Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect didactic

Unitatea de învăţământ :
Profesor:
Data:
Clasa:
Disciplina:
Unitatea de învățare: Viața împreună cu ceilalți
Subiectul lecţiei: Ascultarea și împlinirea sfaturilor bune
Tipul lecţiei: mixtă
Scopul lecţiei: Dobândirea de cunoștințe despre roadele ascultării și împlinirii sfaturilor bune, în vederea formării virtuților creștine
Competenţe generale:
 1. Aplicarea unor norme de comportament specific moralei religioase, în diferite contexte de viaţă
 2. Colaborarea cu copiii și cu adulții din mediul familiar, în acord cu valorile religioase
Competenţe specifice:
 1.2. Identificarea principalelor îndatoriri ale unui creștin în relație cu semenii, pe baza valorificării unor experiențe din viața cotidiană
 1.3. Formularea unor reguli de comportament moral-creștin, pentru diferite contexte de viață familiare
 2.2. Descrierea unor tipuri de relații și atitudini sociale, din perspectiva moralei religioase, pornind de la situații concrete
Competenţe derivate:
La sfârşitul activităţii didactice, elevii :
 C 1- argumentează importanța ascultării și a împlinirii sfaturilor bune
 C 2 - formulează învățături, sfaturi necesare progresului vieții spirituale.
 C 3 – identifică roadele ascultării/ urmările neascultării, oferind exemple din viața de zi cu zi
Strategia didactică
1. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, lectura, povestirea, exerciţiul, jocul de rol
2. Mijloace de învăţământ: Biblia, manualul de religie/ manual digital, Jetoane/ coli colorate fise lucru, video-proiector, laptop, PPT- Învață de la toate,
coli flip-chart, marker, post-it.
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, individuală, în perechi şi pe grupe.
Resurse:
A. Oficiale: o Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a III-a;
o Planificare calendaristică orientativă;
o Proiectarea unităţii de învăţare: Viața împreună cu ceilalți
B. Temporale: durata lecţiei 45 minute.
C. Bibliografice:
1) Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 2008;
2) Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura „Polirom”, Iaşi, 1999.
3) Muha Camelia, Caiet de religie creştin-ortodoxă pentru clasa a III-a, Editura „Sf. Mina”, Iaşi, 2014.
4) Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea”, Alba Iulia, 2000
5) Favu, Gabriela; Danciu, Ana Nicoleta, Țițirigă , Ionelia; Lupiș, Daniela, Religie – manual pentru clasa a III-a , sem. al II-lea, Ed. Corint
Educațional, București, 2015;
6) POPA, Prof. Ionica Viorica ;POPA ,Prof. Florian, MARINESCU, Prof. Gabriela Antoanela ; MANOLACHE,Prof. Viorica Georgeta, Ghid
pentru profesorii care predau disciplina Religie la clasa a III-a — propuneri de activități, Cultul Creștin-Ortodox - disponibil la adresa
http://patriarhia.ro/ghid-pentru-profesorii-care-predau-disciplina-religie-la-clasa-a-iii-a-8489.html
Nr Mi
Metode Mijloa- Forme
. Etapele lecţiei C n. Activitatea profesorului Activitatea elevului şi ce de Evaluare
crt D procedee de organiza
. învăţă- re
mânt

1. Momentul 1’  Salutul  Salutul Activita


organizatoric  Rugăciunea  Rugăciunea te
 Notarea absenţelor  Pregătirea pentru frontală
 Pregătirea pentru lecţia nouă lecţia nouă
3’  Verific cunoștințele dobândite anterior (din  Elevii oferă
Verificarea lecția „ Necesitatea de a spune mereu răspunsurile potrivite Conversaţia Jetoane/ Activita Apreci
cunoștințelor adevărul” ), rugând elevii : ( Trenulețul coli te eri
dobândite adevărului aduce: colorate frontală verbale
anterior - să spună ce ne aduce Trenulețul bucurie, curaj, liniște)
adevărului, construindu-l prin selectarea  Rostesc poezia:
vagoanelor potrivite (LINIȘTE, „Am un nas așa de Jocul
NELINIȘTE, BUCURIE, TRISTEȚE, mare! Mi-a crescut, de didactic
CURAJ, FRICĂ); ce crezi oare? C-am
mințit câte un pic, Tot
- să rostească poezia de la pagina 18; zicând ca nu-i nimic.
( ...) Și îmi zic ca nu-i
prea bine, Vreau sa fac
ceva cu mine: Sa ma
schimb și iar să spun
- să menționeze la ce personaj din poveste Adevarul drept și
se duc cu gândul bun.”
 Pinocchio
- Ce îl sfătuiți pe Pinocchio?  Răspund la întrebare

2. 1’  Pentru a mai rămâne puțin în lumea  Elevii raspund: Conversaţia Activita Apreci
Pregătirea poveștilor, vă rog să-mi spuneți despre cine te eri
elevilor pentru este vorba în ghicitoarea următoare: Jocul frontală verbale
receptarea noilor „ Cenusiu, cu ochi sticloși LUPUL didactic
cunoştinţe Și cu colții fioroși
Umblă-n haită prin pădure
Și oițe-ar vrea să fure.” ( _ _ _ _ _ )
- Elevii răspund: Scufița
- În ce povești ați întâlnit acest personaj? Roșie, Capra cu trei iezi
etc.
- Cuminte, Conversaţia Activita Apreci
- Cum era iedul cel mic din povestea „Capra cu ascultător… te eri
TRENULEȚUL
TRENULEȚUL BUCURIE
BUCURIE CURAJ
CURAJ LINIȘTE
ADEVĂRULUI ADUCE...
ADEVĂRULUI ADUCE...
LINIȘTE

TRISTEȚE
TRISTEȚE FRICĂ NELINIȘTE
NELINIȘTE
FRICĂ
Ghici! Cenusiu, cu ochi sticloși
Și cu colții fioroși
Umblă-n haită prin pădure
Și oițe-ar vrea să fure. ( _ _ _ _ _ )
Sfatul tatălui

Sfatul tatalui, in viata,


Totdeauna sa-l asculti
N-ai ca el mai bun prieten,
Oricat ai avea de multi.

N-ai ca el mai bun profesor,


Cat sunt altii de-nvatati;
El te-nvata tot ce-i bine,
Si spre ce sa nu te-abati.

El ti-arata ce e vrednic
El te-ntoarce de la rau;
Cat il ai, inseamna-ti bine
Pilda si cuvantul sau.
TRENULEȚUL ADEVĂRULUI
ADUCE...
BUCURIE

CURAJ

LINIȘTE
FRICĂ

TRISTEȚE

NELINIȘTE
„ ASCULTAREA ESTE
CALEA CEA MAI
SCURTĂ CĂTRE
CER.”

Sfântul Vasile cel Mare

S-ar putea să vă placă și