P. 1
Proiect Didactic

Proiect Didactic

|Views: 3,647|Likes:
Published by Flash Dani

More info:

Published by: Flash Dani on Oct 10, 2011
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOC, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

06/13/2013

pdf

text

original

Proiect didactic

activitate integrata pentru o zi Gradinita P.N. Sincai Educatoare: Fechete Cristina Iulia Grupa: mare- pregatitoare

rutine. cum si de ce se intampla?” SUBTEMA: ” Infloresc gradinile” TEMA ZILEI: ” Micii gradinari” Activitati de invatare: ADP: Intalnirea de dimineata: “ Buna dimineata.Ce stim despre gradinari?. Sincai EDUCATOARE: Fechete Cristina Iulia GRUPA: mare.pregatitoare TEMA DE STUDIU: “ Cand. vine primavara!”.PROIECT DIDACTIC “ Micii gradinari” Activitate integrata pentru o zi DATA: 30. micilor gradinari!”.desen Biblioteca: “Sa gasim uneltele gradinarului” ADE: DS: ( Activitate matematica):Joc didactic: “ Vine primavara in gradina noastra” DEC: ( Activitate practica): “ Copacul inflorit” ALA 2: “ Vine. individual TIPUL DE ACTIVITATE: mixta . pe grupuri mici.2010 GRADINITA: P.03.dramatizare FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata FORMA DE ORGANIZARE: frontala. tranzitii ALA 1: Stiinta: “ Sa plantam seminte de flori” Arta: “ Tablou cu flori de primavara”.N.

O4. problematizare. cantecul.Sa identifice obiectele din cos. folosind gestul de incercuire a elementelor unei multimi.Sa ordoneze multimile cu 1. O5.Sa numere corect in limitele 1. dansul DURATA: o zi OBIECTIVE OPERATIONALE DS: O1.10 elemente in sir crescator si descrescator.Sa lucreze curat si ingrijit O6. demonstratia. formarea si exersarea unor priceperi si deprinderi MIJLOACE DE REALIZARE: joc didactic. O6.10. O8. O2. lipirea.Sa compuna si sa descompuna corect numere.Sa rezolve corect probleme de scadere si adunare DEC: O1. =. O7.Sa raporteze numarul si cifra la cantitate.Sa utilizeze corect instrumentele de lucru O5.Sa recunoasca pozitiile spatiale.Sa execute exercitii de incalzire a muschilor mici ai mainii O3. >” in functie de numarul elementelor multimilor.Sa vopseasca cu atentie floricelele de popcorn O4. O8.Sa grupeze florile dupa culoare si dupa forma. exercitiu.SCOPUL ACTIVITATII: Dezvoltarea cunostintelor copiilor despre mediul inconjurator. O3. consolidara si sistematizarea cunostintelor matematice cu privire la numaratul in limitele 1.Sa finalizeze lucrarea . despre mediul social si cultural.10.explicatia.Sa aseze corect semnele “ <.Sa determine locul fiecarui numar in sirul numeric. O9.Sa observe cu atentie demonstratia educatoarei O2.

seminte de flori. Georgeta Beraru . 2008 3.jetoane. MECT. jocul didactic.STRATEGII DIDACTICE: Metode si procedee: expunerea. panselute. costumatii pentru dramatizare. fluturi din hartie.indrumator metodologic editia 2005. munca in echipe. ed. Mijloace de invatamant: flori din hartie ( narcise. hartie creponata. pamant pentru flori. Mihaela Neagu. ghiocei. “ Activitatea integrata in gradinita”.obsrvarea.2008 2. demonstratia. “ Jocuri matematice in gradinita”. lipici. problematizarea. crengi de copac. lalele. viorele). explicatia. Bibliografie: 1. turul galeriei. conversatia. pahare. Didactica Publishing House. cifre. exercitiul. “ Curriculum pentru educatie timpurie a copilului de la 3 la 6/7 ani”.

copiii au sarcina de a planta in pamant seminte de diferite flori de primavara. ne ajuta sa ne simtim mai bine pe tot parcursul zilei: “In fiecare dimineata S-avem gandul bun pe fata. Le voi adresa copiilor cateva intrebari referitoare la ceea ce este un gradinar. Si-atunci orisice copil. luna. vom stabilii data.Buna dimineata. unde si cu ce unelte lucreaza el dupa care ii voi transforma pe copii in mici gradinari cu ajutorul unor coifuri pentru a putea trece la indeplinirea sarcinilor de la centrele de interes. ziua. anotimpul in care ne aflam si vremea. micilor gradinari! Cum va simtiti astazi? Haideti sa rostim impreuna pentru inceput poezioara care in fiecare dimineata ne bine dispune.SCENARIUL ZILEI ADP: Activitatea incepe cu intalnirea de dimineata. . ce face. Se prezinta copiilor centrele de lucru: ALA: Stiinta: “ Sa plantam seminte de flori”. . In fiecare dimineata Are gandul bun pe fata” In continuare vom complecta calendarul naturii. Catre soare sa privim Iubire sa daruim De gand rau sa ne ferim S-adunam doar bucurie Si-n lume sa o raspandim.

Rutine: deprinderi de igiena si autoservire. . Biblioteca: “ Sa gasim uneltele gradinarului”. Printr-un moment de tranzitie se face trecerea la activitatile pe domenii experientiale: “ Infloresc gradinile”. vine primavara!” Voi face aprecieri asupra modului in care s-a desfasurat activitatea pe parcursul intregii zile si ii voi recompensa pe copii. In continuare se introduce un moment de tranzitie: poezia dinaintea micului dejun. ADE: DS: ( Activitate matematica):Joc didactic: “ Vine primavara in gradina noastra” DEC: ( Activitate practica): “ Copacul inflorit” Programul zilei se incheie prin prezentarea dramatizarii “ vine.copiii servesc micul dejun.copiii au sarcina de a alege doar jetoanele pe care sunt reprezentate uneltele gradinarului. Dupa ce copiii au indeplinit sarcinile de la centrele de lucru are loc Turul Galeriei.Arta: “ Tablou cu flori de primavara”.copiii au sarcina de a colora florile de primavara respectand cifra si culoarea indicata.

lalele. Elementul surpriza Explicatia Sesizarea atentiei copiilor 3.aerisirea salii de grupa .Demersul didactic Nr. panselute.aranjarea materialelor in centrele de interes . Crt. 1.introducerea copiilor in sala de grupa Captarea atentie Surpriza va consta intr-un cosulet plin cu flori de primavara ( narcise. viorele) primite de la un gradinar. ghicei.pedagogice necesare desfasrarii activitatii in conditii bune: .dar acest lucru va fi posibil doar prin rezolvarea Conversatia explicatia . Anuntarea temei Gradinarul care ne-a trimis acest cos cu si a obiectivelor flori de primavara doreste sa ne ajute sa decoram gradina noastra cat mai frumos. Evenimentul didactic Moment organizatoric Continutul stiintific Strategii didactice Intalnirea de dimineata conversatia Evaluare 2. Se creeaza conditiile psiho.

ce se intampla in natura in acest anotimp si ce flori de primavara cunosc. Activitatea va incepe cu o plimbare prin grupa odata cu intonarea cantecului “ Infloresc gradinile”. un plic cu fluturi. Voi intreba copiii in ce anotimp ne aflam. panseluta. . Ne vom opri langa gradina noastra si ii voi ruga pe copii sa se aseze imaginindu-si ca se aseaza pe iarba moale din gradina.Ce culoare are tulpina lor? ADE: Domeniul stiinta si domeniul estetic si creativ. Ii anunt pe copii ca vom incerca impreuna sa decoram gradina cu ajutorul florilor trimise de gradinar. Voi scoate plicul cu cerinte. narcisa). iar copiii vor asculta cu atentie incercand sa rezolve corect cerintele. Reactualizarea cunostintelor Prezentarea materialului stimul cerintelor din plicul de langa florile de primavara. lalea. Prezentarea continutului si dirijarea invatarii Observarea Conversatia Exercitiul . un plic cu cerinte.Ce culoare au ele? . 6. Conversatia Explicatia Conversatia Problematizarea Evaluarea frontala/ orala Observarea comportamentului 5.4. viorea. In cos copiii vou descoperii flori de primavara ( ghiocel.Ce flori de primavara sunt? .

Avem 5 grupe de flori si avem nevoie de 5 straturi. Fantana. panselute. ghiocei. .In partea dreapta a fantanii plantam 6 viorele. galben. . . .Langa narcise plantam cu 1 mai putini ghiocei: 7 ghiocei. .Dupa ce le grupam dupa culoare trebuie sa le grupam dupa forma: lalele.In partea stanga a fantanii plantam 8 narcise.alb si mov. Acuma k am plantat si florile in gradina nu mai lipseste nimic si haideti sa denumim ot ceea ce vedem si sa numaram.Haideti acum sa le plantam in gradina in straturi. In imp ce numaram asezam langa fiecare obiect cifra corespunzatoare. viorele. .Langa viorele plantam cu 3 mai multe lalele: 9 lalele. narcise.Pentru inceput va trebui sa grupam florile dupa culoare in cele 4 pahare colorate: rosu.Langa ghiocei plantam 10 panselute. .1 Jocul Problematizarea Exercitiul . .Cate grupe de flori avem? ..

In continuare vor rezolva probleme de scadere si adunare.Berze.plastica se va face prin observarea gradinii si identificarea unui trunchi de copac caruia ii lipsesc crengile . dupa care vin pe rand si aseaza cifrele in ordine crescatoare.2 …… Panselute.In continuare descompunem cifra de pe fluturasii care au zburat si verificam daca cifra respectiva este para sau impara.10 -Haideti acum sa punem semnele “ <. In cos se mai afla un plic in care am gasit fluturi pe care este scrisa cate o cifra. apoi descrescatoare pe tabla cu buzunare. Exercitiul 7. Obtinerea performantei Trecerea de la activitatea matematica la activitatea artistico.=.Ii rog pe copii sa isi ia fiecare un fluture si sa recunoasca cifra. -Ii rog pe copii sa inchida ochii timp in care scot un fluture din tabla c buzunare si ii intreb al catelea fluture a zburat?(3x) .>” intre straturile cu flori.

Fiecare copil va primi cate o creanga de copac pe care vor lipi hartie creponata mototolita de culoarea roz. Explicatia Mototolirea 10. verde si alba. inflorite. scuturam manutele. stergem fiecare degetel. Inainte de a incepe munca pregatim manutele pentru efort:ne spalam pe manute. Le doresc spor la treaba! In timp ce copiii lucreaza ii urmaresc. Distribuirea materialului. Incheierea Voi distribui materialul necesar pentru realizarea lucrarii. Vi anunta cu cateva minute inainte ca exercitiul individual Exercitiul aprecierea . Le spun copiilor ca impreuna vom incerca sa ajutam copacul sa-I creasca crengile si sa infloreasca asa cum infloresc toti copacii in anotimpul primavara. Executarea lucrarii de catre copii 11.8. Demonstrarea si Pentru inceput trebuie rupta o bucatica de Demonstratia explicarea temei hartie creponata pe care mototolim si o lipim cu aracet pe creanga de copac. trecand pe la masa fiecaruia si jutandu-I acolo unde este nevoie. Dupa ce am terminat de impartit materialele le cer copiilor sa-mi denumeasca instrumentele de pe masa. inchidem si deschidem pumnii.

voi aprecia copiii pentru munca la activitate si ii voi recompensa. vom aseza copacelul in gradina noastra. In timp ce vom aseza fiecare creanga in trunchiul de copac vom intona cantecelul “ Copacelul din gradina”. Acordarea recompenselor .activitatii trebuie sa-si incheie lucrarile.

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->