Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Colegiul Național C. D. Loga


PROPUNĂTOR: Stanciu Iasmina Dariana
DATA: 12.04.2011
CLASA: a XII-a MI2
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare.
OBIECTUL DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Limba și literatura română.
TEMA LECŢIEI:Enigma Otiliei, George Călinescu. Caracterizarea personajelor.
TIPUL LECŢIEI: Lecţie de recapitulare şi sistematizare.
COMPETENȚE SPECIFICE:
1. Adecvarea strategiilor de lectură la specificul textelor literare studiate, în vederea
înţelegerii şi interpretării personalizate;
2. Compararea, pe baza unor criterii clar formulate , aunor viziuni despre lume, despre
condiţia umană sau despre arta reflectate în textele studiate;
3. Integrarea cunoştinţelor privind limba şi literature română într-o viziune coerentă asupra
viziunii culturii româneşti;
4. Adecvarea tehnicilor şi strategiilor argumentative la situaţii de comunicare diverse
( scrise sau orale).

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1- Să precizeze care este personajul principal/central;


O2- Să precizeze care sunt personajele secundare;
O3- Să caracterizeze personajul principal, prin evidenţierea unor trăsături (morale, fizice)
enunțate din prisma celorlalte personaje;
O4- Să precizeze multitudinea tipurilor de relații prezente între personaje;
O5- Să încadreze personajele într-o anumită tipologie umană.

STRATEGIA DIDACTICĂ: conversaţia catihetică, conversaţia euristică, explicaţia, observaţia.


METODE ȘI PROCEDEE: expunerea verbală, explicația, conversația euristică, observația;
MIJLOACE ȘI MATERIALE: tabla, fișe de lucru.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe.
EVALUARE: formativă, orală.

BIBLIOGRAFIE:
George Călinescu, Enigma Otiliei, Editura Litera, București, 2001.
Ion Bălu, Călinescu, George. Critică și interpretare, Cartea Românească, București.1970.
Ioana Banaduc, Ghid de practică pedagogică, specializarea Limba şi Literatura română, Editura
Eurobit, Timişoara, 2010.
Ob. op.
Dozare
Secvenţele lecţiei Conţinutul ştiinţific al lecţiei Strategia didactică
Metode Mijloace Forme de Evaluare
organizare
C G I

2’ conversația
Organizarea clasei. x
Moment Trecerea absenţilor .
organizatoric Pregătirea materialelor necesare desfăşurării
lecţiei.
Stabilirea ordinii.

Captarea atenţiei 10’ aprecieri verbale


Verificarea calitativă a temei ( prin sondaj) pe care conversația x
elevii au avut-o de rezolvat pentru acasă. catihetică
Elevii citesc selectiv eseurile pregătite.

Notarea pe tablă de către profesor a


caracteristicilor personajelor din roman, pe baza
temelor făcute de elevi.

Profesorul le cere elevilor să spună ce au studiat în


ora anterioară şi dacă au fost nelămuriri la temă.

Precizarea 5’ Profesorul scrie pe tablă tema lecției și comunică Conversaţia


conţinutului, a elevilor obiectivele lecției, Enigma Otiliei, George catihetică X
Călinescu.Caracterizarea personajelor.
obiectivelor
urmărite şi a unui Elevii își notează titlul lecției în caiete.
plan de recapitulare Se specifică faptul că este o lecţie de recapitulare,
prezentându-se planul după care se va realiza:

Dicutarea subiectului romanului Enigma Otiliei,


George Călinescu

Care sunt evenimentele? Cum sunt prezentate?


Enunţarea tipurilor de personaje existente în
romanul Enigma Otiliei, George Călinescu;.

Caracterizarea personajul principal, prin


evidenţierea unor trăsături morale şi fizice, cât şi
din prisma relaţiilor cu alte personaje.

Caracterizarea personajului principal din prisma


celerlalte personaje.

Evidențierea tipurilor de relație existente în roman.

Caracterizarea personajelor secundare prin


evidenţierea unor trăsături morale, cât și
încadrarea acestora în tipologii umane.

Recapitularea 25’
conţinutului pe Discutarea subiectului romanului Enigma Conversaţia X
Otiliei, George Călinescu: catihetică
planul stabilit Ce tip de roman este, incipit, final, etc.
Observația
sistematică
Chestionare
O1 Care este personajul principal al romanului întrebări X orală
Enigma Otiliei, George Călinescu? directe
-răspunsuri
O2 Precizarea categoriilor de personaje ( principale/ conversaţia X
secundare, pozitive/negative)cu referire la euristică
episoade însemnate.

O3 Se va oferi o fişă de lucru elevilor pentru conversația


a putea lucra cât mai practic pe întrebările explicația x Observația
propuse.
Să caracterizeze personajul principal, prin X Chestionare
evidenţierea unor trăsături (morale, fizice) orală
enunțate din prisma celorlalte personaje.

Fișa de lucru nr.1

O4 - Să precizeze multitudinea tipurilor de


relații prezente între personaje x
Orală
Personaje Tip de relaţii Motive
Aglae – Duşmănie, pândă moştenirea
Costache
Aglae –
copiii săi
Costache -
Otilia
Costache -
Felix
Pascalopol
- Costache
Costache -
Stănică
Felix/Otilia
– clanul
Tulea
Un elev va veni la tablă și va completa tabelul. Chestionare
orală
O5 Să încadreze personajele într-o anumită tipologie
umană cu exemple din opera literară. x Orală

Tipologia personajelor:
Costache – avarul
Otilia – ingenuă, cochetă
Felix – ambiţiosul
Stănică – arivistul, parvenitul
Aglae – baba absolută Orală
Pascalopol – aristocratul rafinat
Titi – prostul, debilul Chestionare
Simion – dementul orală

Obţinerea Profesorul întreabă elevii, după ce au parcurs


feedbackului 5` caracterizarea personajului principal, prin ce X
mijloace este caracterizat personajul principal?

- direct, indirect, autocaracterizare.

Enunţarea şi X
explicarea temei Caracterizarea personajului principal.
pentru acasă 3`

S-ar putea să vă placă și