Sunteți pe pagina 1din 8

Liceul Pedagogic “Carmen Sylva”, Timişoara

PROIECT DE LECŢIE FINALĂ

Profesor coordonator practică :


Învăţător / institutor:
Propunător: Smeu Daniela-Daliborca
Data: 20.05.2009
Clasa: a IV-a
Aria curriculară:
Disciplina: Geografie
Subiectul: România în Europa
Tipul lecţiei: Dobândire de cunoştinţe
Obiective operaţionale:
O1– să localizeze pe harta fizică a Europei, România şi alte ţări europene;
O2 – să indice pe hartă vecinii României, precizând punctele cardinale;
O3 –să descrie ţara noastră şi alte ţări europene enumerând: capitala, oraşe importante, munţi, ape, clima, vegetaţie, fauna,
limbă, tradiţii, personalităţi, etc.;
O4– să descopere asemănări între România şi alte ţări europene ( francofonie, ape şi munţi comuni, istorie...)
O 5- să stabilească deosebiri între România şi alte ţări europene ( Delta Dunării, sarmale, naiul, zimbrul, etc..)

Metode şi procedee:
- conversaţia, explicaţia, învăţarea prin descoperire, muncă independentă şi în pereche, metoda R.A.I., metoda cubului.

Mijloace de învăţământ:
- manual, harta fizică a Europei, hărţi oarbe, CD cu power point, calculator cu proiector, fişe de muncă, minge de pluş,
creioane colorate.

Bibliografie:

1. Programa şcolarǎ;
2. Peneş, Marcela, Şortan, Ioan, Geografia României , clasa a-IV-a, Editura ANA 2000, Bucureşti, 2006

Strategii didactice
Momentele Ob. Conţinutul lecţiei Metode Mijloace
Nr. şi de Orga. Evaluare
Crt lecţiei Op. Procedee Învăţăm. Învăţ.
.

Moment Se pregăteşte materialul necesar şi se asigură condiţiile optime pentru F


1. desfăşurarea lecţiei. Convers R
organizatoric O
1’ N
Se vor verifica cunoştinţele pe care şi le-au însuşit elevii despre lecţia T
A
2. Evaluarea anterioară: Bucureşti, capitala României. –metoda RAI:
L Frontală
Elevul care aruncă mingea trebuie să formuleze o întrebare din lecţia Metoda minge
curentă Orală
RAI de pluş
10’ predată, elevului care o prinde. Cel care prinde mingea răspunde la întrebare, D
apoi o aruncă mai departe altui coleg, punând o nouă întrebare. Elevul care nu calculator I
ştie răspunsul iese din joc, la fel ca şi cel care este descoperit că nu cunoaşte R
I
răspunsul la propria întrebare.( imagini din capitală). J
A
- Ştiţi ce am sărbătorit pe 9 mai? ( Ziua Europei) T
Captarea - Ce este Uniunea Europeană?(... este o asociere voluntară care cuprinde
3. atenţiei în prezent 27 de state europene care s-au reunit pe baza unor interese
3’ comune.) Convers
- Enumeraţi câteva ţări din U.E.! ( Anglia, Germania, Italia, etc.)
- Ştiţi în ce an a aderat România la U.E.? (România a intrat in U.E. la 1
F
Ianuarie 2007) frontală
R
-Ce structuri organizatorice (administrative, de conducere ) are U.E.?
O
- Nu toate ţările europene fac parte din organizaţia E.U.!
N
T
Prezentarea - Astăzi vom învăţa despre România in Europa, voi scrie titlul pe tablă, iar
4. A
subiectului şi elevii vor nota în caiete.
L
a obiectivelor România în Europa explicaţia Tabla,
- În această oră, vom afla noutăţi despre vecinii ţării noastre, vom descoperi convers creta
1’
asemănări şi deosebiri, vom învăţa mai multe lucruri interesante despre
celelalte ţări din Europa.
- România este o ţară frumoasă, iar noi trebuie să ne mândrim cu ea!

5. Dirijarea Pe harta fizică a Europei, se va localiza România.


învăţării - Ţara noastră se numeşte România. Cu o istorie zbuciumată, ea şi-a păstrat conversat
24’ libertatea, numele şi este o ţară demnă între alte ţări, pe continentul Europa.
Dacă privim harta Europei, vom vedea că România se află în partea sud-estică harta F
a Europei Centrale. Ea are o suprafaţă medie. Unele ţări sunt mai mari: Rusia, învăţarea mare R
Ucraina Germania, Franţa, Spania; altele sunt foarte mici, ca: Belgia, Olanda, prin O
Elveţia, Slovenia, Macedonia. Nu trebuie să măsurăm importanţa unei ţări descoperi N
re
după mărimea acesteia. O ţară cu o suprafaţă mică poate fi foarte bogată sau T
foarte importantă pe plan economic. conversat
A
1. Elevii primesc harta oarbă a Europei. Vor identifica şi vor colora L
România. ( Anexa 1)
O1 harta -
2. Pe baza cunoştinţelor anterioare, se localizează vecinii ţării noastre învăţarea oarbă
O2 precizându-se şi punctele cardinale. Va trece câte un elev la hartă pentru a prin calcula- D
indica ţara vecină. descoperi tor I
Independent, pe harta oarbă a ţării, va scrie vecinii. (Anexa 2) re R
Se vor identifica vecinii şi pe harta oarbă a Europei şi se vor colora. independ I
harta J
orală
3. Pe caiete se notează ţările vecine: oarbă A
iniţială
La N. – Ucraina culori T
La E. - Republica Moldova
- Ucraina învăţarea
- Marea Neagră Tabla,
prin
creta
La S. - Bulgaria descoperi
La S-V - Serbia şi Muntenegru re formati
La V. - Ungaria vă
Pe fişe au steagurile pe care le vor colora corespunzător, iar pentru fiecare culori F
ţară vor scrie capitala. R
învăţarea harta O
prin N
4. Se lucrează din nou cu harta oarbă a Europei. Se descoperă rând pe rând oarbă
descoperi T
O1 ţările europene,(cele mai cunoscute), se colorează, se scrie numele lor, iar pe re
calcula-
caiete se notează capitala corespunzătoare fiecărei ţări. Se prezintă imagini pe tor A
O3 calculator. L
Elevii vor nota şi câteva date despre aceste ţări: limbă, munte, ape, etc.

5. Pe baza cunoştinţelor de până acum, vom stabili asemănări între


O4 România şi alte ţări europene: conversat
- Germania, Austria, Bulgaria, Croaţia, Ungaria, Republica Moldova explicaţia Tabla,
(0,6Km), Slovacia, România, Ucraina, Serbia = Dunărea creta
- Italia = strămoşi comuni: romanii caiete
- Franţa = Arcul de Triumf
- Slovacia şi Ucraina = Munţii Carpaţi conversat
- Germania, Austria = Rege Habsburgic explicaţia
- Ungaria = istorie comună formati
D

I
6. Un alt item de rezolvat este aflarea diferenţelor dintre ţara noastră şi R
O5 celelalte ţări:
învăţarea
prin I
- Delta Dunării, paradisul păsărilor; descoperi J frontală
- naiul, instrument muzical specific românesc; re A
- metroul; T
- mămăliga şi sărmăluţe;
- mănăstiri deosebite.

7. Se aplică o fişă de muncă în pereche. Elevii îşi aleg o ţară pe care o vor metoda
I
cubul
6. Asigurarea compara cu ţara noastră. (Anexa 3).
fise
N Indep.
retenţiei şi Fişa se bazează pe gândirea critică a elevilor. Cunoştinţele însuşite pot fi D
munca în indep.
feed-back-ului puse în practică. Pe dosul foii, vor lipi imagini cu ţara aleasă. pereche E scrisă
10’ Aceste fişe se adună pentru a fi studiate şi notate. P

La finalul orei se fac aprecieri asupra modului în care au participat elevii la D


oră. conversat I
De asemenea se evaluează răspunsurile elevilor, se felicită elevii activi şi se R frontală
Încheierea încurajează elevii mai puţin activi.
7. I
activităţii Ca temă pentru acasă, vor avea de completat în caietele speciale. J
1’
A
T
Anexa 1
Anexa 2
Anexa 3

Numele: _____________________________ Data: _____________

Descrie - ţara pe care ţi-ai ales-o!


__________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________

Compară – formele de relief dintre România şi ţara aleasă de tine!


__________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________

Asociază - ce lucruri au în comun cele două ţări?


__________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________

Analizează - ce diferenţe sunt între cele două ţări?


__________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________

Aplică – ce le-ai spune străinilor turişti ca să vină să viziteze România?


__________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________

Argumentează – de ce ai ales aceste lucruri ?


__________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________

S-ar putea să vă placă și