
Extindere

Continut informativ
C1 plansă cu exerciţii de forma :DESENATI CERCURI CÂTE ARATĂ CIFRA!

3 2 4 1 0

C2Povestea cifrei 5
A fost odată, demult, două familii care se certau mereu pentru o bucată de pământ.

Una locuia spre Răsărit, iar cealaltă spre Apus.

Familia care locuia spre Răsărit avea o fată, iar familia care locuia spre Apus avea un băiat. Cei doi copii însă erau prieteni, dar se ascundeau de ochii
răutăcioşi ai părinţilor lor.

Venise vara, iar copiii au hotărât să secere împreună grâul. Nici nu se lumina bine de ziuă când ei plecau cu secera în spate să strângă roadele pământului,
spicele de grâu...

Din păcate, într-o zi părinţii au aflat despre prietenia aceasta şi s-au revoltat foarte tare. Le-au interzis copiilor să se mai întâlnească! Mai mult chiar, i-au
închis pe fiecare în casele lor.

De supărare, copiii au plâns mult, până când fata s-a transformat într-o stea cu cinci colţuri, care lucea puternic în nopţile senine, cu lună plină, iar băiatul
într-un măr plin cu flori ale – roz, cu cinci petale, copiind imaginea steluţei care le privea.

Toată lumea a aflat despre această întâmplare!

Doar secera a rămas pe câmp, singuratică, până când au găsit-o nişte săteni miloşi. Aceştia au luat-o şi, privind steluţa cu cinci colţuri şi mărul ale cărui flori
aveau cinci petale, au spus că dacă va dori cineva să reprezinte numărul petalelor de măr sau colturile steluţei, vor desena acea seceră singuratică....

Şi aşa a apărut cifra 5...

C3 Joc,,Scrie cifra”
Un elev aruncă un zar iar altul scrie la tablă cifra citită de primul.
C4 Fişă de lucru
FIŞĂ DE LUCRU

Nume…………………. NUMARUL SI CIFRA 5

 Uneste fiecare multime cu cifra corespunzatoare:

4 1 3 5 2

 Taie sau adauga elemente pentru a obtine numarul din casete:

3 0 2 5 4

 Coloreaza caseta cu numarul mai mare :

4 5 5 3 0 5 5 2

S-ar putea să vă placă și