Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect de activitate didactică

Unitate de învățământ: Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă, Cluj-Napoca

Propunător: Cuciureanu Loredana Nela

Data: 07.03.2019

Clasa: a VIII- a C

Aria curriculară: Terapie educațională complexă și integrată

Obiectul de învățământ: Stimulare cognitivă

Unitatea de învățare: Comportament cognitiv la nivelul capacităţilor psiho-individuale / proceselor psihice

Tema activităţii: Poezia – „De ziua mamei-8 martie!”

Tipul activităţii: Fixare și consolidare

Obiectivul funamental: Stimularea dezvoltării intelectuale prin exersarea și dezvoltarea proceselor psihice.
Obiective operaţionale:

O1 - să răspundă la întrebările despre anotimpul primăvara; (toți elevii)

O2 - să răspundă la întrebări pe baza poeziei citite. (A.B, G.A, B.G)

O3- să transcrie o strofă la alegere (A.B, G.A, B.G)

O4- să încercuiască vocalele „a și e” ; (V.C)

O5- să răspundă la întrebări pe baza imaginilor; (V.C)

Metode şi procede didactice: cititul în lanț, conversaţia, explicaţia, demonstrația, exerciţiul.

Materiale didactice: planșă cu anotimpul primăvara, fișă poezie „8 martie”, cântec- „De ziua ta, mămico!”;- calculator

Forme de organizare: activitate frontală şi individuală.


Nr. Etapele activității Desfășurarea activității Evaluare
crt
1 Moment organizatoric Se pregătesc materialele didactice necesare şi
organizez colectivul de elevi.

2 Captarea atenției Invit elevii să privească imaginea de pe masa. Se consideră reușită:


Port o discuţie introductivă cu elevii despre
-răspunsul la întrebări (toți elevii);
anotimpul primăvara prin intermediul unor
întrebări:

 În ce anotimp ne aflăm?
(Priăavara);-Alex.

 Care sunt lunile specifice anotimpului


de primăvara?-Georgia

 Ce se întâmplă cu zăpada, primăvara?


(se topește);- Vlad (cu ajutor).
 Cine este primul vestitor al primăverii?
(Ghiocelul);- Alex.

 Ce sărbătorim în luna martie? (1 martie-


venirea primăverii și 8 martie-ziua mamei.)-
Antonia

3 Anunţarea temei şi a Odată cu venirea primăverii în luna mărțișorului Se evaluează :


obiectivelor sărbătorim o zi importantă și anume ziua mamei.
-menținerea voluntară a atenției;
A.B, G.A, G.B

Astazi vom citi în lanț o poezie dedicată


mamei,vom transcrie o strofă la alegere în caiete,
și vom răspunde la întrebări.

V.C

Elevul V. va încercui vocalele „a și e” din poezie


apoi pe baza imaginilor va răspunde la
urmatoarele întrebări:

- Ce face băiețelul din imagine?


- Ce flori îi oferă mamei?
- Care sunt florile specifice anotimpului de
primăvară?

La finalul activității vom fredona cântecelul „De


ziua ta, mamico!” Elevii se vor ține de mână și
vor repeta împreună refrenul . (toți elevii).

Fixarea și Încep activitatea cu o poezie dedicata mamei „ 8 Se consideră reușită:


4 consolidarea martie”.
cunoștințelor A.B; G.A; G,B; - să citească în lanț poezia
Invit elevii să citească în lanț poezia , să aleagă - să transcrie o strofă la alegere
o strofă pe care să o transcrie pe caiete. (A.B; G.A; G,B);
V.C
Elevul V. va încercui vocalele „a și e” din
poezie. -încercuirea vocalelor „a și e”;
(V.C);
A.B; G.A; G,B;

Pe baza poeziei citite elevii vor răspunde oral la


urmatoarele întrebări :
- Despre cine este vorba în poezie? -răspunsul corect la întrebări (A.B;
(mama). G.A; G,B);
- Cum este văzută mama? (ca o floare).
- Ce flori sunt amintite în poezie ( ghiocel,
lalea, trandafir).
- Este trandafirul o floare specifică
anotimpului de primavară? (nu).
- Care sunt florile specifice anotimului de
primăvară?
V.C
-răspunsul oral la întrebările pe
Pe baza imaginilor din poezie, elevul V. va
baza imaginilor (V.C);
răspunde oral la urmatoarele întrebări:

- Ce face baiețelul din imagine?


- Ce flori îi oferă mamei?
- Care sunt florile specifice anotimpului de
primăvară?

La finalul activității vom fredona cântecelul „De


ziua ta , mamico!” Elevii se vor ține de mână și
vor repeta împreună refrenul. (toți elevii).
5 Încheierea activităţii Se fac aprecieri individuale şi colective despre
modul de lucru al elevilor, comportamentul lor Elevii primesc laude, încurajări.
în timpul activităţii;

Se anunță pauza.

În timpul pauzei, fiecare dintre ei se vor angaja


în realizarea unor jocuri de masă: incastre,
puzzle-uri, etc.

S-ar putea să vă placă și