Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 08.03.2022
Școala: Bălcescu-Petofi SM
Clasa: VIIB
Aria curriculară: ARTE
Disciplina: Educație muzicală
Unitate de învățare/ tematica:
Aspecte culturale eteronomice și interdisciplinare

Subiectul lecției: Doina și balada


Competențe specifice:3.1 3.2
Obiectivele fundamentale ale lecției/ scopul:
-să compare și să asocieze anumite aspecte doină/baladă
-să cunoască exemple de doine sau balade

 Obiective operaționale:
O1. Să facă diferență între doină și baladă
O2. Să compare cele două
O3. operarea cu noțiuni și limbaj muzical
Tipul lecției- Mixtă
 Metode şi procedee didactice:
Conversația,dialogul,dezbaterea,explicația,exercițiul,comparația,demonstrația
prin cântec,reprezentarea grafică-ciorchinele,învățarea prin
inter/transdisciplinaritate
 Mijloace şi materiale didactice: manualul,tabla,videoproiectorul,youtube
 Mijloace de realizare: lecții memis,vizionarea unor fragmente muzicale din doine și
balade populare,diagrama Venn

1
Forma de organizare-frontală
Metode de evaluare:
 Forma de evaluare:orală,continuă

Bibliografie:
 programa școlară
 manualul de la Editura Art
Webografie:
 www.edu.ro
 Youtube/ linkuri
https://www.youtube.com/watch?v=kQ9OiGII-7A&list=RDkQ9OiGII-7A&start_radio=1
https://www.youtube.com/results?search_query=doina+lui+Lucaciu

II. ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII

Se asigură condițiile necesare unei bune desfășurări a activității:


aerisirea sălii de clasă;
pregătirea materialelor didactice corespunzătoare;
 crearea unei atmosfere prielnice orei de educație muzicală

2
III. SCENARIUL DIDACTIC

Mijloace și
materiale
didactice/
Evenimentele Ob. Activitatea propunătorului Metode Modalități
Activitatea elevilor Mijloace de
instruirii op. didactice de evaluare
realizare,
tehnice și
specifice
1.Captarea şi
orientarea -se folosesc cuvinte,fraze Demonstrația
atenţiei amuzante pentru a crea buna
T= 3 min dispoziție -răspund la cerințe și repetă
-se vor muta în banci elevii care exercițiul melodic după model Exerciții de
nu au caiete,manuale Se dezvoltă astfel auzul încălzire a vocii
Exerciții de -se va întreba despre evoluția lor muzical, ritmic, melodic pentru Prin
respirație și cu tricourile create îmreuna pentru Exercițiul dezvoltarea observație
cultură vocală proiectul antibullying-pe fundal Imitația auzului muzical
T=2 min muzical și al simțului
ritmic

3
2.Reactualizare -se vor întreba elevii despre lecția -elevii vor căuta să răspundă
a structurilor anterioară,se vor nota cei cu cerințelor profesorului Conversația Videoproiector
însușite răspunsuri bune Se va ține cont și de faptul că Continuă
anterior -se va verifica planșa/planșele au fost copii absenți în orele
T= 5 min făcute împreună pe grupe ora anterioare
anterioară
-se vizionează anumite doine,
3. Anunțarea balade-apoi se discută despre ce -urmăresc filmulețele Conversația Laptop Nominală
temei și a au observat, ce e nou, ce e Videoproiector pe activitate
obiectivelor cunoscut deja Manual sau
T= 10 min -se discută despre -vorbesc despre folclor, Dialogul răspunsuri
sentimente ,despre impactul sentimente, interpretare deosebite
muzicii asupra lor

4. Prezentarea
materialului - conversație privind noțiuni noi ce -pun întrebări,compară,își
stimul vor fi apoi notate pe tablă într-o prezintă părerile despre doină și Dialogul Proiectorul Continuă
T= 2min diagramă Venn baladă comparativ Conversația youtube
- material care să aducă în Laptop
discuție diferențele dintre muzica Tabla cu
populară-pastrătoare a tradițiilor și diagrama Venn
muzica electronică facută-creată
de ei orele trecute-ca temă de
casă
5. Prezentarea -prezentarea noțiunilor importante -folosesc noțiunile învățate Conversația
optimă a noului legate de folclor ,tradiție anterior-în decembrie ,când au
Dezbaterea Tabla Continuă
conținut învățat despre colinde
T= 10 m Dialogul Manualul

Reactulizarea ca feedback -elevii vor răspunde la -compararea și


6. Dirijarea întrebări ,primind puncte sau asocierea
-Care este diferența dintre cele 2 -

4
învățării doina și balada? note dacă au cunoștințele termenilor cu
T= 5 min necesare unor răspunsuri noțiuni
Liric/epic etc Tabla
coerente cunoscute deja
-se vor da indicațiile ajutătoare în de ei din alte Orală
orice moment al lecției legate de discipline sau Caietele
noțiunile noi din cultura lor
generală
7. Obținerea -extragerea ideilor principale din
performanței ceea ce am vizionat, audiat și
Elevii vor vorbi liber despre Dialogul Tabla
T= 5 min dezbătut-a doua oară-dacă
aceste lucruri ,folosind limbaj
permite timpul Caiet Practică
literar-muzical doar la nevoie-ca
să înțeleagă toată lumea Exercițiul

8.Evaluarea
activității -notarea răspunsurilor bune, Elevii vor urmări și vor participa Dialogul Caietele Orală
elevilor deosebite activ
deosebiți-dacă Carnetele Practică
este cazul
T= 8 min

Observație
Există copii cu CES-cerințe educaționale speciale,copii care vor copia doar în caiete lecția și vor participa activ la oră doar când vor dori. Nu se
solicită teme de la aceștia-nu se pun să vorbească fiind emotivi
La această lecție,nu necesită proiectare specială deoarece noțiunile au fost învățate și la limba și literatura română-fiind în programă. Se vor lăsa să
vorbească liber-cu cuvintele lor și vor avea îndrumare și ajutor la nevoie
Se va tine cont de particularitățile individuale și de vârstă, de modul în care se vor simți în ziua aceea,de faptul că inspecția le poate crea emoții.

5
Dacă au nevoie de ajutor,îndrumare pentru a face diagrama Venn-se vor ajuta-însă momentele lecției posibil să nu mai corespundă cu cele de mai
sus.

6
7

S-ar putea să vă placă și