Sunteți pe pagina 1din 10

Coman Ana Grupa 10

PROIECT DIDACTIC
Data: 18.01.2024
Instituţia: IET Nr.3 Grupa: Mare (5-6 ani)
Cadru didactic: Coman Ana
Tema globală: Eu și lumea inconjuratoare
Tema proiectului: Lumea transportului
Subtema: Tipuri de transport
Tema zilei: : Hai fetite si baieti sa calatorim isteti
Domeniile de activitate: Limbaj și comunicare, Științe și tehnologii
Dimensiunile: Formarea reprezentărilor elementare matematice; Educație pentru limbaj și comunicare

Uități de competență FREM


4.4.Crearea unor șiruri de figuri geometrice după o anumită regulă.
2.5. Realizarea numărării în șir crescător/descrescător în limita 1-10 (20).
4.3. Combinarea figurilor geometrice pentru realizarea altor forme geometrice, figuri, creații.

Uități de competență Limbaj si comunicare


2.7. Formularea enunțului dezvoltat, respectând ordinea corectă a părților de propoziție (subiect, predicat și alte parti de propozitie.
Obiectivele operaţionale: La finele activității, copiii vor fi capabili:
Cognitive
O1- sa numeasca in baza imaginilor figurile geometrice .
O2- sa dea exemple de obiecte din mediul inconjurator identificand cu o figura geometrica.
O3- sa distinga asemanari si deosebiri dintre 1-2 forme geometrice.
Socio-afective
O4 - să descrie 2-3 tipuri de transport in baza imaginilor specificand tipul- trerestru,acvatic, aerian.
O5 – sa descrie transportul din imagine in 2-3 porpozitii dezvoltate respectand ordinea partilor de vorbire.
Psihomotorii:
O6-sa aranjeze numerele in sir crescator/descrescator in limita 1/10 in baza placutelor cu numere .
O7- sa creeze un sir din figuri geometrice dupa o anumita regula.
O8- sa construiasca un trenut din figuri geometrice cunoscute.
O9-sa dezvolte motricitatea fina in cadrul aplicatiei utilizand figuri geometrice.
Strategii didactice:
a) Metode didactice: Insulitele, conversația euristică, descrierea, jocul didactic, ordonare sir crescator /descrescator, jocuri dinamice, aplicatie, joc de
masă, tabelul T, joc evoluativ.

b) Mijloace de învăţământ: imagini cu tipuri de transport, imagini cu figuri geometrice, placate cu numere pentru ordonare,hartie colorata, foarfece sic
lei, foi A4,fișe individuale de lucru, imagine cu subiect ,figuri geometrice.

c) Forme de organizare: frontal, în grup, individual. Centre de interes: Biblioteca ,Artă, Joc de masa.

Bibliografie:
1. Curriculum pentru Educație Timpurie. Chișinău: Lyceum, 2019.
2. Standardele de învățare și dezvoltare a copilului de la naștere la 7 ani. Chișinău: Lyceum,
Desfăşurarea activității

Strategii didactice
Etapa O.O Dozare Metode Mijloace de Forme de
Conținutul activității Evaluare
activității . a didactice învățământ organizar
e
1 2 3 4 5 6 7 8
1. Evocare  Crearea condițiilor necesare pentru o bună
desfășurare a activității;
 Aerisirea salii de grupa;
 Aranjarea mobilierului pe trei centre de
lucru;
 Pregătirea materialului;
 Introducerea copiilor în sala de grupă.
 Panoul ”Eu sunt aici” scrierea prenumelui cu
litere mari de tipar
 Panoul ”Rutina zilei”
 Se va organiza salutul de Cantarea
dimineață: Cantecul ”Buna cantecului
dimineata”
Ma trezesc cu buna dimineata
Frontal
Si alerg in gradinita dupa flori
Sa le strang pe toate, toate-n brate
Sa le duc la gradinita de cu zori.
Buna dimineata soare
Buna dimineata ram
Buna, buna dimineata Imagin Frontal
4min. Buna dimineata floare i cu
trasnpo
Buna dimineata neam rt
Stropi de roua-mi spala fata.
Eu alerg pe cararusa verde
Spre casuta cu povesti si ghicitori
Buna dimineata cine ma vede
Pana la gradinita zic de mii de ori. Conversația
Buna dimineata soare descoperire
Metoda
Buna dimineata ram insulitelor
Buna, buna dimineata
Buna dimineata floare
Buna dimineata neam

3min.
Se prezintă copiilor imagini
cu tipuri de transporturi
acoperite cu paravan, care
se va ridica treptat cate
putin, copii vor trebui sa
descopere ce se ascunde in
imagine.
Deci, astăzi copii, după cum v-ați dat seama vom
discuta d e s p r e t i p u r i d e tranport cu care
putem calatori.
2. Realizarea 5 min.  In baza imaginilor copii numesc tipul de
sensului O4 transport cu care putem calatori, numind din Joc didactic Frontal
ce categorie face parte(terestru, acvatic,
O5 aerian). Spune ce fel de?
Copii descriu alcatuind propozitii dezvoltat
din punct de vedere a partilor de propozitie.

5 min.

Aplicatie
Trenuletul
Figuri
veseliei
geomet In grup
rice din Lucru la
4min. Joc Cine cel
 Copiii vor fi impartiti 3 echipe, doua din ele vor mai repede hartie vitieza
avea pregatite figuri geometrice din care va face? cartonat
O8 trebui sa constuiasca un trenut din aceste a.
.
figuri. A 3-a echipa va trebuie sa aplice
O6 numerele 1-10 pe vagonasele trenutului in
3min
ordine crescatoare.

O6 Joc de
Copii vor numara impreuna cu glas tare in ordine
consolidare Grup
crescatoare apoi descrescatoare vagonasele
6 min. Numararea
trenului.
ordine
crescatoare/desc
rescatoare
Pauză dinamică
 Ca pauza dinamică se va propune „Condu
Cantec ”Dar
Trenutul Tuc-tuc -tuc !”
trenul tu-tuc-
tuc”
 Copiii sunt implicați în activități de grup. Se
formează 4 grupuri si va trebui sa sa creeze un sir
O9 din figuri geometrice dupa o anumita regula. Figuri
Fiecare echipa va avea figuri geometrice decupate Lucru in geometric
la actvitatea precedenta din hartie colorata.Regula echipe e din În grup
aranjarii figurilor geometrice va fi prezentata hartie
pentru fiecare echipa in parte de CD. colorata,
cerc,patrat
,
triunghi,dr
eptunghi.
 Se efectuează o conversație în care sunt propuse
O1 următoarele întrebări: Frontal
O3 Ce figuri geometrice au folosit? Conversația
Care este diferenta dintre figurile geometrice? Tabelul T
Cate laturi are triunghiul/patratul? Comparatie
Cate unghiuri are triunghiul/patratul? triunghiul si
patratul.
O2 3min.  va propune o pauza dinamica de consolidare, copii Pauza dinamica
Se
vor avea sarcina sa dea exemple de obiecte din Individual
mediul inconjurator identificand-o cu o figura
geometrica.

 Se repartizează copiii la 3 centre conform


ecusoanelor cu tipuri de trasnport avion, vapor,
autobuz.

Biblioteca: Realizarea fișelor de lucru 3 variante


(Anexa 2) Individual
O4 -Uniti punctele si reantregiti imaginea, ce tip de Completarea fisei Fise A4 cu 3
trasnport este in imagine?Colorati imaginea.
variante
O9 (Anexa2)
Arta:
În grup
10 min. -Prin metoda mototolirii aplicati

Joc de rol : ”O calatorie cu autobusul”


În grup
- Aranjati scaunele in 3 randuri cum este
aranjat intr-un autobus, simulati o calatorie
cu autobusul, soferul se va opri la statie sau
cand pietonul va ridca mana,
- Sa aveti un comportament corespunzator in
transport public, ve-ti prezenta tichete, ve-ti
oferi locul, ve-ti fi politicosi.
3. Reflecție  Copiii se vor aduna la covor și vor spune ce
5 min. cunostinte au acumulat, ce au aflat nou, ce le-
a placut cel mai mult la activitatea de asteazi Volanul Magic Volan Frontal
prin metoda ,,VOLANUL fermecat ”(similara
Microfonul/Bagheta magica).
Se va propune schimbul centrelor pentru a Frontal
4 min. satisface curiozoitatea si placerea a tuturor
copiilor.
Anexa 1
Anexa 2

S-ar putea să vă placă și