Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect de lectie

Unitatea de invatamant:
Propunator:
Data:
Clasa: a VI-a
Aria curriculara: Limba si Comunicare
Disciplina: Limba engleza
Subiectul/tema/titlul: You shouldnt move it!
Tipul lectiei: Dobandire de cunostinte
Competentele specifice: Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului oral, dezvoltarea capacitatii de exprimare orala. (Programa scolara revizuita
pentru Limba Engleza, clasele a V-a a VII-a, Limba moderna 1)
Obiectiveleoperationale:
O1 Sa defineasca si sa recunoasca in exercitii cuvintele ce descriu parti ale corpului
O2 Sa foloseasca verbele will/wont si should/shouldnt corect in exercitii
Strategia didactica:
Metode didactice: conversatia, explicatia cu ajutorul imaginilor, exercitii
Mijloace didactice: tabla, manualul, culegere/auxiliar
Forme de organizare a clasei: colectiv-dirijat, individual-independent
Tipuri de invatare: Inteligibila, operatorie
Evaluare: orala
Bibliografie: Snapshot Elmentary - Book, Longman; Snapshot Elementary Booster, Longman
Forme de
Secventele Ob. Metode Mijloace Tipuri de
Timp Continutul organizare Evaluare Obs
lectiei op didactice didactice invatare
a clasei
Organizarea 2 Se face prezenta;
invatarii
Reactualizarea 5 Profesorul verifica tema; profesorul
cunostintelor scrie pe tabla un exercitiu asemanator
anterioare cu cele din tema, care va fi rezolvat de
cativa elevi la tabla, pentru verficarea
cunostintelor.
Enuntarea 2 Titlul: You shouldnt move it! Expunere Tabla Colectiv- dirijat
temei si a Obiectivele operationale: interogativa
obiectivelor O1 Sa defineasca si sa
operationale recunoasca in exercitii
cuvintele ce descriu parti ale
corpului
O2 Sa foloseasca verbele
will/wont si
should/shouldnt corect in
exercitii
Prezentarea 10 O1 Profesorul le scrie pe tabla eevilor Expunere Tabla; Colectiv-dirijat Inteligibila;
noului cuvintele ce definesc parti ale corpului interogativa; manual operatorie
continut alaturi de traducerea lor in limba exercitiu
romana (exercitiul 1, pag. 76, manual),
dupa care elevii vor trebui sa
recunoasca partile corpului in imagine
(exercitiul 1.a), pag. 76, manual), apoi
sa le grupeze pe categorii in functie de
zona corpului (exercitiul 1.b), pag. 76,
manual).
Elevii vor asculta o conversatie
(exercitiul 3, pag. 77, manual), iar apoi
vor raspunde oral la intrebarile de la
exercitiul 4, unde li se cere sa
recunoasca partile corpului mentionat
in conversatie in diferite contexte.
Prezentarea 9 O2 Profesorul scrie pe tabla si explica Expunere Tabla; Colectiv-dirijat Inteligibila
noului regulile de folosire a verbelor will si interogativa manual
continut should (tabelele de la pag. 78, 79,
manual), oferind exemple;
Conexiune 10 O2 Practicarea de noi cunostinte. Elevii Exercitiul Manual Individual- Operatorie
inversa vor rezolva exercitiul 11, pag. 79 din independent
manual, unde vor avea de formulat
propozitii cu noile verbe in functie de
imagini. Profesorul verifica oral
raspunsurile si ii corecteaza pe elevi.
Intensificarea 10 O2 Practicarea de noi cunostinte. Elevii Exercitiul Snapshopt Individual- Operatorie
retentiei vor folosi verbele will si should in Booster independent
propozitii in forma corecta, in (auxiliar)
exercitiile de la pag. 54, Snapshot -
Booster
Incheierea 2 Aprecieri finale; profesorul anunta ca Snapshot
activitatii tema ex. 1,2 de la pag. 53 si ex. 7,9 de Booster
la pag. 55 din Snapshot Booster. (auxiliar)

S-ar putea să vă placă și