Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Data: 12.12.2023
Clasa: a II-a
Unitatea de invatamant: Scoala 117 Bucuresti
Aria curriculara:
Disciplina: Matematica si explorarea mediului
Subiectul lectiei:
Tipul lectiei: Lectie de recapitulare a cunostintelor
Învatator: Puscoi (Talpanescu) Iuliana Gabriela
COMPETENTE SPECIFICE:
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-1000, recurgând la
numărare şi/sau grupare ori de câte ori este necesar.
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (sumă, total, termenii unei sume, diferenţă,
rest, descăzut, scăzător, produs, factorii unui produs, cât, deîmpărţit, împărţitor, , =, +, -, ·, :) în
rezolvarea şi/sau compunerea de probleme.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 Sa realizeze cu usurinta exercitiile de scadere cu numere in concentrul 0-1000(se considera
atins daca fiecare elev rezolva 2-3 exercitii)
O2 Sa rezolve exerctii in concentrul 0-1000, care contin termeni necunoscuti( se considerea atins
daca elevul rezolva cel putin 1 exercitiu)
O3 Sa participe cu placere si interes la ora.
STRATEGII DIDACTICE:
 Metode si procedee: conversatiaeuristica, explicatia, exercitiul, jocul
 Mijloace si materiale de invatamant: ghicitoare, caiete, auxiliare, tabla, instrumente de
scris, recompense pentru elevi(abtipilduri, bulinute, etc), site ul cu roata magica cu
scaderi
 Forme de organizare: activitate frontala si individuala
 Forme de evaluare: observarea sistematica, apreciere verbala
RESURSE:
 Umane: 25 elevi
 Spatiale: sala de clasa
 Temporale: 40 de min
DESFASURAREA LECTIEI:
1. Moment organizatoric: 2 min
Organizarea colectivului de elevi pentru desfasurarea lectiei si pregatirea celor necesare pentru
activitate: caiete, auxiliare, obiecte de scris
2. Captarea atentiei: 3 min
Se va realiza cu ajutorul unei ghicitori: Sunt o cifra din 4 numere, mai mare decat 10 si mai mare
decat 100, am un 0 la final si va pun la calculat, 500 cu 500 adunati si varsta mea o sa aflati.
3. Anuntarea subiectului lectiei si a obiectivelor operationale: 3 min
Astazi la ora de Matematica si explorarea mediului vom face recapitulare si vom efectua
exercitii de recapituale cu numere in concentrul 0-1000
Elevii vor nota in caiete titlui lectiei si data
4. Recapitularea cunostintelor: 25 min
Efectuarea exercitiilor
Ca si extindere elevii vor rezolva problema :

Si vor rezolva scaderi de pe roata magica.


5 Incheierea activitatii:
Se fac aprecieri verbale asupra modului de realizare si de desfasurare a lectiei, copii vor primi
recompense pentru rezultatele bune si felicitari de la invatator
Se va anunta si tema.
1. Într-o rezervație sunt 853 bujori de munte și cu 345 mai putine garofițe.Câte flori sunt în
rezervație?

S-ar putea să vă placă și