Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect de lecţie

Data:
Clasa: a-VII-a
Liceul Teoretic „George St. Marincu”
Profesor: Albișoru Lavinia - Elena
Unitatea de învăţare : Melodia
Detaliere de conţinut: Organizari Sonore Modale – moduri populare
diatonice de stare minora
Tipul lecţiei: predare-invatare
Disciplina de învăţământ la care se susţine lecţia: Educaţie Muzicala
Aria curriculara: arte
Durata orei : 50min.
Obiective de referinţă:
 să aprecieze bogăţia şi varietatea folclorului muzical românesc;
- să interpreze vocal, fluent şi expresiv cântece aparţinând diferitelor
tipuri de muzică;
- să sesizeze aportul elementelor de limbaj în planul expresivităţii
muzicale;
- să interpreteze cu acurateţe un repertoriu divers de cântece şi teme
muzicale;
- să interpreteze cu sensibilitate şi expresivitate piesele muzicale
abordate
- să descifreze cântece în modurile populare învăţate;
Obiectivele operaţionale ale lecţiei:
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili :
.0.1. să fie capabil să intoneze modul iniţial a cel puţin două cântece.
.0.2. să fie capabil să descifreze un cântec utilizând modulele
melodice
.0.3. să opereze cu noţiunea de: scara oligocordica, Sa stabilească
modul in care este scrisa o piesa populara sau culta modala
1 Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstrarea prin
cântec, munca independentă.
2. Forma de organizare: activitate frontală, pe grupe şi individuală
Activitati de invatare:
- descoperirea în audiţii.
- analizarea lucrărilor interpretate;
- acompanierea cu instrumente muzicale;
- interpretarea;
- operare în exerciţii de creaţie.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI:
MOMENTELE Activitatea Profesorului Activitatea elevului Timpul
LECŢIEI alocat
1.Moment Organizarea clasei pentru buna Preiau sarcinile
desfăşurare a lecţiei şi pregătirea
organizatoric psihică pentru o lecţie de muzică propuse de profesor

2.Verificarea temei şi Va pune întrebări legate de lecţia Răspund le întrebări


precedenta
a cunoştinţelor
teoretice

4. Anunţarea temei şi -Anunţa titlul lecţiei: „Organizări


Sonore moduri populare diatonice de
a obiectivelor stare minora” Notează în caiet
- Exista 7 moduri populare diatonice
dintre care patru sunt minore si trei titlul lecţiei
sunt majore.
- Modurile populare diatonice de
stare minora au terţa mica la baza.
- modurile de stare minora sunt
următoarele: Modul Eolian care are Sunt atenţi si
la baza nota (sunetul) la (se va
reprezenta pe tabla modul eolian sau colaborează cu
se va prezenta planşa cu modul
profesorul si
eolian, de asemenea se vor
reprezenta si intervalele consemnează in
caracteristice)
Modul Locrian care are la baza caiete.
sunetul (nota) Si (se va reprezenta
pe tabla modul locrian sau se va
prezenta planşa cu modul locrian, de
asemenea se vor reprezenta si
intervalele caracteristice)
Modul Dorian care are la baza nota
Re (se va reprezenta pe tabla modul
dorian sau se va prezenta planşa cu
modul dorian, de asemenea se vor
reprezenta si intervalele
caracteristice)
Modul Frigian care are la baza nota
Mi (se va reprezenta pe tabla modul
frigian sau se va prezenta planşa cu
modul frigian, de asemenea se vor
reprezenta si intervalele
caracteristice)
5. Consolidarea Se va învăţa cântecul: „Munţilor cu Sunt mai intai atenţi
brazi înalţi”
conţinutului propus -
la profesor si apoi
repeta împreuna cu el

6. Evaluarea 10 - învăţarea întregului material


predat
9-însuşirea cunoştinţelor, cu 2-3 erori
8-reproducerea slabă a materialului

7. Asigurarea feed-
back-ului

S-ar putea să vă placă și