Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de nvmnt: Liceul Tehnologic Dimitrie Leonida


Profesor: Nistor Florentina
Obiectul: Limba i literatura romn
Clasa: a X-a
Subiectul leciei: Natura la romantici i simboliti
Tipul leciei: de consolidare a cunotinelor
Motivaia: n aceast or se urmrete consolidarea unor abiliti i competene privind
trsturile urmtoarelor curente literare: romantismul i simbolismul.
Obiective operaionale:
a. cognitive:
O1 s menioneze trsturile caracteristice romantismului, respectiv simbolismului;
O2 s specifice elementele de continuitate ale romantismului n simbolism;
O3 s identifice formele de manifestare ale naturii, ca tem literar romantic i
simbolist;
O4 s selecteze simbolurile naturii romantice, respectiv naturii simboliste.

b. afective:
O1 s triasc emoional sentimentul pe care l degaj cadrul natural surprins n textele
poetice.

Strategia didactic:
a. metode i procedee: conversaia euristic; lectura independent de explorare i
descoperire; metoda discuiei-panel; metoda diagramei Venn.
b. forme de organizare a activitii: activitate frontal mbinat cu activitatea
individual i pe grupe.
c. resurse: capacitile receptive i emoionale ale elevilor, cunotinele nsuite anterior
despre curentele literare: romantism i simbolism.
d. material didactic: fie de lucru, fie de lectur, cri cu poezii.

Bibliografie:
Limba i literatura romn manual clasa a X-a, Editura Corint, Bucureti, 2004;
Gheorghe Grigurcu Bacovia un antisentimental, Editura Albatros, Bucureti, 1974;
George Bacovia Versuri i proz, Editura Albatros, Bucureti, 1972;
Mihai Eminescu Versuri, Editura Minerva, Bucureti, 1986.
Livia Ciuperc Proiectarea didactic, Editura Spiru Haret, Iai 2005.

Scenariu didactic

1. Organizarea clasei:
- salutul, notarea absenelor, asigurarea climatului de lucru.

2. Actualizarea cunotinelor dobndite anterior:


Se reactualizeaz, prin activitate frontal, conceptele operaionale de romantism i
simbolism, completndu-se o diagram Venn (Anexa 1)

romantism asemnri simbolism

trsturi specifice asemnri trsturi specifice

3. Captarea ateniei:
Se atrage atenia elevilor prin prezentarea unor imagini ce surprind aspecte ale
cadrului natural.
Elevii sunt ndemnai s grupeze imaginile respective, avnd n vedere trsturile
celor dou curente literare.

4. Anunarea subiectului i enunarea obiectivelor


Profesorul anun tema i obiectivele urmrite: Astzi vom ncerca s desprindem
caracteristicile naturii, ca tem ntlnit n creaia romantic i cea simbolist, avnd drept
suport poezia lui Mihai Eminescu i poezia lui George Bacovia.

5. Dirijarea nvrii:
Aplicndu-se metoda discuiei-panel, se mparte clasa n 5 grupe, fiecare grup
primind aceeai fi de cercetare, ce vizeaz tema literar a naturii la romantici i
simboliti. Fiecare grup i alege un lider care va face parte din grupul numit panel.
Urmeaz o dezbatere n cadrul creia fiecare membru a panelului i expune punctul de
vedere. Elevii, care formeaz auditoriul, aezai n semicerc n jurul panelului, pot
interveni n discuie. Ei pot folosi jetoanele de hrtie colorat diferit pentru fiecare tip de
mesaj: rou-dezacorduri n legtur cu punctele de vedere exprimate, verde- ntrebri,
galben- completri, albastru- sugestii.
La sfritul discuiei panel, profesorul sintetizeaz ideile dezbtute i aprecieaz punctele
de vedere exprimate.
6. Asigurarea reteniei i a transferului
Se va realiza o list de elemente specifice naturii romantice, respectiv naturii
simboliste. (Anexa 2)
Fi de cercetare
Natura
Romantisn vs. Simbolism

1. Specificai ce reprezint natura pentru romantici, dar pentru simboliti.


2. Identificai cadrul natural surprins n poezii (pdurea, codrul, parcul,
grdina).
3. Cum este ilustrat asocierea natur iubire, natur sentiment?
4. Rolul cromaticii n zugrvirea cadrului natural.
5. Viziunea anotimpurilor.
Anexa 1

romantism asemnri simbolism

Afirmarea Tem preferat Folosirea simbolului


individualitii, a de ambele Renunarea la explicit
originalitii, a curente: timpul n favoarea sugestiei
spontaneitii Noaptea Exprimarea unor stri
Recursul la imaginaie motiv vagi
ca principiu valorificat Preferina pentru
fundamental al creaiei Asocierea cromatic i
Interesul pentru mituri, dintre tririle muzicalitate
legende, basme interioare i Preferina pentru
Atracia fa de natur, exterior poezia cu form fix,
trecutul istoric, folclor versul liber
Preferina pentru Preferina pentru stri
situaii i personaje de criz, de nevroz, de
excepionale spleen
Fascinaia misterului

trsturi specifice asemnri trsturi specifice


Anexa 2

Natura la romantici (Eminescu) Natura la simboliti (Bacovia)

Natur slbatic, virgin, n care te poi Natur civilizat, artificial


pierde Elemente ale cadrului natural: parcuri,
Cadru al iubirii, avnd uneori grdini
dimensiuni feerice Loc al rtcirilor fr sens
Elemente ale cadrului natural: pdurea, nfiarea naturii este sumbr,
codrul, lacul, luna, lebda, steaua, realizat ntr-o manier pesimist
nufrul etc. Nu exist un ceremonial al iubirii
Loc al refugiului din faa civilizaiei, desfurat n natur
sufletul romantic i regsete aici Culorile naturii (alb, negru, violet)
mntuirea degaj sentimente de angoas,
nfiarea naturii este n concordan nevroz, apsare sufleteasc
cu sentimentele eului poetic Anotimpuri preferate: toamna, iarna
Sentimentele se exprim n cadrul
natural printr-un ceremonial

S-ar putea să vă placă și