Sunteți pe pagina 1din 26

PROIECT DIDACTIC

PENTRU INSPECTIA DE DEFINITIVAT

IANUARIE 2017

PROPUNĂTOR : VESPAN MĂDĂLINA- ANTOANETA


SCENARIUL ZILEI
TEMA ANUALĂ: CÂND, CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?
TEMĂ SĂPTĂMÂNALĂ INDEPENDENTĂ:" Vieţuitoarele pământului"
TEMA ZILEI: "Prieteni fără grai"
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
LOCUL DE DESFĂŞURARE : sala de grupa
GRUPA : mare
DURATA: 1 zi
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ:
" Bună dimineaţa, mici mei ursuleţi!"
 Salutul;
 Prezenţa;
 Calendarul naturii;
 Noutatea zilei;
 Mesajul zilei.
Rutine:
 "Fă-ţi curaj , fiindcă îndată / animalele se arată"
 "Sunt mic, dar curajos!"
Tranziţii:
"Bat din palme clap, clap"
"Sărim ca veveriţele,alergăm ca vulpile"-joc imitativ
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE ( ALA 1)
 BIBLIOTECĂ – „ Animale domestice şi sălbatice„-citire imagini de pe jetoane
 CONSTRUCŢII -"Căsuţe pentru animale"
 JOC DE MASĂ: "Puzzle cu animale sălbatice şi domestice"
ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE
 DOMENIUL ŞTIINŢA- ACTIVITĂŢI MATEMATICE
 "Numărul şi cifra 6"
 DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE-ACTIVITATE PRACTICĂ
"URSULEŢUL MARTINEL"-îmbinare, lipire
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE – relaxare și revenirea organismului la normal
 Jocuri și activități recreative
 “Ursul doarme"-joc cu text şi cânt
 “Iepuraşu-n iarbă” - joc distractiv
PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 26.01.2017
PROPUNATOR: Vespan Mădălina - Antoaneta
UNITATEA DE INVATAMANT: Grădiniţa Sascut-Sat
GRUPA: Mare
TEMA ANUALĂ: CÂND, CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?
TEMĂ SĂPTĂMÂNALĂ INDEPENDENTĂ:" Vieţuitoarele pământului"
TEMA ZILEI: "Prieteni fără grai"
MOD DE REALIZARE: Activitate integrată
CATEGORIA DE ACTIVITATE:Activităţi liber alese
TIPUL ACTIVITATII: de transmitere şi insuşire de noi cunoştinţe, precum şi de formare de
priceperi şi deprinderi.
1.SECTOR BIBLIOTECĂ
 TEMA – citirea imaginilor cu animale sălbatice şi formularea de propoziţii cu ajutorul
acestora
SUBIECT LUDIC : "Citim imagini cu animale sălbatice”
 OBIECTIV DE REFERINŢĂ:
Utilizarea şi îmbogăţirea vocabularului activ şi pasiv cu cuvinte şi expresii noi pe baza
experienţei personale.
 OBIECTIVE OPERAȚIONALE
 să identifice imagini cu animale sălbatice de la noi din ţară;
 să formuleze propoziţii corecte din punct de vedere gramatical;
 să răsfoiască şi să verbalizeze imaginile văzute.
 să comunice verbal cu partenerii de la masa de lucru;
 sã participe activ şi cu interes la activitate;

STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul
MATERIAL DIDACTIC: planşe cu imagini specifice temei, jetoane.
MODALITĂȚI DE DESFĂȘURARE: în grup
RESURSE:
UMANE: preşcolari de grupă mare
TEMPORALE: 15 minute
SPAŢIALE: sala de grupă
BIBLIOGRAFICE:
o Curiculum pentru invatamantul prescolar” (3-6/7 ani) M.E.C.T. 2008;
o Camelia Lazăr, Cornelia Marta, Elena Ilie, Gabriela Berbeceanu, Smaranda Maria
Ciofica, “Ziua bună începe de dimineaţă”.
2. SECTORUL CONSTRUCŢII:

 TEMA –aşezarea cuburilor in plan orizontal şi vertical, cu scopul realizării unor adăposturi
pentru animale.
SUBIECT LUDIC : "Construim adăposturi pentru animale"
 OBIECTIV DE REFERINȚĂ:
Formarea capacităţii de a transpune în joc realitatea înconjurătoare.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
- să-şi împartă echilibrat rolurile, comportându-se civilizat;
-să redea tema prin tehnica suprapunerii, îmbinării sau alăturării pieselor;
- să respecte regulile jocului;
- să se încadreze în timpul stabilit;
-să colaboreze cu grupul de copii in realizarea temei date;
- să participe afectiv la activitate, manifestandu-se liber creativ.
- să strângă materialele de construcţii la terminarea activităţii.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE:. conversaţia , explicaţia şi demonstraţia.
MATERIAL DIDACTIC: cuburi din trusa Arco
MODALITĂȚI DE DESFĂȘURARE : frontal
RESURSE:
UMANE: preşcolarii grupei mari
TEMPORALE: 15 minute
SPAŢIALE: sala de grupă
BIBLIOGRAFICE:
o Curiculum pentru invatamantul prescolar” (3-6/7 ani) M.E.C.T. 2008;
o Camelia Lazăr, Cornelia Marta, Elena Ilie, Gabriela Berbeceanu, Smaranda Maria
Ciofica, “Ziua bună începe de dimineaţă”.

3.SECTOR JOC DE MASĂ


 TEMA – reconstituire de imagini
 SUBIECT LUDIC : “: "Puzzle cu animale sălbatice de la noi din ţară"


OBIECTIV DE REFERINȚĂ:
Cultivarea sociabilităţii copiilor, a intereselor şi deprinderilor de cooperare
cu partenerii de joc, a intercomunicării libere şi civilizate între copii în
timpul jocului .
 OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
* să-şi dezvolte imaginaţia creatoare;
* să lucreze individual şi în colectiv, să-şi dezvolte spiritul de echipă:
* să reconstituie întregul din părţile componente;
* să selecteze imaginea care se potriveşte pentru a alcătui întregul;
* să alcătuiască propoziţii pe baza imaginilor obţinute;
* să-şi dezvolte spiritul de ordine.
STRATEGII DIDACTICE
METODE SI PROCEDEE:conversaţia , explicaţia
MATERIAL DIDACTIC: piese puzzle
MODALITĂȚI DE DESFĂȘURARE : pe grupuri mici cu elemente de individualizare.
RESURSE:
UMANE: preşcolarii grupei mari
TEMPORALE: 15 minute
SPAŢIALE: sala de grupă
BIBLIOGRAFICE:
o Curriculum pentru invatamantul prescolar” (3-6/7 ani) M.E.C.T. 2008;
Camelia Lazăr, Cornelia Marta, Elena Ilie, Gabriela Berbeceanu, Smaranda Maria
Ciofica, “Ziua bună începe de dimineaţă”

SCENARIU DIDACTIC ALA 1

Eveniment Strategii didactice Eval


didactic Conţinut Mijloace Forme uarea
Metode de înv. de
organiz
are

Activitatea zilei începe cu Conversaţ Calenda front Aprecieri


ADP întâlnirea de dimineaţă. ia rul ală verbale ale
Întâlnirea de Copiii sunt aşezaţi în explicaţia naturii; raspunsuri
dimineaţă semicerc pentru a putea jetoane, lor oferite
stabili fiecare un contact fotograf
vizual cu toţi membrii ii ale
grupei. copiilor
Salutul se realizează prin
intermediul unor versuri
rostite de
educatoare:”Dimineaţa a
sosit/Toţi copiii au venit/
Pe scăunele ne aşezăm/ Şi
frumos ne salutăm! Bună
dimineaţa dragi copilaşi!
Prezenţa se va realiza de
asemenea cu ajutorul unor
versuri: „ După ce ne-am
adunat/ Şi frumos ne-am
salutat/ Cu toţii ne-am
întâlnit/ Cine oare n-a
venit?”.
Calendarul naturii se va
realiza prin formula:”
Cum este vremea astăzi?/
În ce anotimp suntem?/
Cum este vremea afară?/
Cum ne-am îmbrăcat
noi?”
Împărtăşirea cu
ceilalţi:”Astăzi copii,
când am venit la grădiniţă
m-am întâlnit pe drum cu
doi oaspeţi surpriză care
m-au rugat să îi iau şi pe
ei cu mine să asiste la
activităţile noastre.

2. Captarea Se realizează prin intuirea Obser Interes


atenţiei materialelor; vaţia frontal ul
- se cere copiilor să pentru
observe şi să denumească fiecare
materialele aflate pe centru
măsuţe.
3. Anunţarea Voi anunţa copiii ca Conve Materia Interes
temei şi a vom desfăşura o rsaţia lele de frontal ul
obiectivelor activitate interesantă explicaţia la copiilo
folosind materialele de centre : r
la centre. Jetoane cu pentru
Voi anunţa temele pentru imagini, materi
fiecare centru . Cuburi, alele
puzzle descop
erite la
centre

4.Dirijarea La sectorul ,,Bibliotecă”,


învăţării şi cu materialul distribuit, Explicaţia Jetoane cu Pe grupe
obţinerea copii vor citi imagini cu imagini, Probǎ
performanţei animale sălbatice de la noi Cuburi, practică:
din ţară şi vor alcătui puzzle -realizarea
propoziţii. adaposturi
La sectorul ,,Construcţii” lor pentru
,,Adăposturi pentru animale
animale”-copiii vor fi
îndrumaţi sǎ realizeze Observaţi
adăposturi pentru animale a Probă
din cuburi. practică:
La sectorul ,,Joc de asamblare
masă”,cu materialele puse a
la dispoziție preșcolarii imaginilor
vor asambla din piesele .
de puzzle imagini cu Probǎ
animale sălbatice de la noi practicǎ
din ţară; -citirea
imaginilor
Copiii vor fi îndrumaţi de
educatoare în legătură cu Explicaţia
centrul de interes la care
doresc să-şi desfăşoare Demonstr
activitatea/să lucreze. aţia
Explicarea şi Exerciţiul
demonstrarea modului
de lucru-pentru fiecare
sector de activitate.
Exerciţii de încǎlzire a
muschilor mici ai mâinii:
-spǎlǎm mânuţele;
-închidem şi deschidem
pumnii;
-cântǎm la pian;
-morişca înainte/înapoi.
Voi da semnalul de
începere a lucrului. Le voi
atrage atenţia cǎ trebuie sǎ
termine lucrǎrile la timp.
În timp ce copiii lucreazǎ,
voi oferi explicaţii
suplimentare, şi voi
interveni acolo unde este
necesar.
Dacǎ este cazul voi
corecta greşelile .Voi
urmǎri mânuirea corectǎ a
instrumentelor de lucru şi
a materialelor puse la
dispoziţie; poziţia corectǎ
a corpului şi de asemenea
respectarea temei şi
finalizarea ei.
Se face turul galeriei, Turul Front
5.Feedback iar lucrările deja galerie al Orală
expuse vor fi individual
prezentate de grupul
de copii căruia le
aparţin. Aceştia vor
denumi tema şi tehnica
de lucru utilizată,
explicând întregii
grupe ce au realizat.

6. Evaluare Va fi realizată la Evaluarea


sfârşitul activităţii, cu formativ
toată grupa de copii, frontal continuǎ
pentru fiecare sector.
7.RETENTI Copiii vor fi apreciaţi
E SI pentru modul în care
TRANSFER s-au comportat în
cadrul activităţii, dar şi
pentru respectarea
regulilor din cadrul
fiecărui sector.

Copiii vor reveni pe


scaunele in semicerc ,
vom face tranzitia
pentru activitatea
urmatoare.
TRANZIŢIE: Copiii vor interpreta cântecul "Câte unul pe cărare"
PROIECT DIDACTIC

DATA 26.01.2017

GRĂDINIȚA: Sascut – Sat


GRUPA: MARE
PROPUNĂTOR: Vespan P. Mădălina – Antoaneta
TEMA ANUALĂ: “CÂND, CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?
TEMĂ SĂPTĂMÂNALĂ INDEPENDENTĂ:" Vieţuitoarele pământului"
TEMA ZILEI: "Prieteni fără grai"
DOMENIUL EXPERENŢIAL ŞTIINŢE
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate matematică
CAPITOL: Numere naturale
TEMA : ,,Numărul 6. Numeraţia în limitele 1-6”
TIPUL DE ACTIVITATE:Mixtă
MIJLOC DE REALIZARE: exerciţii cu material individual
FORMA DE DESFĂŞURARE: frontală cu secvenţe de individualizare
RESURSE UMANE: 15 preşcolari din grupa mare de vârste cuprinse între 5-6 ani
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
Formarea conceptului de număr natural concretizată în:
 înţelegerea de către copii a numărului ca proprietate a mulţimilor cu acelaşi număr de
elemente;
 înţelegerea locului fiecărui număr în şirul numerelor naturale de la 1- 6(aspectul ordinal
al numărului);
 înţelegerea semnificaţiei reale a relaţiei de ordine pe mulţimea numerelor naturale şi a
denumirii corespunzătoare(mai mare, mai mic);
 cunoaşterea cifrelor corespunzătoare;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
COGNITIVE:
a) De evaluare a numărului 5
 să numere conştient, fără suport intuitiv, în şir crescător şi descrescător în limitele
1-5;
 să raporteze numărul la cantitate şi să asocieze cifra corespunzătoare;
 să stabilească locul fiecărui număr în şirul numerelor naturale folosind aspectul
ordinal al numărului;
 să analizeze relaţia de ordine conştientizând procesul de creştere cu o unitate a
numerelor naturale;
 să găsească soluţii de descompunere a numărului 5.
b)De însuşire a numărului 6:
 să analizeze relaţia de echipotenţă dintre mulţimi prin conştientizarea
fenomenului de conservare a cantităţii, necesar definirii numărului;
 să deducă pe baza achiziţiilor dobândite tehnica de formare a numărului 6,
cifra corespunzătoare şi integrarea lui în şirul numeric;
 să motiveze acţiunile şi rezultatele obţinute utilizând termenii matematici
adecvaţi;
 să utilizeze informaţia matematică în jocurile şi activităţile cotidiene;
c) Psiho-motorii:
 să se orienteze în spaţiul bidimensional percepând corect poziţiile
spaţiale, relaţiile dintre mulţimi, direcţia , distanţa, ordinea.
STRATEGIA DIDACTICĂ: Mixtă - inductivă, deductivă ,
logică
Material didactic: panou , jetoane cu animale sălbatice, jetoane cu cifre, planşă cu cifra
6, fişe de lucru, flanelograf, creioane

Durata activităţii : 25- 30 de minute


Material bibliografic
 Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii, 2008
 Constantin Petrovici, Mihaela Neagu - ,,Elemente de didactica matematicii în gradinita si
invatamantul primar”, Editura PIM, Iasi, 2006;
 Florescu P.,Proiecte didactice, Editura Excelsior , Timişoara.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Eveniment Conţinut Strategii didactice Evaluar


didactic Mijloace Forme ea
Metode de înv. de
organiza
re

1. Momentul Asigurarea condiţiilor pentru


organzatoric desfasurarea activităţilor,
pregătirea sălii de grupă şi a
materialului didactic necesar
desfăşurării activităţii.
2. Captarea Se va face prin prezentarea frontal Observare
atenţiei copiilor a ursului Martinel Conversaţia Ursul a
care a adus cu el o scrisoare explicaţia Martinel comporta
şi materialele necesare Coşuleţ mentului
desfăşurării activităţii. Jetoane cu copiilor
Deschid scrisoarea de la animale
Martinel care îi roagă pe salbatice
copii să-l ajute să înveţe fise
numărul 6, să formeze
mulţimi şi sa numere corect
animalele din pădure.

3. Anunţarea Se prezintă tema activităţii , conversa frontal


temei şi a se anunţă scopul acesteia, ţia
obiectivele cognitive şi se explicaţi
obiectivelor motivează pozitiv selectarea a
acestora
4.Reactualiz Se va solicita: conversa
area O1 - numărarea fără suport ţia de frontal observarea
intuitiv în şir crescător şi verificar
selectivă a comporta
descrescător în limitele 1-5; e şi
cunoştinţelo -pentru performanţă se va consolid mentului
r dobândite solicita şi numărarea din 2 în are
nonverbal
2; exerciţiul
O2- raportarea numărului şi a individual al
cifrei la cantitate şi invers; conversaţia
copiilor
O4- determinarea prin de verificare
comparaţie a vecinilor exercişiul
numerelor în cadrul şirului individual
numeric 1- 5 cu o diferenţă
de 1,2 elemente;
O5- determinarea locului
fiecărui număr în şirul
numeric utilizând numeralul
ordinal;
O6- găsirea de soluţii de
compunere şi descompunere
a numărului 5;
-Caracterizarea orală a 2 - 3
numere naturale din şirul 1-5;
Se formează o mulţime de
elemente corespunzătoare
ultimului număr învăţat 5;
-Se asociază cifra
corespunzătoare;
-Se formează alături o
mulţime echipotentă;
-În baza achiziţiilor cognitive
anterioare se solicită
enunţarea tehnicii de formare
a numărului nou 6;
Prezentarea Se adaugă un element la a Frontal
noului doua mulţime,se compară Verificare
mulţimile şi se stabileşte Coşuleţe Individual a prin
conţinui
relaţia de ordine(mai mult, Jetoane cu acţiune
mai puţin,apoi relaţia de vulpi, Modul de
echipotenţă prin adăugarea iepuraşi, însuşire a
Drijarea unui element şi la prima Urşi, grupării
învăţării mulţime. Căprioare,
-Se formează încă o mulţime veveriţe
cu 6 elemente aşezate în altă flanelograf
poziţie decât cea iniţială. Se ul
stabileşte relaţia de
echipotenţă.
Se va face generalizarea
necesară stabilirii conservării,
cantităţii indiferent de felul
obiectelor, mărimea şi Problematiz
aşezarea spaţială a area
elementelor mulţimii. exerciţiul
-Se precizează cifra
corespunzătoare numărului 6.
-Se încadrează numărul 6 în
şirul numeric.

Jetoane
frontal

Obţinerea
Se realizează cu copiii mai
multe exerciţii de constituire Conversaţia Evaluarea
performanţei Exerciţiul Jetoane cu individual
a cât mai multe mulţimi cu 6 Frontal
elemente. explicaţia borcane de ă acţională
individual
Se numără şi se ataşează cifra miere şi
6. stupi ;
Copiii vor lucra individual la Jetoane cu
masă sarcinile primite. găini şi
Exemplu: cuibare cu
Aşază atâtea borcane cu oua, coteţe
miere câţi urşi sunt desenaţi
pe jetonul arătat de mine (5).
Aşază o mulţime(stupii) care
să aibă cu un obiect mai mult
decât prima mulţime.
Se descoperă că această
mulţime are 6 elemente , se
numără şi se aşază cifra.
Aşază atâtea găini câte
cuibare cu ouă sunt desenate
pe jetonul arătat de mine(5).
Aşază o mulţime ( coteţele )
care să aibă cu un obiect mai
mult decât prima mulţime.

Feedback
-Se va interveni pentru
reglarea greşelilor copiilor; Convers
-Se va verifica încadrarea în aţia frontal
ritmul de lucru; explicaţia
-Se va solicita de fiecare dată
verbalizarea acţiunilor în
terminologie matematică
adecvată;
-Se va pune accentul pe
autocontrol şi autoreglare.

Evaluare Copiii vor lucra pe fişe Exerciţi Fişe de Evaluare


individuale vor avea de ul lucru individual individual
format mulţimi de elemente, conversaţia ă
vor scrie numărul explicaţi
corespunzător fiecărei a
mulţimi,vor colora mulţimea
cu 6 elemente, vor recunoaşte
numărul 6 dintr-o mulţime de
numere date, vor trasa
numărul 6 .
RETENTIE Pentru realizarea acestei jocul frontal
SI etape voi împărţi copii în
TRANSFER funcţie de dorinţa fiecăruia la
următoarele centre:
Joc de rol unde "aşezăm masa
pentru 6 persoane";
Artă "desenăm 6 copăcei"; conversa
Construcţii: "construim 6 ţia
gărduleţe."
Se fac aprecieri asupra
modului în care au răspuns
preşcolarii şi au lucrat în
timpul activităţii.
Preşcolarii se vor aşeza pe
scăunele în semicerc şi se vor
pregăti de masă.
TRANZIŢIE: "Să ai mâinile curate bine-i pentru sănătate

De pe mâini te-ai murdărit la ghiuvetă am pornit

Rândul iute îl formăm , pe mânuţe să ne spălăm!"

( Ne pregătim de masă)
PROIECT DIDACTIC
DATA 26.01.2017
GRĂDINIȚA: Sascut – Sat
GRUPA: MARE
PROPUNĂTOR: Vespan P. Mădălina – Antoaneta
TEMA ANUALĂ: “CÂND, CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?
TEMĂ SĂPTĂMÂNALĂ INDEPENDENTĂ:" Vieţuitoarele pământului"
TEMA ZILEI: "Prieteni fără grai"
DOMENIUL EXPERENŢIAL OM ŞI SOCIETATE
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate practică
TIPUL DE ACTIVITATE : formare de priceperi şi deprinderi
SUBIECTUL LUDIC: "Ursuleţul martinel"
MIJLOC DE REALIZARE: Exerciţiul- îmbinare prin lipire
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Consolidarea deprinderilor de lipire într-o anumită ordine a
elementelor compoziţionale necesare redării temei.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1– să denumească materialele folosite în elaborarea temei;
O2 – să respecte etapele şi tehnica de lipire;
O3 – să lucreze cu ambele mâini pentru a duce la bun sfârşit plasarea elementelor;
O4 – să respecte principiile armoniei şi echilibrului între elementele compoziţionale;
O5 – să realizeze dimensiunea estetică a compoziţiei aplicative şi păstrarea acurateţei
lucrării.
O6– să aprecieze critic propria lucrare în raport cu modelul.
O7– să aibă o poziţie corectă pe scăunele;
O8– să participe cu interes şi plăcere la activitate.
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, observaţia, demonstraţia,
expunerea;
MIJLOACE: planşă model, lipici, foarfece, coşuleţe, siluetă de ursuleţ de decupat,
şerveţele umede, recompense;
FORMA DE ORGANIZARE: frontal şi individual;
RESURSE:
Umane: 15 preşcolari
TEMPORALE: 30-35 DE MINUTE
MODALITĂŢI DE EVALUARE: aprecieri verbale, observarea curentă, analiza
produselor activităţii
BIBLIOGRAFIE:
1) Curriculum pentru învăţământul preşcolar 3-6/7 ani , 2008;
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
ETAPELE Conţinut STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE
ACTIVITĂŢI
I
METODE MIJLOAC FORME
E DE
ORGANI
ZARE
1. Moment Se asigură condiţiile
organizatoric optime pentru buna
desfăşurare a
activităţii:
-aerisirea sălii de
grupă;
-aranjarea
mobilierului;
-pregătirea
materialului de
lucru.
2.Captarea Se va realiza prin Observaţia iepuraşul frontal Observarea
atenţiei surpriza . conversaţia plicul comportament
Iepuraşul venit în ghicitoarea ului copiilor
vizită care ne aduce
o ghicitoare pe care
ne roagă să o
rezolvăm:
"Umblă moşul prin
pădure după fragi şi
după mure.Ghici ce-
i?"

3.Anunţarea Astfel captată explicaţia frontal Observarea


temei atenţia le voi spune comportame
copiilor că astăzi vor ntului
trebui să realizeze copiilor
un tablou cu
ursuleţul Martinel.
Cer copiilor
4.Prezentare Cer copiilor să Explicaţia foarfec, Observarea
a noului privească şi să conversaţia lipici ,fişă comportame
denumească cu silueta ntului
conţinut
materialele ursuleţului copiilor
pregătite. demonstraţi Martinel
Pentru a realiza a castronaşe
această temă va borcane cu
trebui să lipiţi părţile miere,
componente ale foaie albă
ursuleţului prin cartonată
îmbinare.
Le spun că la
sfârşitul activităţii
vom realiza o
expoziţie cu
lucrările.
Se va prezenta
lucrarea model şi se
va explica ,
demonstra copiilor
etapele de lucru.
Pentru a realiza
ursuleţul vom
proceda astfel:
-mai întâi vom
decupa părţile
componente de pe
fişa pregăţită;
-vom trece mai apoi
la asamblarea
ursuleţului pe hârtia
albă , suport pentru
a realiza tabloul;
-după ce vom
asambla părţile
componente vom
lipi pe marginea
tabloului borcănaşe
cu miere.
4.Dirijarea După ce le-am Demonstraţ foarfec, frontal Observarea
învăţării explicat şi ia lipici ,fişă curentă a
demonstrat modul explicaţia cu silueta educatoarei
de realizare a ursuleţului
ursuleţului, voi Martinel
solicita copiilor să-şi castronaşe
reamintească care borcane cu
sunt etapele de lucru miere,
şi voi ruga un copil foaie albă
să le verbalizeze. cartonată
Înainte de începerea
lucrului voi face
câteva exerciţii
pentru încălzirea
muşchilor mici ai
mâinilor: "cântăm la
pian, morişca ,
mişcăm degeţelele".
Voi da startul pentru
realizarea lucrărilor ,
le voi atrage atenţia
copiilor să aşeze în
mod corespunzător
părţile componente
ale corpului
ursuleţului.
Voi urmări
realizarea lucrărilor
şi voi interveni
atunci când va fi
cazul.
5.Obţinerea Realizarea de către Munca Frontal Observarea
performanţe copii a lucrărilor independen individual curentă a
respectând etapele tă educatoarei
i
de lucru .
6.Asigurare Se va realiza prin conversaţia Lucrările frontal
a feedback- adresarea de copiilor
întrebări copiilor:
ului
"Ce lucrare am
realizat astăzi?"
7.Evaluarea Se va realiza o mini conversaţia recompens Frontal Analiza
expozişie cu e individual produselor
lucrările copiilor ce activităţii
vor fi analizate de
către educatoare dar
şi de ei.
La finalul activităţii
vor primi aprecieri
verbale şi
recompense.
8.Retenţie şi Preşcolarii se aşază
transfer pe scăunele în
semicerc şi ne
pregătim pentru
activitatea
următoare.
TRANZIŢIE:"Lucrul noi l-am terminat
Lucrări frumoase am realizat

Şi acum să ne jucăm , să cântăm, să ne distrăm"


PROIECT DIDACTIC

DATA 26.01.2017
GRĂDINIȚA: Sascut – Sat
GRUPA: MARE
PROPUNĂTOR: Vespan P. Mădălina – Antoaneta
TEMA ANUALĂ: “CÂND, CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?
TEMĂ SĂPTĂMÂNALĂ INDEPENDENTĂ:" Vieţuitoarele pământului"
TEMA ZILEI: "Prieteni fără grai"
CATEGORIA DE ACTIVITATE: ALA II
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare
FORMA DE REALIZARE: Joc cu text şi cânt
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
Formarea deprinderilor de coordonare psiho-motrică;
Educarea şi cultivarea interesului pentru joc şi mişcare;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- să respecte regulile jocului;
- să răspundă atunci când sunt solicitaţi;
- să participe cu interes la jocuri , păstrând ordinea şi disciplina;
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul
MATERILA DIDACTIC: un scăunel, o mască în formă de ursuleţ
LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de grupă
BIBLIOGRAFIE :
Antologie de jocuri pentru învăţământul preşcolar
Nr Etapele Conţinutul Strategii didactice Evaluare
crt activităţii instructiv-
educativ
Metode Procedee Forme de
organizare
1. Moment Pregătirea
organizatoric materialelor
pentru
activitate;
Introducerea
copiilor în
ordine în sala
de grupă
2. Captarea Dragi copiii Conversaţia Masca de frontal
atenţiei am o supriză explicaţia ursuleţ
pentru voi de
la Zâna
Pădurii- o
mască de
ursuleţ pe care
o vom folosi la
jocul nostru de
astăzi.
3. Anunţarea Jocul se explicaţia Masca de frontal
temei şi a numeşte ursuleţ
obiectivelor "Ursul
doarme" un joc
pe care noi l-
am mai jucat.
Regulile
jocului:
- să
interpreteze
corect textul
jocului;
- să mimeze
mişcările
sugerate de
joc;
- să participe
alături de
ceilalţi copii la
joc în cadrul
grupului.
Sarcina
jocului:
- copiii
formează un
cerc ţinându-se
de maini;
-în mijloc, pe
un scăunel se
va aşeza un
copil care va fi
ursul şi va
purta pe cap o
mască de urs ;
-ceilalţi copii
se vor roti în
jurul lui şi vor
cânta;
-după ce
termină de
cântat , un
copil
desemnatde
educatoare va
striga la cel
aşezat pe
scaun
"ursuleţule!"iar
el trebuie să
ghicească cine
l-a strigat.
-copilul
desemnat de
educatoare să
strige la
ursuleţ se duce
în locul
acestuia.

4. Dirijarea Ne prindem de Conversaţia Masca de frontal Respectarea


învăţării mâini şi facem Explicaţia urs regulilor
un cerc mare. demonstraţia jocului
În mijloc vom
aşeza un
scăunel pentru
copilul care va
fi ursuleţul şi
care va purta
masca .
Ceilalţi copii Învăţarea
se rotesc , prin
ţinându-se de descoperire
mâini în jurul Exerciţiul
scăunelului jocul
cântând :
"Ursul doarme
şi visează că
papucii lui
dansează
Ce să-i dăm
noi de
mâncare?
Lapte dulce
sau cafea ?
Să ghicească
pe cineva!"
Este numit un
copil de către
educatoare să
strige
"ursuleţule!"iar
copilul de pe
scăunel trebuie
să ghicească
cine la strigat.
Jocul se repetă
până când toţi
copiii vor trece
pe scăunel.
5. Asigurarea Ce -am făcut conversaţia frontal
retenţiei şi a noi astăzi la
transferului activitatea
recreativă?
Fac aprecieri
individuale şi
colective
asupra
modului în
care copiii au
participat la
activitate.
Ne pregătim
de următorul
joc.
PROIECT DIDACTIC

DATA 26.01.2017
GRĂDINIȚA: Sascut – Sat
GRUPA: MARE
PROPUNĂTOR: Vespan P. Mădălina – Antoaneta
TEMA ANUALĂ: “CÂND, CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?
TEMĂ SĂPTĂMÂNALĂ INDEPENDENTĂ:" Vieţuitoarele pământului"
TEMA ZILEI: "Prieteni fără grai"
CATEGORIA DE ACTIVITATE: ALA II
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare
FORMA DE REALIZARE: Joc cu text şi cânt
SUBIECT LUDIC: "Iepuraşu-n iarbă"
OBIECTIV DE REFERINŢĂ:
Educarea capacităţii de coordonare psiho-motrică în interpretarea jocului cu text şi cânt;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 să execute mişcările sugerate de jocurile cu text şi cânt;
 să respecte regulile jocului
STRATEGII DIDACTICE
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul;
MATERIAL DIDACTIC: masca de iepuraş
FORMA DE ORGANIZARE : frontal, individual
Desfăşurarea jocului:

Copiii fac un cerc în interiorul căruia va sta Iepuraşul , un copil este ales printr-o numărătoare
veselă.

Copiii se vor învârti în jurul lui rostind următoarele versuri:

" Iepuraşu-n iarbă

Doarme şi visează

Poate că s-a îmbolnăvit

De aceea n-a sărit

Iepuraş , coconaş ,

Joacă-te cu mine

Ca să-ti fie bine!

După ce copiii au terminat de rostit versurile , Iepuraşul va trebui să imite săritura iepuraşului şi
să aleagă alt copil care să-i ia locul.
ANEXE

FIŞĂ DE LUCRU NUMĂRUL ŞI CIFRA 6

S-ar putea să vă placă și