Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Tema: Managementul informaiilor i nvrii


Subiectul: Cum aflu ce mi ofer o facultate?
Clasa: a XII-a
Durata: Sesiunea 1 - 50 min; sesiunea 2 50 min.
Prof.econ. Buruiana Oana
Competene specifice: - s identifice surse de explorare a ofertelor educaionale;
- s neleag importana explorrii ofertelor educaionale;
- s analizeze utilitatea informaiilor obinute din diverse surse.
Obiective operaionale: O1 dezvoltarea abilitii de explorare educaional
Strategia didactic: Resurse procedurale: - metode i procedee: conversaia, aprobarea, problematizarea, exemplul;
- forme de organizare: frontal, individual.
Resurse materiale: fi de lucru, brouri, cri, reviste, Internet.
Bibliografie: Andrei Cosmovici, Lumina Iacob Psihologie colar, ed. Polirom, Iai, 2005.
Scenariu didactic:
Etapele Coninutul informaional al leciei Strategia didactic
leciei Metode i Forme de Resurse
Activitatea dirigintelui Activitatea elevilor procedee organizare materiale
Dozare
Moment - Consemneaz absenele. Rspund la ntrebri. conversaia frontal
organizatoric - Verific existena resurselor materiale
(2 min)
Motivarea Utilizarea adecvat a informaiilor despre frontal
elevilor: educaie i munc pentru obinerea
-sensibilizarea performanei i succesului
-captarea
ateniei (1 min)
Comunicarea Avei informaii despre facultatea pe care ai Noteaz subiectul frontal
obiectivelor ales-o? De unde avei aceste informaii? Sunt propus i punctele
leciei utile aceste informaii? Ce ar mai trebui s care trebuie atinse n
(3 min) tii? dezbatere.
Desfurarea Sesiunea I expunerea individual
dezbaterii 1. Prezint elevilor modalitile de explorare a problematizarea
(30 min) ofertei educaionale a universitilor (paginile dezbaterea
de Internet ale universitilor i facultilor, conversaia
brourile informative ale universitilor,
participarea la cursuri, discuii cu profesori sau
studeni ai facultii vizate).
2. Analizeaz mpreun cu elevii care este rolul Particip la discuii.
explorrii ofertelor educaionale n alegerea
unei direcii de carier. fi de lucru
3. D elevilor ca tem s se documenteze n Se documenteaz n
legtur cu ofertele educaionale ale legtur cu ofertele
universitilor, centrndu-se pe acele faculti educaionale ale
care i-ar putea pregti pentru profesia pe care universitilor care i
i-au ales-o i care i intereseaz. intereseaz.
4. Solicit elevii s ntocmeasc o list cu ntocmesc lista cu
modalitile prin care au explorat ofertele modalitile prin care
educaionale i informaiile pe care le-au au explorat ofertele
obinut prin fiecare modalitate de explorare educaionale.
(vezi fia de lucru).
Sesiunea II
1. Grupeaz elevii pe echipe, n funcie de tipul Se grupeaz n echipe
facultilor pe care le-au explorat (ex. echipa n funcie de tipul pe grupe
celor care au explorat ofertele facultilor de facultilor pe care le-
informatic, de litere, de psihologie, etc.). au explorat.
2. Solicit fiecrei echipe s analizeze i apoi Analizeaz i noteaz
s noteze pe o foaie de flipchart modalitile modalitile de explo-
prin care au fost explorate ofertele educaionale rare i informaiile pe
i informaiile care au fost obinute prin fiecare care le-au obinut.
modalitate. Cere grupelor s-i desemneze un Desemneaz un lider
lider care s prezinte concluziile grupului. care prezint con-
Lipete foile de flipchart pe tabl. cluziile grupului la
3. Analizeaz modalitile de explorare tabl. Analizeaz
identificate prin prisma avantajelor i modalitile de explo-
dezavantajelor acestora. rare prin prisma
avantajelor i dez-
avtajelor acestora.
Realizarea Ce surse ofer informaiile cele mai acurate? Rspund la ntrebri conversaia frontal
feed-back-ului Ce surse de informaii gsim n mediul cel mai individual
(10 min) apropiat?
Ce tipuri de informaii se obin n cazul fiecrei
surse de informare?
Concluzii Sursele care dau informaii precise sunt Ascult concluziile prelegerea
(3 min) secretariatele facultilor, paginile de Internet formulate de diriginte
ale universitilor. Surse precise pot fi i Noteaz concluziile.
studeni sau profesori ai respectivelor faculti
Anunarea Tema orei urmtoare: nvarea eficient. Ce Noteaz tema
temei pentru stil de nvare avei fiecare? Este sau nu
acas eficient acest stil de nvare? l putei
(1 min) mbunti?
Explorarea ofertelor educaionale

Modaliti de explorare a ofertei Ce fel de informaii am obinut?


educaionale a universitii

1.

2.

3.

Explorarea ofertelor educaionale

Modaliti de explorare a ofertei Ce fel de informaii am obinut?


educaionale a universitii

1.

2.

3.

S-ar putea să vă placă și