Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

INV. MATCOVICI MARINELA


DATA: 16.03.2018 DATA: 16.03.2018
ORA:11:10 ORA:11:10
CLASA: pregătitoare CLASA: I
DISCIPLINA: Arte vizuale şi abilităţi practice DISCIPLINA: Arte vizuale şi abilităţi practice
UNITATEA TEMATICĂ: ,, Salutare primăvară! ” UNITATEA TEMATICĂ: ,, Salutare primăvară! ”
SUBIECTUL LECŢIEI: ,,Cuibul rândunicii” SUBIECTUL LECŢIEI: ,,Cuibul rândunicii”
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
TIPUL LECŢIEI: Formare de priceperi şi deprinderi TIPUL LECŢIEI: Formare de priceperi şi deprinderi
DISCIPLINE IMPLICATE ÎN LECŢIE: DISCIPLINE IMPLICATE ÎN LECŢIE:

Arte vizuale şi abilităţi practice Arte vizuale şi abilităţi practice


Comunicare în limba română Comunicare în limba română
Matematică şi explorarea mediului Matematică şi explorarea mediului
Dezvoltare personală Dezvoltare personală
Muzică şi mişcare Muzică şi mişcare

COMPETENŢE GENERALE : COMPETENŢE GENERALE :


1.
Explorarea de mesaje artistice exprimate în limbaj vizual într-o 3.
Explorarea de mesaje artistice exprimate în limbaj vizual într-o
diversitate de contexte familiare diversitate de contexte familiare
2. Realizarea de creaţii funcţionale şi/sau estetice folosind materiale şi 4. Realizarea de creaţii funcţionale şi/sau estetice folosind materiale şi
tehnici elementare diverse tehnici elementare diverse
COMPETENŢE SPECIFICE: COMPETENŢE SPECIFICE:
AV/ AP AV/ AP
1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, 1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple,
exprimate vizual exprimate vizual
2.1 Identificarea unor caracteristici/proprietăţi ale materialelor întâlnite în 2.1 Identificarea unor caracteristici/proprietăţi ale materialelor întâlnite în
mediul cunoscut; mediul cunoscut;
2.3. Realizarea de obiecte/construcţii/folosind material uşor de prelucrat şi 2.3. Realizarea de obiecte/construcţii/folosind material uşor de prelucrat şi
tehnici accesibile; tehnici accesibile;
PROIECT DIDACTIC

INV. MATCOVICI MARINELA

CLR CLR
1.4 Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de 1.4 Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de
comunicare diferite; comunicare diferite;
2.1 Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de 2.1.Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de
comunicare; comunicare;
M.EM. M.EM.
3.1. Rezolvarea de probleme prin observarea unor regularităţi din mediul 3.1. Rezolvarea de probleme prin observarea unor regularităţi din mediul
apropiat; apropiat;
DP DP

3.1. Identificarea unor de sarcini de lucru simple în contexte variate 3.1. Identificarea unor de sarcini de lucru simple în contexte variate
MM MM
2.1 Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de 2.1 Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de
ritm; ritm;
OBIECTIV FUNDAMENTAL: OBIECTIV FUNDAMENTAL:

Dezvoltarea deprinderii de a realiza o lucrare după o temă dată; Dezvoltarea deprinderii de a realiza o lucrare după o temă dată;
Dezvoltarea capacităţii de a mânui corect instrumentele şi materialele Dezvoltarea capacităţii de a mânui corect instrumentele şi materialele
adecvate, de a adopta o poziţie corectă în timpul lucrului; adecvate, de a adopta o poziţie corectă în timpul lucrului;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
AVAP. AVAP.
O1 : să decupeze corect elementele componente ale lucrării ; O1 : să decupeze corect elementele componente ale lucrării ;
O2: să asambleze corect, estetic şi creativ în spaţiul de lucru O2: să asambleze corect, estetic şi creativ în spaţiul de lucru
elementele componente,respectând modelul; elementele componente,respectând modelul;
O3:să decoreze cât mai original lucrările confecţionate; O3:să decoreze cât mai original lucrările confecţionate;
PROIECT DIDACTIC

INV. MATCOVICI MARINELA


CLR CLR
O4: să descrie conţinutul etapelor de parcurs în realizarea lucrării pe O4: să descrie conţinutul etapelor de parcurs în realizarea lucrării pe
baza modelelor şi a explicaţiilor primite; baza modelelor şi a explicaţiilor primite;
MEM MEM
O5 : să prezinte caracteristicile anotimpului primăvara; O5 : să prezinte caracteristicile anotimpului primăvara;
DP DP
O6 : să participe în mod activ şi eficient în activitatea de rezolvare a O6 : să participe în mod activ şi eficient în activitatea de rezolvare a
sarcinilor. sarcinilor.
O7 : să-şi exprime părerea despre lucrările proprii sau ale colegilor; O7 : să-şi exprime părerea despre lucrările proprii sau ale colegilor;
MM. MM.
O8 : sã reproducã în grup cântecul “Rândunica”. O8 : sã reproducã în grup cântecul “Rândunica”.
O9: să reproducă în grup cântecul ,,Vine, vine primăvara!,, O9: să reproducă în grup cântecul ,,Vine, vine primăvara!,,

Strategii didactice:
1.METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, demonstratia, exerciţiul, Strategii didactice:

explicaţia,ciorchinele, turul galeriei. 1.METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, demonstratia, exerciţiul,

2.MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: lucrarea model , planşă cu etapele de explicaţia,ciorchinele, turul galeriei.


lucru ,carton, foarfece , lipici , , flori, , rândunica, ramură de copac, 2.MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: lucrarea model , planşă cu etapele de
3.FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală, pe grupe . lucru ,carton, foarfece , lipici , copaci, flori, , rândunica, ramură de copac,
4. FORME ŞI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a 3.FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală, pe grupe .

comportamentului elevilor, autoevaluare, evaluare orală, aprecieri 4. FORME ŞI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a

verbale,stimulente, comportamentului elevilor, autoevaluare, evaluare orală, aprecieri


verbale,stimulente,
Resurse Temporale
- 35 minute activitatea propriu-zisă Resurse Temporale:50min.
- 10 minute activităţi recreative. Resurse Umane - 5 elevi.

ResurseUmane - 9 elevi. Resurse Bibliografice:


PROIECT DIDACTIC

INV. MATCOVICI MARINELA


 ştiinţifice:
Resurse Bibliografice: ***Suport de curs „Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru
 ştiinţifice:
formarea competenţelor cheie la şcolarii mici”, 2013
***Suport de curs „Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru
 oficiale: Programa şcolară pentru disciplina Matematică şi
formarea competenţelor cheie la şcolarii mici”, 2013
explorarea mediului, Aprobată prin ordin al ministrului Nr.
oficiale: Programe şcolare pentru clasa pregătitoare, nr.3418 / 19. 03. 2013, 3418/19.03.2013
Bucureşti 2013

Scenariu didactic
Clasa pregătitoare Clasa I
Nr. Secvenţe Ob Activitatea învăţătoarei Forme de Met. Mat. Nr. Secvenţe Ob Activitatea învăţătoarei Forme de Met. Mat.
crt. pedagogice . organizar şi didactic Ev. crt pedagogice . organizar şi didacti
Op e proce. e . Op e proce. ce
. .
1. .Moment
organizatoric
Aerisirea sălii de clasă;
* Pregătirea materialelor necesare
Frontal OBS.
SIST.
1. .Moment Aerisirea sălii de clasă;
* Pregătirea materialelor
Frontal
1 min. * Elevii vor fi împărţiţi în 3 Conver organizato necesare Conversaţia
grupe . saţia ric * Elevii vor fi împărţiţi în 3
* Distribuirea materialelor 1 min. grupe .
necesare elevilor * Distribuirea materialelor
necesare elevilor
2. 2.Captarea O Împreună cu elevii completez la Frontal . 2. 2.Captare O Împreună cu elevii completez Frontal
atenţiei a atenţiei
5 planşă 5 la planşă
5 min Planşă 5 min Planşă
„Ciorchinele” pentru cuvântul Explica „Ciorchinele” pentru cuvântul
Frontal ţia Apre Frontal Explicaţia
„Primăvară”. (Anexa 1) „Primăvară”. (Anexa 1)
ci.
O Se interpretează cântecul„ Vine,
Verb. O Se interpretează
vine primăvara!’’. cântecul„Vine,
8 Planşă 8
Frontal Observ
vine,primăvara!’’. Frontal Observaţia
aţia Planşă

3. Anuntarea La activitatea de astăzi aş dori să 3. Anuntare La activitatea de astăzi aş


temei şi a Apre a temei şi
aducem o parte din frumuseţea dori să aducem o parte din
obiectivelor ci. a
2 min. naturii aici, în clasă, prin Explica Verb obiectivelo frumuseţea naturii aici, în Frontal Explicaţia
PROIECT DIDACTIC

INV. MATCOVICI MARINELA


intermediul lucrărilor pe care le ţia r clasă, prin intermediul
2 min.
vom realiza, şi anume, o Frontal lucrărilor pe care le vom
compoziţie folosind diferite realiza, şi anume, o
Observaţia
tehnici de prelucrare a hârtiei compoziţie folosind diferite
Observ Apre
(decupare, lipire) cu titlul ,,Cuibul aţia ci. tehnici de prelucrare a hârtiei
Verb
rândunicii,, . (decupare, lipire) cu titlul
Frontal
Le prezint elevilor tema lucrării ,,Cuibul rândunicii,, .
Explica
Frontal Explicaţia
de astăzi: „Cuibul rândunicii” şi Apre Le prezint elevilor tema
ţia
ci.
de asemenea obiectivele lucrării de astăzi: „Cuibul
Verb
operaţionale într-o formă rândunicii” şi de asemenea
accesibilă lor: obiectivele operaţionale într-o
- însuşirea tehnicii de lucru formă accesibilă lor:
- asamblarea materialelor cu - însuşirea tehnicii de lucru
scopul finalizării lucrării . - asamblarea materialelor cu
scopul finalizării lucrării .
4. Dirijarea O a) Intuirea materialelor şi Frontal 4. Dirijarea O a) Intuirea materialelor şi Frontal
activităţii prezentarea lucrării model Explica activităţii prezentarea lucrării model
30 min. 2 Se va intui materialul de pe ţia 30 min. 2 Se va intui materialul de pe Explicaţia
mese: coală carton , foarfece, mese: coală carton ,
lipici. foarfece, lipici.
Se prezintă lucrarea model . Se prezintă lucrarea model . Frontal
Explica
b) Explicarea şi demonstrarea ţia b) Explicarea şi Explicaţia
modului de lucru demonstrarea modului de
Frontal lucru
O Explic şi demonstrez etapele de
O Frontal
3 realizare a lucrării –,,Cuibul 3 Explic şi demonstrez etapele Demonstra
Demon
rândunicii,,procedeele de de realizare a lucrării tia
stratia
lucru , precum şi criteriile pe –,,Cuibul Frontal
baza cărora se va realiza rândunicii,,procedeele de
evaluarea lucrărilor elevilor. Demon lucru , precum şi criteriile Demonstra
Frontal stratia pe baza cărora se va realiza tia

O c)Executarea lucrării de către O evaluarea lucrărilor elevilor.


elevi
4 Pe
Exercit 4 c)Executarea lucrării de Pe Exercitiul
iul grupe
Solicit elevilor să lucreze în grupe grupe către elevi
PROIECT DIDACTIC

INV. MATCOVICI MARINELA


O de câte 3 . O
Solicit elevilor să lucreze în
5 Pe parcursul acestui moment 5 Exercitiul
îndrum , corectez , încurajez , Exercit grupe de câte 5 .
iul Pe parcursul acestui moment
atenţionez .
Exercitiul
Intervin atunci când elevii au îndrum , corectez , încurajez ,
nevoie de ajutor/sprijin. atenţionez .
Se urmăreşte capacitatea elevilor Intervin atunci când elevii au
de a folosi corect materialele nevoie de ajutor/sprijin.
necesare şi de a respecta etapele Se urmăreşte capacitatea
de lucru. elevilor de a folosi corect
materialele necesare şi de a
respecta etapele de lucru.

5. .Evaluare Pe măsură ce lucrările sunt gata Expune


rea
Panou
cu
5. . Pe măsură ce lucrările sunt Expunerea Panou
cu
5 min se vor aşeza în faţa clasei şi se vor Frontal Evaluare gata se vor aşeza în faţa clasei Frontal
lucrările lucrări
evalua printr-un tur al galeriei, elevilor 5 min şi se vor evalua printr-un tur Conversaţia le
Conver elevilo
apreciind obiectiv produsele al galeriei, apreciind obiectiv
saţia r
confecţionate. produsele confecţionate.
Cer elevilor să aprecieze lucrările Cer elevilor să aprecieze
după următoarele criterii: Aprec lucrările după următoarele
ierea Analiza şi
- corectitudinea decupării criterii:
Analiza orală aprecierea
- aranjarea elementelor şi - corectitudinea decupării
aprecier
- acurateţea lucrării - aranjarea elementelor
ea
- aspectul estetic al lucrării în - acurateţea lucrării
ansamblul ei. - aspectul estetic al lucrării în
Un reprezentant de la fiecare
Frontal ansamblul ei. Frontal
grupă va trece şi va analiza Un reprezentant de la fiecare
modul de lucru al celorlalte grupe grupă va trece şi va analiza
, observând dacă s-au respectat modul de lucru al celorlalte
etapele de lucru, dacă s-a lucrat grupe , observând dacă s-au
îngrijit, s-a lipit corect şi estetic. respectat etapele de lucru,
dacă s-a lucrat îngrijit, s-a
lipit corect şi estetic.
6. Fac aprecieri generale şi 6. Aprecierea Fac aprecieri generale
activităţii Diplo
Aprecierea individuale asupra şi individuale asupra
elevilor m
activităţii
PROIECT DIDACTIC

INV. MATCOVICI MARINELA


elevilor modului de participare al Aprec 2 min modului de participare
2 min Conver Diplome ierea
elevilor la lecţie şi a Frontal al elevilor la lecţie şi a Frontal
saţia orală Conversaţia
colaborării în cadrul colaborării în cadrul Diplo
grupelor.Elevii vor fi Diplome grupelor.Elevii vor fi me e
recompensaţi prin recompensaţi prin
calificative şi o diplomă calificative şi o
de la Zâna Primăvară. diplomă de la Zâna
Primăvară.

S-ar putea să vă placă și