Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

CLASA: a IV-a
DISCIPLINA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Geografie
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Elemente de geografie a orizontului local și apropiat
SUBIECTUL LECȚIEI: Planul clasei
TIPUL LECȚIEI: Transmitere de noi cunoștințe

COMPETENȚE SPECIFICE:

1.1. Identificarea unor termeni geografici în texte/contexte/situații de învățare diferite


1.2. Precizarea, în cuvinte proprii, a sensului termenilor geografici de bază
2.1. Aplicarea unor elemente și operații matematice minime în înțelegerea unor situații reale observate

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1- să explice termenii geografici desprinși din manual;

O2- să identifice regulile reprezentarii planului clasei;


O3- - să identifice simbolurile specifice pentru realizarea planului clasei;

O4- să realizeze planul clasei.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

METODE SI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exercitiul, observarea

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:imagini,scheme,instrumente de măsură adecvate(riglă, ruletă, compas),manual,fișe de lucru

TIPURI DE ACTIVITATE: individuală, frontală

BIBLIOGRAFIE:

 Programa școlară pentru disciplina ,,Geografie”, clasa a IV-a


 Manual clasa a IV a, semestrul I, editura “ARTHUR”

TIMP: 45 min
STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE LECŢIEI METODE ŞI MIJLOACE DE TIPURI DE
ACTIVITATEA PROPUNĂTORULUI ACTIVITATEA PROCEDEE ÎNVĂŢĂMÂNT ACTIVITATE
ELEVILOR
1.MOMENT Mă voi asigura de conditiile optime pentru
ORGANIZATORIC buna desfășurare a lecției de geografie.

2.VERIFICAREA Cer elevilor să răspundă la următoarele Elevii răspund oral la Conversatia frontală
CUNOŞTINTELOR întrebări: întrebări.
ANTERIOARE -Cum s-a numit lecția pe care ati facut-o -Lecția pe care am facut-
data trecută ? o data trecută s-a numit
“Orientarea și distanțele
in orizontul apropiat“

-„a (te) orienta” (a şti


-Ce înseamnă a te orienta? încotro să te îndrepţi
pentru a ajunge într-un
anumit loc;sau a stabili
direcția până la o
- Ce miljoace de orientare cunoașteți voi? destinație dorită
- Busola,GPS,harta
-Ce reprezintă cartierul?
-Cartierul reprezintă o
parte dintr-un oraş;
-Ce cuprinde cartierul? localitate.
-Cartierul curprinde mai
Ne putem orienta în functie de poziţia multe străzi,case,blocuri
noastră faţă de anumite sau clădiri în care
elemente(obiecte,clădiri,străzi) folosind oamenii muncesc.
direcţiile: .
-stânga;
-dreapta;
-înainte(în faţă);
-înapoi(în spate).

-Cu ce putem măsura distanțele dintre


elemente? -riglă, metru, ruletă

3.CAPTAREA Le arat elevilor o riglă și o ruletă Elevii răspund la Observarea riglă frontală
ATENŢIEI -Știți cu ce ne ajută aceste obiecte? întrebari: ruletă
Aceste lucruri ne ajută ilustraţii
să măsurăm distanțele.

4.ANUNŢAREA Anunţ elevii care este titlul lecției,și anume


TEMEI ŞI A „Planul clasei”
OBIECTIVELOR Notez data si titlul pe tablă Elevii notează pe caiete
titlul si data.

5.DESFĂȘURAREA Scriu pe tablă titlul „Planul clasei” şi le cer Scriu titlul în caiete și Exercitiul manual frontală
LECȚIEI elevilor să deschidă caietul, să scrie titlul și citesc din carte conversaţia
să deschidă manualul.
Pentru început le voi explica ce reprezinta
planul.
Planul este un desen care reprezintă
porțiuni din orizontul apropiat(clasa,
școală, locuință,cartierul, localitatea) cu
principalele elemente care le
caracterizează(obiecte, clădiri, străzi)
redate intr-o formă micșorată.
Pentru a realiza planul clasei de exemplu,
imaginati-va ca printr-o magie ai putea -
indepărta acoperișul școlii și ai putea să
vezi clasa de undeva de sus. Calculator,
Ce dotări are clasa voastră? videoproiector
Scaune, banci, tabla,etc
Ce obiecte aveți in clasă? Elevii își notează în
Le prezint regulile reprezentării clasei caiete regulile
Pentru a realiza planul clasei: reprezentării clasei
• Stabilim aşezarea clasei
• Stabilim locul fiecărui obiect din
clasă
• Se măsoară obiectele (pereţii,
ferestrele, uşa, băncile etc.) şi se notează
dimensiunile acestora;
• Stabilim prin ce simboluri vom
reda fiecare obiect;
• Realizăm planul folosind creion,
riglă, radieră,
Apoi vom rezolva exerciții din manual. Elevii trebuie sa
decupese simbolurile de
Pentru a realiza planul clasei, elevii pe fisa a doua si sa le
primesc doua fise. lipeasca pe prima.
O fisa, reprezinta forma clasei cu pereti,
ferestre si usa.
În cea de-a doua fisa sunt reprezentate
simbolurile cu dotările clasei
6.OBŢINEREA .Voi desena un rebus pe tabla ce conține Elevii completeaza oral Conversația Frontală,
PERFORMANŢEI obiectele din clasă. rebusul de pe tabla individuală
identificand simbolurile.

Formulez aprecieri colective si individuale


7.ÎNCHEIEREA
LECȚIEI

S-ar putea să vă placă și