Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de nvmnt: coala Prof. Ilie Popescu otnga, structura coala Teiul Doamnei Tei Propuntor: erban Raluca-Cristina Data: 8 aprilie 2011 Clasa a V-a Aria curricular: Limb i comunicare Disciplina: Limba i literatura romn Unitatea de nvare: BASMUL Tema: Trsturile basmului Text-suport: Prslea cel voinic i merele de aur, cules de Petre Ispirescu Tipul leciei: Lecie de nsuire de noi cunotine Scopul leciei: cultivarea receptivitii literar-artistice a elevilor Locul de desfurare: sala de clas Competene generale: 3. Receptarea mesajului scris n diferite situaii de comunicare 4. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse Competene specifice: Coninuturi: 3.2 recunoaterea modurilor de - ntrebrile specifice abordrii textelor expunere utilizate ntr-un text narativ narative: ,,ce se povestete; ,,cine ia parte la aciune, cine povestete; - modurile de expunere ; - specia literar: basm. 4.1 redactarea unor lucrri scurte pe o - aprecieri personale referitoare la anumit tem, urmrind un plan anumite secvene ale textelor studiate sau la personaje; Obiective cognitive: La sfritul orei, elevii vor fi capabili: s precizeze particularitile basmului; s sesizeze diferena dintre basmul popular i cel cult; s recunoasc elemente specifice basmului n fragmente de text indicate; s identifice mesajul moral-educativ pe care l au basmele; Obiective afective: s manifeste spirit de colegialitate i cooperare n cadrul echipei; s manifeste curiozitate i interes fa de activitatea de lectur; s se implice emoional n atmosfera fabuloas a basmului i s interiorizeze sistemul de valori estetice dobndite cu prilejul receptrii.

Obiective psihomotorii: s utilizeze tehnici variate pentru nelegerea textului literar; s utilizeze corect mijloacele auxiliare folosite i spaiul tablei, respectiv al caietului. STRATEGII DIDACTICE Metode i procedee: conversaia euristic, exerciiul, lucrul cu textul, nvarea prin descoperire, explicaia, metoda R.A.I., tehnica Lotus. Metode de evaluare: observarea curent, chestionarea oral Forme de organizare: activitate frontal, activitate pe grupe de elevi, activitate individual. Resurse: a. materiale i mijloace tehnice de nvtmnt: tabl, cret, flipchart, caiete de notie, fie de lucru, text-suport, prezentare n Power Point, videoproiector, laptop b. umane - capaciti de nvare: elevii clasei a V-a: capacitatea de receptare a elevilor, capacitatea elevilor de a colabora, cunotinele nsuite anterior; n ceea ce privete capacitatea de nvare, clasa este omogen (ritmuri de nvare foarte apropiate). Majoritatea elevilor dispun de capaciti receptive sporite, iar restul posed resurse suficiente, astfel nct s colaboreze cu profesorul pentru o bun desfurare a activitii didactice. CONDIII PREALABILE: - clas la nivel bun; - elevii cunosc textul literar; - elevii vor lucra pe grupe compacte i vor expune rezultatele produselor lor. c. de timp: 50 de minute. d. bibliografice: 1. oficiale: Curriculum colar naional 2. metodice: Constantin Parfene, Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal. Ghid teoretico-aplicativ, Iai, Editura Polirom, 1999. Gugu, Carmen, Ora de limba romn. Ghid metodologic al profesorului de limba romn, Editura Europolis, Constana, 2004 Crian, Alexandru, Dobra, Sofia, Smihian, Florentina, Limba romn. Manual pentru clasa a V-a, ed. a VI-a, Humanitas Educaional, 2003

Scenariul desfurrii activitii 1.Momentul organizatoric 1 min

Profesorul consemneaz absenii i asigur un climat favorabil derulrii activitii de nvare. Se stabilete ordinea i se pregtesc cele necesare desfurrii leciei. 2. Captarea ateniei i crearea momentului afectiv 5 min

Se distribuie mapele cu fiele de lucru. Se comunic rolul acestora n lecia ce urmeaz s se desfoare. Pentru a-i introduce n lumea minunat a basmului, e levii vizioneaz un material n Power Point un fragment din opera literar Unde fugim de-acas? (aproape teatru, aproape poeme, aproape poveti) de Marin Sorescu: Fr veste, intrai ntr-o poveste. Aa, fr vorbe prea multe, unul dup altul, cu mine n frunte. Luai-o pe poarta pe care scrie "A fost doar odat, ca niciodat", care ne ateapt desferecat. I-am spus portarului c avei treab pe-aici, fiindc voi suntei cei doisprezece pitici. De fapt, suntei douzeci i ase (dac-o s observe, ceilali spunei: "Suntem rezerve.") Atenie! Aici, la fiecare pas, te poi ntlni cu primejdia, nas n nas. Uite, parc ne-ar fi auzit, un balaur s-a i ivit Mirela, arunc tu acum o gresie, s nu-i fac balaurul cine tie ce impresie. S tie i el c noi l-am citit pe Ispirescu Petre i tim c apar muni nali, numai dac arunci n urm cu nite pietre... Dar balaurul-cu el te pui? E lng noi, cum bine vedem. Oprii-v, n-are niciun rost s mai fugim, cnd nu mai putem. Balaurul s-a oprit i el, la un pas. De ce-o fi strmbnd din nas? Zice: -Hei, voi suntei din povestea Melele de aul? (e peltic, un pic). Rsuflm uurai. -Bat-te s te bat de balaur! Povestea Merelor de aur e pe aleea cealalt, frioare. N-ai vzut tblia indicatoare? In concluzie, bine c-a fost o confuzie. 3.Actualizarea cunotinelor anterior nsuite, prin verificarea temei pentru acas 5 min Se verific tema pentru acas (PREZENTAREA PE ETAPELE ACTIUNII), dar i nivelul de aprofundare a cunotinelor asimilate ora anterioar despre Timp i spaiu n naraiune. Personajele basmului , prin metoda R.A.I (Rspunde Arunc - ntreab).

4. Comunicarea titlului leciei n curs de desfurare i enunarea obiectivelor cognitive 2 min Se comunic elevilor titlul leciei: Trsturile basmului i obiectivele cognitive. Se noteaz pe tabl. n discuie frontal cu elevii, se descrie problema ce urmeaz a fi studiat, precum i utilitatea ei. 5. Prezentarea sarcinilor de nvare i dirijarea nvrii 24 min

n aceast etap are loc contactul direct cu textul basmului . Elevii vor lucra pe ase grupe, astfel nct fiecare grup va lucra sarcinile din fi ele de lucru care au rolul de a ajuta elevii s identifice particularitile speciei. (ANEXA 1). Prin tehnica Florii de lotus se identific particularitile basmului. (ANEXA 2). Se concluzioneaz elementele specifice basmului: Locul i timpul - nedeterminate. Elemente reale i elemente fantastice Personaje reale cu puteri supranaturale si personaje fantastice Ajutoarele eroului Formule iniiale, mediane, finale. Personaje care ntruchipeaz binele i rul.Victoria binelui asupra rului. Pentru a-i nsui cunotinele, fiecare grup numete un raportor care va trece la tabla i va prezenta celorlali colegi elementele descoperite cu privire la tema respectiv, oferind exemplele extrase de el. n timp ce fiecare grup i pstreaz rezultatele, celelalte grupe i noteaz pe caiet informaiile transmise. Dup rezolvarea sarcinilor , elevii, dirijai de ctre profesor, dau definiia basmului: Basmul este o naraiune n proz, de ntindere medie, n care ntmplri reale se mpletesc cu ntmplri fantastice, iar personajele nzestrate cu nsuiri supranaturale intr n conflict cu forele rului pe care le nving. n continuare, profesorul i informeaz pe elevi despre etimologia cuvntului ,,basm, dar i despre clasificarea basmelor, dup origine. Termenul i are originea n limba bulgar: basm=invenie, nchipuire, nscocire, scornire. Dup origine, basmele se clasific n: basme populare i basme culte. Prslea cel voinic i merele de aur este un basm popular, fiindc este creat de un autor necunoscut ( anonim) i este transmis prin viu grai, pe cale oral, din generaie n generaie. Petre Ispirescu a cules acest basm i l-a publicat, fcndu-l astfel cunoscut. El este autorul culegerii Legende sau basmele romnilor, n care a cuprins multe creaii populare. Apreciind operele literare populare, Mihai Eminescu, Ion Creang, Ioan Slavici, Barbu tefnescu Delavrancea i ali scriitori au creat i ei basme;

basmele create de autori cunoscui se numesc basme culte. Basmul circul oral n variante, ceea ce evideniaz caracterul colectiv. 6. Obinerea performanei i asigurarea feedback-ului 10 min

Pe parcursul activitii, profesorul verific modul de lucru i corecteaz eventualele erori de coninut i de form. n aceast etap, elevii primesc sarcina de a identifica trsturile basmului n fragmente de text la prima vedere, afiate pe ecran. (ANEXA 3). 7. Asigurarea reteniei 1 min

Se vor identifica i nltura eventualele erori, lacunele din rspunsurile elevilor. Profesorul face aprecieri despre gradul de participare a elevilor la activitate, evideniind i notnd elevii care s-au remarcat prin corectitudinea, originalitatea i promptitudinea rspunsurilor. Pentru participarea la lecie, elevii vor fi recompensai cu diploma Cltor prin ara basmului (ANEXA 4). 8. Asigurarea transferului 1 min

Se comunic tema pentru acas. Se ofer dou variante: T1 Descriei i apoi desenai unul dintre personajele sau obiectele indicate mai jos, aa cum vi le nchipuii: Prslea, cei doi frai ai lui Prslea, fata cea mic a mpratului, zmeul care a furat-o pe fata cea mic, cloca cu puii de aur. T2 Creeaz un basm de o pagin, pornind de la urmtoarea situaie: Din mpria lui Verde mprat au disprut soarele i luna(ANEXA 5) 9. Evaluarea activitii 1 min

Fiecare elev ,,spune cum se simte la sfritul orei, selectnd una dintre imaginile care reprezint fee vesele i fee triste, argumentnd. Sunt comunicate elevilor impresiile despre lecie. (ANEXA 6)

ANEXA 1 FIE DE LUCRU GRUPA I TIMP I SPAIU Gsete i transcrie structuri din textul basmului n care se prezint: a)timpul cnd au loc ntmplrile narate; b)spaiul n care se desfoar acestea. Exemple: A fost odat ca niciodat timpul ...avea pe lng palaturile sale... spaiul n fundul grdinii avea... n basm, timpul i spaiul ntmplrilor sunt imaginare, nu pot fi indicate cu precizie. GRUPA A II-A ELEMENTE FANTASTICE/ ELEMENTE REALE Noteaz cu R elementele reale i cu F elementele fantastice: existena mpratului i a fiilor si; R dorina feciorilor de a-i prinde pe hoi; R existena mrului cu mere de aur; F furtul merelor de aur de ctre zmei; F existena trmului celuilalt; F lupta lui Prslea cu zmeii; F transformarea lui Prslea i a zmeului n focuri; F salvarea lui Prslea de ctre zgripsoroaic; F convorbirea dintre Prslea i corb; F furca fermecat care toarce singur. F GRUPA A III-A PERSONAJE REALE (CU PUTERI SUPRANATURALE) I PERSONAJE FANTASTICE Grupeaz personajele enumerate n personaje reale cu puteri supranaturale i n personaje fantastice: Prslea, fraii cei mari, mpratul, zmeii, fetele de mprat, balaurul, zgripsoroaica i puii, argintarul. GRUPA A IV-A : AJUTOARELE EROULUI Personajele care l ajuta pe erou sunt: a. fiine umanei sau fantastice fata de mprat, zgripsoroaica b. animalele sau psrile - corbul c. obiectele i substanele cu puteri supranaturale seu, bici, cloca cu puii de aur, furca etc. D exemple pentru fiecare situaie.

GRUPA a V-a FORMULE CARACTERISTICE BASMULUI Care este formula cu care ncepe basmul? Dar formula cu care se ncheie basmul? Unde apar n basm formule precum: Se luar deci dup dra sngelui i merse, merse..., i-nainte cu poveste, c d-aicea mult mai este.?

FORMULA INIIAL : A fost odat ca niciodat..., are rolul de a introduce cititorul n lumea fantastic. Cnd Prslea pleac mpreun cu fraii si pe dra de snge,drumul este marcat de o FORMUL MEDIAN, prin care este semnalat deplasarea n spaiu: Se luar deci dup dra sngelui i merse, merse... Aadar, exist formule mediane prin care se sugereaz deplasarea n spaiu, durata (i se luptar, i se luptar zi de var pn-n sear) sau continuarea aciunii (cci cuvntul din poveste nainte mult mai este). Basmul se ncheie cum a nceput, tot cu o FORMUL: i nclecai pe-o a... de data aceasta FINAL, care are rolul de a-l readuce pe cititor n lumea real, anunndu-l c povestea a luat sfrit. GRUPA A VI-A PERSONAJE CARE NTRUCHIPEAZ BINELE (POZITIVE) I PERSONAJE CARE NTRUCHIPEAZ RUL (NEGATIVE) n basm, particip la aciune un numr mare de personaje care reprezint valori morale opuse: binele sau rul. Grupeaz personajele enumerate n cele dou categorii de mai sus: Prslea, fraii cei mari, mpratul, zmeii, fetele de mprat, balaurul, zgripsoroaica i puii, argintarul, corbul. VICTORIA BINELUI ASUPRA RULUI Cum este finalul basmului: optimist sau trist?

+ CIFRE SPECIFICE (FATIDICE)


Care este cifra care se repeta cel mai des? n basme exist CIFRE SPECIFICE, NUMITE FATIDICE : 3,7,9... Prslea se lupt cu trei zmei, salveaz trei fete ...

ANEXA 3
1. A fost odat ca niciodat; c de n-ar fi, nu s-ar mai povesti; de cnd fcea ploporul pere i rchita micunele; de cnd se bteau urii n coade; de cnd se luau de gt lupii cu mieii de se srutau, nfrindu -se. (Tineree fr btrnee i via fr de moarte) 2. Se duse, se duse, pn ce dete de o pdure, n care ntlni pe Murgil, i pe care l opri pe loc, ca s mai ntrzie noaptea. Merse dup aceea mai departe i dete peste Miaznoapte (Balaurul cel cu apte capete) 3. Cnd l vzur alde gloatele venind teafr, alturi cu o soioar de-i rdeau i stelele de frumoas, l primir cu mare bucurie; i urcndu -se din nou n scaunul mpriei, domni i tri n fericire, pn se istovir. Iar eu nclecai p-o ea i v-o spusei dumneavoastr aa. (Aleodor mprat) 4. Aleodor plec Cnd, iaca se ntlnete cu un corb ce avea o arip rupt. i voind s vneze corbul, el i zise: - Ft-Frumos, Ft-Frumos, dect s-i ncarci sufletul cu mine, mai bine ai face s-mi legi aripa, c mult bine i-oi prinde. Aleodor l ascult, cci era biat viteaz i de treab, i i leg aripa. Cnd era s plece, corbul i zise: - ine penia asta, voinicule, i cnd vei gndi la mine, eu voi fi la tine. (Aleodor mprat) 5. Vulpoiul se dete de trei ori peste cap i se fcu un voinic, tii colea, cum i -e drag s te uii la el. (Pasrea miastr) 6. Scorpia ospt pe Ft-Frumos, iar el i dete i dnsei napoi capul ce i-l luase cu sgeata, carele se lipi ndat cum l puse la loc , i dup trei zile plecar mai departe. . (Tineree fr btrnee i via fr de moarte)

ANEXA 4

DIPLOM CLTOR PRIN ARA BASMULUI


Se acord micului cititor .................................................... din clasa a V-a, pentru participarea deosebit la activitate. Profesor, erban Raluca

DIPLOM CLTOR PRIN ARA BASMULUI


Se acord micului cititor .................................................... din clasa a V-a pentru participarea deosebit la activitate. Profesor, erban Raluca

ANEXA 5

TEMA PENTRU ACAS


T1 Descriei i apoi desenai unul dintre personajele sau obiectele indicate mai jos, aa cum vi le nchipuii: Praslea, cei doi frai ai lui Praslea, fata cea mic a mpratului, zmeul care a furat-o pe fata cea mic, cloca cu puii de aur. T2 Creeaz un basm de o pagin, pornind de la urmtoarea situaie: Din mpria lui Verde mprat au disprut soarele i luna

ANEXA 6 CUM TE SIMI ASTZI ?

confuz

fericit

plictisit

trist

optimist

surprins

CUM TE SIMI ASTZI ?

confuz

fericit

plictisit

trist

optimist

surprins

S-ar putea să vă placă și