Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

OBIECTUL: Limba şi literatura română


UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Limbă şi comunicare
SUBIECTUL: Textul informativ
TIPUL LECŢIEI: mixtă

COMPETENŢE GENERALE
C1 Utilizarea corectă şi adecvată a limbii în receptarea şi în producerea mesajelor, în diferite situaţii
de comunicare
C3 Argumentarea scrisă sau orală a propriilor opinii în diverse situaţii de comunicare

COMPETENŢE SPECIFICE CONŢINUTURI


1.4 Receptarea adecvată a sensului/ sensurilor unui mesaj -texte nonliterare;
transmis prin diferite tipuri de texte orale sau scrise -informaţie verbală în mass-media
(ştiri ).
1.2 Identificarea elementelor specifice din structura unor -text informativ, calităţile generale şi
texte diferite studiate particulare ale stilului:
claritate, proprietate,
concizie, precizie,
puritate, corectitudine
1.4 Redactarea unor compoziţii despre textele studiate şi -texte funcţionale;
alcătuirea unor texte funcţionale sau a unor proiecte
3.1 Compararea unor argumente diferite pentru formularea - - logica şi coerenţa textului
judecăţilor proprii

COMPETENTE DERIVATE
C1 definirea textului informativ;
C2 identificarea tipurilor de texte informative;
C3 identificarea mijloacelor de persuasiune în mesajele mass-media;
C4 aplicarea noţiunilor dobândite anterior în crearea unui mesaj publicitar.

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:
A1 intrebari si raspunsuri despre textul informativ
A2 activitate de identificare a textelor informative si a tipurilor de texte informative
A3 activitate de identificare a mijloacelor de persuasiune im mesaje mass media
A4 activitate de creare a unor afise publicitare

STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode didactice: conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul, observaţia dirijată, metoda
ciorchinelui.
b) Mijloace didactice: videoproiectorul, fişe cu diverse tipuri de texte informative, planşe
realizate de elevi, tablă, cretă.
FORME DE ORGANIZARE: pe grupe şi frontală
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Momentul organizatoric
 Pregătirea celor necesare pentru buna desfăşurare a activităţii.
 Verificarea prezenţei şi notarea absenţelor.
Verificarea temei
 Solicit câţiva elevi să citească tema, corectând eventualele greşeli.
Reactualizarea cunoştinţelor dobândite anterior
 Reactualizarea cunoştinţelor va urmări diferenţierea dintre texte ficţionale /nonficţionale.
 Îi întreb ce înţeleg ei prin ficţiune şi le solicit să dea exemple.
 Elevii pot răspunde definind ficţiunea ca fiind ceva ireal, fantastic, fabulos, închipuit şi pot da
exemplu de opere literare studiate.
 Le spun elevilor că, pe lângă plăcerea de a evada din realitate prin intermediul imaginaţiei, al
operelor literare, există şi nevoia de a afla lucruri care reflectă realitatea. De unde această dorinţă?
 Elevii pot răspunde: din dorinţa de a fi informat, pentru a afla diferite ştiri despre anumite
evenimente, fapte, lucruri care se întâmplă în jurul nostru. Întreb elevii dacă ei cunosc astfel de
texte care să ofere informaţii şi notez pe flipchart.

 Întreb elevii dacă ei cunosc


astfel de texte care să ofere
REPORTAJ
informaţii şi notez pe flipchart. REPORTAJ

ARTICOL ŞTIRE
ARTICOL ŞTIRE

MANUAL
MANUAL
DE
INTERVIU DE
INSTRUCŢIUNI
INTERVIU INSTRUCŢIUNI
TEXT
TEXT
INFORMATIV
INFORMATIV

ANUNŢ RECENZIE
ANUNŢ RECENZIE
PUBLICITAR
PUBLICITAR

RECLAME
Anunţarea temei şi a RECLAME DEFINIŢII /
DEFINIŢII /
TEOREME
obiectivelor TEOREME
 Profesorul anunţă tema lecţiei: Textul informativ şi le prezintă elevilor obiectivele propuse
pentru lecţia respectivă.
 Elevii îşi notează titlul în caiete.

Dirijarea învăţării
 Îi întreb pe elevi, făcâd apel la cunoştinţele lor anterioare şi la experienţa lor, ce fel de text
este cel informativ, ficţional sau nonficţional şi în ce stil funcţional cred ei că se poate încadra.
 Elevii răspund că un astfel de text este nonficţional şi se poate încadra fie în stilul
publicistic/ jurnalistic, fie în cel ştiinţific.
 Le prezint elevilor unele postere şi materiale publicitare din care ei trebuie să deducă scopul
acestora şi modul cum se realizează acest scop.

SCOPUL
TEXTULUI
INFORMATIV PERSUASIV
INFORMATIV (DE CONVINGERE)

MĂRIMEA
CARACTERELOR FORMĂ
DOCUMENTARE CU CARE ESTE
INFORMAŢII SCRIS TEXTUL IMAGINE
ÎNTEMEIATE PE
DOVEZI CULOARE

 Le prezint elevilor un text şi le cer să observe ce stil se utilizează, modul de adresare


 ,,Te-ai săturat de aceiaşi haină veche şi demodată?
Vrei altceva?
Noi îţi oferim, la preţuri incredibile, marochinărie specială.
Haine din pielea clientului!
Mănuşi pentru copii cu un deget!
Poşete din piele de damă!
Nu pierde ocazia!
Numai la noi, ocazia e unică!

S.C. Pielicica S.A


Str. Blănarilor, nr.8, Cluj-Napoca”

 Elevii ar trebui să remarce


-stilul ambiguu, exprimare confuză, neconvingătoare;
-folosirea persoanei a II-a singular în adresare, pentru a sugera o relaţie familiară între client şi
firmă.
-utilizarea construcţiilor eliptice.
-utilizarea interogaţiilor şi exclamaţiilor retorice.
 Îi întreb pe elevi cum ar defini un text informativ şi care sunt caracteristicile acestuia
 Notez pe foia de flipchart cuvintele-cheie
Stil coerent, clar Stil
obiectiv
Textul
informativ
Oferă
Stil concis informaţii

Reflectă
realitatea

 Voi afişa definiţia textului informativ şi caracteristicile acestuia –PPT


 Elevii vor primi o fişă care conţine definiţia şi caracteristicile textului informativ.
Obţinerea performanţei
 Elevii vor lucra pe grupe. Fiecare grupă va primi fişe cu diverse texte informative: texte
ştiinţifice, articole din ziar, ştiri sau texte cu caracter utilitar (modul de folosire a unor aparate
electrocasnice, reţete culinare, buletin meteo).
 Grupelor li se va cere să precizeze tipul de text, informaţia prezentată, şi modul de
prezentare.
Asigurarea feed-backului
 Elevii vor lucra pe grupe pentru realizarea unui slogan publicitar la un produs indicat.
 Elevii realizează materialul fiind provocaţi să găsească cât mai multe strategii persuasive
prin referire la formă, imagine, cromatică, text
Asigurarea retenţiei şi a transferului
 Elevii vor avea de completat o fişă de lucru, ca temă pentru acasă.

Nr. Cerinţe
crt.
1. Asociază termenii din cele două coloane:
Ambiguitate
Text informativ Realitate
Text literar Claritate
Ficţiune
2. Indică tipul de text informativ şi informaţia oferită de acesta:
«Da sau nu». Noul concurs de la Prima TV e prezentat de Virgil Ianţu şi e programat să înceapă
pe 5 septembrie. E vorba de un «game-show» după un format internaţional, care pune la bătaie
sume mari de bani. (TV-mania, nr.35 august 2005
3. Potriveşte ancorele la produsele care sunt vizate:
Maşini Noi spunem adevărul!
Ziar Se poate şi aşa: viteză şi confort!
Răcoritoare Mai dulce nu se poate!
Turism Iarnă în căldura verii!
Dulciuri Zile de vis!

Aprecieri şi recomandări
 Se emit aprecieri asupra modului cum a decurs activitatea şi se realizează notarea unor elevi pe
baza argumentaţiei necesare. Se fac recomandări pentru realizarea temei.
CERINŢE: precizaţi -tipul de text -informaţia prezentată -modul de prezentare
GRUPA 1
Miercuri, vine frigul în toată ţara, dar se va simţi mai tare în vest, centru şi nord.
Apar ploi locale cam peste tot. În Maramureş va fi lapovită, iar la munte apar
ninsorile.
Joi vom avea soare cu dinţi. Doar prin nord apar câţiva fulgi, însă, în
noaptea de joi spre vineri, se va înnora în toată ţara şi revin precipitaţiile.
Ziua de vineri aduce vreme urâtă, cu înnorări persistente şi temperaturi
modeste. Precipitaţiile apar către seară. În sud vor fi ploi, în rest, vor fi precipitaţii
mixte. La munte, ninsorile pot deveni abundente! Stirileprotv.ro
GRUPA 2
Craniul sau cutia craniană (din latină cranium; denumire populară: ţeastă, din
latinescul testa, cap) este o structură osoasă care conţine şi protejează encefalul.
Craniul uman este compus din opt oase care împreună formează o cavitate ovoidă
cu duritate variabilă şi cu o capacitate de circa 1.450 ml (la adulţi).
Partea interioară a craniului se numeşte endocraniu iar parte exterioară exocraniu.
Pe de altă parte, craniul poate fi segmetat pe verticală şi în acest caz se vorbeşte despre
craniul superior sau bolta craniană (în latină: calvaria) şi craniul inferior sau baza
craniului (lat: basis cranii). (w.w.w.Wikipedia.org, enciclopedia liberă)

GRUPA 3 Poiana Braşov, judeţul Braşov


Aşezare geografică
Staţiunea climaterică este situată la poalele Muntelui Postăvaru
(1.804 metri), la 13 km de Braşov şi 190 km de Bucureşti şi este plasată
la altitudinea de 1.030 metri.
Clima este montană, cu o temperatură medie anuală de 5 grade
Celsius (media temperaturii în iulie este de 14,5 grade, iar media
temperaturii în ianuarie este de -5 grade), iar precipitaţiile depăşesc 900
mm anual. Stratul de zăpadă durează cca 120 de zile pe an.
Atracţii
Staţiunea dispune de 12 pârtii de schi, cu grade diferite de dificultate, terenuri de sport, un lac,
un funicular, un teleferic, un skilift, piscine acoperite de înot, centre de fitness, saună, săli de
gimnastică medicală, discoteci, baruri şi restaurante etc. http://www.romturism.ro

GRUPA 4
OCAZIE! Vând urgent casă 3 camere în comuna Radovanu, jud-
Călăraşi (42Km de Bucureşti), construcţie nouă, finisată, planşeu
de beton, puţ cu apa în curte, electricitate, posibilitate de telefon
şi cablu, căpşunărie, pomi fructiferi, teren aferent casei de 3500
mp. Preţ 12.000 Euro. Tel: 0727.922.456 (după ora 20 00) sau
0740.060.664

GRUPA 5
Îndepărtează cutele cu uşurinţă, de la bumbac la in. Călcare
puternică cu Ionic DeepSteam. Echilibrul perfect între alunecare şi
întindere. Cablu mai lung, de 3 m, pentru autonomie maximă. Vârful unic de
eliberare a aburului vă oferă abur în zonele greu accesibile. Oprire automată
de siguranţă atunci când lăsaţi fierul nesupravegheat. Particulele de abur cu
50% mai mici pătrund mai adânc în cele mai dificile cute. Debit de abur
continuu, de până la 40 g/min, pentru o mai bună netezire a cutelor. Jet de abur de până la 170
g/min, pentru cele mai încăpăţânate cute.
GRUPA 1
„Toate organele care servesc la respiraţie formează
aparatul respirator. Acest aparat este alcătuit din: căile
respiratorii şi plămânii.
Căile respiratorii sunt alcătuite din: fosele nazale,
faringele, laringele şi traheea. La partea inferioară,
traheea se ramifică în două ramuri- bronhiile principale,
fiecare intrând în câte un plămân. Plămânii, în număr de
doi, sunt aşezaţi în cutia toracică” (Anatomia,
fiziologia şi igiena omului, manual pentru clasa a
VII-a)

Precizaţi : -tipul de text


-informaţia prezentată
-modul de prezentare.

GRUPA 2

"Nebuni de familie" la Tony Bulandra


Vineri, 12 Noiembrie 2010
Spectacolul începe de la ora 19:00. Preţul
biletului: 10 lei. Elevii şi studenţii beneficiază de
o reducere de 50%. Casa de bilete se va închide
la ora 18:45.
(w.w.w.presaonline.com)
Precizaţi : -tipul de text
-informaţia prezentată
-modul de prezentare.

GRUPA 3
ÎN ŢARĂ: Vremea va fi închisă, umedă şi mai rece decât în
mod normal la această dată. Vor cădea ploi mai frecvente
şi mai însemnate cantitativ în sudul şi în estul ţării, în
special în Subcarpaţi şi la munte, unde pot totaliza pe
alocuri peste 20 l/mp.
Vântul, moderat, va prezenta intensificări în sud-vestul
ţării.
Temperatura aerului, în creştere, va ajunge, la amiază, la valori în jur de 15
grade.

Precizaţi : -tipul de text -informaţia prezentată


-modul de prezentare
GRUPA 4 Reţetă de bază pentru clătite
Cantitate : 8 bucăţi
100 g de făină
un vârf de cuţit de sare
300 ml lapte
ulei vegetal, pentru prăjit
Preparare : 20-25 de minute Pregătire : 5 minute

1. Amestecaţi făina, sarea şi oul într-un castron. Treptat, încorporaţi laptele cu


telul, pentru a face un aluat omogen.
2. Încălziţi un pic de ulei într-o tigaie. Turnaţi destul aluat pentru a acoperi cu un
strat subţire fundul tigăii. Prăjiţi timp de 1-2 minute, până când apar bule
deasupra.
3. Răsuciţi sau întoarceţi clătita şi prăjiţi cealaltă parte până devine uşor maronie.
În acest moment, clătita este gata. Continuaţi la fel cu aluatul rămas.
Precizaţi : -tipul de text
-informaţia prezentată
-modul de prezentare

GRUPA 5
PORNIREA ŞI OPRIREA TELEVIZORULUI
Pornirea televizorului
Televizorul dvs. va porni în doi paşi :
1- apăsaţi butonul de reţea plasat în partea din faţă a
aparatului.
2- apăsaţi un buton numeric de pe telecomanda, astfel
încât să selectaţi numărul programului sau apăsaţi
butoanele
PROGRAM SUS şi JOS de pe telecomandă.
Oprirea televizorului
Apăsaţi butonul stand-by de pe telecomandă, iar LED-ul se va schimba din VERDE
în ROŞU.
Precizaţi : -tipul de text
-informaţia prezentată
-modul de prezentare

S-ar putea să vă placă și