Sunteți pe pagina 1din 5

Schiță de lecție Adunarea cu 1-5 unități

Această schiță de lecție urmărește această planificare săptămânală, respectiv anuală.

Clasa Pregătitoare Tipul lecției Însușire de noi cunoștințe

Finalități: Obiective operaționale: Mijloace didactice:


*A fi selecționate în funcție de
nivel și nevoi.
Matematică și explorarea O1: să efectueze corect cel
mediului: puțin trei operații de adunare în
concentrul 0-10, cu suport vizual; • Exerciții de adunare –
1.4. Efectuarea de adunări și Fișă de lucru;
scăderi în concentrul 0-31, O2: să efectueze corect cel puțin
prin adăugarea /extragerea a două operații de adunare cu 1-5 • Legenda mărțișorului -
1-5 elemente dintr-o mulțime unități în concentrul 0-31, cu Marionete;
dată suport vizual; • caietul elevilor cu foi
veline;
1.6. Utilizarea unor denumiri O3: să rezolve corect cel puțin • creioane colorate/carioci;
și simboluri matematice două probleme ce presupun
(sumă, total, diferență, =, operații de adunare în concentrul • marker pentru tablă;
+. -) în rezolvarea și/sau 0-31, cu suport vizual; • tablă.
compunerea de probleme
O4: să scrie corect numerele
formate din două cifre în
concentrul 0-31.
Metode și procedee: Pregătiri necesare:
Conversația Listează câte o fișă de lucru
Explicația pentru fiecare elev din clasă.
Alege fie setul 1, fie setul 2 din
Observația acest pachet.
Exercițiul Listează doar prima pagină
Problematizarea din documentul cu marionete.
Demonstrația Decupează marioneta în care
este prezentat cavalerul și
lipește-o pe un bețișor de
înghețată/pe un pai.
*Asigură-te că le-ai citit înainte
copiilor Legenda mărțișorului.

Cuvinte-cheie Adunare, adunarea cu 1-5 unități, sumă, total

Pagina 1 din 4 vizitează twinkl.ro


Forma de
Etapele lecției Demersul didactic Durata
organizare
Moment Asigură-te că toți cei implicați în activitate au la îndemână
organizatoric toate materialele necesare.

Captarea Prezintă elevilor marioneta cu cavalerul.


atenției Copii, astăzi pornim într-o nouă aventură în lumea
numerelor! Cavalerul neînfricat are nevoie de ajutorul
nostru. El trebuie să numere mărțișoarele pe care urmează
să le împartă în satul lui, însă nu se pricepe prea bine la
matematică. Ce ziceți, îl ajutăm?
Anunțarea Spune-le elevilor că astăzi veți învăța adunarea cu una,
temei și a două, până la cinci unități.
obiectivelor
operaționale
Dirijarea Fixează marioneta pe tablă.
învățării Cavalerul nostru, după lupta cu dragonul, se întoarce spre
casă. El se oprește într-un sat dintr-un tărâm extrem de
îndepărtat. De aici cumpără 13 mărțișoare, apoi plecă mai
departe. În drumul său dă de un sat, de unde mai cumpără 3
mărțișoare. Câte are acum?

Mai țineți minte că adunarea este operația prin care punem


două mulțimi împreună pentru a obține o nouă mulțime cu
mai multe elemente.
Care este semnul potrivit operației de adunare?
Răspunsul dorit: Semnul plus
Cum scriem această operație?
13 + 3 = 16 mărțișoare
Elevii pot desena cele două mulțimi și pot scrie operația în
caietul cu foi veline.

Pagina 2 din 4 vizitează twinkl.ro


Cavalerul nostru are acum 16 mărțișoare și plecă mai
departe spre casă. Pe drum el se mai oprește într-un sat. De
aici cumpără 11 plicuri pentru a pune mărțișoarele, iar apoi
își continuă drumul până în următorul sat, de unde cumpără
5 plicuri. Câte are în total?

Cum am scrie această operație?


11 + 5 = 16 plicuri
Elevii pot desena și aceste două mulțimi și pot scrie
operația în caietul cu foi veline.
Poți continua cu această poveste, creând alte situații
de adunare, în funcție de timpul rămas și de activitatea
elevilor.
Fixarea Fiecare elev trebuie să compună două operații de adunare
cunoștințelor în concentrul 0-31. Ei trebuie să deseneze mulțimile cu
elemente la alegere. Asigură-te că operațiile de adunare
nu sunt cu trecere peste ordin. Apoi, colegii de bancă vor
face schimb de caiete. Fiecare trebuie să rezolve operațiile
compuse de coleg. Dacă elevii stau în bănci individuale,
poți grupa elevul din față cu cel din spate sau elevul din
stânga cu cel din dreapta.
Asigurarea Împarte elevilor fișa de lucru cu adunări. De această dată,
retenției și a ei vor exersa adunările în concentrul 0-10.
transferului
Activități Propune-le elevilor să deseneze semnul + pe caietul cu
recreative foaie velină și să îl personalizeze. Provocare:
Îl puteți transforma într-un mărțișor?
Încheierea Apreciază implicarea elevilor, modul în care au calculat,
lecției cum au scris cifrele și oferă-le feedback.

Pagina 3 din 4 vizitează twinkl.ro


Continuarea învățării
Adunarea numerelor de la 0 la 31 - Mozaic de 1 Martie
Legenda mărțișorului - Adunarea numerelor de la 0 la 31 - Puzzle matematic
Mărțișor: Adunarea numerelor de la 0 la 31 - Joc Domino
Legenda mărțișorului - Broșură cu activități integrate

Inspirația Twinkl
One Step: Managementul comportamentului pozitiv
Formularea obiectivelor operaționale – Soluții pentru educație

Notițe

Pagina 4 din 4 vizitează twinkl.ro


Legendă

Provocare/Reflecție Nivel ușor Durată scurtă

Activitate frontală/
Nivel mediu Durată medie
colectivă

Activitate individuală Nivel avansat Durată lungă

Activitate în perechi/
pe grupe

Declinarea răspunderii

Sperăm că vei găsi utile informațiile și sugestiile conținute de resursele publicate pe site-ul nostru. Pe
cât posibil, conținutul acestei resurse reflectă cercetările profesionale actuale. Cu toate acestea, te rugăm
să fii conștient de faptul că fiecare clasă/grupă este diferită și că informațiile pot deveni rapid depășite, iar
cerințele sunt diferite de la un județ la altul, precum și de la un profesor metodist la altul. Nu garantăm că felul
în care este concepută lecția/activitatea propusă este în conformitate cu cerințele pe care le-ai putea avea
în cadrul unei inspecții. Informațiile oferite aici sunt destinate doar pentru a servi drept îndrumare generală și
este posibil să nu se aplice situației tale specifice. Modelul oferit reprezintă o sugestie, pe care trebuie să îl
modifici/detaliezi/adaptezi în funcție de particularitățile de vârstă și de cerințele specifice ale clasei/grupei. În
funcție de schimbările făcute, verifică și adaptează obiectivele operaționale propuse, pentru ca acestea să fie
potrivite activităților alese de tine. Această schiță este doar un punct de pornire în realizarea propriului proiect
de lecție/activitate. Ea nu înlocuiește proiectul de lecție/activitate.

Pagina 1 din 1 vizitează twinkl.ro

S-ar putea să vă placă și