Sunteți pe pagina 1din 8

Unitatea : Liceul Carol I, Bicaz

Filiera :Tehnologic
Profilul : Servicii
Specializarea : Economic
Calificarea : Tehnician in activitati economice

Data : 25.03.2015
Clasa : a X-a E, LICEUL Carol I Bicaz, specializarea Economic
Disciplina : M3. Comunicare profesionala
Unitatea de invatare : Cap.3- Negocierea vanzarii produselor si serviciilor
Tema : Documente aferente vanzarii marfurilor
Tipul lectiei : lecie de formare priceperi si deprinderi

PROFESOR ASISTAT:
Prof.Rugina Paulina Delia

AN SCOLAR: 2014-2015

Unitatea : Liceul Carol I Bicaz


Filiera :Tehnologica
Profilul : Servicii
Specializarea : Economic
Calificarea : Tehnician in activiti economice
PROIECT DIDACTIC
1.Data: 25.03.2015
2.Clasa: a X-a E,Liceul Teoretic Bicaz
3.Disciplina: Comunicare profesionala
4.Unitatea de invatare: Negocierea vanzarii produselor si serviciilor
5.Tema : Documente aferente vanzarii marfurilor
6.Tipul lectiei: Mixta
7.Competente individuale:
C6 Finalizeaza vanzarea
8.Obiective operationale:
O1 : calculeaza contravaloarea marfurilor
O2: identifica documentele necesare procesului de vanzare
O3. Completeaza documentele aferente vanzarii marfurilor
9.Strategia didactica
Metode si procedee didactice:
M1:explicatia
M2:exercitiul
M3:demonstratia
Mijloace de invatamant:
m1:manualul ,,Comunicare profesionala'' clasa a X-a
m2: fise de lucru
m3 : laptop, videoproiector
Forme de organizare:
F1:individuala
F2:frontala
10.Resurse:
Umane:clasa de elevi
Temporale:50 minute
Bibliografice:
Oficiale:
- manual clasa a X-a ,, Comert , autori : Tantica Petre, Gabriela Simionescu, Gabriela Iordache,Tatiana
Stanescu , Editura: CD Press 2010
- caiet de lucru clasa a X a Comunicarea profesionala, autor Viorica Dorin, editura CD PRESS 2013
Didactice:
-,,Pedagogie''-Constantin Cucos,Editura Polirom,1996
2

-,,Psihopedagogie pentru examenele de definitivare si grade didactice-curs elaborat in tehnologia


invatamantului deschis la distanta,Editura Polirom,2005

STRUCTURA LECTIEI
Nr.
crt.
1.

Etapele lectiei

Timp

Moment organizatoric

2 min.

2.

Captarea atentiei elevilor

3 min.

3.

Prezentarea continutului
lectiei (teorie)

15
min.

4.

Fixarea si sistematizarea
continuturilor predate prin
exercitii aplicative

25
min.

5.

Explicatii pentru
continuarera invatarii acasa
si pentru realizarea temei

5 min.

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

-verificarea frecventei
-verificarea existentei
resurselor materiale:
creta, burette, carti,
caiete
- anunta subiectul lectiei
- prezinta obiectivele
operationale ale lectie

-elevii raspund la
solicitarile
profesorului

- prezinta continutul
lectiei cu ajutorul
videoproiectorului
-urmareste activitatea
elevilor si da indicatii
-noteaza elevii care au
raspuns in cadrul lectiei
-ofera fisele de lucru si da
indicatii
-prezinta continutul temei
si raspunde la eventualele
intrebari ale elevilor

-isi iau notite in caiet


conform cerintelor
profesorului

-sunt atenti si
analizeaza subiectul si
obiectivele lectiei

-sunt atenti la
aprecierile si
concluziile profesorului
-rezolva testele
-elevii isi noteaza tema
si cer lamuriri
suplimentare

Proiectul didactic contine trei anexe:


- anexa nr.1-planul lectiei- prezentare powerpoint
-anexa nr.2 fise de lucru
-anexa nr.3 tema pentru acasa

Prezentarea continutului lectiei


Vnzarea
Intocmirea i eliberarea documentelor specifice vnzarii .

Se vor urmri urmtoarele momente:


1 Momentul vnzrii
2 Momentul achitrii
In activitatea de comert, in cazul vanzarilor, se folosesc cel mai mult urmtoarele documente :
Factura fiscala
Bonul fiscal
Chitanta
Registrul de casa
Raportul de gestiune zilnic
Proces verbal de receptive

` FIA DE LUCRU 1

Sunteti vnztor la un agent economic SC ,,ALFA SRL.( platitor de TVA).Un


client, SC ,,BETA SRL cumpara urmatoarele produse :
- 15 KG. lamai la pretul de 7,50 lei/kg.
- 20 grepfruit n greutate de 3800 gr. la pretul de 3, 20 lei/kg.
- 15 kg.portocale la pretul de 5, 30 lei/kg
- 10 saculetI de ceapa (1,5 kg.) la pretul de 3, 40 lei/sac
1.Calculati contravaloarea marfurilor.
2. Completati toate documentele corespunzatoare, stiind ca plata sa facut cu numerar.

FISA DE LUCRU 2
Pornind de la certificatului de garantie pe care l-ati primit si pe baza
cunostintelor pe care le aveti,imaginati un scenariu de vanzare pentru
tranzactia respectiva si intocmiti documentele necesare.

FIA DE OBSERVARE NR. 4


Nume elev:..............................................................
Nume observator/evaluator.....................................
Competenta : Finalizeaz vnzarea
Nr.

Realizat

Crt
1

Elemente observabile

Participa la procesul de vnzare n raion

Aplicarea

DA

Calcularea valorii produselor :

lami

tehnicilor de
incheiere a

portocale

vnzarii

grapefruit
ceapa
Calcularea valorii totale a cumparaturilor
Intocmirea facturii
Intocmirea chitantei

Alte comentarii:........................................................................................................................
.................................................................................................................................................
Semntura observator,

Data:

NU

FIA DE AUTOEVALUARE
Comportamentul

Faza de vnzare

Cerinte

in calitate de
vnztor

DA
Intampinarea clienilor prin salut
Contactul vizual i zambetul comercial
FAZA DE
DESCHIDERE

Pozitia corpului corespunzator formei de vnzare


Identificarea nevoilor i a motivelor de cumprare
Orientarea nevoilor corelate cu fondul de marfa existent
Oferirea manuala a produselor/ servirea
Oferirea informatiilor suficiente referitoare la produse
Punerea n valoare a calitii produselor

FAZA OFERTEI I
A NEGOCIERII

Indicatii privind utilizarea, functionarea, pastrarea produselor etc


Argumentarea obiectiilor clienilor
Convingerea clienilor n alegerea produselor
Oferirea mrfurilor complementare/suplimentare

FAZA DE
EFECTUARE A
OPERATIILOR
TEHNICE

Utilizarea corecta a echipamentelor comerciale


Calculul corect al contravalorii produselor
Intocmirea documentelor specifice
Ambalarea corespunzatoare a mrfurilor
Evaluarea post-cumprare

FAZA DE
INCHEIERE

Fidelizarea clienilor
Despartirea de cumprtor / Salutul

Utilizarea unui limbaj adecvat de specialitate i de politete.


Numarul de raspunsuri DA reprezinta masura calitii vnzrii :
Intre 5-10 raspunsuri DA vnztor neeficient (agresiv, plictisit, arogant, neglijent) ;
Intre 11-15 raspunsuri DA vnztor intermediar (metodist, tehnician, rational) ;
Intre 16-20 raspunsuri DA vnztor eficient (partener, consilier, impecabil, profesionist).

NU

S-ar putea să vă placă și