Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Disciplina: Informatica
Clasa: a X-a B
Data: 05.12.2012
Profesor: Chiriac Natalia
Unitatea de învăţare: Informaţia
Tipul lecţiei: Formarea capacităţilor de dobîndire şi aplicare a cunoştinţelor.
Subiectul: Informaţia mesajelor continue.Eşantionarea şi cuantificarea mesajelor continue.
Subcompetenţe: Descrierea formelor de reprezentare, stocare, codificare şi transmitere a informaţiei;

Obiective operaţionale:
O1- să identifice termenii: surse cu mesaje, eşantioane, perioada de eşantionarea, discretizare, cuante şi
cuantificare;
O2- să explice modul de funcţionare a convertoarelor;
O3- să rezolve exerciţii şi probleme utilizînd relaţiile pentru cantitatea de informaţie.
Strategii didactice
1. Metode şi pocedee:
a. Lucrul frontal
b. Lucrul individual
2. Mijloace de învăţare:
a. Manualul cl. a X-a, Informatică, A.Gremalschi, Ştiinţa, 2012
b. Proiector
Nr. Etapa Durata Ob Descrierea activitatii Activitatea Resurse
. elevilor
1 Momen 2 min - atenționarea elevilor; Elevii Tabla,
tul organi - notarea elevilor absenți; numesc creta
zatoric - pregătirea celor necesare pentru lecţie; absenţii,
pregătesc
cele necesare
pentru lecţie.
2 Evocarea 8 min Cer elevilor să descrie cuvîntul cheie sursă de Elevii Asocieri
informaţie prin asociaţii. realizează libere
asociaţii cu
noţiunile
studiate
anterior.
3 Realizarea 15 O1 Prezint tema şi obiectivele. Elevii îşi Lucrul
sensului min O2 Prezint materia de studiu cu ajutorul proiectorului. notează în individual
Pe parcurs dau întrebări elevilor. caiete
subiectul şi
Informaţia mesajelor continuie obiectivele
lecţiei.
Reţineţi Răspund la
Sursele de informaţie se definesc printr-o variabilă S, care întrebările
poate lua valori dintr-o mulţime finită de elemente puse de
distincte{s1,s2,…..sn}. profesor.
Analizează
Sursele de informaţie care sînt definite printr-o variabilă S ce împreună cu
ia valori dintr-o mulţime finită de elemente distincte se numesc profesorul
surse cu mesaje discrete.
Sursele care se definesc printr-o variabilă S ce poate lua orice
valori într-un anumit interval se numesc surse cu mesaje
continuie.
Mesajele continue se produc în timp, S este o funcţie de timp,
S=S(t).
Valorile S(t1),S(t2),....,S(tm) se numesc eşantioane.
Momentele de timp t1,t2,...,tm se definesc conform relaţiei: ti=ti-
1+∆t.
∆t- se numeşte perioada de eşantionare.
Operaţia de transformare a mesajelor continue în eşantioane
se numeşte discretizare în timp sau eşantionare.
Dispozitivul care transformă mesajul continuu aplicat la
întrare într-o succesiune de cuvinte de cod se numeşte
convertor analog-numeric.
Operaţia inversă, şi anume transformerea cuvintelor de cod
aplicate la intrare în valorile cuantelor respective, se efectuiază
cu ajutorul convertoarelor numeric – analogice.
4 Reflecţia 10 O2 Propun spre rezolvare ex.6 pag.59 Elevii Individual
min O3 rezolvă
ex.propus
5 Extindere 10 O1 Revizuim conceptele şi definiţile studiate, termenii Lucrul
Temă min O2 cheie . frontal
pentru O3
acasă Tema din manual: §2.4, ex.1-5, 8 pag.59

S-ar putea să vă placă și