Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect didactic

Unitatea de învăţământ : Școala Gimnazială nr.1 Glina


Profesor : Micu Ionel
Data: 09.03.2021
Clasa: a III-a
Disciplina: Religie
Unitatea de învățare: Viața împreună cu ceilalți
Subiectul lecţiei: Ascultarea și împlinirea sfaturilor bune
Tipul lecţiei: mixtă
Scopul lecţiei: Dobândirea de cunoștințe despre roadele ascultării și împlinirii sfaturilor bune, în vederea formării virtuților creștine
Competenţe generale:
 1. Aplicarea unor norme de comportament specific moralei religioase, în diferite contexte de viaţă
 2. Colaborarea cu copiii și cu adulții din mediul familial, în acord cu valorile religioase
Competenţe specifice:
 1.2. Identificarea principalelor îndatoriri ale unui creștin în relație cu semenii, pe baza valorificării unor experiențe din viața cotidiană
 1.3. Formularea unor reguli de comportament moral-creștin, pentru diferite contexte de viață familiare
 2.2. Descrierea unor tipuri de relații și atitudini sociale, din perspectiva moralei religioase, pornind de la situații concrete
Competenţe derivate:
La sfârşitul activităţii didactice, elevii :
 C 1- argumentează importanța ascultării și a împlinirii sfaturilor bune
 C 2 - formulează învățături, sfaturi necesare progresului vieții spirituale.
 C 3 – identifică roadele ascultării/ urmările neascultării, oferind exemple din viața de zi cu zi
Strategia didactică
1. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, lectura, povestirea, exerciţiul, jocul de rol
2. Mijloace de învăţământ: Biblia, manualul de religie/ manual digital, Jetoane/ coli colorate fise lucru, video-proiector, laptop, PPT- Învață de la toate,
coli flip-chart, marker, post-it etc. .
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală și activitate individuală.
Resurse:
A. Oficiale: o Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a III-a;
o Planificare calendaristică orientativă;
o Proiectarea unităţii de învăţare: Viața împreună cu ceilalți
B. Temporale: durata lecţiei 45 minute.
C. Bibliografice:
1) Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 2008;
2) Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura „Polirom”, Iaşi, 1999.
3) Muha Camelia, Caiet de religie creştin-ortodoxă pentru clasa a III-a, Editura „Sf. Mina”, Iaşi, 2014.
4) Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea”, Alba Iulia, 2000
5) Benga, Cristina, Ciachir, Aurora, Filat, Niculina, Ghițiu, Mihaela, Niculae, Ioana, Religie – manual pentru clasa a III-a , sem. al II-lea, Ed.
Corint Educațional, București, 2015;
6) POPA, Prof. Ionica Viorica ;POPA ,Prof. Florian, MARINESCU, Prof. Gabriela Antoanela ; MANOLACHE,Prof. Viorica Georgeta, Ghid
pentru profesorii care predau disciplina Religie la clasa a III-a — propuneri de activități, Cultul Creștin-Ortodox - disponibil la adresa
http://patriarhia.ro /ghid-pentru-profesorii-care-predau-disciplina-religie-la-clasa-a-iii-a-8489.html
Nr Mi
Metode Mijloa- Forme de
. Etapele lecţiei C n. Activitatea profesorului Activitatea elevului şi ce organiza Evaluare
crt D procedee de re
. învăţă-
mânt

1. Momentul 1’  Salutul  Salutul Activitate


organizatoric  Rugăciunea  Rugăciunea frontală
 Notarea absenţelor  Pregătirea pentru
 Pregătirea pentru lecţia nouă lecţia nouă
3’  Verific cunoștințele dobândite anterior  Elevii oferă
Verificarea (din lecția „ Necesitatea de a spune mereu răspunsurile Conversaţia Jetoane/ Activitate Apreci
cunoștințelor adevărul” ), rugând elevii : potrivite coli frontală eri
dobândite - să spună ce ne aduce Trenulețul adevărului, colorate verbale
anterior construindu-l prin selectarea vagoanelor
potrivite (LINIȘTE, NELINIȘTE, BUCURIE,
TRISTEȚE, CURAJ, FRICĂ etc.); Jocul
( v. Anexa 1) didactic
- să rostească poezia de la pagina 18;  Rostesc poezia

- să menționeze la ce personaj din poveste  Pinocchio


se duc cu gândul

- Ce îl sfătuiți pe Pinocchio?  Răspund la


întrebare

2. 1’  Pentru a mai rămâne puțin în lumea  Elevii răspund: Conversaţia Activitate Apreci
Pregătirea poveștilor, vă rog să-mi spuneți despre frontală eri
elevilor pentru cine este vorba în ghicitoarea următoare: Jocul verbale
receptarea noilor „ Cenusiu, cu ochi sticloși LUPUL didactic
cunoştinţe Și cu colții fioroși
Umblă-n haită prin pădure
Și oițe-ar vrea să fure.” ( _ _ _ _ _ )
( v. Anexa 2) - Elevii răspund
- În ce povești ați întâlnit acest personaj?
Activitate
Conversaţia frontală
- Cum era iedul cel mic din povestea „Capra Apreci
cu trei iezi? eri
verbale
3. Precizarea 2’  Lecția despre care vom discuta astăzi se  Elevii scriu data şi Explicația Activitate
titlului şi a numește “ Ascultarea și împlinirea titlul în caiete şi frontală
obiectivelor sfaturilor bune ” ascultă explicaţiile
lecţiei  Precizez obiectivele și notez titlul lecției profesorului.
la tablă, invitând elevii să deschidă
manualul la pagina 19 .

4. Comunicarea 13’ - Îndemn elevii să lectureze textul lecției din - Elevii citesc
/însuşirea noilor manual. Lectura
cunoştinţe
 Răspundeți la întrebările:  Răspund la întrebări Manualul
Conversația
C - De ce și de la cine cerem sfaturi? Activitate Apreci
D - Ce se întâmplă dacă nu ascultăm? Laptop frontală eri
- Ce ne aduce împlinirea sfaturilor bune? Explicația Video- verbale
1 - Cine este un exemplu în ceea ce privește - Răspund, identificând proiector
2 ascultarea și împlinirea sfaturilor bune? paragraful
3 corespunzător din
Puteți răspunde identificând paragraful manual ( Mântuitorul
corespunzător din manual. Hristos…)
- Elevii descoperă
- Putem descoperi împreună alte două modele imaginile cu Sf.
vrednice de urmat, privind imaginile de la Antonie cel Mare și
pagina 20! înțeleptul Solomon Coală
flip-chart

 Elevii notează
- Notez: Ascult de: Dumnezeu, părinți,
bunici, preot, nași etc.
Dumne
zeu

Preot Părinți
Ascult
de:

Bunici Nași

5. Fixarea şi C 20’ - Fiecare elev să noteze pe un post-it un sfat - notează Explicația Post-it Activitate
sistematizarea D primit de la cineva drag! indivi Apreci
cunoştinţe 1 - Care au fost consecințele - răspund Conversația duală eri
lor 2 respectării/nerespectării acelui sfat? verbale
3 Fișe de Activitate
 Ofer elevilor sarcini de lucru diferite - Rezolvă sarcinile de Exercițiul lucru frontala
( v. Anexa 3) lucru și prezintă
rezolvarea în fața Problemati Videopro
clasei. zarea iector –
- Îmaginează-ți că esti preot, părinte, PPT-
bunic, profesor, dentist, polițist, pompier Învață de
la toate!
etc. Cui ai da un sfat? Care ar fi acela? - Elevii extrag bilețele
https://
dintr-un bol și răspund Joc de rol youtu.be/
Apreci
nKZMGi4 eri
j8kI verbale

Fișe de
lucru
6. Asocierea, C 2’ - Pornind de la exemplul Domnului nostru  Formulează Conversația Manualul Activitate Apreci
Generalizarea, D2 Iisus Hristos, al Sfântului Antonie cel Mare, învățături frontală eri
Aplicarea puteți formula niște învățături, ca o concluzie verbale
la tema discutată astăzi?
7. Aprecierea 1’  Fac aprecierile generale şi individuale  Ascultă cu atenție Explicțtia Activitate Apreci
activitatii referitoare la pregătirea elevilor pentru frontală eri
elevilor lecţie și implicarea lor in predarea noilor verbale
cunostințe.
 Notez elevii care au participat la lectie / Notare
Ofer buline vesele
8. Precizarea şi 1’  Precizez și explic tema pentru acasă:  Ascultă Explicația Activitate
explicarea temei Caută pe internet poezia “Sfatul explicațiile frontală
pentru acasă tatălui” de Traian Dorz .  Notează

9. Încheierea 1’ Rostirea rugăciunii împreună cu elevii, - Rostirea rugăciunii Activitate


activităţii Salutul. Salutul frontală
Anexa 1

TRENULEȚUL
ADEVĂRULUI ADUCE...
BUCURIE CURAJ LINIȘTE

TRISTEȚE FRICĂ NELINIȘTE


Anexa 2
Ghici! Cenusiu, cu ochi sticloși
Și cu colții fioroși
Umblă-n haită prin pădure
Și oițe-ar vrea să fure. ( _ _ _ _ _ )
Anexa 3

PĂRINTE DOCTOR
PREOT

PROFESOR
POLIȚIST POMPIER

BUNIC FRATE/SORĂ
ȘOFER AUTOBUZ

DENTIST PREOT PROFESOR


Sfatul tatălui

Sfatul tatalui, in viata,


Totdeauna sa-l asculti
N-ai ca el mai bun prieten,
Oricat ai avea de multi.

N-ai ca el mai bun profesor,


Cat sunt altii de-nvatati;
El te-nvata tot ce-i bine,
Si spre ce sa nu te-abati.

El ti-arata ce e vrednic
El te-ntoarce de la rau;
Cat il ai, inseamna-ti bine
Pilda si cuvantul sau.
TRENULEȚUL ADEVĂRULUI
ADUCE...
„ ASCULTAREA
Anexa 3

ESTE CALEA CEA


MAI SCURTĂ CĂTRE
CER.”

Sfântul Vasile cel Mare

S-ar putea să vă placă și