Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială nr. 13 Botoșani


Profesor: Constantinescu Theodora Raluca
Data: 9.01.2023
Clasa: a V-a
Obiectul: Geografie
Tipul de lecție: mixtă
Subiectul lecției: Plantele și animalele – repartiția lor geografică
(verificare Biosfera. Caracteristici generale și importanță; predare lecție nouă)
Locul de desfășurare: cabinetul de Geografie-Geologie
Competențe specifice vizate (din programa școlară a disciplinei):
1.1. utilizarea termenilor geografici în contexte diferite
2.1. utilizarea tehnicilor de orientare pe hartă/teren
2.3. citirea reprezentărilor grafice și cartografice simple
3.3. descrierea diversității naturale a realității geografice realizând corelații cu
informațiile dobândite la alte discipline școlare
4.1. utilizarea metodelor simple de investigare
Obiective operaţionale - La sfârșitul activității elevii vor fi capabili :
O1 – să definească termenul de ,,Zonă biogeografică”
O2 - să identifice, pe hartă, zonele biogeografice ale Terrei
O3 - să caracterizeze pe scurt zonele biogeografice de pe Terra
O4 -să precizeze speciile de plante și animale pentru fiecare zonă biogeografică
O5 - să recunoască după imagini speciile de plante și animale
Bibliografie: Neguț Silviu, Rădulescu Carmen-Camelia, Popa Ionuț (2022),
GEOGRAFIE. Clasa a V-a, Editura Art Klett
Desfășurarea lecției:

Ob Strategii didactice
Nr. Momentele .
Conținutul instructiv – educativ Metode și Mijloace de Forme de Evaluare
Crt. lecţiei Op
. procedee învățământ organizare
Se creează condiţiile optime pentru buna
Moment
1 desfăşurare a lecţiei. Elevii sunt impărțiți pe Conversația Frontală
organizatoric
grupe.
Propun elevilor să găsească soluția unei ghicitori.
,,Produce materie organică,
Permite viața pe pământ,
Captarea Observația
2 Oferă alimente și materii prime, Film didactic Frontală
atenției Explicația
Conservă diversitatea biologică.
Ghici! La ce mă refer oare?!” (biosfera)

3. Verificarea Biosfera Conversația Chestionar Frontală


cunoștințelor Caracteristici generale și importanța
anteriore 1. Învelișul de viață la Terrei se numește…. Evaluarea
Individuală
orală
2. Cele două componente principale ale
biosferei sunt: ……
3. Definiți ,,flora”!
4. Definiți ,,fauna”!
5. Enumerați 4 factori care influențează
biosfera!
6. Mediul în care au apărut primele forme de
viață pe Terra …… .
Elevii primesc un puzzle ,,Medii de viață Observarea
Conversația sistematică
Momentul terestre”. Vor ansambla puzzle.ul piramidal cu Puzzle ,,Medii
4. euristică de viață Individuală
aperceptiv tematica ,,Medii de viață terestre” – Anexa 1.
Explicația terestre”

Anunțarea Anunț în limbaj accesibil, tema și obiectivele


5. temei și a lecției. Conversația Frontală
obiectivelor Plantele și animalele – repartiția lor geografică
6. Dirijarea Cer elevilor să definească conceptul de ,,zonă Conversația
euristică
învățării O1 biogeografică” Harta zonelor
Frontală
Precizez principalele zone biogeografice ale biogeografice
O2 Terrei (Anexa 2 – Schema lecției).
Elevii, sub îndrumarea mea, vor localiza pe hartă Video cu Observare
caracter
O3 zonele biogeografice. sistematică
geografic – zona Individuală
O4 Voi caracteriza zonele biogeografice ale Terrei. caldă
(https://youtu.be/knRDN4PnE-g)
Se vor identifica speciile de plante și animale Imagini cu
Explicația
O5 pentru fiecare zonă geografică. Vom utiliza plante și Aprecieri
imagini representative din zone le biogeografice. animale Frontală verbale
Rezolvând sarcinile fișei voi scrie la tablă zonele
biogeografice, realizând un ciorchine „Zonele Pe grupe
biogeografice ale lumii”. Fișe de lucru Aprecieri
Ciorchinele Frontală
Pe parcursul orei elevii vor ieși la hartă, ,,Zonele verbale
biogeografice
localizând zonele biogeografice respectând
ale lumii” Individuală
punctele cardinal și coordonatele indicate.
Elevii sunt împărțiți pe grupe – 4 grupe
Prezint elevilor harta mută a lumii – Anexa 3.
Fiecare elev va primi câte o ,,zonă”- „surpriză”,
solicitându-le să o coloreze corespunzător, Puzzle
respectând culorile convenționale, apoi să o - Harta mută a
Explicația Aprecieri
Realizarea localizeze pe hartă astfel formând Harta Zonelor zonelor verbale
7. O4 Pe grupe
feed-back-ului biogeografice. Altă grupă va complete legenda Biogeografice
Problematizarea Observare
Hărții zonelor biogeografice. sistematică
Vor prezenta rezultatul rezolvării sarcinilor (Itemi Fișă de lucru
de asociere, itemi de stabilire a valorii de adevăr,
itemi de comparare). Anexa 4 – sarcinile din fișă
se vor impărți pe două grupe.
Încheierea Se fac aprecieri privind participarea elevilor la Aprecierea
8. Conversația Frontal
activităţii activitate și notez elevii care s-au remarcat. verbală
Anexa 1
Anexa 2 - Schema lecției

PLANTELE ŞI ANIMALELE – REPARTIŢIA LOR GEOGRAFICĂ

Zona caldă se desfășoară următoarele zone biogeografice:

 zona pădurilor ecuatoriale (climat ecuatorial);


 zona de savană (climat subecuatorial);
 zona pădurilor musonice (climat tropical-umed);
 zona deșerturilor tropicale (climat tropical-uscat)

Zona temperată:
o zona mediteraneană (climat subtropical);
o zona pădurilor de foioase (climat temperat- oceanic);
o zona pădurilor de conifere (climat temperat-rece); zona
o de stepă (climat temperat-continental);
o zona deșerturilor temperate(climat temperat continental-excesiv).
o Zona rece: zona de tundră (climat subpolar); zona polara (climat polar).

Pădurea ecuatorială: este etajată

- mereu verde,

- plante caracteristice - arborele de cauciuc, de cacao, palmieri, liane etc.;


- fauna specifică - Insecte mari, păsări viu colorate (papagali, tucani), reptile, maimuțe.

Savana: pajiște cu ierburi înalte, cu pâlcuri de arbori (baobabi , accacia în Africa);

- Animale erbivore (antilopa, gazela, zebra, bivolul,girafa, elefantul ș.a.), carnivore (leul, ghepardul etc.),păsări mari (struț
în Africa, nandu înAmerica de Sud, emu în Australia).

Deșertul: plante rare adaptate la uscăciune (ierburi, cactuși);

- insecte, șerpi, cămile (dromaderul în Africa).

Vegetația mediteraneană:

- Pâlcuri de pădure (măslini, pin mediteranean, chiparos) și tufișuri dese cu frunze mereu verzi și lucioase (dafin, leandru,
mirt),

- animale :scorpionul, vipera cu corn, țestoasa de uscat.

Pădurea de foioase: adaptată celor patru anotimpuri,

Arborii își pierd frunzele toamna (stejar, fag, frasin, carpen);

- Animale - cerb, căprioară, mistreț, lup, vulpe, urs brun.

Stepa: pajiște cu ierburi pitice, rezistente la secetă (prerie în America

de Nord, pampas în America de Sud);

- Fauna - rozătoare (șoarecele de câmp, iepurele etc.).


Pădurea de conifere: se numește taiga în Siberia și este alcătuită din arbori rezistenți la frig (brad, pin, molid, zadă);

- animale cu blană prețioasă (zibelină, hermelină ș.a.), elan, cerb etc.

Tundra: mușchi, licheni, plante cu flori viu colorate;

- Animale - renul (Europa și Asia), boul moscat (America de Nord), vulpea polară etc.

Pustiul polar: plantele lipsesc; la marginea ghețurilor trăiesc

- animale precum ursul polar (nord), pinguini (sud), foci, morse etc.
Anexa 3
Anexa 4 – Tema pentru acasă
Constantinescu Theodora-Raluca

Facultatea de Istorie și Geografie, specializarea Geografie

Anul 2, grupa 1a

S-ar putea să vă placă și