Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

SCOALA CU CLASELE I- VIII REMUS/ GIURGIU


PROFESOR IORDACHE IRINA STELUTA
DATA 6.01.2010
OBIECTUL LIMBA SI LITERATURA ROMANA
CLASA a VII a
TITLUL LECTIEI AMINTIRI DIN COPILARIE DE I. CREANGA
TIPUL LECTIEI RECEPTARE A UNEI OPERE EPICE
COMPETENTE SPECIFICE:
- identificarea informatiilor esentiale dintr-un mesaj cu scopul intelegerii sensului global al acestuia
- identificarea trasaturilor unui personaj literar
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1- sa stabileasca trasaturile morale ale personajului principal argumentand cu exemple din text ;
O2- sa povesteasca pe scurt fragmentul ;
O3- sa comenteze unele expresii folosite de autor in text.
METODE SI PROCEDEE: lectura expresiva, lucrul cu manualul, conversatia euristica, explicatia, metoda cadranelor, ciorchinele.
FORME DE ORGANIZARE A INVATARII : activitate frontala, activitate individuala, activitate pe grupe
MIJLOACE DE INVATAMANT : textul suport din manual, fise de lucru.
TIMP DE LUCRU : 50 min


ETAPELE
LECTIEI
OB.
OP.
ELEMENTE DE CONTINUT STRATEGII
DIDACTICE
Moment
organizatoric
Se pregatesc cele necesare pentru inceperea orei. Se asigura linistea si disciplina in
clasa pentru o buna desfasurare a activitatii didactice.
Conversatia
Captarea atentiei Un elev va recita poezia urmatoare, avand in prim plan un personaj foarte indragit din
literatura romana :

NIC din ,,Amintiri din copilrie
Eu sunt Nic cel hazliu
i de pozne m cam iu.
De la Creang ai aflat
Cte mi s-au ntmplat:

Pupza din tei am luat,
Cireul l-am scuturat,
Am fugit i la scldat,
Mama hainele mi-a luat.

Chiar i rie am avut!
Nici s dorm nu am putut:
M mnca pe mini, pe corp,
i m-am rzbunat pe porc,
Vrnd s-l clresc un pic
M-a trntit ca pe-un nimic!

S tii c tot ce-ai aflat
S-a-ntmplat cu-adevrat!
Cci Bdia pe hrtie
Scrie-a lui copilrie!

Lectura expresiva
Enuntarea
subiectului lectiei si
a obiectivelor
stabilite
Cadrul didactic scrie pe tabla titlul lectiei si enunta obiectivele propuse pentru aceasta
ora de curs.
explicatia
Dirijarea invatarii
O1


O2

O3
Se citeste textul din manual.
Prin intermediul metodei circhinelui, elevii vor gasi insusirile morale ale personajului
principal din acest fragment, fiecare trasatura fiind argumentata cu exemple din text.

Fragmentul din Amintiri din copilarie este povestit pe scurt (oral).

Oral, elevii vor comenta expresii intalnite in fragment : ursul nu joaca de buna voie, sa
nu dam cinstea pe rusine si pace ape galceava, banii nu se culeg de la trunchi ca
surcelele, sa dea Dzeu sa fie tot anul sarbatori si numai o zi de lucru si atunci sa fie
praznic si nunta.



ciorchinele


povestirea


conversatia
euristica
explicatia


Obtinerea
performantei
Este imaginat un interviu luat lui Nica, elevii fiind invitati sa se gandeasca ce intrebari
i-ar pune acestuiain cazul in care s-ar afla fata in fata cu acesta.

Metoda cadranelor :
I. Care sunt sentimentele parintilor fata de Nica.
II. Notati sentimentele pe care vi le starneste Nica.
III. Dati un sfat personajului.
IV. Dati un alt nume personajului (pornind de la trasaturile sale de caracter).

Cadrul didactic le cere elevilor sa citeasca un pasaj/ un fragment din text in care apare
descrierea/ dialogul/ naratiunea.

Elevii sunt indemnati sa descopere in text cuvinte care apartin campului lexical al
satului.

Din dialogul dintre Nica si parinti se pot desprinde cateva invataturi, rezultate din
incelepciunea populara. Elevii au ca sarcini descoperirea si comentarea lor.
conversatia



metoda cadranelor




exercitiul








Elevilor li se cere sa isi exprime parerea/ opinia in legatura cu fragmentul urmator din
text : Dragu-mi era satul nostru cu Ozana cea frumos curgatoare si limpede ca
cristalul. . Ganditi-va daca sentimentele lui Nica sunt asemanatoare cu ale
voastre.

Se imparte clasa pe 4 grupe, iar fiecare grupa avand o sarcina de indeplinit :
Gr.1 Argumenteaza sentimentul de panica simtit de Nica la momentul plecarii din satul
natal.
Gr.2 Numiti cateva insusiri ale mamei lui Nica, sustinandu-va opinia cu argumente din
text.
Gr.3 Scrieti o scurta compunere in care sa spuneti cum ar trebui sa fie viata de familie
si relatiile intre parinti si copii.
Gr.4 Explicati de ce autorul intituleaza romanul sau Amintiri din copilarie (7-8
randuri).








exercitiul
Evaluarea Se fac aprecieri asupra lectiei. Se noteaza elevii. conversatia
Asigurarea retentiei
si a transferului
Tema pentru acasa : compunere cu titlul Copilaria in satul meu . Conversatia
Explicatia

S-ar putea să vă placă și