Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

Profesor:
Data:
Clasa:
Modulul: Sortimentul de preparate şi bǎuturi
Lecţia : Aluaturi si produse din aluaturi
Tipul lecţiei: Mixtǎ
Durata lecţiei: 50 minute
Locul de desfǎşurare: Sala de curs
Competenţa specificǎ: CS 2: Obţine preparate cu grad redus de complexitate conform
proceselor tehnologice specifice
Obiectivele operaţionale: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
O 1. Sǎ recunoascǎ tipurile de aluaturi;
O 2. Sǎ identifice procesul tehnologic general de obţinere a aluaturilor;
O3. Sǎ precizeze tipurile de aluaturi;
O 4. Sǎ identifice tipurile de preparate din aluaturi;
O5. Sǎ identifice asemǎnǎrile şi deosebirile dintre aluaturi.
Metode si procedee de instruire: Conversatia, explicatia, exercitiul, învǎţarea prin descoperire,
problematizarea, asaltul de idei, observaţia dirijatǎ
Mijloace de învatamânt de uz general: Flipchart, markere, tabla, videoproiector, pixuri, caiete
de notiţe, reviste de specialitate.
Mijloace de învatamânt specifice: manual de specialitate, fişǎ de documentare, fişǎ de lucru,
prezentare power point.
Forme de organizare: frontal, pe grupe

Bibliografie :

1. Brumar C., Bara A., Capotǎ V., Sasu I.,Irimia M. - Manualul “ Turism şi Alimentaţie ”
cls. a X-a; Editura CD PRESS, Bucureşti 2012
2. A. Mǎnǎilescu, E. Nicolau, D. Câmpian, G. Panţu, M. Constantinescu. – “Tehnologia
produselor de cofetǎrie şi patiserie”; Editura Didacticǎşi Pedagogicǎ, Bucureşti 1991
CLASA a X-a
SORTIMENTUL DE PREPARATE ŞI BĂUTURI

FIŞĂ DE DOCUMENTARE

Clasificarea aluaturilor Româneascǎ


Simplu Foaia de plǎcintǎ

A Greceascǎ
Nedospit
L
U Aluat opǎrit

A Cu adaos
Aluat fraged
T
U Aluat franţuzesc

R
I Dospit Cu adaos

Schema tehnologicǎ de obţinere a foilor de plǎcintǎ

Dozarea componentelor

Operaţii pregǎtitoare

Unturǎ
Fǎinǎ , apǎ, sare

Divizarea

Odihna I
Ungerea
Întinderea
Prepararea Odihna a II-a
aluatului
Întinderea definitivǎ
Schema tehnologicǎ de obţinere a aluatului opǎrit

Dozarea componentelor

Operaţii pregǎtitoare

Apǎ, ulei, sare Fǎinǎ Ouǎ

Adǎugare în bloc
Fierbere
Încorporare treptatǎ
Temperare

Formarea aluatului

Turnare
10 -12 cm Ø 5 cm

Coacere

Rǎcire

Schema tehnologicǎ de obţinere a aluatului fraged

Prelucrarea preliminarǎ a materiilor prime şi auxiliare

Grǎsimi, zahǎr farin Omogenizarea componentelor

Ouǎ Afânarea si ridicarea valorii nutritive

Lapte Stabilirea gradului de frǎgezire

Afânǎtori chimici
Creşterea gradului de afânare

Lǎmâie rasǎ Aromatizarea

Fǎinǎ Brezarea

Rǎcirea
Modelarea aluatului
Coacerea la 180... 200°C
Schema tehnologicǎ de obţinere a aluatului franţuzesc
Dozarea materiilor prime şi auxiliare

Prelucrarea preliminarǎ a materiilor prime şi auxiliare

Fǎina Sare Apǎ Oţet Grǎsimi

Formarea soluţiei

Obţinerea aluatului

Frǎmântare Divizare Omogenizare Crestarea Adǎugarea grǎsimii

Coacerea Modelarea Porţionarea Turarea Împachetare

Schema tehnologicǎ de obţinere a aluatului dospit


Dozarea materiilor prime şi auxiliare

Prelucrarea preliminarǎ a materiilor prime şi auxiliare

Drojdie, faina, lapte Lapte, oua, sare, zahar, arome Grasime

Prepararea Dospirea I Prepararea Încǎlzirea la


maielei şodoului 27-30°C

Formarea aluatului

Dospirea II Divizare

Modelare
Pelucrarea aluatului
Dospirea III
Coacerea
Umezirea
suprafeţei
Rǎcirea
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII DIDACTICE
Momentul lecţiei Obiective Activitatea profesorului Activitatea Timp Metode Mijloace de Forme de
operaţionale elevului min didactice învǎţare organizare
Momentul Salutǎ elevii, face prezenţa şi Rǎspund la salut, 2 Conversaţia Frontal
organizatoric notezǎ absenţii anunţǎ absenţii
Captarea atenţiei Adreseazǎ interogaţii frontale: Rǎspund la 3 Conversaţia Table, cretǎ Frontal
“ - Ce reprezintǎ produsele de întrebǎri
patiserie”
Anunţarea temei şi Anunţǎ tema : “ Aluaturi si Ascultǎ, noteazǎ 2 Expunerea Fişa de Frontal
a obiectivelor preparate din aluaturi” şi în caiete documentare
lecţiei obiectivele operaţionale
Reactualizarea O.1. Profesorul prezintǎ sub formǎ Ascultǎ, observǎ, 10 Expunerea Prezentare Frontal
elementelor anterior schematicǎ: analizeazǎ, Observaţia power-point
învăţate -tipurile de aluaturi din rǎspund la
patiserie întrebǎri, noteazǎ
Prezentarea O.2. Prezintǎ cunoştinţele noi: Ascultǎ, observǎ, 15 Expunerea Fişa de Frontal
conţinutului O.3. Schemele tehnologie generale analizeazǎ Observaţia documentare
învăţării şi dirijarea O.4. de obţinere a aluaturilor şi dirijatǎ
învăţării explicǎ procesul tehnologic. Explicaţia
Fixarea O.5. Prezinta fisele de lucru si Elevii vor lucra 15 Problematizare Fişe de lucru Frontal
cunoştinţelor împarte elevii pe grupe pentru pe grupe şi vor Asaltul de idei Pe grupe
Asigurarea rezolvarea acestora. complete fişele de Învǎţarea prin
conexiunii inverse lucru descoperire
Face o scurtǎ recapitulare Ascultǎ, noteazǎ 2 Conversaţia Pe grupe
pentru fixarea cunoştinţelor în caiete
Concluzii - Face aprecieri globale asupra Ascultǎ, noteazǎ 1 Conversaţia Individual
lecţiei în caiete
- Stabileşte linia de perspectivă

S-ar putea să vă placă și