Proiect Clasa 1 Romana

S-ar putea să vă placă și

Sunteți pe pagina 1din 11

MINISTERUL EDUCAȚIEI ȘI CERCETĂRII AL REPUBLICII MOLDOVA

COLEGIUL PEDAGOGIC „ION CREANGĂ” DIN CADRUL

UNIVERSITĂȚII DE STAT „ALECU RUSSO” DIN BĂLȚI

PROIECT DIDACTIC DE SCURTĂ DURATĂ

la disciplina Limba Română

Student stagiar: Andreea Tican

Învăţător mentor: Natalia Melnițchi

2023, Bălți
Clasa:I

Disciplina:Matematică
Subiectul: Poziția corectă a corpului, a mâinii, a caietului. Litera „a” (mică) de mână.
Tipul lecţiei:mixtă
Unităţi de competenţă:
1. Receptarea mesajului oral în situații de comunicare, manifestând atitudine pozitivă, atenție și concentrare.
2. Producerea mesajului oral, demonstrând abordare eficientă în diferite contexte de comunicare.
Obiectivele lecţiei:
La sfârşitul lecţiei elevul va fi capabil:
- să recunoască poziția corectă în bancă;
- să numească consecințele unei poziții incorecte;
- să scrie „a”mic de mână;
- să identifice cuvintele ce încep sau conțin litera „a”;
- să identifice numărul de silabe al unui cuvânt;
Strategii didactice:
- metode şi procedee:conversaţia, explicaţia, fișa de lucru, demonstrația, exercițiul;
- mijloace de învăţământ:notebook, proiector, monitor, hârtie color, imagini, planșă;
- forme de organizare:grup mare frontal, independent,
Strategii de evaluare: autoevaluare; evaluare formativă interactivă (EFI).
Bibliografie:

1. Curriculum Național: Învățământul primar. Chișinău, 2018 Disponibil: https://mecc.gov.md/sites/default/files/curriculum_primare_05.09.2018.pdf.


2. Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar. Chişinău, 2018. Disponibil: https://mecc.gov.md.
EVENIMENTUL CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII t′ RESURSE STRATEGICE

INSTRUCŢIONAL

METODE MIJLOACE FORME

EVOCARE

1. Moment Se pregătesc materialele pentru lecție.


organizatoric

Captarea atenţiei Vom începe cu câteva ghicitori ale căror răspunsuri încep cu litera
2. „a„ 5 Conversația PPT Frontal
euristică

Albina: Are-un ac micut si fin,


Zboara lin din floare-n floare,
Acul este cu venin
Iar polenu-i pe picioare.

Ariciul: Are zeci de ace groase


Dar nu tese nici nu coase.

Avion: Un vultur voinic, de fier,


Poartă oameni pe sub cer!

Acul: Mititelu-ntr-o ureche


Face noua haina veche…
Elevi, ce au în comun toate aceste cuvinte?

- Ele încep cu litera și sunetul A

REALIZAREA SENSULUI

3. Anunţarea
subiectului,
Dragi elevi, astăzi la lecție vom învăța cum se scrie „a” mic de mână. 15 Conversația PPT Frontal
enunţarea
Însă, cel mai important, până a învăța să scriem, va trebui să învățăm euristică,
obiectvelor poziția corectă în bancă, poziția corectă a mâinii și a caietului. Astfel, demonstrați
ne vom asigura că nu ne vom dăuna corpului.
a,

Prezentarea/în Explicația
Pentru început, arătați-mi voi care credeți că este poziția corectă în
văţarea conţinutului bancă.
nou
Foarte bine, acum, haideți să încercăm să realizăm următorii pași.
Obţinerea
1. Îndreptăm spatele.
performanţelor
Uitându-ne la prezentare, observăm că În stânga, doamna stă incorect:
gâtul ei este aplecat în față, umerii în față. Astfel, apare „cocoașa”,
care, după ceva timp ne poate face probleme.

Se arată exemple de postură incorectă, cu efectele ei negative.

Acum, încercăm cu toții să ne îndreptăm spatele.

2.Ne apropiem cât mai mult de spatele scaunului.

Încercăm să evităm spațiul gol dintre spatele nostru și scaun. Astfel, tot
piciorul nostru se află pe scaun. Lipim spatele de scaun pentru a ne
asigura că stăm drepți.

3.Picioarele noastre sunt bine strânse.

Nu el ducem nici prea în față, dar nici prea în spate. Ele trebuie să fie
la același nivel cu picioarele din față ale scaunului

4.Umerii în jos.

Avem grijă ca umerii să fie la acelașii nivel, nici ridicați, nici aplecați
în față.

5. Coatele pe masă

Neapărat, ținem coatele deschise, nu ne înghesuim.

6.Cu această poziție corectă, ne apropiem de bancă.

Între noi și bancă trebuie să fie aproximativ un pumn diastanță.

Acum că știm cum să ne ținem corpul, haideți să aflăm cum ținem


caietul.

Să ridice mâna cine scrie cu mâna dreaptă! Cei care scriu cu dreapta
vor înclina puțin caietul în partea stângă.

Cei care scriu cu stânga, vor înclina caietul în dreapta.

Mâna cu care nu scriem va fi pusă pe caiet.

Poziția corectă a mâinii


 Creionul sau pixul se ține între degetul mare și degetul arătător,
sprijinit de degetul mijlociu.
 Instrumentul trebuie să fie ținut aproape de vârf, dar destul de
departe încât să permită copilului să vadă bine scrisul de pe pagină.
Degetul trebuie să rămână flexibil și agil.
 Hârtia la un anumit unghi, astfel încât să existe o libertate totală de
mișcare, iar copilul trebuie încurajat să facă mișcări de flexie și
extensie a încheieturii.
 Cealaltă mână (stânga pentru dreptaci) trebuie să țină pagina fixă și
să mențină echilibrul corpului
 Deplasați mâna de la stânga la dreapta în timpul scrierii.

Acum, vom însușii litera „a” mic de mână. 3 Exercițiul PPT Frontal
Pentru început, vom numi obiectele de pe ecran:

Alune, arici, ananas, cal, para, albină, Ana

Unde se aude sunetul în fiecare cuvânt?

Acum vom învăța cum să scriem „a” mic de mână.


1 Demonstrați Frontal
Vom pregăti mâinile pentru scris întâi. Eliberăm banca de lucruri. a
Închidem ochii. Ne închipuim că afară plouă. Pic-Pic-Pic. Încercăm să
mimăm cu mâinile cum cad stropii de ploaia. Întâi, încet, abia cade
câte un stop. Încet, încet, ploaia se întețește. Și mai multă, și mai multă,
se oprește 2 minute. Apoi începe iar, din ce în ce mai tare. Acum se
oprește încet încet și apoi apar curcubeul.

Ne închipuim că vom cânta la pian. Câte un deget coborâm încet pe


bancă.
Apoi, punem mâinile împreună și încălzim încheietura.

Suntem atenți la tablă. Pentru a scrie litera „a” mic de mână, vom
desena o linie de sprijin, apoi un oval, și, în final o bastonată cu
10 Demonstrați PPT, tablă Frontal,
întorsătura în partea de jos spre dreapta.
a individual
Încercă, întâi, să realizăm litera în aer, apoi cu degetul pe bancă.

o linie de sprijin, apoi un oval, și, în final o bastonată cu întorsătura în


partea de jos spre dreapta.

Elevii scriu în caiete un rând de „a”.

Se rezolvă exercițiile din manual, pagina 28.

Ne uităm la imagini, denumim obiectul, descoperim pe ce poziție se


află litera a. Unim schema potrivită cu imaginea 3
___ ___ ___ Exercițiul Frontal
Manual
M a c
___ ___ ___

A r c

___ ___ ___ ___ ___

B a r z a

___ ___ ___ ___ ___

S c a r a

Exercițiul 2
3 Exercițiul Manual Frontal
Ne uităm la imagine. Este un acordeon. Care este schema corectă a
silabelor. Încercăm să despărțim în silabe: a-cor-de-on. Deci, 4 silabe.

A doua imagine: a-ca-dea

REFLECŢIA

8. Asigurarea feed- Fișa de lucru (anexa 1) 8′ Exercițiul Frontal,


back-ului individual

EXTINDERE

9. Tema pentru acasă Restul fișei.


Anexa 1

S-ar putea să vă placă și