Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Școala : Școala Gimnazială „Nicolae Țic” Brănișca


Clasa : a VI-a
Profesor: Mureșan Ana-Maria
Disciplina: Consiliere și dezvoltare personală
Domeniu de conţinut: Dezvoltare socio-emoţională
Conţinut: Relația dintre evenimente, gânduri, emoții și comportamente

Competențe generale

2. Relaţionarea armonioasă cu ceilalţi în contexte școlare și extrașcolare

Competenţe specifice:

2.1. Exprimarea emoţiilor în acord cu nevoile personale și cu specificul situaţiilor

Obiective specifice:

-să recunoască emoțiile și rolul lor în dezvoltarea personală


-să identifice relația dintre evenimente, gânduri, emoții și comportamente
-să identifice modalități de gestionare a emoțiilor

Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia dirijată, jocul didactic , descoperirea, asalt de idei,
problematizarea
Mijloace de învăţămînt: fişe , planşe,tabla, videoproiector
Forme de activitate: individuală, frontal
Demersul didactic

Etapele Ob. Activitatea profesorului Strategii didactice Resurse Evaluare


lecţiei temporale
Evocarea Moment organizatoric 7 min Aprecieri verbale
Ora debutează cu un videoclip al MP:Jocul didactic
Shakirei, după melodia ,,Waka, waka”, Conversația dirijată
devenită melodie oficială pentru Cupa
Mondială de Fotbal în 2010.
La finalul videoclipului elevii sunt
întrebați cum s-au simțit, ce emoții au
trăit.
Ce emoții mai cunosc?
Realizarea Se anunță titlul lectiei si obiectivele. Aprecieri verbale
sensului Elevii sunt invitati să extragă 25 min Autoevaluarea
din ,,borcanul cu emoții” căte un MP :Jocul Evaluarea
emoticon. Fiecare elev va trebui să se didatic,braimstorming,învăț reciprocă
gândească la o situație care a determinat area prin descoperire,mima,
emoția corespunzătoare, la gândurile ce o conversația
pot însoți și la un comportament. MI: borcan,fișe, ,ppt
Inițial, elevii vor mima emoția. Ceilalți videopreoiector
elevi vor ghici despre ce este vorba și
abia apoi se vor expune situația,
gândurile și comportamentul.

În continuare elevii vor urmăriun ppt cu


despre relația gând-emoție-comportament
și se vor purta discuții pe această temă.

Reflecția Fiecare elev primește o fișă cu o situație MP:braimstorming, 10 min Aprecieri verbale
generatoare de emoții negative, la care conersatia Autoevaluarea
trebuie să găsească trei metode pentru a MI: tabla Evaluarea
le depăși . Acestea pot fi scrise pe tablă. reciprocă
Extensia Realizati un cvintet pe tema discutată: MP:braimstorming, 5 min Aprecieri verbale
1 substantiv conersatia Autoevaluarea
2 adjectiv MI: flipchart
3 verb
4 cuvinte într-o propoziție din care
exprimă starea noastră faţă de subiect.
5 este format dintr-un cuvânt care arată
însuşirea esenţială a subiectului.
Tema de Se poate viziona ,, Fă-ți timp” de MP: vizionare 3min
reflectie Rudyard Kipling MI: videoproiector
Anexa 1
Mă simt vinovat… Îmi e rușine.
Mă simt trist…
Sunt surprins…
Mă simt amuzat…
Anexa 2
Elev 1
Mergi la spital și trebuie să faci injectii. Ți-e frică.
Prezintă trei modalități pentru a o învinge.

Elev 2
Ti-ai mințit părintii în legătură cu notele.Îti este rușine.
Prezintă trei modalități pentru a o învinge.

Elev 3
Colegul tău de bancă face glume pe seama ta. Ești nervos.
Prezintă trei modalități pentru a învinge nervii.

Elev 4
Peste câteva minute începe un examen important pentru tine. Îți
faci griji că nu vei reuși.
Prezintă trei modalități pentru a te calma.

S-ar putea să vă placă și