Sunteți pe pagina 1din 10

Prof. înv.

primar Ionela Ababei

PROIECT DIDACTIC

Propunător/ propunătoare: Cojocariu Delia


Data: 24.04.2023
Şcoala: Școala Gimnazială Urecheni, comuna Urecheni
Învățătoare: Ionela Ababei
Clasa: a III-a
Aria curriculară: Matematică și Științe ale naturii
Disciplina: Matematică
Unitatea de învăţare: Elemente intuitive de geometrie
Subiectul: Punctul. Linia frântă, linia curbă
Tipul lecţiei: predare-învățare
Scopul: Însușirea cunoștințelor referitoare la noțiuni introductive de geometrie: punctul, linia frântă, linia curbă
Competențe specifice:
3.1. Localizarea unor obiecte în spaţiuşi în reprezentări, în situaţii familiare
3.2. Explorarea caracteristicilor simple ale figurilor şi corpurilor geometrice în contexte familiare

Obiectivele operaţionale
O1- să recunoască punctul, dreapta, linia curbă, linia frântă;
Prof. înv. primar Ionela Ababei

O2- să construiască punctul, dreapta, linia curbă, linia frântă, notându-le corect;
O3- să citească segmentele de dreaptă de pe o dreaptă;
O4- să identifice tipurile de linii prezente în imagini;
O5- să aplice noțiunile învățate în obținerea unor desene;

Strategia didactică:
Metode, procedee, tehnici: conversația, explicația, exercițiul, problematizarea, observația organizată.
Material didactic:fișă de lucru, cartonașe cu sarcini de lucru
Mijloace de învăţământ: tablă, marker, laptop, manualul de matematică.
Forme de organizare a activităţii: frontal, individual, pe grupe
Resurse:
temporale: 50 de minute
umane: 36 de copii
Bibliografie:
-Dumitru, Ana; Dumitru, Logel, Metodica predării matematice la clasele I-IV, Editura Carminis, Pitești;
-Pârâială, Dumitru; Pârâială Viorica; Pârâială Cristian-George, Aritmetica. Probleme tipice rezolvate prin mai multe metode și procedee, Editura
Polirom, Iași, 2006.
Prof. înv. primar Ionela Ababei

STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


NR. SECVENȚELE OB CONȚINUT INSTRUCTIV - EDUCATIV Metode și procedee Materiale Moduri
CRT LECȚIEI . didactice de didactice (forme) de
. predare-învățare organizare
1. Moment Creez condițiile necesare pentru buna desfășurare
organizatoric;
a activității.
Aerisesc sala și pregătesc materialele didactice
necesare desfășurării lecției.
2. Verificarea temei -Ce ați avut de pregătit pentru astăzi la Conversația frontal Evaluez
capacitatea
disciplina Matematică?
Exercițiul Fișă de lucru elevilor de a
Verific cantitativ tema în timp ce elevii rezolvă o observatia rezolva corect
organizata fișa de lucru
fișă de lucru. (Anexa 1)
Verific fisa de lucru.
Verific calitatitiv tema prin citire orală de către
elevi. Corectez dacă este cazul.

3. Reactualizarea Adresez elevilor câteva întrebări referitoare la Conversația frontal Evaluez


cunoştinţelor capacitatea
terminologia specifică operației de înmulțire:
asimilate anterior O1 copiilor de
-Cum se numesc numerele care se înmulțesc? concentrare a
Explicația atenției
-Cum se numește rezultatul înmulțirii?
-Ce înseamnă dublul sau triplul unui număr?
-Ce operație ne indică expresiile ,,cu atât mai
mare” sau ,,cu atât mai mult”?
-Ce operație folosim atunci când spunem ,,de n
Prof. înv. primar Ionela Ababei

ori mai mare?”

4. Captarea atenției
O2 Explicația Evaluez
Prezint elevilor un filmuleț despre punct, linia
videoproiector Frontal capacitatea
frântă și linia curbă. observatia laptop copiilor de
organizata concentrare a
https://eduboom.ro/video/2160/punctul-dreapta-
atenției
linia-curba-linia-franta

5. Comunicarea Anunț elevii că astăzi vom învăța despre punct, Conversația Frontal
titlului lecţieişi a explicația Tablă Evaluez
linia frântă și linia curbă.
principalelor Marker capacitatea
coordonate ale Voi scrie titlul la tablă, iar elevii în caiete. copiilor de
acesteia concentrare a
atenției

6. Dirijarea învățării
Voi desena pe tablă un punct.
Frontal Observarea
-,,Copii, ce am reprezentat eu pe tablă?” (un Explicația sistematică
punct)
-,,Putem să îl măsurăm?” (Nu)
Voi nota definiția pe tablă, iar elevii în caiete:
Frontal
Punctul = urmalăsată de vârful unui creion pe
Prof. înv. primar Ionela Ababei

hârtie.
O3 Manualul de
Cer copiilor să deschidă manualul la pagina 112,
matematică Individual
să privească prima imagine și să citim de Tablă Evaluez
Marker Frontal capacitatea
la ,,Descoperim”
O4 Conversația elevilor de a
Mai notăm că: - nu poate fi măsurat rezolva correct
Frontal operațiile de
- nu are dimensiune.
înmulțire.
-se notează cu litere mari de tipar.
Explicația
Desenez pe tablă 2 puncte și îi întreb pe copii ce
putem face cu aceste 2 puncte. (Le unim)
Unesc punctele și îi întreb pe copii ce am obținut.
(O linie)
-Ce fel de linie am obținut? (O linie dreaptă)
Notez pe tablă și elevii în caiete: Dreapta este
nelimitată. Ea poate fi prelungită la ambele
capete.
Desenez pe tablă o semidreaptă și spun elevilor
că semidreapta este o parte dintr-o dreaptă,
limitată la unul dintre capete, numit originea
semidreptei.
Notez definiția pe tablă, iar elevii în caiete.
Desenez pe tablă un segment de dreaptă și spun
elevilor că acesta este o parte dintr-o dreaptă,
limitată la ambele capete. Acesta se poate
Prof. înv. primar Ionela Ababei

măsura. Notez la tablă, iar elevii în caiete.


Rezolvăm la tablă și în caiete exercițiile 1,2 și 3
din manual de la Exersăm. (Anexa 2)
.
În continuare vorbim despre linia frântă și linia
curbă. Citim din manual de la Descoprimcă linia
frântă este formată din mai multe segmente de
dreaptă, așezate cap la cap. Scriu definiția pe
tablă și elevii în caiete. Spun elevilor că linia Exercițiul
frântă poate fi deschisă și închisă. Desenez pe
tablă o linie frântă închisă și una deschisă, iar
elevii în caiete. Cer câtorva elevi să vină la tablă
să deseneze alte exemple de linii frânte deschise
Problematizarea
și închise.
Într-un final vorbim despre linia curbă. Citim de
la Descoperim și notăm că linia curbă este linia
care nu este dreaptă. Spun elevilor că la fel ca
și linia frântă, linia curbă poate fi deschisă și
închisă. Desenez pe tablă o linie curbă deschisă
și una închisă. Cer câtorva elevi să vină la tablă
să deseneze alte exemple de linii curbe închise și
deschise. Rezolvăm exercițiile 1, 2 și 3 de la
Exersăm din manual. (Anexa 3)
Prof. înv. primar Ionela Ababei

6. Fixarea noului Aduc elevilor câteva cartonașe pe care se găsesc Exercițiul frontal Evaluez
conținut capacitatea
sarcini de lucru, cum ar fi: desenează un punct, o
O5 Problematizarea copiilor de
linie curbă închisă, o linie curbă deschisă, o linie aplicare a
celor învățate
frântă închisă, o linie frântă deschisă, o dreaptă,
un segment de dreaptă, o semidreaptă, un punct
prin care trec trei drepte, o dreaptă în poziție
orizontală.
7. Obținerea O2 Împart elevii în echipe de câte 5 și cer să exercițiul Evaluez
performanței capacitatea
realizeze un desen folosind puncte și linii.
copiilor de a
realiza corect
desenul

8. Asigurarea retenției Îi întreb pe copii despre ce am vorbit astăzi și conversația frontal Evaluez
și a transferului capacitatea
dacă mai țin minte ce estepunctul, linia frântă și
elevilor de
linia curbă. sintetizare a
celor învățate
9. Incheiereaactivitatii Ofer feedback general și individual pentru conversația Individual
frontal
activitatea elevilor.
Le comunic tema pentru acasă.
Prof. înv. primar Ionela Ababei

Anexa 1

Fișă de lucru

1. Află:

a) numărul de 14 ori mai mare decât predecesorul numărului 50;


......................................................................................................................................................................................

b) numărul cu 14 mai mare decât succesorul numărului 50;


.........................................................................................................................................................................................

c) triplul numărului 345;


............................................................................................................................................................................................

2. Află diferența dintre produsul numerelor 567 și 13 și suma lor.

3. Pentru biblioteca școlii s-au cumpărat 25 de pachete a câte 13 cărți de literatură și 18 pachete a câte 20 de dicționare. Câte cărți noi au fost
achiziționate pentru bibliotecă?
Prof. înv. primar Ionela Ababei

Anexa 2
Prof. înv. primar Ionela Ababei

Anexa 3

S-ar putea să vă placă și