Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECTIE

Clasa: a IV-a
Obiectul: Limba si literatura romana
Subiectul: Propozitia dezvoltata – exercitii aplicative
Tipul lectiei: Consolidarea cunostintelor
Obiective operationale:
O1- sa recunoasca partile principale si secundare de propozitie;
O2- sa recunoasca propozitiile simple si dezvoltate;
O3- sa transforme propozitii simple in propozitii dezvoltate si
invers;
O4- sa analizeze partile principale si secundare de propozitie;
O5- sa alcatuiasca propozitii simple si dezvoltate asezand in
ordine cuvintele date;
O6- sa completeze un text cu lacune gasind atributele si
complementele potrivite;
O7-sa realizeze schema unei propozitii;
O8- sa alcatuiasca o scurta compunere dezvoltand propozitiile
simple;
O9- sa participe activ la lectie;
Metode si procedee: - conversatia, explicatia, analiza, exercitiul, problematizarea, m. independenta, jocul didactic.
Materiale didactice:- tabla, plansa, fise de creatie si evaluare
DESFASURAREA LECTIEI

STATEGII DIDACTICE
ETAPELE OB CONTINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV ORGANIZ. INVATARII METODE MATERIAL
LECTIEI OP C. G. I. SI DIDACTIC
PROCEDEE
I. Moment Se asigura conditiile necesare pentru buna desfasurare a
organizatoric orei.

Se verifica tema avuta, atat calitativ, cat si cantitativ , conversatia


II. Reactualizarea
prin sondaj, cu ajutorul elevilor.
cunostintelor
1).Pe tabla se afla un rebus pe care elevii il rezolva, oral.
O9 raspunzand la intrebari.
A
P R E D I C A T
P R I N C I P A L E
A C O R D
S I M P L A D
I
C O M P L E M E N T
R tabla
D E Z V O L T A T A I
S U B I E C T J
Jocul creta
A T R I B U T A didactic colorata
C I N E T
M A R E
B F
1).Propozitia are un singur ……….. R
O
2).Subiectul si Predicatul sunt ……….. N
3).Intre S. si P. se realizeaza un…….. T
A
4).Propozitia formata din S. si P. se numeste….. L
5).Parte sec. de prop. care determina un verb -
6).Propozitie formata din parti principale si secundare D
I
7).Parte principala de propozitie exprim. prin substantive R
8).Parte sec. de prop. care determina un substantiv I
J
9).Subiectul raspunde la intrebarea…. A
10).Partile de propozitie se noteaza cu litera …… T

Pe verticala va aparea “cuvantul-cheie” al lectiei. Se


noteaza elevii care au dat raspunsurile corecte(prin
numire).
III.Prezentarea
temei si Se anunta subiectul lectiei de astazi si se citesc cateva explicatia
obiectivelor obiective.
operationale Se scrie titlul lectiei pe tabla, iar elevii il noteaza in caiete.
I
2).Urmeaza o dictare selectiva. Elevii vor scrie pe caiete
IV.Aplicarea N
exercitiul
doar propozitiile simple. D D
cunostintelor I E munca indep.
R P.
O1 Adie vantul. Soarele stralucitor inunda peisajul. Pe I
J
O2 dealuri, florile se apleaca in bataia vantului. Albinele A analiza
O3 zumzaie. Prin aer zboara gaze mici. Pasarile ciripesc. T exercitiul
problematiza
O4 rea
Se analizeaza oral S. si P., apoi se dezvolta propozitiile.
O9
3).Elevii vor transforma propozitiile dezvoltate in pr.
O3 D I
simple. Propozitiile se citesc, iar ei scriu pe caiete doar I N
O9 rezolvarea. R D
I E
J P analiza
Motanul linsese toata smantana din oala. A E
exercitiul
T N
Lanurile aurii se leganau in bataia vantului. D. problematiza
Sub razele soarelui apa clipocea usurel. rea
In inaltul cerului rasuna cantecul ciocarliei.

4).Pe tabla este scris urmatorul text. Se imparte in


propozitii si se analizeaza oral partile de propozitie.
O1
O4 Licuricii se stransera,/ jivinele se trasera in intunecimea D
I tabla
codrului,/ iar pasarile falfaira spre stele. Lizuca auzi pe
O9 Patrocle latrand,/ si glasul lui umplu de rasunet dumbrava.
R
I
creta
J colorata
Un glas subtire ii raspunse de departe,/ apoi se stinse. A exercitiul
T analiza
Predicatele se identifica intai-subliniate cu o linie. problematiza
Se despart frazele in propozitii si se afla subiectul rea
fiecareia. Se analizeaza oral partile de propozitie, atat din
punct de vedere sintactic, cat si morfologic.
O1 5).Se realizeaza schema propozitiei. analiza tabla
F
O4 Frunza vesteda a cazut pe pamantul inghetat. R exercitiul
O
O7 N
S. P. T
Frunza ---------------------- a cazut A
L
(cine?) (ce a facut?)
/ \ -
D
/ \ I
/ C. R
I
A. pe pamantul J
vesteda (unde?) A
T
(ce fel de?) \
\
A.
inghetat
(ce fel de?)

V.Evaluarea Se impart fise de creatie si evaluare elevilor. Vor lucra pe


cunostintelor grupe diferentiate, urmarindu-se fixarea, dezvoltarea
cunostintelor in functie de capacitatea intelectuala a
fiecarui elev.

IEPURASII D I
I N
Alcatuiti propozitii dezvoltate potrivind subiectul cu F D
predicatul. E E
R P
O3 E E
Lupul stralucea
O5 Caprioara s-a spart
N N
T D exercitiul fise de
Soarele este senin I E problematizar creatie si
Oglinda urla A N ea evaluare
Cerul fuge T T

RATUSTELE
O1 Asezati in ordine cuvintele urmatoare pentru a forma
propozitii, apoi transformatile in propozitii simple. I exercitiul
O2 D N
O5 I D fise de
animalele, de, padurii, se pregatesc, iernat F E creatie si de
bate, un, afara, rece, vant E P evaluare
-.,meu, a stat, pe, Nica, scaunelul, ? R E
E N
N D
LEII T E
I N problematiza
Completati textul cu atribute si complemente potrivite. A T rea
T
………..torcea o fata………. . Haina ei …………. Parea
O1 ………, iar parul…….......era impletit………… . O cununa
O6 ………….era asezata………… . Luminata de razele……….,
fata parea ……….. . Degetele……….. torceau dintr-o
furca……… .

Elevii au destul timp pentru a rezolva aceste fise.


Pentru cei care termina mai repede vor avea de
transformat urmatoarele versuri intr-o propozitie simpla.” F
“Pe-un fir subtire, auriu R plansa
O
Se leagana sub o glicina N
T conversatia
Un mic paianjen straveziu.” A
L
Se verifica pe scurt si oral fisele. Se fac aprecieri si
observatii. Se aduna fisele pentru a fi corectate si notate.

VI.Obtinerea
performantei 6). Concurs…..pe 3 randuri
D
Pe foi sunt scrise propozitii simple ale unui text. Sarcina I
elevilor este de a dezvolta aceste propozitii pentru a realiza R explicatia
I
o scurta compunere. Foaia circula pe la fiecare elev din J
problematizar
echipa. A ea fise de
T munca creatie
independenta
O8
O9 Ninge. Fulgii plutesc. Zapada se asterne. Campul este alb. F
Raul a inghetat. Copacii s-au impodobit. Padurea a amortit. R
O
Copiii privesc. N
Ei se bucura. T
A
Se citesc textele. L conversatia
-Care text a fost mai frumos; primul sau cel scris de voi?
De ce?
Elevii descopera ca propozitia dezvoltata ajuta la o
exprimare frumoasa, cu expresii artistice, comunicare
completa, etc.

VII.Incheierea F
activitatii Se apreciaza munca elevilor depusa la aceasta lectie, se R
conversatia
O
noteaza aceia care au dat cele mai multe si corecte N
raspunsuri, se recompenseaza; iar cei care au avut mai T
A
putine reusite sunt incurajati. L
Se dicteaza pagina si exercitiul pentru tema de casa.

S-ar putea să vă placă și