Sunteți pe pagina 1din 11

Şcoala Gimnazială Nr.

1 Pantelimon
str. Mioriţei, nr. 24 A, Pantelimon, jud. Ilfov
tel.: 021/313 51 52
fax: 021/312 13 03
e-mail: pantelimonscg1@yahoo.com

Proiect de lecţie
Institutor: Broșteanu Vlaicu Mihăiță

AN ȘCOLAR,
2019-2020

1
Clasa: I F
Data: 03.03.2020
Aria curriculară: LIMBĂ ȘI COMUNICARE
Disciplina: COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ
Unitatea de învăţare: MAGIA PRIMĂVERII
Subiectul lecţiei: SUNETUL ȘI GRUPUL DE LITERE „Ge” - Text suport „Legenda ciocârliei”
Tipul lecţiei: MIXTĂ
Experienţa de învăţare: Elevii recunosc literele învăţate până acum, citesc, unii pe litere, alţii pe silabe, şi cei mai mulţi cuvinte întregi,
scriu cuvinte şi propoziţii, unii cu 1-2 omisiuni de litere, acolo unde cuvintele au mai mult de două silabe.
Scopurile lecţiei:
 Citirea și scrierea literelor/grupurilor de litere, silabelor, cuvintelor și propozițiilor;
 Înţelegerea textului citit;
 Dezvoltarea auzului fonematic, exersarea operaţiilor gândirii, îmbogăţirea vocabularului.
Competenţe urmărite: citirea şi scrierea de mesaje scurte
Competenţe specifice:
Comunicare în limba română
1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate;
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diferite situaţii de comunicare;
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte scrise cu litere de tipar sau de mână;
4.1. Scrierea literelor/grupurilor de litere de mână;
4.2. Redactarea unor mesaje scurte, formate din cuvinte scrise cu litere de mână, folosind materiale diverse.
Activităţi integrate în lecţie:
MEM
- numărarea pentru analiza fonetică a cuvintelor;
- recunoaşterea părţilor componente ale corpului animalelor prezentate în imagine, numărarea acestora;
AVAP
- colorarea grupului de litere „ge”, precum şi a imaginilor a căror denumire conţin sunetul „ge”;
MM
- intonarea cântecului „Ne jucăm cu degetele ” învăţat la muzică şi mişcare.

2
Obiective operaţionale:
Pe parcursul şi la finalul lecţiilor, elevii vor fi capabili:
O1 – să recunoască sunetul „ge” și grupul de litere „Ge” în diferite poziții ale cuvintelor, fiind puși în situația de a citi si a scrie cuvinte care
conțin sunetul „ge” și grupul de litere „Ge”;
O2 – să asocieze sunetul „ge” cu grupul de litere corespunzător, fiind puși în situația de a identifica, a citi și a scrie grupul de litere;
O3 – să scrie corect, lizibil și îngrijit, grupul de litere „Ge” izolat și în cuvinte, bazându-se pe explicațiile învățătorului;
O4 – să alcătuiască enunțuri cu ajutorul unor cuvinte care conțin grupul de litere „ge”, bazându-se pe cunoștințele asimilate;
O5 – să citească în ritm propriu, corect și conștient cuvinte, propoziții și texte scurte, pe baza cunoștințelor dobândite anterior;
O6 – să formuleze întrebări și răspunsuri în legătură cu textul, bazându-se pe explicațiile învățătorului.

Strategii didactice:
1. Resurse procedurale:
a)metode şi procedee: conversaţia, observaţia, explicaţia, jocul didactic, metoda fonetică analitico-sintetică, demonstraţia, exerciţiul,
ciorchinele, rebus, munca independentă;
b)forme de organizare: individual, frontal, în perechi;
2. Resurse materiale: planşă cu grupul de litere „Ge” mare de tipar şi de mână, flip-chart, markere, laptop, ilustraţii, jetoane, ghicitori, fişe
de lucru, fişe de muncă independentă.
3. Forme şi tehnici de evaluare:
- seturi de întrebări pentru evaluare orală;
- fişe pentru evaluare în scris;
- sarcini didactice pentru munca independentă.

Durata: 2 x 45min

Bibliografie:
*** Programa școlară pentru disciplina Comunicare în limba română, aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013
Vasile Molan, (2014), Didactica disciplinelor „Comunicare în limba română” şi „Limba şi literatura română” din învăţământul primar,
Ed. Miniped,Bucureşti

3
DESFĂŞURAREA LECŢIILOR
Nr. Secvenţele Ob. Timp Organizarea conţinuturilor Strategii didactice Evaluare
crt. lecţiei Op. Metode şi Mijloace de Forme de
procedee învăţământ organizare
1 2 3 4 5 6 7 8 9
LECŢIA I
Moment 2 min.  Pregătirea materialului conversaţia frontală
1. organizatoric didactic necesar bunei
desfăşurări a activităţii de
comunicare în limba
română.
 Întâlnirea cu elevii
Reactualizarea  Verificarea temei conversaţia caiete frontală aprecieri orale
2. cunoştinţelor cantitativ exerciţiul individuală cu privire la
5 min.
 Joc didactic: „Formează tema de acasă
cuvântul”
 Se realizează cu ajutorul observaţia plicuri cu în perechi orală
O5 unor jetoane, pe care sunt scrise conversaţia jetoane
silabe cu grupul de litere „ge”. jocul didactic
O4 Elevii ordonează silabele
pentru a obţine cuvintele:
minge, degete, legendă, gene,
Angela; citesc cuvintele,
stabilesc numărul sunetelor şi al
literelor, alcătuiesc propoziţii cu
aceste cuvinte.
Captarea 7 min.  Se prezintă elevilor o observaţia imagine frontală aprecieri
3. atenţiei şi imagine reprezentând „gene”. conversaţia reprezentând verbale
motivarea (Anexa 1) „gene”
pentru Se poartă o scurtă conversaţie
învăţare pe baza imaginii:
- Ce observaţi în imagine?
- Ce sunt genele?

4
- Ce culoare au genele?
O4  Se desprinde o metoda flip-chart frontală aprecieri
propoziţie formată din fonetică markere individuală verbale
O1
trei cuvinte în care analitico-
primul cuvânt este sintetică
„gene”.
 Se analizează propoziţia
folosind metoda fonetică
analitico-sintetică:
- Câte cuvinte are
propoziţia?
- Care este primul cuvânt
din propoziţie?
- Care este al doilea
cuvânt? Dar al treilea?
- Câte silabe are primul
cuvânt? Care este prima silabă?
 Se reprezintă grafic
propoziţia.
 Se constată că primul
cuvânt din propoziţie începe cu
sunetul „Ge”.
 Precizarea tipului de
literă
iniţială a cuvintelor la începutul
propoziţiilor.
4. Anunţarea  Astăzi vom repeta conversaţia frontală
subiectului 1 min. explicaţia
sunetul
lecţiei „ge” şi vom învăța grupul de
litere „Ge” mare de tipar şi de
mână, pentru a putea citi şi scrie
cuvinte care conţin acest grup
de litere.
Prezentarea  Prezentarea grupului de observaţia

5
optimă a O2 litere „Ge” mare de tipar conversaţia planşă
5. conţinutului şi 30 min.  Descoperirea grupului individuală observarea
O6
dirijarea de explicaţia manual sistematică
O5
învăţării litere „Ge” mare de tipar în
manual. exerciţiul manual individuală orală
 Citirea titlului lecţiei şi a
cuvintelor de la exerciţiul 1 din
manual frontală orală
 Exemple de cuvinte care exerciţiul individuală
se pot scrie folosind grupul de
litere „Ge” ( nume de persoane
şi de localităţi) conversaţia manual frontală
 Intuirea imaginii din exerciţiul individuală orală
O6 manual
- Ce observaţi în
imagine? observaţia
- Unde se află băiatul? conversaţia
- Ce face băiatul?
- Ce legendă ascultă
fetele?
- Ce este ciocârlia?
- Vreţi să ştiţi cum se
numeşte băiatul din imagine?
Vom citi propoziția de sub
imagine pentru a afla numele
băiatului.

 Citirea cuvintelor conversaţia planșă individuală orală


O3 exerciţiul flip-chart
„Gelu”
O3 metoda
şi „Genova”
O2  Despărţirea cuvintelor în fonetică
O3 silabe şi precizarea numărului analitico-
de sunete şi litere care intră în sintetică
componenţa cuvintelor;

6
 Explicarea cuvântului explicaţia individuală orală
care exercițiul
denumeşte nume de localitate.
 Formularea de propoziţii observaţia planşă cu frontală
cu ajutorul cuvintelor„Gelu” grupul de
şi „Genova” litere „Ge”
demonstraţia mare de mână
 Prezentarea grupului de explicaţia
litere „Ge” mare de mână conversaţia
 Scrierea demonstrativă, individuală observarea
la sistematică
tablă a grupului de litere „Ge” exerciţiul tabla
de către învăţător cu prezentarea marker
fiecărei litere care intră în
componenţa grupului de litere. conversaţia laptop frontală observarea
 Scrierea la tablă a sistem audio sistematică
grupului de litere „Ge” de către
2-3 elevi.
 Exerciţii de încălzire a
muşchilor mâinii. Se va realiza
prin intonarea cântecului „Dacă caiete
vesel se trăieşte!”
 Scrierea grupului de
litere exerciţiul individuală scrisă
„Ge”
 Reamintirea poziţiei
corecte la scris;
 Explicaţii privind conversaţia individuală scrisă
aşezarea demonstraţia flip-chart
în pagină; exerciţiul marker
 Scrierea a două rânduri caiete
cu exerciţiul aprecieri
grupul de litere „Ge” mare de verbale
mână pe caiet.

7
 Scrierea cuvintelor
 Elevii vor citi de pe conversaţia
flip-chart cuvinte care conţin explicaţia aprecieri
grupul de litere „Ge”: Gelu, exerciţiul privind modul
Genova, Geta, Germania. de lucru al
Elevii transcriu cuvintele în elevilor
caiet. jocul didactic frontală
 Fişă de lucru
„Ciorchinele” (Anexa 2)
 Se cere elevilor să scrie
cuvinte care conţin grupul de
litere „ge”, în diferite poziţii
 Exerciţiu de pronunţie:
„Plânge lângă geam Lucica,
Plânge c-a pierdut mărgica
A lăsat-o-n vânt și ger
Printre fulgi căzuți din cer.”
LECŢIA a II-a
1. Moment 1 min.  Asigurarea condiţiilor conversaţia pregătirea frontală
organizatoric necesare unei bune desfăşurări a materialului
activităţii. didactic
2. Captarea 2 min.  Se prezintă elevilor
atenţiei două ghicitori a căror conversaţia planşă cu frontală observare
soluție este un cuvânt jocul didactic ghicitorile sistematică
care conține sunetul aprecieri
“ge”. verbale
 „E făcută să o bați ,
Bate-o încet, sau bate-
o tare,
Cu piciorul sau cu
mâna,
Fără frică, nu o

8
doare!”
(mingea)
 „Peste tot găsești în
lume
Cinci frați cu-același
nume!”
(degetele)

3. Prezentarea
optimă a  Citirea în şoaptă a exerciţiul manual individuală observare
25 min.
conţinutului şi textului de către elevi sistematică
dirijarea  Întrebări în legătură cu
învăţării O5 textul:
O6 - Care este titlul textului? conversaţia manual frontală aprecieri
- Câte alineate are textul? individuală verbale
O5 - Ce lună este?
O4 - Cine ascultă atent?
- Cine citește legenda?
O5 - De ce este tristă Angela?

O5  Exerciţii de citire a
textului
 Citirea textului în lanţ
O3  Explicarea cuvintelor conversaţia manual orală prin
O5 necunoscute (legendă, sărmana) explicaţia aprecieri
O3 şi integrarea acestora în exerciţiul verbale
contexte noi.
 Citirea model a textului
de
către învăţător.
 Citirea după model a manual
textului de către elevi
 Citirea selectivă a exerciţiul aprecieri
textului: verbale

9
- Citeşte propoziţia din manual
care
aflăm în ce lună ne aflăm! conversaţia orală prin
- Citeşte propoziţia din explicaţia aprecieri
care exerciţiul verbale
aflăm ce citește Gelu!
- Citeşte dialogul!
- Citeşte ultima propoziţie
din text!
 Pe baza ultimei
propoziţii
din text se adresează elevilor
următoarea întrebare: aprecieri
- Cu ce se hrănește conversaţia fişe de lucru frontală verbale
ciocârlia? explicaţia flip-chart, individuală
Vom afla dacă vom rezolva exerciţiul markere
corect următorul exerciţiu!
 Fişă de lucru (Anexa 3)

 Scrierea propoziţiilor
- Acum că am aflat cu ce
se conversaţia flip-chart frontală aprecieri
hrăneşte fiecare animal, explicaţia markere individuală verbale
ordonând corect cuvintele în exerciţiul caiete scrisă
propoziţie vom afla cu ce se
hrănește ciocârlia. conversaţia manual individuală orală
 Ordonarea cuvintelor în explicaţia
propoziţie: exerciţiul
hrăneşte cu Ciocârlia se insecte.

 Copierea propoziţiei în
caiete
 Citirea coloanelor de
cuvinte, ex.6, pag.85.
4. Obţinerea O5  Rebus (Anexa 4) conversaţia flip-chart frontală aprecieri

10
performanţei O6 7 min. Pe baza textului citit, elevii explicaţia markere verbale
vor completa un rebus ce va fişe de lucru
avea ca soluție pe verticala
A-B, numele astrului de care
era îndrăgostită ciocârlia.
A
G Â S C Ă
1
2 C O C O Ș

O A I E
3
4 C U R C A N

C Â I N E
5
B
Elevii transcriu în caiete exerciţiul caiete scrisă
propoziția obținută.
5. Asigurarea O2  Fişă de muncă conversaţia fişe de lucru individuală scrisă
retenţiei şi a 10 min. explicaţia laptop
O3 independentă (Anexa 5)
transferului  Interpretarea cântecului sistem audio
O4
„10 degețele” exerciţiul
O5 munca
 Se fac aprecieri generale
şi individuale asupra independentă
desfăşurării lecţiei, modului în
care au participat şi au raspuns
la solicitări. conversaţia
 Temă pentru acasă frontală aprecieri
verbale

11

S-ar putea să vă placă și