Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE LECŢIE

Data:
Clasa:a IV-a
Aria curriculară: Om şi societate
Disciplina:Geografie
Subiectul: Terra – planeta oamenilor
Tipul lecţiei: mixtă
SCOPUL: formarea priceperii de a observa, identifica şi descrie caracteristicile geografice ale planetei din diferite surse de informare
COMPETENȚE GENERALE:
1. Prezentarea realităţii observabile, cu ajutorul terminologiei generale şi specifice
2. Utilizarea elementelor semnificative din matematică, ştiinţele naturii şi disciplinele sociale, în înţelegerea realităţii înconjurătoare
4. Dezvoltarea interesului pentru cunoaşterea orizontului local, a ţării şi a lumii contemporane
COMPETENȚE SPECIFICE

1.1. Identificarea unor termeni geografici în texte/contexte/situații de învățare diferite


1.2. Precizarea, în cuvinte proprii, a sensului termenilor geografici de bază
2.2. Aplicarea unor elemente și cunoștințe dobândite la alte discipline (științe ale naturii, istorie, științe sociale) în descrierea și
explicarea realității înconjurătoare
2.3. Identificarea unor fenomene și procese cu caracter geografic din mediul înconjurător al orizontului local, al regiunii, țării și
continentului
4.1. Dezvoltarea curiozității de cunoaștere a elementelor geografice caracteristice orizontului local, țării și lumii contemporane
4.2. Dobândirea interesului pentru înțelegerea rolului mediului înconjurător pentru viața și activitatea societății

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Pe parcursul şi la sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili:
Cognitive
OC1 – să descrie, folosind termeni geografici, noţiunile specifice temei;
OC2 – să identifice caracteristici ale planetei în urma observării dirijate;
OC3 – să realizeze asociaţii simple între faptele şi fenomenele geografice observate;
OC4 – să descopere relaţii între elemente ale mediului înconjurător şi activităţile omului.
Motrice
Elevii vor deveni capabili:
OM1 – să-şi dirijeze efortul oculo-motor către centrul de interes sugerat de învăţător;
OM2 – să-şi coordoneze mişcările în conformitate cu cerinţele lecţiei;
OM3 – să-şi reprime tendinţa de a efectua mişcări inutile în timpul activităţii didactice.
Afective
Elevii:
OA1 – vor manifesta interes şi curiozitate pentru cunoaşterea spaţiului terestru;
OA2 – vor trăi satisfacţia reuşitei în activitatea desfăşurată.

RESURSE
Bibliografice:
1. ştiinţifice
• revista Terra Magazin, Editura „CD Press“, 2008-2010;
• Atlas geografic general, Editura „All Educational“, Bucureşti, 2006;
2. oficiale
• Curriculum Naţional. Programe şcolare pentru învăţământul primar, Bucureşti, 2005;
3. pedagogice
• Didactica, manual pentru clasa a X-a, Editura Didactică şi Pedagogică, 1990;
4. metodico-didactice
• Octavian Mândruţ, Gabriela Apostol, Curriculum şcolar. Geografie, clasele IV-X. Ghid metodologic, Editura „Corint“, 1998.
B. Metodologice:
 metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, observarea dirijată, demonstraţia, exerciţiul, expunerea, jocul didactic
„Ştiu, vreau să ştiu, am învăţat“.
 forme de organizare: frontală, individuală, pe echipe;
 mijloace de învăţământ: prezentări ppt – Universul, Terra, planeta oamenilor, videoproiector, manual, fişe de lucru,
flip-chart.
C. Temporale: 50 de minute.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

STRATEGII DIDACTICE
Metode şi Mijloace Forme de
MOMENTELE EVENIMENTE DIDACTICE EVALUARE
procedee didactice organizare
LECŢIEI
1. CAPTAREA Supun atenţiei elevilor o prezentare ppt a
ATENŢIEI Sistemului Solar. expunerea frontal
observarea
sistematică
2. ENUNŢAREA Comunic în limbaj accesibil obiectivele
TEMEI ŞI A urmărite şi conţinutul învăţării, precizând că conversaţia frontal observarea
OBIECTIVELOR performanţele sunt posibile numai prin sistematică
observarea atentă a informaţiilor comunicate.
3. ACTUALIZAREA Solicit elevilor completarea în perechi a conversaţia fişă de lucru în perechi verificare
CUNOŞTINŢELOR fişei „Ştiu, vreau să ştiu, am învăţat”, la orală
rubricile „Ştiu“ şi „Vreau să ştiu“. jocul didactic flip-chart frontal
Fiecare pereche prezintă ceea ce a scris
şi se va completa şi fişa-tabel de pe flip-chart.

4. PREZENTAREA Prezint elevilor un material ppt despre


CONŢINUTULUI Terra. Solicit, prin întrebări ajutătoare,
NOII ÎNVĂŢĂRI relatarea celor observate despre planeta
Pământ.

5. DIRIJAREA Prin sondaj, elevii vor citi slide-urile observaţia


ÎNVĂŢĂRII ppt despre Terra proiectate cu ajutorul glob geografic frontal verificare
videoproiectorului. Se vor purta discuţii pe conversaţia orală
baza celor observate şi se va completa videoproiector
rubrica „Am învăţat“ a fişei-tabel.
Insist asupra folosirii unei terminologii
corecte, adecvate temei.
6. OBŢINEREA Prezint un material despre poluarea conversaţia
PERFORMANŢELOR Terrei. euristică frontal
Pe un panou, pe care sunt fixate imagini videoproiector
cu globul pământesc înconjurat de copii, problemati- observarea
solicit notarea în jurul acestuia, pe forme de zarea sistematică
palme şi tălpi, mesaje de ocrotire a mediului flip-chart
exerciţiul

adresate oamenilor de către copii. În


formularea mesajelor le cer să evite folosirea
negaţiei „nu“.
7. FEEDBACKUL Indic elevilor rezolvarea sarcinilor de pe
fişa de evaluare. analiza fişe de
Apreciez verbal modul în care s-au exerciţiul evaluare individual verificare
implicat în desfăşurarea activităţii. orală
conversaţia
euristică
conversaţia
8.RETENŢIA ŞI Recomand vizionarea unui material care
TRANSFERUL prezintă frumuseţile naturii, diversitatea
speciilor de plante, păsări şi animale de pe conversţia videoproiector frontal observarea
pământ, conştientizând astfel necesitatea sistematică
protejării acestora. expunerea
Prezint sub formă de curiozităţi „Ştiaţi fişa
că...” cele mai importante aspecte ale lecţiei. Curiozităţi
Ca temă, recomand redactarea unei despre Terra
compuneri despre frumuseţile planetei
noastre.
FIŞĂ DE EVALUARE

I. Completează spaţiile lacunare:

Planeta noastră se numeşte ____________ sau _________________ .


Pământul are forma _______________________________________ .
Soarele furnizează Terrei ___________________ şi _____________ .
Pământul efectuează o rotaţie completă în jurul axei sale într-un interval de _______ .
.

II. Notează cu Adevărat (A) sau Fals (F) propoziţiile următoare:

Aproape trei sferturi din suprafaţa Pământului este acoperită cu uscat. .....
Ea are propria căldură şi lumină. .....
Cele mai friguroase zone sunt la poli. .....
O rotaţie completă a Pământului în jurul Soarelui durează 365-366 de zile. .....
Rotirea Pământului în jurul propriei axe determină formarea zilelor şi nopţilor. .....

III. Alege varianta corectă:

1. Terra este:
a. o stea; b. o planetă; c. un continent.
2. Pe Pământ există viaţă datorită:
a. poziţiei acestuia faţă de Soare; b. rotaţiei în jurul axei sale; c. formei ovale.

3. Linia imaginară care împarte planeta noastră în două emisfere se numeşte:


a. Pol; b. Ecuator; c. Axă.
4. În interiorul planetei noastre se află:
a. roci şi metale; b. apă şi sol; c. apă şi metale.
5. Deşertul este:
a. o zonă foarte călduroasă cu ploi foarte puţine;b. o zonă călduroasă cu ploi zilnice;
c. o zonă în care sunt păduri dese.

S-ar putea să vă placă și