Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC EDUCAŢIONAL-TERAPEUTIC-

RECUPERATOR

PROPUNĂTOR: Prof.psihopedagog MIH ANCA ILEANA


UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:CSEI, Sighetu-Marmaţiei
LOCAŢIA DESFĂŞURĂRII ACTIVITĂŢII: Cabinetul de logopedie
ARIA CURRICULARĂ:Terapii specifice de recuperare si stimulare
CURRICULUM: Stimulare-învăţare-recuperare
TIPUL ACTIVITĂŢII: Corectiv-terapeutică
SUBIECTUL ACTIVITĂŢII: Formarea reprezentărilor corecte despre forme
geometrice şi formare de mulţimi după însuşiri de formă, mărime, culoare şi observarea
diferenţelor
NUME ELEV: ZSURS ANDREI
OBIECTIVE CADRU:
• Stimularea proceselor cognitive
• Dezvoltarea abilităţilor necesare însuşirii scris-cititului, înlăturarea tulburărilor acestora.
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
• Educarea psihomotricităţii (pregătirea grafo-motrică şi perceptiv motrică);
• Formarea conduitelor perceptiv-motrice;
• Formarea abilităţilor, uşurinţa mişcărilor şi coordonarea vizuo-motrică;
• Îmbogăţirea vocabularului activ si pasiv.
OBIECTIVE COGNITIVE:
• Asimilarea achiziţiilor necesare însuşirii scris-cititului;
• Dezvoltarea gândirii logice, a atenţiei, a memoriei vizuale, a capacităţii de selectare,
ordonare, asociere.
OBIECTIVE ATITUDINALE:
• Aplicarea corectă şi motivată a cunoştinţelor asimilate;
• Formarea unei atitudini corecte însuşirii actului lexicografic.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
• Să recunoască şi să numească corect culorile;
• Să folosească culoarea drept criteriu de clasare;
• Să opereze cu conceptul de culoare;
• Să recunoască dimensiunile;
• Să identifice obiectele după mărime;
• Să identifice şi să numească formele geometrice simple (cerc, pătrat, triunghi,
dreptunghi);
• Să discrimineze formele geometrice dintr-un complex de forme diferenţiate prin
mărime, culoare, poziţie;
• Să plaseze obiectele în poziţia indicată;
• Să reconstituie anumite strucutri după model.
OBIECTIV TERAPEUTIC-RECUPERATOR URMĂRIT :
• Pregătirea psihomotorie şi dezvoltarea conduitelor perceptiv-motrice.
METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE:
• Expunerea;
• Conversaţia;
• Dialogul dirijat;
• Joc didactic;
• învăţarea asistată de calculator.
MIJLOACE SI MATERIALE DIDACTICE:
• Cuburi de diferite culori şi mărimi;
• Planşe
- Fişe de lucru;
• Calculatorul:
- CD educaţional
- Figuri geometrice
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII TERAPEUTICE

1.MOMENT ORGANIZATORIC
Se asigură condiţiile materiale şi psilioafective ale activităţii:
• materiale şi mijoace necesare
• climatul afectiv propice activităţii

2.REACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR ANTERIOARE


Jocul Alfabetul Vesel : copiii trebuie să aleagă un cuvânt cu care să formeze o propoziţie pe
care să o scrie cu litere din alfabetarul magnetic. De exemplu :”Azi am venit la scoala. Noi ne
jucam”. Dacă greşesc, corectăm făcând analiza propoziţiei : nr de cuvinte, despărţire în silabe, nr
de silabe, literele fiecărei silabe.

3. ANUNŢAREA SUBIECTULUI ŞI A OBIECTIVELOR ACTIVITĂŢII


• Azi cu ajutorul calculatorului şi al jocului didactic vom încerca să consolidăm
structurile perceptiv-motrice de culoare, mărime, formă necesare pentru însuşirea scris-
cititului.

4. DIRIJAREA ACTIVITĂŢII TERAPEUTICE

● Joc - Culori si forme

Se va cere elevului:
- să identifice culorile din joc şi obiectele care corespund culorii indicate
- să denumească figurile geometrice prezentate in joc
- să recunoască dimensiunile obiectelor cerute

● Jocul figurilor geometrice:vom face un joc de atenţie : copiii trebuie să

numească formele geometrice si sa le deseneze astfel trebuie să manevreze mouse-ul


pentru :
-desenarea figurilor geometrice (1)
- colorarea figurilor geometrice(2)
- gruparea, combinarea figurilor geometrice "sortează cercurile verzi”, „alege
triunghiurile galbene”
Vom utiliza jocul didactic pe calculator pentru consolidarea structurilor perceptiv
-motrice amintite, unde elevul va urma instrucţiunile cerute de calculator.

● Joc „Cine stie castiga” copiii trebuie sa asocieze formele geometrice cu

obiectele de aceeasi forma

● Se prezintă fişa de lucru cu următoarea sarcină: „Recunoaşte forma ,

mărimea şi culoarea figurilor geometrice din imagine!”

5. EVALUAREA ACTIVITĂŢII TERAPEUTICE


• Se va aprecia verbal calitatea activităţii prestate de elev, măsura în care a răspuns
cerinţelor şi sarcinilor.

6. ÎNCHEIEREA ACTIVITĂŢII EDUCAŢIONAL TERAPEUTICE


• Terapeutul consemnează observaţiile de pe parcursul activităţii, evoluţia recuperatorie a
elevului şi eventualele proiecte de recuperare în viitor.

S-ar putea să vă placă și