Sunteți pe pagina 1din 12

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NUCET

Str. OLARI, Nr. 66, Nucet - Dâmboviţa,


Tel: 0371 162994,
Fax: 0372009764
E-mail: scoala_nucet@yahoo.com
PROIECT DE LECȚIE
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: ȘCOALA GIMNAZIALĂ CAZACI-NUCET
DATA: 21 noiembrie 2019
CLASA : A VII-A
PROFESOR: UNGUREANU IONELA
DICIPLINA: BIOLOGIE
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE:ORGANELE DE SIMȚ
TEMA : NASUL –organ de simț al mirosului
SCOPUL LECȚIEI: Formarea capacității de analiză a mecanismului biologic responsabil de formarea senzației de miros
TIPUL LECȚIEI: predare-învățare-evaluare
LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de clasă
COMPETENȚE SPECIFICE:
1.1. Sistematizarea informațiilor din texte, filme, tabele, desene, scheme, utilizate ca surse pentru explorarea unor sisteme biologice, a
unor procese și fenomene
2.2. Expunerea, în cadrul unui grup, a informațiilor prezentate sub formă de modele, grafice, texte, produse artistice, utilizând adecvat
terminologia specifică biologiei
4.1. Conceperea unor măsuri de menținere și promovare a unui stil de viață sănătos
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
1.1.1. să realizeze scheme logice a conținutului pe baza lecturii unor texte din manual (structura nasului, mucoasei olfactive, reguli de
igienă)/ fișe de lucru, obiectivul se consideră atins dacă fiecare elev realizează cel puțin o schemă corectă
2.2.1.să interpreteze desene, planșe în vederea stabilirea etapelor unor procese fiziologice- formarea senzației de miros, obiectivul se
consideră atins dacă elevii identifică cel puțin două componente ale arcului reflex implicate în formarea senzației de miros
ŞCOALA GIMNAZIALĂ NUCET
Str. OLARI, Nr. 66, Nucet - Dâmboviţa,
Tel: 0371 162994,
Fax: 0372009764
E-mail: scoala_nucet@yahoo.com

4.1.1 să-și autoevalueze comportamentul în ceea ce privește păstrarea stării de sănătate, obiectivul se consideră atins dacă cel puțin
80 % dintre elevi pot enunța o regulă de igienă referitoare la igiena nasului
RESURSE -UMANE: 21 de elevi
METODE ȘI PROCEDEE - conversația euristică, jocul didactic,metoda Jigsaw (Mozaicul)
MIJLOACE DIDACTICE- fișe de lucru, fișă de evaluare, atlasul de biologie
FORME DE ORGANIZARE- frontal, pe grupe
BIBLIOGRAFIE-Lucrări practice de biologie, Traian Șeitan, Ed.DPH, București, 2010
Macovei F., Dobran F. şi Marcu-Lapadat M.: „Ghidul profesorului”, Ed.Teora, 1999.
I.Iordache – Metodica predării – invăţării biologiei , Iaşi -2001
Manualul de biologie –clasa a VII-a–Janina Cârstoiu, Editura Litera , 2019
Desfășurarea activității
Nr. Etapele lecției Ob. Activitatea desfasurata Resurse Resurse Resurse Evaluare
crt. Op. Activitatea profesorului Activitatea elevilor procedurale material Tempo-
e rale
1 Organizarea -Pregătesc materialul -Își pregătesc cărțile Conversația Manuale 3’
clasei didactic. și caietele, fișele de , fișe de
-Verific dacă sunt lucru. lucru
condiții optime pentru
desfășurarea orei.
2 Reactulizarea -Adresez întrebări -Elevii răspund la Conversația 7’ orală
cunoștințelor despre structura întrebări .
organului de simț-
urechea.
ŞCOALA GIMNAZIALĂ NUCET
Str. OLARI, Nr. 66, Nucet - Dâmboviţa,
Tel: 0371 162994,
Fax: 0372009764
E-mail: scoala_nucet@yahoo.com
3 Captarea -Joc identificarea Identifică obiectele Conversația Flori- 6 min
atenției mirosurilor de la care provin Observația crin,
În grupe de câte patru, divesele mirosuri. frezii
doi vor fi legati la ochi, -
doi le vor prezenta bucățică
obiectele și vor scrie pe de
fișă răspunsurile. brânză
Câștigă grupa care Fructe-
termină prima, dar care lămâie,
identifică și cele mai măr
multe mirosuri. Usturoi
4 Anunțarea -Informează elevii cu -Noteză titlul în Expunerea 2’
temei și a privire la titlul lecției, caiete
competențelor scopul și obiectivele ”Nasul-organ de simț
urmărite. al mirosului”.
-Notează titlul lecției pe
tablă.
5 Dirijarea 1.1.1. Solicit elevilor să Identifică alimentele Conversatia Atlasul 23 orală
învățării 2.2.1. utilizeze fișele de lucru și tipurile de de
4.1.1. (anexa 2) și pe baza substanțe pe care Observația biologie
materialelor suport să acestea le conțin. Texte
realizeze o sistematizare Suport
a informațiilor pentru Notează în fișele de Imagini
Explicația
pentru tema indicată așa lucru. Metoda
încât să fie capabili să Își însușesc noile Jigsaw
prezinte, la rândul lor conținuturi pentru a
informațiile colegilor deveni experți.
din grupele ce se vor -Pe baza
ŞCOALA GIMNAZIALĂ NUCET
Str. OLARI, Nr. 66, Nucet - Dâmboviţa,
Tel: 0371 162994,
Fax: 0372009764
E-mail: scoala_nucet@yahoo.com
forma. cunoștințelor
Urmăresc cu atenție acumulate elevii
lucrul în cadrul grupelor, prezintă aspectele
răspund la întrebări, așa esențiale ale temei
încât elevii să își rezolve aprofundate, așa încît
corect sarcinile din fișa fiecare elev să
de lucru. beneficieze de toată
Solicit elevilor să se informația legată de Fișe de
2.2.1. reorganizeze pentru a tema studiată. lucru
4.1.1. prezenta conținuturile
învățate colegilor din
grupele nou formate.
6 Fixarea 1.1.1. Adresez întrebări legate -Elevii răspun la Conversația 5’ orală
cunoștințelor 2.2.1. de structura mucoasei întrebări.
4.1.1. olfactive, formarea
senzației de miros și
păstrarea stării de
sănătatea (igiena
nasului).
7 Evaluarea Solicit să rezolve -Rezolvă individual Fișă de 5’ scrisă
aritmogriful din fișa de aritmogriful din fișa evaluare
evaluare de lucru.
8 Aprecieri Face aprecieri verbale Ascultă cu tenție. 2’
asupra prestației elevilor
Se apreciază cu note
participarea elevilor la
lecție
ŞCOALA GIMNAZIALĂ NUCET
Str. OLARI, Nr. 66, Nucet - Dâmboviţa,
Tel: 0371 162994,
Fax: 0372009764
E-mail: scoala_nucet@yahoo.com

Anexa 1
Fișă de lucru

Mirosul
identificat 1
Mirosul
identificat 2
ŞCOALA GIMNAZIALĂ NUCET
Str. OLARI, Nr. 66, Nucet - Dâmboviţa,
Tel: 0371 162994,
Fax: 0372009764
E-mail: scoala_nucet@yahoo.com
Mirosul
identificat 3
Mirosul
identificat 4
Mirosul
identificat 5
Mirosul
identificat 6

Anexa
Grupa 1.
Analizând imaginile prezentate și informațiile din manualul de bilogie de la pagina 48, rezolvati sarcinile de lucru din fișa de lucru
nr.2
ŞCOALA GIMNAZIALĂ NUCET
Str. OLARI, Nr. 66, Nucet - Dâmboviţa,
Tel: 0371 162994,
Fax: 0372009764
E-mail: scoala_nucet@yahoo.com

 Organ așezat în mijlocul feței


 Rol-în olfacției (miros), în respirație, alături de gust ajută la declanșarea secrețiilor digestiv, depistează în aer substanțele
nocive.
 Cavitatea nazală este alcatuită din două fose nazale, desparțite printr-un sept nazal.
 Fosele nazale se deschid la exterior prin două orificii numite nări, iar la interior prin două orificii numite coane.
 Fosele nazale prezinta trei cute osoase= cornete nazale( inferior, mijlociu, superior).
 Fosele nazale sunt căptușite de mucoasa respiratorie și fire de păr (vibrize) ce au rolul de a purifica și încălzi aerul.
 Cornetul superior este căptușit de mucoasa olfactivă (celulele receptoare ale mirosului).

Grupa 1
Analizând imaginile prezentate și informațiile din manualul de bilogie de la pagina 49, rezolvati sarcinile de lucru din fișa de lucru
nr.2
Nasul-localizare:………………………………………
ŞCOALA GIMNAZIALĂ NUCET
Str. OLARI, Nr. 66, Nucet - Dâmboviţa,
Tel: 0371 162994,
Fax: 0372009764
E-mail: scoala_nucet@yahoo.com
Părți componete:………………………………………….
…………………………………………..a……………………………..
b…………………………….
c……………………………..
Rol:……………………………………………………………………………………………….

Grupa 3
Analizând imaginile prezentate și informațiile din manualul de bilogie de la pagina 49, rezolvați sarcinile de lucru din fișa de lucru
nr.2
ŞCOALA GIMNAZIALĂ NUCET
Str. OLARI, Nr. 66, Nucet - Dâmboviţa,
Tel: 0371 162994,
Fax: 0372009764
E-mail: scoala_nucet@yahoo.com

1. Structuri implicate în formarea senzației de miros:…………………………….


…………………………….
2. Etapele formării senzației de miros: a………………………………………………………………………
b………………………………………………………………………
c………………………………………………………………………

Grupa 2.

Analizând imaginile prezentate și informațiile din manualul de bilogie de la pagina 49, rezolvati sarcinile de lucru din fișa de lucru
nr.2
ŞCOALA GIMNAZIALĂ NUCET
Str. OLARI, Nr. 66, Nucet - Dâmboviţa,
Tel: 0371 162994,
Fax: 0372009764
E-mail: scoala_nucet@yahoo.com

1. Localizarea mucoasei olfactive:…………………………………


2. Structura mucoasei olfactive:……………………………………
……………………………………

Grupa 4
Analizând informațiile din manualul de bilogie de la pagina 49, rezolvați sarcinile de lucru din fișa de lucru nr.2
1.Factori de risc:……………………………………………….
……………………………………………….
2.Afecțiuni:………………………………………………
ŞCOALA GIMNAZIALĂ NUCET
Str. OLARI, Nr. 66, Nucet - Dâmboviţa,
Tel: 0371 162994,
Fax: 0372009764
E-mail: scoala_nucet@yahoo.com

3. Reguli de igienă……………………………………………

Fișă de evaluare
Utilizând informațiile despre nas-organ al mirosului, completați următorul aritmogrif:
A

1.
ŞCOALA GIMNAZIALĂ NUCET
Str. OLARI, Nr. 66, Nucet - Dâmboviţa,
Tel: 0371 162994,
Fax: 0372009764
E-mail: scoala_nucet@yahoo.com
3.

5.

B
1. Căptușește fosele nazale.
2. Celulele receptoare din mucoasa olfactivă prezintă………..
3. Prima etapă în formarea senzației de miros.
4. Cutele osoase se numesc ……………………..
5. Separă cele două fose nazale.
A-B – Simț al cărui organ receptor este nasul

S-ar putea să vă placă și