Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DE LECȚIE

Clasa: a III-a
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Obiectul: Limba şi literatura romană
Subiectul: Primăvara – Vasile Alecsandri (exerciţii de scriere şi de vocabular): ora a II-a
Scopul lecţiei: formarea deprinderilor de citire coerenta, cursivă si expresivă; consolidarea cunoştinţelor despre textul
liric; îmbogăţirea vocabularului prin utilizarea cuvintelor cu sens asemănător şi opus

Obiective operaţionale:
O1: – să denumească anotimpul prezentat în poezie;
O2: - să argumenteze ( prin recitarea de versuri) care sunt vestitorii primăverii;
O3: - să înlocuiască cuvintele date cu altele cu sens opus sau cu sens asemănător;
O4: - să selecteze părţile de vorbire învăţate din textul poeziei;
O5:- să identifice cât mai multe adjective potrivite pentru un anotimp dat:
O6: – să reconstruiască pe grupe un puzzle;
O7: – să creeze un scurt text despre primăvară;
O8: – să ilustreze strofe din poezie prin desene;
O9: – să reproducă din memorie cântece sau poezii despre primăvară.

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, ciorchinele, activitatea independentă, turul galeriei
Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe
Strategia didactică: dirijată
Mijloace didactice: puzzle, fişe de lucru
Resurse:
 oficiale: „Curriculum naţional”
 pedagogice: „Îndrumător – Să dezlegăm tainele textelor literare”, Carmen Iordăchescu, Ed. Carminis, „Limbă şi
literatura română”, manual pt. clasa a III-a; „Gândirea critică”, Ioan Scheau, suport de curs, CCD Alba
 umane: 12 elevi
 spaţiale: sala de clasă

DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Secvenţele
Nr. Ob. Conţinutul şi strategia didactică Evaluare
lecţiei
1. Moment  Se asigură un climat de ordine şi disciplină necesar
organizatoric desfăşurării în bune condiţii a lecţiei.
2. Verificarea O1  Activitate frontală. Ce aţi avut de pregătit pentru astăzi? Aprecieri
cunoştinţelor O2 Despre ce anotimp de vorbeşte în această poezie? Cum este frontale
întâmpinată primăvara? Care sunt vestitorii primăverii? individuale
Se verifică oral textul. Se recită în întregime poezia, pe grupe
folosind un ton vesel, mimica şi gesturile potrivite. Se recită Observare
versurile în care poetul urează „bun venit primăverii”, versurile sistematică
care vorbesc despre activitatea albinei, strofa în care se vorbeşte
despre rândunică.
Activitate individuală. Se dau ca autodictare primele două
strofe ale poeziei „Primăvara” de V. Alecsandri. Elevii îşi vor
verifica unul altuia caietele cu autodictarea, cu manualul deschis.
Învăţătorul va face observaţii asupra modului de lucru.

3. Captarea  Activitate pe grupe. Clasa se împarte în patru grupe: a Aprecieri


atenţiei buburuzelor, a furnicuţelor, a fluturaşilor, a albinelor. Un membru frontale
din fiecare grupă va adresa o întrebare din lecţie celorlalte grupe. individuale
Fiecare grupă va primi câte o floricică pentru fiecare întrebare şi pe grupe
răspuns dat. Observare
sistematică
4. Anunţarea  Se va anunţa titlul lecţiei noi şi se va scrie pe tablă
titlului şi a „Primăvara – V. Alecsandri; exerciţii de scriere şi de vocabular”
obiectivelor şi apoi se vor enunţa obiectivele operaţionale pe înţelesul elevilor
operaţionale
5. Dirijarea  Activitate frontală. Se vor înlocui cuvintele subliniate din Aprecieri
O3
învăţării textul de pe tablă, cu altele cu sens opus. Fiecare grupă va înlocui frontale
câte un cuvânt. Pentru răspunsul corect vor primi o floare. individuale
pe grupe
A trecut iarna geroasă iarna - vara Observare
Câmpul iată-l înverzit! geroasă – călduroasă sistematică
Rândunica cea voioasă voioasă - tristă
La noi iarăşi a sosit. a sosit – a plecat

O4  Activitate frontală. Se selectează adjectivele din textul


poeziei. Fiecare grupă are o strofă. Pentru găsirea adjectivelor vor
primi o floare.
Strofa I: geroasă, înverzit, voioasă
Strofa a II-a: galben, aurit, frumos
Strofa a III-a: harnica
Strofa a IV-a: înflorit, frumos.
 Activitate frontală. Se selectează substantivele din textul
poeziei. Fiecare grupă are o strofă. Pentru găsirea lor vor primi o
floare.
Strofa I: iarna, câmpul, rândunica
Strofa a II-a: creangă, sturzul, primăvară, timp
Strofa a III-a: turturelele, fluturi, albină, flori, miere
Strofa a IV-a: cucu, copacul, primăvară, timp
6 Obţinerea  Fiecare grupa va primi câte o fişă de lucru pe care este scris Evaluare
performanţei numele unui anotimp. Elevii vor găsi cât mai multe caracteristici pe grupe
care să se potrivească cu respectivul anotimp.
O5 Ex.

PRIMĂVARA

Pentru fiecare cuvânt potrivit găsit echipa va primi câte o


floare.
7 Asigurarea  Se realizează pe grupe câte un puzzle după imagini mici. Aprecieri
retenţiei şi a O6 Puzzle-ul astfel realizat va fi expus de fiecare grupă la colţul de pe grupe
transferului expoziţie. Trebuie să găsească legătura dintre puzzle şi
O7 anotimpuri. Un reprezentant al grupei va descrie anotimpul
descoperit în jocul de puzzle după ce a adunat pe o coală
informaţii de la colegi.
Se va acorda câte o floare pentru realizarea puzzle-ului şi una
pentru prezentarea anotimpului.
8 Fixarea O8  Fiecare grupă va realiza câte un desen care să ilustreze o Aprecieri
cunoştinţelor strofă dintr-o poezie. Desenele realizate se afişează în sala de frontale
clasă. Elevii trec prin faţa lor notează pe o hârtie aflată lângă individuale
desen câte o idee sau un sentiment transmis de acea tablou. pe grupe
O9 Fiecare grupă va primi floricică pentru modul în care au realizat
desenul.
 Pentru a-i mulţumi primăverii pentru minunăţiile pe care ni
le aduce fiecare grupă va interpreta câte un cântecel sau două
despre acest anotimp. De asemenea vor fi răsplătiţi cu floricele.
9 Tema pentru  Pentru acasă veţi selecta, pe o fişă de portofoliu, expresii
acasă poetice din poezia „Oaspeţii primăverii” de Vasile Alecsandri,
veţi transcrie poezia „Primăvara” respectând regulile de aşezare
în pagină a textului în versuri.
10 Aprecieri  Se va face totalul florilor primite. Echipa care a acumulat Evaluare
cele mai multe flori va fi răsplătită cu aplauze şi diplome. pe grupe
 Voi face aprecieri asupra modului în care a participat la Aprecieri
desfăşurarea lecţiei şi fiecare elev în parte. individuale
CONCURS

1. ÎNTREBĂRI ŞI RĂSPUNSURI

2. CUVINTE CU SENS
ASEMĂNĂTOR
CUVINTE CU SENS OPUS

3. ADJECTIVE

4. SUBSTANTIVE

5. REALIZAREA FIŞELOR DE LUCRU

6. PUZZLE
7. DESEN

8. CÂNTEC

9. TOTAL

S-ar putea să vă placă și