Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

GRUPA: Mijlocie

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădiniţa P . P . , Baia de Fier

DATA: 23.03.2020

PROFESOR: Băbu Jitaru Maria Sidonia

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Când, cum și de ce se întâmplă?”

TEMA PROIECTULUI TEMATIC: ,, Primăvară, bine ai venit!”

TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: ,, Pe aripi de primăvară!”.

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri și activități didactice alese

TEMA ACTIVITĂȚII: ,,Fluturaș la floarea ta!”

TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidare

MIJLOCUL DE REALIZARE: Joc distractiv

FORMA DE REALIZARE: Frontal, pe grupuri

SCOPUL ACTIVITĂȚII :Recreerea și destinderea copiilor și dezvoltarea spiritului de echipă.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

a) Cognitive:
 Să perceapă reperele spațio-temporale;
 Să participe activ (în spiritul regulilor jocului), aducându-şi contribuţia la
reuşita echipei;
 Să respecte regulile jocului.
b)Afective:

 Să fie capabil să participe conștient la activitatea grupului;


 Să se integreze activ și afectiv în activitate;

c)Psihomotrice:

 Să-și coordoneze mișcările cu ritmul solicitat de educatoare;


 Să execute corect mișcările.

STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode şi procedee didactice: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, demonstrația, jocul.

b) Mijloace de învăţământ: Fluturi, flori, mijloace audio.

c) Forme de organizare: frontală, pe grupuri, individuală.

d) Forme şi tehnici de evaluarea: prin observarea comportamentului și a acțiunii


copiilor, practic-aplicativă.

DURATA: 30 MINUTE

LOC DE DESFĂȘURARE: sala de grupă

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

e) „Curriculum pentru invatamantul preșcolar”, 2008


DEMERSUL DIDACTIC

EVENIMENTE CONȚINUT STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE


DIDACTICE ȘTIINȚIIFC Metode și Mijloace Forma de
procedee de organizare
învățământ
Moment Se vor realiza:
organizatoric -aerisirea sălii
de grupă;
-pregatirea
materialului
necesar
pentru
desfasurarea
activitatii;
Captarea O voi realiza Conversația Frontală Observarea
atenţiei printr-o comportamentului
provocare la copiilor
joc. Pentru că
este ultima
activitate și
Zâna
Primăvară
vrea să vadă
cine este cel
mai activ
copil din
grupă.
Enunţarea Astăzi vom Conversația Frontală Observarea
temei și a juca Expunerea comportamentului
obiectivelor jocul: ,,Flutura verbal și
ș la floarea ta” nonverbal
și ne vom
relaxa și
distra; vom
respecta
regulile și
vom fi fair-
play în cadrul
jocului.
Dirijarea Explicarea Conversația Fluturi Observarea
învăţării jocului Explicația Flori comportamentului
Pentru că verbal și
astăzi am nonverbal
vorbit foarte
mult despre Practic-aplicativă
primăvară, m-
am gândit să Formativă
fiți voi niște
fluturași și să
ne jucăm un
joc.

Copiii vor Conversația Frontală


dispuși în Explicația Pe echipe
formație de Demonstraț
cerc, câte doi ia
în față, Jocul
ținându-se de
mână. La
comanda: ,,Flu
turași zburați”
aceștia se vor
răspândi în
spațiul de joc.
La
comanda: ,,Sta
ți nu vă uitați”
fluturașii își
vor acoperi
ochii cu
palmele, iar
perechea din
cerc (floarea)
își va schimba
locul. La
comanda: ,,Flu
turaș la floarea
ta” fiecare
fluturaș își va
căuta
perechea
(floarea). Cel
care își va găsi
primul floarea
va fi declarat
câștigător. Se
va juca jocul
de două-trei
ori, schimbând
rolurile.
Jocul de probă
Haideți să
vedem dacă ați
înțeles cum ne
jucăm azi?
Copiii se joacă
după cum le
am explicat.
Jocul propriu-
zis
Copiii vor
executa jocul
de mai multe
ori. Voi urmări
participarea
afectivă și
activă,
stimulându-i
pe toți. Acolo
unde este
cazul voi da
indicații
suplimentare.
Încheierea În finalul Conversația Frontal Aprecieri verbale
activității activității Pe echipe
copiii vor fi
apreciați și
felicitați
pentru modul
în care au
participat.

S-ar putea să vă placă și